Témata
Reklama

Nová řada kompaktních ventilů s velkým výkonem

11. 12. 2002

Na mezinárodním veletrhu MOTEC 2002 uvedla firma Hoerbiger-Origa novou konstrukční řadu kompaktních ventilů, určenou pro moderní prvky průmyslové automatizace. Malé rozměry, nízká hmotnost, vysoký průtok a přesto energetická a finanční úspornost - to jsou parametry, kterých se snažili konstruktéři těchto zařízení dosáhnout.

Firma Hoerbiger-Origa doplnila mezeru ve výrobním programu pneumatických systémů jeho rozšířením o další ventily s velkým výkonem, označené S10. Mezi výhodami nové ventilové řady jsou například malé zástavbové rozměry, energeticky úsporný provoz, příznivá cena, vysoký průtok pro náročné požadavky a přesnost při zachování bezúdržbového provozu. Kompaktní design a minimální hmotnost přinášejí snadnou ovladatelnost při montáži a instalaci.
Ventily S10 jsou dodávány v různých provedeních:
 • se závitem G1/8 nebo rychloupínacím systémem pro plastové hadice;
 • 2x3/2-, 5/2- a 5/3cestné provedení, přitom 2x3/2cestný ventil je jako dvojitý ventil integrován v jednom tělese;
 • pneumatické nebo elektrické ovládaní;
 • monostabilní nebo bistabilní provedení;
 • u elektrických ventilů standardně ruční pomocné ovládání ;
 • elektrické ventily s nebo bez LED indikátoru na cívce.
 • Ventilová řada S10 nabízí různá ovládání - pneumatické, elektrické a piezoelektrické. Pneumatický ovládaný rozvaděč je dodáván v monostabilním provedení se zpětnou pružinou, existuje také bistabilní varianta jako impulzní ventil s diferenciálním pístem nebo bez něj (pro přednostní postavení). Elektrický ovládaný rozvaděč je rovněž v monostabilním a bistabilním provedení, podle volby s diferenciálním pístem (pro přednostní postavení), a kromě toho s vnějším ovládacím vzduchem nebo bez něj. Na přání jsou dodávány jednotlivé ventily také s piezoelektrickým ovládáním, které je vhodné pro nasazení v prostředí s nebezpečím výbuchu. Kromě toho mohou být jednotlivé ventily připojeny na speciální ASI sběrnici.
  Ventil může být montován do baterie stavebnicovým principem na jednu společnou RPS lištu. Při bateriové montáži a běžném elektrickém připojení je možné použít až 16 ventilů na lištu se společným přívodem tlakového vzduchu. Podobná kombinace je úsporná a přehledná především při řešení komplexního zadání a výrazně redukuje náklady na hadicové propojování. Kanálovým rozdělovačem je pak možné lištu rozdělit do libovolného počtu sekcí, které je možné napájet od sebe oddělenými zdroji tlaku. Elektromagnetické cívky jsou vždy snadno vyměnitelné, a tím se snižují náklady na skladové položky a servisní prostoje.
  Tímto provedením ventilového bloku lze dosáhnout vyššího stupně integrace - vedle společného přívodu tlakového vzduchu například také použitím společného elektrického připojení. Jako elektrické rozhraní může být použit multipólový konektor nebo ostatní běžné polní sběrnice, jako např. Profibus DP, Interbus S, CAN Open a ASI. Základní provedení je nyní již na trhu a další rozšířené varianty budou následovat v průběhu několika měsíců. Další informace lze získat u výhradního dovozce v České republice - firmy Fluidtechnik Bohemia, s. r. o.
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Vydání #12
  Kód článku: 21218
  Datum: 11. 12. 2002
  Rubrika: Trendy / Pneumatika
  Autor:
  Firmy
  Související články
  Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

  Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

  Nové pneumatické válce dle ISO 15552

  Nové pneumatické pohony Parker řady P1F s certifikací podle ISO 15552 řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

  Přichází doba zmenšování

  Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

  Související články
  Bílá kniha - zónová bezpečnost

  Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Související články
  Efektivní šroubové kompresory pro náročná prostředí

  Maximální efektivita, nejvyšší účinnost i výkon ve své třídě. S takovými vlastnostmi se trhu představila nová řada kompresorů GA, kterou od letošního jara nabízí společnost Atlas Copco. Nové rotační šroubové kompresory se vstřikem oleje se vyrábějí v rozsahu příkonů od 30 do 90 kW. Jsou vhodné pro ta nejnáročnější prostředí a i přes minimální provozní náklady a nízké požadavky na údržbu zajišťují majiteli dlouhou a bezproblémovou životnost.

  Nové šroubové kompresory a pneumatické nářadí

  Používání stlačeného vzduchu jako moderní pohonné energie nachází uplatnění téměř ve všech oborech lidské činnosti. Společnost Schneider Bohemia nabízí kompletní řešení v této oblasti.

  Pneumatika a komunikace

  Jak souvisí stlačený vzduch s komunikací? Komunikace je jedním z nejpoužívanějších výrazů současnosti. Svět je plný informací, které je nutné přenášet. Jak se tento fenomén projevuje v pneumatice?

  Úsporné pneumatické válce

  Požadavky zákazníků na zlepšení energetické účinnosti, zkrácení prostojů a doby montáže i na zlepšení vzhledu výrobků vedly společnost Norgren k vývoji pneumatického válce IVAC, který v porovnání s běžnými pneumatickými systémy může přispět ke snížení spotřeby energie až o 50 %.

  Jak na stlačený vzduch chytře, bezpečně a úsporně

  Ať se podíváme kamkoli, všude se mluví o úsporách energií, bezpečném a spolehlivém provozu a co nejvyšší produktivitě. Stlačený vzduch je cennou formou energie, to si jistě uvědomujeme všichni. Méně už ale bývá známo, že ztráty způsobené úniky běžně činí 30 až 70 %. Přitom převážná většina ztrát je způsobena chybami, nedostatky a závadami v rozvodné síti, tedy nikoliv v pohybující se části strojů a zařízení.

  Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

  Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

  Moderní jednotky pro úpravu vzduchu

  Účinná úprava vzduchu vytváří ideální provozní podmínky pro nepřetržitě pracující pneumatické pohony – válce a kyvné pohony – a zlepšuje produktivitu stroje.

  Efektivní řešení i pro extrémní aplikace

  Elektrické a pneumatické prvky společnosti Festo využívá více než 300 000 zákazníků na celém světě. Z širokého portfolia výrobků v následujícím článku představíme trojici komponent z oblasti pneumatických pohonů a automatizace..

  Úsporná filtrace stlačeného vzduchu

  Kdo potřebuje stlačený vzduch vyšší kvality, nevyhne se jeho odpovídající úpravě filtrací. Právě takové provozy mohou nyní využít nové energeticky úsporné filtry firmy Kaeser.

  Technologie pro sušení a filtraci stlačeného vzduchu

  Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie, který je široce používán v celém průmyslu. Toto médium, označované také jako čtvrtá energie, používá v některém aspektu své činnosti přibližně 90 procent všech výrobců. Na rozdíl od jiných energií je však stlačený vzduch generován na místě a jeho kvalita a cena jsou tak odpovědností uživatele. e.

  Reklama
  Předplatné MM

  Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

  Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

  a mnoho dalších benefitů.

  ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

    Předplatit