Témata
Reklama

Kam jdeme, a jak?

08. 03. 2016

Začnu takhle. CAD, CAE, CAM, DMS, EAM, EDM, CRM, FAQ, HSM – co papíru již bylo na tato témata popsáno, co stránek internetu v čase kolem nás proplulo. V dnešní době snad již není člověka z branže, který by alespoň část těchto zkratek neslyšel. Určitě je mezi čtenáři i mnoho těch, pro které je „to“ každodenní chleba.

Pokusme se podívat a zamyslet se nad nimi z trochu jiné stránky. Již před mnoha a mnoha lety a snad ještě dávno před tím se u nás dělala strojařina na světové úrovni. Jak to naši předkové dokázali? Myslím, že si nekomplikovali život a u práce přemýšleli. Už slyším, jak se někteří ohradí: „Jako kdybychom my nepřemýšleli…“ Ano, přemýšlíme, možná ale zbytečně komplikovaně. Mimo to naši předci věděli, že vše chce svůj čas. ČAS. To je veličina, která se asi stále zkracuje. Jinak si nedovedu představit, proč se nám jej stále nedostává, proč nestíháme termíny, proč stroje a zařízení leckdy nejsou tak „vymazlené“, jako byly dříve. Přitom jsou narvané elektronikou a logikou, u níž kolikrát ani její tvůrci nejsou schopni vysvětlit, k čemu slouží a proč je jí tak moc. Na každém kroku slyšíme, že čas jsou peníze, že se vše musí zrychlit. Je to ale pravda? Není problém naopak v tom, že tím, jak vše uspěcháváme, nemáme čas si vše dobře promyslet a domyslet, čímž sami sebe dostáváme pod časový tlak a tím následně i návazné profese?

Reklama
Reklama
Reklama

Pokrok

Pokrok nelze zastavit. Je to vidět i v automobilech. Pamatuji dobu, kdy jsem byl šťasten, že mi motor naskočil, protože jsem nezapomněl dát sytič, že se dostanu z bodu A do bodu B, aniž bych zmoknul, sedřel si patu a nemusel cestou tlačit. Dnes již mnozí motoristé neví, co vlastě takový sytič je, diví se, proč takovou samozřejmost, jako je klimatizace, automatické stěrače, couvací senzor, hlídání zda ještě jedu v pruhu, nebo již spím, nemají všechna auta. Holt nemají. Ne všichni je potřebují. Pokud ale reprezentuji firmu jako manažer, nebo je auto pro mne celodenní parťák na cestách za zákazníky, neváhám ani minutu si tento „standard“ nedopřát. Mám ale souseda, který jezdí na svou zahrádku zalít kytičky a s dlouholetou škodověnkou je naprosto spokojen. Proč? Protože má čas, protože se tím neživí.

Co, jak a čím

Dlouho jsem přemýšlel, o čem tenhle článek psát. Hlavou se mi honily všechny ty fráze a funkce, které systém, který považuji ve svém oboru jako špičku, má. Jak barvitě již po x-té budu popisovat, jak jednoduše se s ním pracuje. Před očima mi defilovaly fotografie, které ukazují, jak výborné možnosti systém poskytuje, jak se vše blyští na krásných nových strojích, jak špony létají do prostoru, jak funguje i pro roboty. Pak jsem ale musel na dílnu k jednomu zákazníkovi a tam jsem si uvědomil, že vlastně pořád dokola omíláme to stejné a nezamyslíme se nad jádrem věci. Šetříme za každou cenu na prostředcích, které nám na rozdíl od aut vydělávají peníze. Jednoduchými a povrchními opatřeními ucpáváme škvíry, přitom nám čas a peníze utíkají dírami velkými jako kola od vozu. Trpíme provozní slepotou a už si to ani neuvědomujeme. Není náhodou ten pravý čas se zastavit a rozhlédnout se? Podívat se na to, co dělám, jak dělám a čím dělám? Není již náhodou čas posunout se dál?

Systém pro obrábění i robotiku

Pokud si na tyto otázky odpovím kladně, je ten správný čas podívat se po něčem, co má tradici a historii našich předků. Co nás bude rozmazlovat podobně jako nová limuzína všemi svými vymoženostmi. Co má šmrnc a jednoduše se používá a přitom využije veškeré možnosti našich strojů i nástrojů. Zkrátka něco, co je IN. Něco, co mi řeší jak profese obrábění, tak automatizaci a robotiku. Něco, co ocení jak začátečník, tak zkušený profesionál. Něco, za čím stojí celosvětově nejstarší prodejní síť s techniky. Něco, co je prestižní záležitost. Nevím jak vám, ale mně z toho vychází jediné: Sonetech – nabízí Mastercam pro programování NC strojů od dvouosých soustruhů až po sofistikovaná obráběcí centra a Robotmaster pro programování robotů mnoha značek (není tu dost místa je všechny vyjmenovávat). Za nimi stojí tým zkušených, časem ošlehaných techniků. Proč tedy otálet? Pojďme společně dál ve stejném duchu, jako šli naši předkové.


Pro zvětšení klikněte na tabulku.

Sonetech

Jiří Netopil

Netopil@sonetech.cz

www.sonetech.cz

Reklama
Související články
Automatizace lidem práci nebere

Automatizaci se ve firmě Kovosvit MAS věnují od roku 2013. Z původního projektu vznikla samostatná divize MAS Automation a na letošní rok má plánované téměř dvojnásobné tržby oproti roku 2017. V porovnání s plánovaným obratem celého Kovosvitu jsou tržby divize zatím nevýznamné, ale průměrný růst divize o dvě třetiny ročně dokládá, že automatizace má v podniku ze Sezimova Ústí zelenou.

Roboty pro automobilový sektor

Kompletní obnova automatizovaných robotických linek iniciovaná vrcholovým managementem společnosti Magneti Marelli vedla v závodě nacházejícím se v Crevalcore (územně správní celek města Bologna) ke zvyšování počtu zaměstnanců i efektivity těchto automatizovaných výrobních linek. Jak vysvětluje Marco Calabrese, ředitel údržby výrobního závodu, mnoho úkolů, které byly manuálního charakteru, je nyní zautomatizováno. „V těchto případech potřebujeme dosáhnout vyšší přesnosti, opakovatelnosti, výkonnosti a výrobní kvality a v zájmu vyšší efektivity samozřejmě i snížit dobu trvání cyklu. Integrací robotické automatizace zvýšila kvalitu a produktivitu práce a vedla i ke zvýšení počtu zaměstnanců pracujících v našem závodě.“

Kontrola nad robotizací

"Robot je stroj pracující s určitou mírou samostatnosti, vykonávající určené úkoly, a to předepsaným způsobem a při různých mírách potřeby interakce s okolním světem a se zadavatelem: Robot je schopen své okolí vnímat pomocí senzorů, zasahovat do něj, případně si o něm vytvářet vlastní představu, model." Takto zní definice z Wikipedie. Aby byl robot schopen všechny tyto úkony vykonávat, je k tomu zapotřebí celé řady podpůrných softwarových programů.

Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Ověřování koncepčních návrhů

Nyní v říjnu je to právě rok od okamžiku, kdy americká společnost Altair získala do svého portfolia revoluční výpočetní nástroj SimSolid, který se svým použitím zaměřuje především na konstrukční oddělení, jimž nabízí možnost snadno provádět překvapivě rychlé pevnostní analýzy koncepčních návrhů.

Ultra lehké komponenty vyráběné 3D tiskem

V posledních letech se do širšího povědomí dostávají aditivní technologie, neboli 3D tisk, kde je součást tvořena přidáváním materiálu nikoliv jeho odebíráním, jako je tomu u klasického obrábění. Jejich využití je zkoumáno napříč nejrůznějšími obory od strojírenství přes architekturu až po medicínu a módu. Pokud se omezíme na 3D tisk kovů, zjistíme, že aditivní technologie jsou brány jako prostředek pro výrobu tvarově složitých a občas konvenčními způsoby zcela nevyrobitelných dílů. Jsou brány jako jakási ideální výrobní technologie pro výrobu čehokoliv. V posledních letech se navíc stále více skloňuje spojení aditivní technologie a topologické optimalizace, což je způsob návrhu tvaru dílu na základě matematické optimalizace. Jak lze tušit, navržený tvar je značně složitý a často bývá označován jako organický. Takové díly jsou údajně vhodné pro 3D tisk, ale není tomu tak. Ve většině případů je realita daleko prozaičtější. Použití aditivní technologie je pouze jediná možnost, jak takový díl vyrobit.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

CNC řízení pro rychlostní a multifunkční obrábění

Výsledek obráběcího procesu v parametrech přesnost/rychlost/povrch je dán mnoha faktory na straně stroje, nástrojů, způsobu programování a upínání, přičemž může existovat i více cest k jednomu stanovenému cíli. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na CNC řídicí systém, který je dnes bezpochyby podstatnou a nenahraditelnou složkou tohoto procesu. Řídicím systémem přitom většinou rozumíme jak vlastní řídicí počítač, tak i pohony os a vřeten a systémy odměřování polohy.

Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Virtuální stroj pomáhá vyhnout se poškození

Kolize během obrábění jsou vždy nákladnou záležitosti. Tím, jak se výroba vybavuje stále vyšší úrovní automatizace a s rozšiřováním aplikací internetu věcí (IIoT) nabývá prevence chyb na složitosti i časové náročnosti. Japonský výrobce CNC strojů Okuma , který si jako jediný na světě vyrábí veškeré klíčové komponenty obráběcích strojů sám, vyvinul digitální řešení, které slouží k přípravě, simulaci a otestování celého procesu obrábění před jeho zahájením. Během vlastního obrábění provádí systém Collision Avoidance Systém (CAS) velmi přesnou virtuální simulaci s předstihem v řádu milisekund před vlastním řezáním. Jakékoli kolize, které by mohly nastat, jsou tak zablokovány předtím, než mohou způsobit vážná poškození - šetříc čas a peníze provozovatele stroje.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Propojené systémy ve výrobě

Ekonomická síla firmy, její produktivita a úspěch na trhu závisí do značné míry na tom, jak chytře a efektivně společnost využívá data, která má k dispozici, a na tom, jaká data vůbec má k dispozici. Sběr a vyhodnocování dat umožňují procesy neustále monitorovat a vylepšovat. Digitalizace všech částí výroby a následná chytrá analýza dat tak zvyšuje produktivitu a efektivitu výroby, umožňuje rychlejší uvedení výrobku na trh, energeticky účinný provoz a ekonomickou výrobu velkého množství individualizovaných výrobků. Společnost Siemens nabízí komplexní portfolio softwarových a hardwarových řešení, která už dnes pomáhají digitalizovat celý vývojový a výrobní proces.

Větší řádkování při obrábění načisto

Při použití fréz s optimálně zakřiveným břitem pro frézování vnějších povrchů je možné časy na dokončovací obrábění značně snížit. Docílit toho lze vzájemnou souhrou stroje, nástroje a softwaru, jak ukazuje následující příklad.

Simulací ke zlepšení efektu mazání a chlazení

Optimalizace třískového obrábění moderní metodou simulace strategie mazání a chlazení je dnes podrobena systematickému výzkumu. Použitím simulace procesu třískového obrábění a simulace proudění chladicího média se značně sníží náklady na výzkum a vývoj.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit