Témata
Zdroj: Weba Olomouc

Technologie pro mistry horkého tváření

Zavítáte-li do části města Olomouc s názvem Bystrovany, bezpochyby vás zaujme architektonicky velmi čistá budova, součástí jejíž fasády je velké plastické červené logo Weba. Když pak vejdete dovnitř, ohromí vás výrobní hala monumentálních rozměrů s množstvím sofistikovaných strojů různých značek – zejména pak značky Mazak. Od loňského roku mezi nimi můžete spatřit i automatickou obráběcí linku se dvěma stroji Mazak Variaxis 1050.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama

Zhruba 220 zaměstnanců společnosti Weba Olomouc se věnuje především horkému tváření, ale také vývoji a výrobě náročných lisovacích a tvářecích nástrojů pro strukturní díly s maximální pevností.

„Jsme nástrojárna a hlavním těžištěm naší produkce jsou nástroje horkého tváření,“ seznamuje nás s provozem firmy Jan Stukbauer, finanční ředitel. „Našimi zákazníky jsou renomovaní výrobci v rámci automobilového průmyslu na všech kontinentech, ať už přímo automobilky, či jejich subdodavatelé. A samozřejmě je naším zákazníkem i mateřský koncern Mubea.“

„Stroje Mazak provází Webu již od 80. let minulého století,“ říká Robert Raich.(vlevo – uprostřed Petr Láznička, vpravo Jan Stukbauer) (Zdroj: Weba Olomouc)

Kromě vlajkové lodi– horkého tváření, však k tomu, co Weba svým zákazníkům nabízí, obecně patří nástroje pro tváření (pochopitelně i pro tváření za studena), jejich výroba i vývoj a odladění. Aktuálně i laserovací přípravky, měřicí přípravky a podobně. Prostě vše, co je k tváření třeba.

„Právě nyní zde máme celou řadu intercompany projektů pro BMW,“ pokračuje Jan Stukbauer. „A zajímavostí je, že realizujeme také sériovou výrobu elektromobil Porsche Taycan, kterého se v roce 2020 prodalo neuvěřitelných 20 015 kusů, čímž se stal jedním z nejprodávanějších modelů legendární německé značky. A právě u nás v Olomouci se horkým tvářením vyrábějí dva díly jeho karoserie.“

Reklama
Reklama

Navzdory době covidové

Pro vysoce sofistikovanou výrobu, která se zde odehrává, jsou samozřejmě důležité špičkové stroje, ale i renomovaní a šikovní pracovníci. Jak je Weba dokáže najít a udržet si je?

„Není úplně snadné sehnat kvalifikované zaměstnance z technických oborů,“ konstatuje Jan Stukbauer a dodává: „Avšak i v souvislosti s aktuální ‚covidovou‘ dobou pozorujeme, že se pro nás situace zlepšuje. Je řada firem, na kterou měla aktuální situace výrazně větší dopad než na nás, a tím se často uvolnili kvalitní zaměstnanci. A především se sami snažíme rozvíjet si mladé lidi. Na excelentní úrovni spolupracujeme se Zikmundovou střední školou v Lutíně. Chodí k nám jejich studenti, kteří samozřejmě mají možnost pracovat i na strojích Mazak, což dělají s velkým zaujetím.

Zajímavostí je, že nové sídlo olomoucké společnosti Weba navrhl japonský architektonický ateliér Takenaka. Tentýž, z jehož dílny pochází i sídlo českého zastoupení YamazakiMazak v Jažlovicích u Prahy.

Podle slov Jana Stukbauera se tedy dá říci, že ačkoli vzhledem k vývoji situace na trhu, propadu poptávky a restrikcím došlo ve Webě ve srovnání s rokem 2019 k poklesu obratu společnosti o 15 %, je situace pozitivní a pro letošní rok se předpokládá opětovný růst.

Reklama

„Samozřejmě v rámci sériové výroby jsme problémy spojené s covidem pociťovali více,“ konstatuje Jan Stukbauer. „Problém u projektových zakázek pro nás představovaly restrikce cestování, kdy jsme projekty nemohli uzavřít, respektive se uzavíraly s určitým časovým posunem. Podle údajů, které mám nyní k dispozici, by rok 2021 mohl být obratově lehce nad rokem 2020.“

„Stroje Mazak provází Webu již od 80. let minulého století,“ říká Robert Raich. (vlevo – uprostřed Petr Láznička, vpravo Jan Stukbauer) (Zdroj: Weba Olomouc)

Společných 40 let

Pojďme se nyní podívat na historii soužití strojů Mazak a lidí z Weby. „Stroje Mazak provázejí Webu již od 80. let minulého století,“ říká Robert Raich, ředitel závodu. „Část z nich sem byla při relokaci v rámci koncernu dovezena z Rakouska.“

„Od doby, kdy je užíváme, jsme měli možnost se přesvědčit o jejich kvalitách. Velmi si na nich cením například robustnosti a spolehlivosti. Velkou roli hraje i samozřejmě zastoupení firmy Mazak, s nímž máme velmi dobrou spolupráci,“ dodává Jan Stukbauer. Dnes má olomoucká společnost Weba 16 strojů značky Mazak a vloni k nim přibyla již zmíněná dvojice Mazak Variaxis 1050.

 • Weba existuje již od 80. let, přičemž první závod vznikl v Rakousku;
 • závod v Olomouci byl postaven v roce 1990;
 • 2008 proběhla změna názvu firmy v ČR na Weba Olomouc;
 • v roce 2010 se její prostory rozrostly na 4 200 m2;
 • v roce 2018 pak na 13 000 m2 a došlo na další rozšíření strojového parku.

Pochopitelně instalace velkých strojů není sama o sobě jednoduchá záležitost. K tomu říká Petr Láznička ze společnosti Mazak: „Společnost Weba má z našeho pohledu dodavatele velkých strojů jednu výhodu – při výstavbě nových prostor s nimi bylo již počítáno, a tak je firma pro instalaci a umístění rozměrných technologií, pro nástrojárny zcela nezbytných, velice dobře vybavená.“

Společnost Weba dlouhodobě, a to samozřejmě nejen v souvislosti se stroji Mazak, významně investuje do automatizace. „Vnímáme totiž automatizaci jako trend a správný směr do budoucna,“ říká Jan Stukbauer.„Důvodem je zejména situace na trhu práce, kdy automatizace může nahradit lidskou práci. V neposlední řadě má však velký vliv na produktivitu i na nákladovost výroby. S tím samozřejmě souvisí i návratnost investic do technologií, přičemž dle mého názoru je 24 měsíců v pořádku, 30 měsíců s otazníkem a více už je těžké akceptovat.“

Automatická linka je navržena a sestavena dle konkrétních potřeb zákazníka. (Zdroj: Weba Olomouc)

Maximum flexibility

Weba má velmi propracovaný monitoring strojů i systém plánování výroby a na základě toho zde probíhá kapacitní plánování. Díky tomu se zde, podle slov Jana Stukbauera, velmi dobře daří eliminovat úzká místa ve výrobě. „Přitom součástí výroby, která probíhá na strojích Mazak, jsou složité úkony, jako například hluboké vrtání,“ říká Petr Láznička.

K efektivitě práce přispívá i skutečnost, že programování výroby zde už neprobíhá přímo na strojích, ale na počítačích v kanceláři a pracovníci u strojů vše dostanou již připravené a sami dělají pouze případné korekce. A právě s efektivitou výroby, kterou vedení Weby velmi akcentuje, souviselo i rozhodnutí o pořízení posledního přírůstku z rodiny Mazak.

Aktuální stav automatické linky
V první fázi automatická linka obsahuje dva pětiosé stroje Variaxis i 1050, které jsou obsluhovány robotem Kuka KR1000 Titan. Kapacita zakladače je 21 palet ve třech patrech.
Maximální velikost manipulované sestavy obrobek + upínač je stanovena na 800 kg.
Charakter automatizace – automatizace kusové výroby.

Plán rozšíření
Posílení linky v oblasti produktivního 2D frézování.
Očekává se rozšíření automatické linky o dva obráběcí stroje a navýšení skladových pozic.
Jako vhodná technologie se jeví horizontální obráběcí centra HCN6800 NEO.

„Linka je navržena pro maximální flexibilitu, protože sériovost výroby je v rámci Weby poměrně malá,“ říká Petr Láznička. „V podstatě každý kus, který se zde vyrábí, je originál. Na této lince lze dělat velké množství různých rozměrů, takže linka může pracovat kontinuálně s malosériovou produkcí, což je specialita, která rozhodně není obvyklá. Většina automatizovaných linek jiných značek je totiž v současné době určena pro velkosériovou produkci. Ne všechny prvky, které linka obsahuje, jsou značky Mazak, ale Mazak je generálním dodavatelem celého projektu.“

Celá linka je operovaná průmyslovým robotem, který má nosnost 1 000 kg. V současné době obsluhuje dvě obráběcí centra, přičemž linka je dimenzovaná až na šest obráběcích center. A přesto, že zdejší produkce je velmi variabilní, dokáže pracovat zcela bezobslužně.

"Jedná se o automatickou linku, naplánovanou a postavenou podle konkrétních potřeb zákazníka,“ dodává Petr Láznička. „A je jen potřeba dobře naplánovat kapacitu, aby i poté, kdy zde budou již čtyři stroje, nebo jich bude dokonce šest, bylo možné vyrábět bezobslužně třeba o víkendu, kdy by jinak byla výroba velmi limitována chybějící obsluhou.“

Zhruba 220 zaměstnanců společnosti Weba Olomouc se věnuje především horkému tváření, ale také vývoji a výrobě náročných lisovacích a tvářecích nástrojů pro strukturní díly s maximální pevností. (Zdroj: Weba Olomouc)

Směřovat vzhůru

„Pro celou naši spolupráci je velmi důležité, že se ti lidé z obou firem vzájemně respektují a dlouhodobě dobře spolupracují,“ říká Jan Stukbauer. „A již nyní plánujeme, že se linka bude postupně rozšiřovat.“ Podle jeho slov má Weba jasnou vizi dalšího růstu. Přes vliv koronakrize považuje vedení firmy rok 2020 za velmi úspěšný a věří, že letošní rok bude ještě více.

„Máme vizi růstu a s ním ruku v ruce i dalších investicí do technologií – pochopitelně i směrem k Mazaku. Naším úmyslem je pořídit v roce 2022 další dvě obráběcí centra, jimiž se linka doplní na čtyři. Do budoucna by se pak jejich stav navýšil na původně plánovaných šest,“ uzavírá Jan Stukbauer.

Související články
Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Problematika vstřikování plastových dílů pro automobily

Příspěvek popisuje podmínky pro výrobu vstřikovaných plastových dílů pro automobily včetně vznikajících problémů a navazuje na článek Snížení rizika vzniku vad při vstřikování plastových dílů, který byl uveřejněn v příloze Plasty časopisu MM Průmyslové spektrum č. 3/2014 (viz též www.mmspektrum.com/140312). Autor vychází z dlouholeté zkušenosti ve firmě Plast Form Service I. M., která se výrobou těchto dílů zabývá již od roku 1998.

Související články
Mouka pro dvě miliardy lidí

Dovolíme si dát vám hádanku – co mají společného čokoláda, cereálie, housky a pivo? Hned však odpovíme: to vše a mnoho dalšího bylo vyrobeno díky produktům společnosti Bühler CZ se sídlem v Žamberku. Zde se vyrábějí (nejen) vysoce sofistikované komponenty do strojů na výrobu potravin, například do třídiček zrn nebo obřích mlýnů. Místní vskutku neuvěřitelný strojový park obsahuje především nejmodernější obráběcí stroje značky Mazak. V dubnu 2020 zde bylo spuštěno i nejnovější obráběcí centrum HCN-8800 se systémem Palletech, které firmě zajistilo nebývalou míru automatizace a umožnilo plnění přání zákazníků v rekordním čase i kvalitě.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Na zemi i ve vesmíru

Tisíce metrů čtverečních, bezmála 200 zaměstnanců a roční obrat 250 milionů Kč. Tak v kostce vypadají čísla výhradně české, soukromé společnosti Startech. Její výrobní haly a další prostory najdeme ve dvou obcích poblíž Brna – v Říčanech a Rosicích. Společnost se mimo jiné zabývá přesným obráběním prakticky všech myslitelných materiálů pomocí nejmodernějších CNC technologií. To logicky znamená, že v rámci zdejšího – vskutku úctyhodného – strojního parku hrají hlavní roli stroje značky Mazak.

Stroje pro bezkonkurenční produktivitu

Nejnovější horizontální obráběcí centrum HCN-5000 od společnosti Yamazaki Mazak je vybaveno vysokokapacitním automatizačním systémem MPP500, jenž je navržen tak, aby nabízel bezobslužný noční provoz, nejvyšší produktivitu a snadnou obsluhu.

Spolehlivé odstranění otřepů po pálení

Pardubická Obchodní společnost TVK se specializuje na zakázkovou výrobu přesných tvarových výpalků z plechu laserem, plazmou a autogenem. Díly po plynovém pálení standardně dodávají očištěné. Před necelými dvěma roky byl na odstraňování strusky a otřepů po pálení pořízen stroj Lissmac. "Stroj šetří čas, ale hlavně ruce pracovníků," říká jednatel společnosti TVK Pavel Tužil.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Na cestě k autonomním dopravním prostředkům

Ve Stockholmu se bude konat na začátku června globální summit o veřejné dopravě UITP 2019, který pokrývá všechny městské a regionální druhy dopravy po celém světě, kombinuje různorodý program přednášek, workshopů, zasedání a expozic a zůstává největší světovou akcí zaměřenou na udržitelnou mobilitu. Neustále se vyvíjející veřejná doprava je definována potřebami měst a neobejde se bez odborníků, kteří se dívají do budoucnosti. Summitu se účastní ministři dopravy, starostové a zástupci městských dopravních podniků, provozovatelé veřejné dopravy, generální ředitelé průmyslu, výrobci dopravních prostředků, operační a síťoví manažeři, vývojáři a mnoho dalších odborníků v segmentu veřejné dopravy.

Formárenský veletrh se blíží

Již třetí ročník formárenského veletrhu Moulding Expo v druhé polovině května bude hostit výrobce forem a nástrojů a dodavatelé potřebných technologií ve Stuttgartu. Pořadatelé sezvali novinářskou obec do slovinské Lublaně, kde prozradili několik detailu o blížícím se veletrhu. Součástí tiskové konference byla také návštěva místních nástrojáren a výzkumného centra pro formárenství.

Ohlédnutí za MSV 2018

Jubilejní strojírenský veletrh v Brně se i letos nesl ve znamení inovací, technických i technologických novinek (často také světových premiér), ale hlavně v duchu oslav stého výročí založení Československé republiky, takže se také vzpomínalo na historické úspěchy v technice v expozici 100RIES. A není tedy divu, že partnerskou zemí bylo letos Slovensko. Na následujících řádcích přinášíme malé ohlédnutí za veletrhem, kde připomeneme některé exponáty, které v očích naší redakce za zmínku a vzpomínku stojí.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Lasery + Optika v průmyslu

Lasery i optické přístroje jsou součástí stále většího počtu průmyslových aplikací, a to v oblasti zpracování kovových i nekovových materiálů. První ročník konference zabývající se právě problematikou využití laseru v průmyslu v České republice uspořádala společnost Lascam pro vedoucí technology, vedoucí výrobních úseků, vyšší management a ředitele výrobních podniků – klíčové osoby, které rozhodují o strategii firmy a zavádění inovací do výrobních procesů.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

 • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
 • Vysoký podíl redakčního obsahu
 • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

   Předplatit