Témata
Reklama

Sehraný tým z oblasti pohonů

11. 12. 2002

Dalšího partnera pro osy s ozubenými řemeny a vřetenové osy představila nedávno firma Festo nové servomotory typu MTR AC. Společně s digitálními kontroléry SEC AC jsou určeny pro použití v polohovacích systémech, od úloh typu Pick & Place až po testování. Totéž platí pro nové osy výložníků poháněné ozubenými řemeny typu DGEA, jimiž výrobce rozšířil svou modulární polohovací stavebnici.

Ať již se jedná o plynulé pohyby, vysokou přesnost nebo exaktní rychlost posuvu, nové bezkartáčové servomotory jsou dimenzované pro dynamické a přesné polohovací úkoly. V provedení s brzdou nebo bez brzdy, popřípadě s převodovkou, nabízejí svůj maximální točivý moment ve výši 2,5násobku klidového točivého momentu i pro vysoce dynamické pohybové procesy. Zabudovaný resolver umožňuje přesné měření polohy rotoru a garantuje vysoce klidný chod při maximálním pracovním výkonu. Na rozdíl od konvenčních systémů je verze planetové převodovky integrována přímo v motoru. Výhodou této kompaktní konstrukce je minimální hmotnost při zkrácené konstrukční délce
Reklama
Reklama

Kontrolovaná dynamika

Pro řízení servomotorů se používají plně digitální kontroléry typu SEC AC. Jsou sladěny s parametry nových motorů a zajišťují spolehlivost pro bezpečné elektrické polohování. Díky univerzálnímu přizpůsobení proudu jsou servokontroléry mnohostranně použitelné, dva typy stačí pro pokrytí spektra aplikací všech polohovacích úloh. Zásluhou univerzálních provozních režimů, jako jsou např. regulace točivého momentu, otáček a soběstačné řízení polohování, je kontrolér velmi flexibilní a má nižší náklady na uvedení do provozu i pořízení.

Jeden balíček

Servomotory MTR AC a kontroléry SEC AC tvoří vzájemně sladěný pohonný systém, včetně konfiguračního softwaru nebo dokonce jako hotový "balíček" v konečné podobě. Po doplnění osami pro ozubené řemeny nebo vřetenovými osami typů DGE a vhodného příslušenství vznikne dynamická a přesná polohovací aplikace pro Pick & Place, montážní, paletizační, rovnací, manipulační nebo kontrolní práce. Servomotory MTR AC se dodávají ve čtyřech konstrukčních velikostech, včetně konfiguračních dat pro kontrolér SEC AC, jejich klidový točivý moment se pohybuje v rozsahu od 1 do 12,5 Nm. Motor je možno vybavit brzdou a převodovkou, díky bezúdržbové technice resolveru a mazání pro celou dobu provozu je zajištěna dlouhá životnost.

Větší dynamika v prostoru

Dalším partnerem servomotorů MTR AC je také nový přírůstek polohovací stavebnice firmy Festo - výložníková osa typu DGEA. Její specialitou jsou poziční aplikace s vystupujícími pohyby. Oddělení profilu, pohonné hlavy a motoru minimalizuje pohyblivou hmotu - při maximalizované dynamice s nejvyššími frekvencemi taktu. Dokonce i při polohovacích úkolech s velkým výsuvem je velmi rychlá, za což vděčí principu pohonu - pastorku zafixovanému v pevně stojící pohonné hlavě. Ta pracuje ve tvaru písmene omega podél ozubeného řemenu a uvádí do pohybu profil - motor a saně stojí. Vibrace vznikající při výložníkovém provozu lze díky velmi ploché konstrukci pohonné hlavy účinně redukovat. Přesné vedení je zajištěno válcovým vedením integrovaným v pouzdře, které zároveň chrání pohon před nečistotami. DGEA doplňuje polohovací stavebnici firmy Festo a je také vhodná pro použití v Pick & Place a portálových nástavbách. Nová osa dosahuje největší rychlosti 2,1 m.s-1 při maximálním užitečném zatížení do 50 kg, vyrábí se v konstrukčních velikostech 18 až 40 mm, se zdvihy 100 až 1000 mm. Pohon je obstarán krokovými motory nebo servomotory.
Reklama
Vydání #12
Kód článku: 21237
Datum: 11. 12. 2002
Rubrika: Trendy / Pneumatika
Autor:
Firmy
Související články
Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Nové pneumatické válce dle ISO 15552

Nové pneumatické pohony Parker řady P1F s certifikací podle ISO 15552 řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Související články
Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nové šroubové kompresory a pneumatické nářadí

Používání stlačeného vzduchu jako moderní pohonné energie nachází uplatnění téměř ve všech oborech lidské činnosti. Společnost Schneider Bohemia nabízí kompletní řešení v této oblasti.

Efektivní šroubové kompresory pro náročná prostředí

Maximální efektivita, nejvyšší účinnost i výkon ve své třídě. S takovými vlastnostmi se trhu představila nová řada kompresorů GA, kterou od letošního jara nabízí společnost Atlas Copco. Nové rotační šroubové kompresory se vstřikem oleje se vyrábějí v rozsahu příkonů od 30 do 90 kW. Jsou vhodné pro ta nejnáročnější prostředí a i přes minimální provozní náklady a nízké požadavky na údržbu zajišťují majiteli dlouhou a bezproblémovou životnost.

Úsporné pneumatické válce

Požadavky zákazníků na zlepšení energetické účinnosti, zkrácení prostojů a doby montáže i na zlepšení vzhledu výrobků vedly společnost Norgren k vývoji pneumatického válce IVAC, který v porovnání s běžnými pneumatickými systémy může přispět ke snížení spotřeby energie až o 50 %.

Pneumatika a komunikace

Jak souvisí stlačený vzduch s komunikací? Komunikace je jedním z nejpoužívanějších výrazů současnosti. Svět je plný informací, které je nutné přenášet. Jak se tento fenomén projevuje v pneumatice?

Jak na stlačený vzduch chytře, bezpečně a úsporně

Ať se podíváme kamkoli, všude se mluví o úsporách energií, bezpečném a spolehlivém provozu a co nejvyšší produktivitě. Stlačený vzduch je cennou formou energie, to si jistě uvědomujeme všichni. Méně už ale bývá známo, že ztráty způsobené úniky běžně činí 30 až 70 %. Přitom převážná většina ztrát je způsobena chybami, nedostatky a závadami v rozvodné síti, tedy nikoliv v pohybující se části strojů a zařízení.

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Moderní jednotky pro úpravu vzduchu

Účinná úprava vzduchu vytváří ideální provozní podmínky pro nepřetržitě pracující pneumatické pohony – válce a kyvné pohony – a zlepšuje produktivitu stroje.

Efektivní řešení i pro extrémní aplikace

Elektrické a pneumatické prvky společnosti Festo využívá více než 300 000 zákazníků na celém světě. Z širokého portfolia výrobků v následujícím článku představíme trojici komponent z oblasti pneumatických pohonů a automatizace..

Technologie pro sušení a filtraci stlačeného vzduchu

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie, který je široce používán v celém průmyslu. Toto médium, označované také jako čtvrtá energie, používá v některém aspektu své činnosti přibližně 90 procent všech výrobců. Na rozdíl od jiných energií je však stlačený vzduch generován na místě a jeho kvalita a cena jsou tak odpovědností uživatele. e.

Úsporná filtrace stlačeného vzduchu

Kdo potřebuje stlačený vzduch vyšší kvality, nevyhne se jeho odpovídající úpravě filtrací. Právě takové provozy mohou nyní využít nové energeticky úsporné filtry firmy Kaeser.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit