Témata
Reklama

Když se sny stanou realitou

Mobilní robotické systémy bývají častým námětem k diskuzím, ale v praxi k vidění příliš nejsou, přestože po nich řada průmyslových společností volá. Společnost Stäubli Electrical Connectors už je však spokojeně využívá. Vrcholový management je nadšen z flexibility, jakou mobilní robotičtí asistenti přinášejí na montážní linku.

Společnost Stäubli Electrical Connectors patří mezi přední světové výrobce elektrických konektorů pro všechny průmyslové segmenty. Společnost tedy nejen udává standard z hlediska kvality produktů, ale také razí cestu v oblasti inovativních výrobních technologií. Při výrobě svého širokého portfolia produktů upřednostňují švýcarští specialisté hybridní montážní systémy, které v sobě snoubí automatizované i manuální pracovní stanice. Jedinou nevýhodou této strategie je, že pokud není operátor přítomen z důvodu nemoci, stojí celá linka. Noční směny bez obsluhy navíc nejsou možné.

Reklama
Reklama
HelMo se zaměří na pracovní stanici a začne s nakládkou rotačního stolu pro výrobu pneumatických spojek.

Společnost má nyní pro tyto scénáře optimální řešení: mobilní robotický systém HelMo od sesterské robotové divize Stäubli. Když se systém HelMo správně naprogramuje, zvládne téměř jakoukoli manuální práci na různých montážních linkách. Tento výrobní asistent se dopraví na své pracoviště, v blízké přítomnosti lidského kolegy zpomalí či zastaví a pak pokračuje ve své původní cestě.

Díky systému automatické výměny nástrojů je HelMo schopen pracovat flexibilně a provádět v případě potřeby jakékoli další úkony.

Spíše flexibilní výrobní asistent než robot

Jakmile robotický systém HelMo dorazí na pracoviště, stráví několik minut přípravou na nadcházející úkol. Robot upraví svou polohu s přesností na desetinu milimetru podle tří stálých orientačních bodů na pracovišti. HelMo se následně prostřednictvím multispojky – také samozřejmě od společnosti Stäubli – připojí k fixním napájecím zásuvkám a zahájí směnu. Aby mohl HelMo fungovat flexibilně, jeho designéři ho opatřili systémem pro automatickou výměnu nástrojů od další divize Stäubli Connectors. Dnes může systém HelMo instalovat kryty konektorů a kolíky, zatímco zítra to může být zase jiná fáze montážního procesu. V závodu v Allschwilu nedaleko Basileje je robotický systém HelMo považován ani ne tak za robot, jako spíš za flexibilního asistenta, který dokáže přiložit ruku k dílu, kdykoliv je zrovna potřeba.

Tento mobilní robotický systém se autonomně dopraví ke své pracovní stanici a zpomalí či zastaví, pokud se k němu přiblíží lidé či objekty na příliš krátkou vzdálenost.


Cílem není nahradit lidskou práci mobilními roboty – to by nedávalo smysl z výrobního ani ekonomického hlediska – cílem je nasadit robot HelMo jako flexibilní záskok pro zvýšení dostupnosti hybridních montážních linek nebo zvládání maximální poptávky. Vedení závodu v Allschwilu už teď netrápí nepředvídané absence nebo absence související s nemocí. Díky systému HelMo došlo k významné optimalizaci realizačního potenciálu celé společnosti.

O robotu HelMo

HelMo je mobilní robotický systém, který se dokáže pohybovat zcela autonomně díky neustálému monitorování okolního prostředí pomocí tří integrovaných laserových skenerů. Systém HelMo dokáže provádět své úkony buď plně automaticky, nebo ve spolupráci s lidmi. Je založen na šestiosém standardním robotu TX2-90L s užitečným zatížením 15 kg a dosahem 1 200 mm. Výhodou je výška platformy srovnatelná s výškou běžného pracovního stolu. Tento šestiosý stroj se dodává se sofistikovaným bezpečnostním balíčkem. Všechny bezpečnostní funkce jsou certifikovány a splňují striktní požadavky kategorie SIL3/PLe.

Systém HelMo se propojí s pracovní stanicí pomocí multispojky CombiTac od Stäubli, která kombinuje silovou elektřinu, data i pneumatické napojení.
Reklama
Vydání #3
Firmy
Související články
Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Školní robot pro výuku automatizace

Vzdělávání žáků pro život v první polovině 21. století, v naší tzv. industriální civilizaci.

Řešení pro logistiku letecké nákladní dopravy

Když byl na jaře roku 2018 uveden do provozu nový nákladní terminál na letišti Helsinki-Vantaa, posílila největší finská letecká společnost - jedna z předních, které zajišťují leteckou dopravu mezi Evropou a Asií - své vedoucí postavení leteckého přepravce v severském regionu. Zásadním rozhodnutím pro budoucí rozvoj bylo rozšíření flotily o 19 nových Airbusů A350, z nichž 11 již bylo dodáno. Investice do pozemní infrastruktury i do letadel vytvářejí základnu pro posílení objemu přepravy pasažérů a nákladu v rámci evropských a mezikontinentálních destinací. Řešení pro kompletní tok materiálu pochází od společnosti Lödige Systems z Warburgu a pohonná technika od firmy Lenze.

Související články
Doživotní přesnost servopohonů s dutou hřídelí

Požadavky, se kterými se obor pohonné techniky dlouhodobě setkává, jsou velmi různorodé. Kompaktnost a velký výkon se jako klíčové atributy staly standardem v mnoha aplikacích. Zástavbový prostor, který je k dispozici, je stále zmenšován, avšak požadavky na výkon zůstávají buď stejné, nebo se zvyšují. Stále rostoucí globální konkurence vyžaduje trvalou optimalizaci výkonu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Strojírenská firma sází na kolaborativní aplikaci

FT-Produktion, švédská strojírenská firma se zákazníky z automobilového, stavebního a nábytkářského průmyslu, zvýšila svou produktivitu díky robotickému řešení obsahujícímu dva uchopovače RG2 od společnosti OnRobot. Kolaborativní aplikace pomohla výrobci zvýšit produktivitu, zkrátit dodací lhůty a přijímat objednávky o mnohem větších objemech.

Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů

Mezinárodní federace robotiky (IFR, International Federation of Robotics) zveřejnila v prosinci 2018 zprávu nazvanou Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů (Demystifying Collaborative Industrial Robots), která se snaží nalézt odpověď na otázku současné a budoucí úlohy kolaborativní robotiky. Níže uvádíme překlad podstatné části zprávy, kterou nám poskytl jeden ze členů IFR - společnost FANUC.

Roboty řeší nedostatek zaměstnanců v průmyslu

Od svého uvedení na trh v roce 2010 dodala společnost KUKA více než 100 000 robotů řady KR Quantec. Důvodem zájmu o ně je jejich vysoká spolehlivost a univerzálnost s širokým spektrem aplikací.

Mobilní roboty zajišťují bezpečnější logistiku

Kverneland Group, globální výrobce zemědělské techniky se sídlem v Dánsku, přijme do závodu každý rok na 100 000 palet materiálu a komponent. Materiál je zde dále zpracováván a komponenty jsou montovány do finálních strojírenských výrobků, které opouštějí tovární sklady v kontejnerech. Téměř 500 zaměstnanců přepravuje materiál na ploše 55 000 čtverečních metrů s pomocí nejrůznějších dopravních prostředků, které se neustále pohybují po výrobní hale. Společnost je součástí významné japonské skupiny Kubota Group.

Zerobot - efektivní způsob automatizace

V minulém příspěvku (www.mmspektrum.com/180112) jsme popsali tzv. nulový bod upínání (Zero point systém). Ukazuje se, že při dnešních trendech, kdy automatizace a zejména pak robotizace opět zažívají velkou renesanci, je výhodné spojit Zero point systém a robot. O trendech takového spojení pojednává tento příspěvek.

Pro ergonomickou obsluhu strojů

Optimální ergonomie je na pracovišti nezbytná. Stroje nejenže musejí splňovat bezpečnostní požadavky, ale musejí také být navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejsnadnější a bez námahy. Ovládací panely na strojích proto musejí být flexibilní a snadno polohovatelné prostřednictvím systémů nosných ramen.

Textilní tkanina zajímavá v mnoha ohledech

Zušlechtěné textilie – nepatří mezi ně pouze pestrobarevně potištěná košile, impregnovaná větrová bunda či obzvláště měkké ložní prádlo. Také při létání a cestování do vesmíru se používají moderními postupy zušlechtěné materiály. Například vnější plášť Airbusu A380 tvoří ze 70 procent textilie. Dnes už proto nehovoříme o látkách, ale o plošných textiliích. Výrobou příslušných textilních strojů se zabývá společnost Monforts, která společně s firmou Lenze realizovala pokrokový projekt, jenž svými vlastnostmi odpovídá nárokům na špičkovou technologii. K jeho vlastnostem patří propracovaná automatizace, detailně seřízené procesy a vizualizace stroje, jaká aktuálně nemá obdoby.

Prediktivní údržba robotů

Otázkou maximální produktivity výroby a minimalizací jakýchkoliv prostojů se v dnešní době zabývají snad úplně všechny firmy. Nejinak tomu je ve vysoce konkurenčním prostředí dodavatelů do automobilového průmyslu – zde je to možná ještě důležitější a platí to i pro ty největší firmy, jako je jihlavský závod společnosti Robert Bosch. Bez automatizace z pohledu strojních zařízení by si zde výrobu dokázali jen těžko představit. Pozornost projektových týmů se tak může obracet i k vývoji v oblasti automatizace softwarových řešení.

Automatická obsluha mezioperačního skladu

Důvodem pro nasazení automatu v obsluze skladu polotovarů v jičínském závodě Continental Automotive Czech Republic je speciální klima. Brzdové komponenty z plastů musejí po určitou dobu schnout a dozrávat za přísných teplotních, a hlavně vlhkostních podmínek, které nejsou vhodné pro delší pobyt člověka.

Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit