Témata
Reklama

Spojky používané v dolech

24. 06. 2015

Spojka iLok je odpovědí na tradiční skobové spojky používané v dolech. Je navržena speciálně pro zvýšení bezpečnosti a podstatné zkrácení odstávky při odpojování a opětovném spojování spojky, což je u důlních instalací využívajících metodu „longwall“ klíčový problém.

Snadné spojování a rozpojování je nejdůležitější pro zabezpečení vysoké bezpečnosti i produktivity. Spojka dokáže ušetřit stovky pracovních hodin při každém posunu při těžbě systémem „longwall“, protože průměrná doba rozpojení se ve srovnání se skobovou spojkou může u každé spojky zkrátit až o 90 %. Pro zapojení či rozpojení spojky nejsou potřeba žádné nástroje, takže dělníci nebudou muset používat kladiva ani sekáče, jak je tomu často u skobových spojek, i když takové počínání ohrožuje dělníky i zařízení.

Reklama
Reklama
Reklama

Ruční utahování

Spojka je opatřena závitem. Ploché závity s širokým rozestupem jsou odolné vůči zadření. Spojka je jednoduchá a její použití je snadné, neboť je běžným zvykem spojovat hydraulické spojky ručním utahováním matice. Na rozdíl od matic na závitech armatur nevyžaduje spojka iLok použití utahovacího momentu. Přesto spoj dosáhne předpětí a je zajištěno dobré a konzistentní utěsnění. Kabel, který se vloží do otvorů v matici, spojení ještě pojistí.

Spojování hydraulické spojky iLok se provádí ručním utažením matice.

Spojka je kompaktní, průměrem zhruba odpovídá skobové spojce bez skoby, je tedy výrazně kompaktnější než skobová spojka se zasunutou skobou. Skutečnost, že spojka nemá nikde ostré hrany, které například u skobových spojek vyčnívají, dále napomáhá snižování poškození a oděru přilehlých sestav a součástí.

Ochrana povrchu

Pro delší životnost sestav iLok ve vysoce korozivním prostředí jsou tyto spojky chráněny povrchovou úpravou TuffCoat Extreme. Ta nabízí 840 hodin ochrany proti červenému zreznutí za podmínek jako ve slané komoře podle normy ISO 9227, což je výkon více než 10krát lepší než požadavek citované normy, který činí 72 hodin.

Zlatá medaile za inovativní přístup při konstrukci spojky

Ocenění za inovaci

Odborná veřejnost na specializovaném veletrhu hydrauliky HPS v polských Katovicích ocenila inovativní přístup při konstrukci spojky a udělila firmě Gates zlatou medaili. Praktické využití spojka našla, kromě dolů v Americe a Africe, také v česko-polských dolech, kde již rok funguje spolehlivě ve zkušebním provozu.

Zpracováno redakcí

Patricia Vauzelle

patricia.vauzelle@gates.com

www.Gates.eu

Reklama
Vydání #7,8
Firmy
Související články
Místo převodovky řemenové pohony

Synchronní řemeny se v mnoha průmyslových odvětvích prosazují jako nejlepší volba.

Lineární vedení NSK s vylepšeným těsněním

Společnost NSK představila na veletrhu EMO 2019 optimalizovanou řadu válečkového vedení RA s vylepšeným těsněním. Lineární vedení RA jsou vybavena novými těsněními V1 a vylepšeným krytem, které pomáhají prodloužit životnost a spolehlivost obráběcích strojů.

Kompaktní pohony s dutou hřídelí

Kompaktní, robustní, cenově výhodné… Jsou-li stanoveny požadavky na stroje, musí zareagovat i poskytovatelé řídicí a pohonné techniky. Jejich inovace jsou důležité pro vývoj konstrukcí strojů.

Související články
Nová koncepce dvoupotrubních centrálních mazacích systémů

Oproti jiným typům ztrátových centrálních mazacích systémů, dále jen CMS, mají dvoupotrubní mazací systémy zásadní přednost v tom, že dávkovače jsou plněny novým mazivem přetlakově. To je předpoklad pro spolehlivé mazání strojů a strojních zařízení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Řemenové převody přinášejí dynamiku do intralogistiky

Na hannoverském veletrhu se mohli návštěvníci seznámit s inovativními řešeními pro skladovou logistiku, jež vyvinula společnost Continental. Jedná se například o ozubené řemeny Conti Synchrodrive, které nacházejí uplatnění u sloupových zakladačů vysokoregálových skladů, ploché pásy Conti Polyflat pro zdvihací a závěsné systémy či drážkové řemeny Conti Multirib, které se používají v pohonu válečkových tratí.

Ready made lineární osy s ozubeným řemenem

Pomocí lineární osy je realizován pohyb v přímém směru a jedná se tak o výborný výchozí konstrukční prvek pro stavbu strojů, automatizačních linek a polohovacích zařízení s potřebou přesného lineárního pohybu ve více osách (typicky například CNC stroje). V posledních letech došlo navíc k výraznému snížení cen a lineární osy se tak stávají dostupné i pro dosud zapovězené oblasti. V neposlední řadě je podstatnou výhodou u tzv. ready made produktů dodávka již smontovaného dílu připraveného k okamžitému použití v zákaznické aplikaci.

Inteligentní motor střižený na míru

Mechatronická pohonná jednotka g350 představuje nový kompaktní mechatronický pohonný balíček, který firma Lenze uvádí na trh ve třech výkonnostních provedeních. Zařízení je koncipováno speciálně pro horizontální přepravní techniku.

Univerzální kyvný pohon

Modulární, odolný, univerzální – to jsou hlavní vlastnosti nového čtvrtotáčkového pohonu DFPD společnosti Festo. Tento pohon s ozubeným hřebenem a pastorkem je určen pro splnění nejrůznějších požadavků ve zpracovatelském průmyslu.

Výpočet zbývající doby běhu valivých ložisek

Na veletrhu Hannover Messe 2016 představila společnost Schaeffler novou digitální službu – výpočet nominální zbývající doby běhu valivých ložisek v provozu na základě reálného souboru zatížení.

Bezúdržbové klínové řemeny

U klínových řemenů uživatelé oceňují tichý chod, jednoduchou instalaci a funkci bezpečnostní spojky při přetížení, kterou klínové řemeny plní díky možnosti krátkodobého prokluzu. Nicméně klínové řemeny vyžadují ne vždy levnou a snadnou údržbu. Obzvláště v nepřetržitých provozech či těžko dostupných pohonech se obecné doporučení kontrolovat a dopínat klínové řemeny každých 2 000 provozních hodin obtížně splňuje. Výsledkem bývají ztráty účinnosti, energie a krátká životnost pohonu. Klínové řemeny, jak je známo, bez dopnutí prokluzují. Co ale bývá zanedbáváno, je vliv zvýšených vibrací při nízkém napnutí klínových řemenů. Tyto vibrace mají velmi negativní vliv na životnost ložisek a jiných součástí zařízení. Zde se zaměříme na správnou údržbu a na novinku na trhu – bezúdržbové klínové řemeny.

Ložiska pro lineární pohyb

Během posledních let se neustále zvyšují nároky na moderní lineární technologii, zejména pokud jde o únosnost, tuhost a životnost. Souběžně však rostou rovněž požadavky uživatelů na jednoduchost montáže a snižování nákladů na údržbu. Aby firma SKF dokázala uspokojit všechny tyto požadavky zákazníků, přichází na trh s novou řadou D lineárních kuličkových ložisek LBC.

Certifikace testovacího postupu pro výpočty životnosti valivých ložisek

Certifikátor Germanischer Lloyd (GL) udělil společnosti Schaeffler osvědčení „Assessment of the method to investigate rolling bearing rating life“ (Posouzení metody zjišťování jmenovité životnosti valivých ložisek). Poprvé tak byl certifikován samotný postup, a ne každý jednotlivý faktor ovlivňující životnost, jak bylo dosud vyžadováno.

Spojky pro malé momenty i pro těžký provoz

Výrobce pohonů společnost Enemac je dodavatelem hřídelových spojek s rozsahem krouticích momentů od 0,2 do 130 000 Nm, které nacházejí uplatnění v nejširších oblastech průmyslu.

EtherCAT pro centrální řízení pohybů

Při centrálním řízení pohybů se musí v každém cyklu po sběrnici přenášet požadovaná hodnota na připojené pohony. Vlastnosti použitého sběrnicového systému jsou proto rozhodující pro dosažitelnou přesnost a dynamiku koordinovaných pohybů. EtherCAT zde proti konvenčním datovým sběrnicím nebo jiným sběrnicím Ethernet pro průmyslové využití nabízí jasné výhody.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit