Témata
Reklama

Univerzální kyvný pohon

29. 06. 2016

Modulární, odolný, univerzální – to jsou hlavní vlastnosti nového čtvrtotáčkového pohonu DFPD společnosti Festo. Tento pohon s ozubeným hřebenem a pastorkem je určen pro splnění nejrůznějších požadavků ve zpracovatelském průmyslu.

Díky univerzalitě a flexibilitě lze pohon DFPD používat v celé řadě odvětví. Jeho moderní, jednoduché a kompaktní provedení je působivé, ať je použito ve spojení s kulovými kohouty, uzavíracími ventily nebo vzduchovými tlumiči v chemickém, farmaceutickém či nápojovém průmyslu nebo pro úpravu vody či v dalších oblastech procesní automatizace. Kombinace ozubeného hřebenu a pastorku je velkým přínosem pro trh v jednočinném, ale i dvojčinném provedení.

Reklama
Reklama
Reklama

Flexibilita provozního nasazení

Jednočinná verze tohoto nového kyvného pohonu je mimořádně kompaktní a modulární. Díky optimalizovanému pružinovému provedení lze pohon konfigurovat v krocích po 0,5 bar. Díky možnosti devíti různých kombinací pružin splňuje čtvrtotáčkový pohon DFPD nejpřesnější požadavky na provozní tlaky od 2 do 6 bar. Maximální úhel kyvu pro standardní velikosti je 90° a pro typové velikosti 40, 120, 240 a 480 dokonce 180°.

Základní verze pohonu DFPD je vhodná pro teploty od –20 do +80 °C. Nízkoteplotní varianta je určena pro arktické regiony a pokrývá teplotní rozsah od –50 °C do +60 °C. Vysokoteplotní variantu lze používat pro teploty od 0 do +150 °C. Díky univerzální a antikorozní povrchové úpravě lze pohon spolehlivě a flexibilně používat v náročných podmínkách. Lze jej namontovat kdekoli a koncové polohy lze nastavit v rozsahu ±5° na obou koncích, což zaručuje vysokou přizpůsobivost během provozu.

Nový kyvný pohon DFPD je určen pro aplikace v procesní automatizaci.

Automatizace kyvných pohonů

V kombinaci s pozicionérem CMSX je pohon DFPD ideální pro analogové řízení kyvných pohonů, například při aplikacích dávkování. Boxy snímačů SRBC/SRBE/SRBG navíc umožňují jednoduché digitální řízení a přesné snímání polohy, a to i ve venkovním prostředí či v prostředí s nebezpečím výbuchu. Ventily Namur VSNC jsou celosvětově certifikovány v souladu s aktuálními normami. Pro bezpečnostní aplikace jsou perfektním doplňkem robustní předřadné řídicí ventily VOFC a VOFD. Elektromagnetické ventily typu Namur od firmy Festo mají široké možnosti použití a vyhovují nejvyšším bezpečnostním normám (až do SIL3, ochrana proti výbuchu, vyplachování pružinové komory jednočinných pohonů, odolnost vnějším vlivům). Díky tomuto bohatému příslušenství je pohon DFDP základem pro plnou automatizaci kyvných pohonů v širokém spektru aplikací.

Festo

Zpracováno redakcí

vaclav.lacina@festo.com

www.festo.com/cms/cs_cz/58186.htm

Reklama
Vydání #7,8
Firmy
Související články
Lineární vedení NSK s vylepšeným těsněním

Společnost NSK představila na veletrhu EMO 2019 optimalizovanou řadu válečkového vedení RA s vylepšeným těsněním. Lineární vedení RA jsou vybavena novými těsněními V1 a vylepšeným krytem, které pomáhají prodloužit životnost a spolehlivost obráběcích strojů.

Místo převodovky řemenové pohony

Synchronní řemeny se v mnoha průmyslových odvětvích prosazují jako nejlepší volba.

Ready made lineární osy s ozubeným řemenem

Pomocí lineární osy je realizován pohyb v přímém směru a jedná se tak o výborný výchozí konstrukční prvek pro stavbu strojů, automatizačních linek a polohovacích zařízení s potřebou přesného lineárního pohybu ve více osách (typicky například CNC stroje). V posledních letech došlo navíc k výraznému snížení cen a lineární osy se tak stávají dostupné i pro dosud zapovězené oblasti. V neposlední řadě je podstatnou výhodou u tzv. ready made produktů dodávka již smontovaného dílu připraveného k okamžitému použití v zákaznické aplikaci.

Související články
Nová koncepce dvoupotrubních centrálních mazacích systémů

Oproti jiným typům ztrátových centrálních mazacích systémů, dále jen CMS, mají dvoupotrubní mazací systémy zásadní přednost v tom, že dávkovače jsou plněny novým mazivem přetlakově. To je předpoklad pro spolehlivé mazání strojů a strojních zařízení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kompaktní pohony s dutou hřídelí

Kompaktní, robustní, cenově výhodné… Jsou-li stanoveny požadavky na stroje, musí zareagovat i poskytovatelé řídicí a pohonné techniky. Jejich inovace jsou důležité pro vývoj konstrukcí strojů.

Řemenové převody přinášejí dynamiku do intralogistiky

Na hannoverském veletrhu se mohli návštěvníci seznámit s inovativními řešeními pro skladovou logistiku, jež vyvinula společnost Continental. Jedná se například o ozubené řemeny Conti Synchrodrive, které nacházejí uplatnění u sloupových zakladačů vysokoregálových skladů, ploché pásy Conti Polyflat pro zdvihací a závěsné systémy či drážkové řemeny Conti Multirib, které se používají v pohonu válečkových tratí.

Inteligentní motor střižený na míru

Mechatronická pohonná jednotka g350 představuje nový kompaktní mechatronický pohonný balíček, který firma Lenze uvádí na trh ve třech výkonnostních provedeních. Zařízení je koncipováno speciálně pro horizontální přepravní techniku.

Výpočet zbývající doby běhu valivých ložisek

Na veletrhu Hannover Messe 2016 představila společnost Schaeffler novou digitální službu – výpočet nominální zbývající doby běhu valivých ložisek v provozu na základě reálného souboru zatížení.

Bezúdržbové klínové řemeny

U klínových řemenů uživatelé oceňují tichý chod, jednoduchou instalaci a funkci bezpečnostní spojky při přetížení, kterou klínové řemeny plní díky možnosti krátkodobého prokluzu. Nicméně klínové řemeny vyžadují ne vždy levnou a snadnou údržbu. Obzvláště v nepřetržitých provozech či těžko dostupných pohonech se obecné doporučení kontrolovat a dopínat klínové řemeny každých 2 000 provozních hodin obtížně splňuje. Výsledkem bývají ztráty účinnosti, energie a krátká životnost pohonu. Klínové řemeny, jak je známo, bez dopnutí prokluzují. Co ale bývá zanedbáváno, je vliv zvýšených vibrací při nízkém napnutí klínových řemenů. Tyto vibrace mají velmi negativní vliv na životnost ložisek a jiných součástí zařízení. Zde se zaměříme na správnou údržbu a na novinku na trhu – bezúdržbové klínové řemeny.

Certifikace testovacího postupu pro výpočty životnosti valivých ložisek

Certifikátor Germanischer Lloyd (GL) udělil společnosti Schaeffler osvědčení „Assessment of the method to investigate rolling bearing rating life“ (Posouzení metody zjišťování jmenovité životnosti valivých ložisek). Poprvé tak byl certifikován samotný postup, a ne každý jednotlivý faktor ovlivňující životnost, jak bylo dosud vyžadováno.

Ložiska pro lineární pohyb

Během posledních let se neustále zvyšují nároky na moderní lineární technologii, zejména pokud jde o únosnost, tuhost a životnost. Souběžně však rostou rovněž požadavky uživatelů na jednoduchost montáže a snižování nákladů na údržbu. Aby firma SKF dokázala uspokojit všechny tyto požadavky zákazníků, přichází na trh s novou řadou D lineárních kuličkových ložisek LBC.

Spojky používané v dolech

Spojka iLok je odpovědí na tradiční skobové spojky používané v dolech. Je navržena speciálně pro zvýšení bezpečnosti a podstatné zkrácení odstávky při odpojování a opětovném spojování spojky, což je u důlních instalací využívajících metodu „longwall“ klíčový problém.

Syntetická maziva šetří energii i přírodní zdroje

Ochrana životního prostředí stejně jako co nejvyšší energetická účinnost jsou již delší čas velmi důležitými pojmy v rámci řízení a údržby každého podniku. Výrobci hledají různé způsoby pro snížení spotřeby surovin a energie, aby zlepšili bilanci oxidu uhličitého. A díky neustálému zvyšování nákladů na energie se tedy pro mnoho firem stávají možnosti jejich úspor stále atraktivnější.

Kuličkové šrouby a matice ve stavbě CNC obráběcích strojů, část 5.

V současné době se jako jedna z několika možných alternativ využívá ve stavbě obráběcích center pro realizaci přímočarých posuvů elektromechanická posuvová soustava tvořená servomotorem s kuličkovým šroubem a maticí. Princip kuličkového šroubu a matice je znám více než sto let. V tomto seriálu vás krok za krokem provedeme zajímavým světem tohoto typu pohybových (polohovacích) šroubů.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit