Témata
Reklama

Rozšířené spektrum pneumatických válců a příslušenství

11. 12. 2002

Vedle ucelené řady pneumatických válců s průměrem pístu od 8 do 320 mm podle norem ISO 6431, 6432 a VDMA 24562 vyrábí společnost Stránský a Petržík Pneumatické válce, s. r. o., také jejich normalizované příslušenství a další prvky. Část výroby tvoří nestandardní díly a konstrukční oddělení je podle požadavků zákazníka schopno operativně provést změny válců a ostatních prvků.

Na letošním strojírenském veletrhu v Brně byly představeny výsledky vývoje, např. nová generace mechanických rozvaděčů s výměnnými ovladači a možností zástavby do panelu. Poprvé u této řady je použito nepřímé ovládání, které zabezpečuje malé ovládací síly. Další novinkou je řada válců Kompakt včetně kompletního příslušenství.
Reklama
Reklama

Mezinárodní spolupráce

Společnost Stránský a Petržík se od svých počátků snaží spolupracovat se zahraničními firmami, jejichž výrobky doplňuje svůj sortiment tak, aby byla schopna nabízet kompletní sortiment pneumatických obvodů. Úspěšná spolupráce byla navázána s americko-německou firmou Numatics, vyrábějící známé a kvalitní pneumatické prvky. Společnost Stránský a Petržík dodává této firmě hlavně pneumatické válce větších rozměrů, speciální svařovací válce, úchytné prvky a také komponenty do elektropneumatických rozvaděčů. Od firmy Numatics naopak odebírá celou kolekci elektropneumatických rozvaděčů, speciální rozvaděče a ventily, prvky na úpravu stlačeného vzduchu, bezpístnicové válce, prvky proporcionálního řízení, prvky pro řízení pomocí komunikačních systémů BUS. Dodávané rozvaděče jsou kvalitního provedení, vlastní rozvod tvoří tzv. kluzná jednotka z tepelně zpracované nerezavějící oceli, která zajišťuje vysokou životnost ventilů, až 200 milionů cyklů, což je činí prakticky bezúdržbovými. Díky neobvyklému těsnění rozvaděče je k přesunutí pístku v tělese zapotřebí malá síla a dosahuje se velmi krátkých přepínacích cyklů s rychlou odezvou.
Z novinek prezentovaných na MSV lze připomenout řadu rozvaděčů série 2005, inovované jednotky pro úpravu vzduchu a novou řadu chapadel s označením Euro Gripper. Stránský a Petržík chce v budoucnu investovat do rozšiřování společnosti a modernizaci výroby, nadále bude preferovat vlastní výrobu a v rámci možností pracovat na vývoji nových prvků tak, aby se sortiment prvků nejen rozšiřoval, ale i zkvalitňoval.
Tomáš Petržík
Reklama
Vydání #12
Kód článku: 21274
Datum: 11. 12. 2002
Rubrika: Trendy / Pneumatika
Autor:
Firmy
Související články
Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Související články
Nové pneumatické válce dle ISO 15552

Nové pneumatické pohony Parker řady P1F s certifikací podle ISO 15552 řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Pneumatika a komunikace

Jak souvisí stlačený vzduch s komunikací? Komunikace je jedním z nejpoužívanějších výrazů současnosti. Svět je plný informací, které je nutné přenášet. Jak se tento fenomén projevuje v pneumatice?

Nové šroubové kompresory a pneumatické nářadí

Používání stlačeného vzduchu jako moderní pohonné energie nachází uplatnění téměř ve všech oborech lidské činnosti. Společnost Schneider Bohemia nabízí kompletní řešení v této oblasti.

Efektivní šroubové kompresory pro náročná prostředí

Maximální efektivita, nejvyšší účinnost i výkon ve své třídě. S takovými vlastnostmi se trhu představila nová řada kompresorů GA, kterou od letošního jara nabízí společnost Atlas Copco. Nové rotační šroubové kompresory se vstřikem oleje se vyrábějí v rozsahu příkonů od 30 do 90 kW. Jsou vhodné pro ta nejnáročnější prostředí a i přes minimální provozní náklady a nízké požadavky na údržbu zajišťují majiteli dlouhou a bezproblémovou životnost.

Úsporné pneumatické válce

Požadavky zákazníků na zlepšení energetické účinnosti, zkrácení prostojů a doby montáže i na zlepšení vzhledu výrobků vedly společnost Norgren k vývoji pneumatického válce IVAC, který v porovnání s běžnými pneumatickými systémy může přispět ke snížení spotřeby energie až o 50 %.

Jak na stlačený vzduch chytře, bezpečně a úsporně

Ať se podíváme kamkoli, všude se mluví o úsporách energií, bezpečném a spolehlivém provozu a co nejvyšší produktivitě. Stlačený vzduch je cennou formou energie, to si jistě uvědomujeme všichni. Méně už ale bývá známo, že ztráty způsobené úniky běžně činí 30 až 70 %. Přitom převážná většina ztrát je způsobena chybami, nedostatky a závadami v rozvodné síti, tedy nikoliv v pohybující se části strojů a zařízení.

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Moderní jednotky pro úpravu vzduchu

Účinná úprava vzduchu vytváří ideální provozní podmínky pro nepřetržitě pracující pneumatické pohony – válce a kyvné pohony – a zlepšuje produktivitu stroje.

Efektivní řešení i pro extrémní aplikace

Elektrické a pneumatické prvky společnosti Festo využívá více než 300 000 zákazníků na celém světě. Z širokého portfolia výrobků v následujícím článku představíme trojici komponent z oblasti pneumatických pohonů a automatizace..

Technologie pro sušení a filtraci stlačeného vzduchu

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie, který je široce používán v celém průmyslu. Toto médium, označované také jako čtvrtá energie, používá v některém aspektu své činnosti přibližně 90 procent všech výrobců. Na rozdíl od jiných energií je však stlačený vzduch generován na místě a jeho kvalita a cena jsou tak odpovědností uživatele. e.

Úsporná filtrace stlačeného vzduchu

Kdo potřebuje stlačený vzduch vyšší kvality, nevyhne se jeho odpovídající úpravě filtrací. Právě takové provozy mohou nyní využít nové energeticky úsporné filtry firmy Kaeser.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit