Témata
Zdroj: KUKA

Rychlejší a snadnější automatizace s novým robotem

Přizpůsobené funkce, nižší náklady, osvědčená kvalita: od začátku roku 2023 je k dispozici nový robot v provedení Edition od firmy KUKA – robot KR Cybertech KR 20 E. Umožňuje cenově výhodný vstup do automatizace a také bez problémů zvládá jednodušší aplikace: od manipulace až po leštění.

Reklama

Robot KR Cybertech zakládá komponenty do montážního procesu, kontroluje kvalitu obrobků a brousí i leští kovové díly. Všestranný robot KR Cybertech je díky své flexibilitě oblíben zejména v dynamickém kovozpracujícím a elektronickém průmyslu, ale i v různých obecných průmyslových odvětvích. Tento zákazníky hojně používaný a oblíbený robot je nyní k dispozici také v provedení Edition, které se zaměřuje na jeho hlavní a nejdůležitější funkce. To umožňuje rychlou a snadnou automatizaci aplikací od oblasti pick and place až po broušení.

KR Cybertech je všestranný robot, který je díky své flexibilitě oblíben zejména v dynamickém kovozpracujícím a elektronickém průmyslu, ale i v různých obecných průmyslových odvětvích. (Zdroj: KUKA)

Nejnovější provedení s výborným poměrem ceny k výkonu

Robot v provedení Edition z řady KR Cybertech je ideální volbou pro cenově efektivní automatizaci manipulačních, ale i základních obráběcích úloh. Po dvou robotech KR Cybertech nano ARC HW Edition nyní i robot KR 20 Edition usnadňuje vstup do světa automatizace, zejména na cenově citlivých trzích. Důvodem je jeho působivý poměr ceny k výkonu. Vysoká přesnost, dobrá ovladatelnost, jakož i vysoká tuhost se téměř neodlišují od předchozích robotů řady KR Cybertech. „Přestože roboty v provedení Edition nabízejí méně opcí, jsou založeny na nejnovějších technologiích, stejně jako celosvětově oblíbení roboty řady KR Cybertech,“ zdůrazňuje manažer portfolia Markus Hollfelder-Asam. To znamená nižší náklady při obvyklé kvalitě poskytované firmou KUKA.

Nový robot KR Cybertech v provedení Edition je všestranně vybaven pro jednodušší a cenově efektivní automatizaci

Kompatibilita se současným softwarem a hardwarem

Při manipulaci, broušení nebo kontrole pracují roboty v provedení Edition na základě vyspělých technologií KUKA a jsou kompatibilní se současným operačním systémem i s nejnovější generací řídicího systému KR C5. To umožňuje nejen bezproblémové využití aktuálních operačních systémů a aplikačních balíčků, ale také snížení celkové spotřeby energie. Ovládací panel smartPAD společnosti KUKA také zajišťuje snadnou obsluhu a použití robotu.

Reklama

Díky optimalizovanému konstrukčnímu řešení jsou pořizovací náklady nižší a robustní konstrukce robotů v provedení Edition umožňuje efektivní a hospodárný provoz. „To činí tyto roboty obzvláště atraktivními pro zákazníky, kteří s automatizací teprve začínají a často působí na trzích, kde se automatizace teprve rozvíjí,“ říká Markus Hollfelder-Asam. Díky dobrému poměru ceny k výkonu se při zaměření na konkrétní typy aplikací mohou roboty v provedení Edition vyplatit i stávajícím zákazníkům.

Obr. 2: Díky optimalizovanému konstrukčnímu řešení jsou pořizovací náklady nižší a robustní konstrukce robotů v provedení Edition umožňuje efektivní a hospodárný provoz. (Zdroj: KUKA)

Optimální pro vysoce dynamické trhy

Nový robot KR 20 Edition je standardně vybaven třídou krytí IP 67 pro zápěstí a IP 54 pro ostatní části robotu, takže má univerzální využití. Rozsah provozních teplot je navržen pro 0 až 45 stupňů, roboty lze namontovat na podlahu, stěnu, strop a pod libovolným úhlem – stejně jako ostatní roboty řady KR Cybertech. Robot KR 20 Edition je navržen pro nosnost až 20 kilogramů a nabízí maximální dosah až 1 820 milimetrů.

Prostřednictvím robotů v provedení Edition oslovuje společnost KUKA nové zákazníky a podporuje je při vstupu do světa automatizace a při realizaci jejich prvních projektů. Nejnovějšího člena rodiny robotů Edition lze celosvětově objednávat od jara 2023. Manažer portfolia Markus Hollfelder-Asam říká: „Jsme rádi, že po modelu KR Cybertech nano ARC HW můžeme tuto řadu opět rozšířit a reagovat tak na požadavky trhu a našich zákazníků.


Umístění expozice společnosti KUKA
na MSV 2023: pavilon P, stánek 45;
na EMO 2023: hala 9, stánek D42

Související články
Mobilní roboty splňují očekávání logistiky

Aby se zajistila flexibilita a spolehlivost v náročných podmínkách, kobot KMR iisy plně integruje kolaborativní robot a přepravní platformu, zatímco přepravní platforma KMP 1500P je inovativní mobilní bází. Oba neúnavní pomocníci jsou optimálně vybaveni pro výrobní závody a sklady a jsou ideálními partnery pro koncept Průmysl 4.0.

Roboty, které si poradí i s těžkými bateriemi

Roboty nacházejí stále větší uplatnění téměř ve všech oblastech lidské činnosti. Koncept Průmysl 4.0 a digitalizace výroby přitom přinášejí řadu změn a výzev, na které musí reagovat výrobci průmyslových robotů, pokud chtějí naplnit požadavky trhu a obstát v konkurenci. Společnost KUKA, přední světový dodavatel průmyslových robotů, odpovídá na potřeby průmyslu a každý rok přichází s novinkami, které posouvají laťku industriální robotizace o několik stupínků výše. Spolu s tím snižuje u robotů náklady na energii, provoz a údržbu, takže roboty jsou pak pomocníkem k nezaplacení.

Operační systém budoucnosti – nová etapa v robotice

Intuitivní a rychlá automatizace pro všechny se stává skutečností. Společnost KUKA představuje operační systém budoucnosti iiQKA.OS, jenž vytvoří základnu celého ekosystému zpřístupněním obrovského výběru komponent, programů, aplikací, služeb a zařízení, které lze snadno instalovat, provozovat a využívat pro jeho zlepšení. Systém iiQKA Ecosystem, vycházející z iiQKA.OS, umožní nováčkům implementovat automatizaci bez specializovaného výcviku a navíc zlepší a zjednoduší proces pro odborníky.

Související články
Hygienický robot s minimálními nároky na údržbu

Společnost Kuka posiluje své portfolio o kompaktní robot s paralelním ramenem, a poskytuje tak vysoce výkonného pomocníka ve výrobě za dobrou cenu. Nový robot KR Delta s paralelním kinematickým systémem je vyroben z korozivzdorné oceli, a tím je odolný vůči změnám teploty a korozi. Jeho předností je využití při náročných aplikacích „pick and place“ v potravinářském průmyslu a při balení výrobků, ale také v elektronickém a farmaceutickém průmyslu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Robotická buňka zrychluje výrobu nábytku

Ve společnosti Sedus Stoll řeší automatizaci při výrobě kancelářského nábytku pomocí robota KUKA, který zajišťuje spolehlivý přísun trubek pro zpracování v trubkovém laseru.

Nový robot pro klasickou i digitální výrobu

Společnost KUKA uvádí na trh novou řadu robotů KR Iontec, která je nástupcem úspěšné série robotů KR 60-3. Nové roboty splňují vysoké standardy flexibility v kategorii střední nosnosti a jsou navrženy pro provoz v klasické i digitální výrobě. Vynikají zejména rozšířeným pracovním rozsahem, což je řadí k nejlepším ve své třídě.

Automatická přeprava hliníkových desek s milimetrovou přesností

Dopravu těžkých hliníkových desek zajišťují ve společnosti Austria Metall AG (AMAG) autonomní transportní platformy a přispívají tak významným způsobem k flexibilitě interní logistiky. Tyto všesměrové plošiny se pohybují zcela autonomně a provádějí tak samostatně poslední výrobní krok.

Intuitivní a snadno použitelná robotika

Na konci dubna uspořádala společnost KUKA ve svém sídle v německém Augsburgu neformální setkání, během kterého Peter Mohnen, generální ředitel, a Alexander Tan, finanční ředitel, seznámili přítomné novináře s finančními výsledky roku předchozího, ale také poskytli strategický výhled na rok letošní. Zaměřili se zejména na technologický vývoj související s robotizací pro malé a střední podniky, automatizované stavění budov a vývoj na čínském trhu. Rok 2023 bude pro společnost KUKA rokem výjimečným, neboť oslaví 125. výročí. V druhé části programu jsme měli možnost navštívit školicí středisko a seznámit se s koboty a možnostmi jejich spolupráce s člověkem.

Automatizace plug and play bez programování

Automatizace má za úkol usnadnit život lidem pracujícím u obráběcích center a samozřejmě zvýšit produktivitu, zajistit stabilní kvalitu výroby a stát se úsporným opatřením v nelehkých časech. Pokud se podíváte správným směrem, nemusí být robotizace frézky nikterak nedosažitelná, i když jste třeba společnost skromnějších poměrů.

Co přinese rok 2024 v oblasti automatizace?

Řada otřesů v posledních několika letech předznamenala novou éru zvýšených geopolitických a ekonomických rizik. Výrobci jsou nuceni k tomu, aby do obchodních modelů začlenili odolnost a flexibilitu a aby přehodnotili globální dodavatelské řetězce a vztahy. Zároveň stoupá tlak na začlenění principů ESG do rozhodování o provozu (tato zkratka z anglických slov environment, social a governance označuje vliv firmy na životní prostředí, pracovní podmínky ve firmě a její vliv na společnost, celkové fungování firmy uvnitř i navenek a její transparentnost).

Přeceňujeme, nebo nedoceňujeme automatizaci?

Ať už se jedná o jakýkoli proces ve firmě nebo provozovně, má se často za to, že automatizace je tím zázračným nástrojem, který přinese efektivitu do jakékoli činnosti a jistě zajistí prosperitu a rozvoj firmy. Ano i ne, automatizace má své zastánce, ale i odpůrce, a argumenty obou táborů jsou podnětné.

Automatizace masové výroby vs. 3D tisk

Automatizace ve velkých společnostech je již dlouho běžnou praxí. V posledních letech se však setkáváme s poptávkou po automatizaci i v případech malosériové výroby a u dodavatelů s kusovou výrobou. Mnohdy jde o produkty s vysokou přidanou hodnotou, ať už to jsou výrobky pro automobilový průmysl, nebo pro maloodběratele.

Automatizace v malých a velkých firmách

Automatizace přináší velké výzvy a příležitosti, ale má i svá úskalí. Jedním z nich je otázka návratnosti investic. Velké a globální společnosti mají v tomto ohledu vždy velkou výhodu oproti malým, lokálním firmám. I menší firmy však mají šanci uspět.

Automatizace výroby a kontrola kvality

Stejně jako rostou požadavky na přesnější a efektivnější výrobní procesy, rostou velmi výrazně i požadavky na kvalitu produktu. Kvalita produktu je sledována již od prvopočátku, kdy je za každý vstupní komponent zodpovědný výrobce a dodavatel.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit