MM: Jaká je vaše pozice ve společnosti?
K. Roučková: Ve společnosti ArcelorMittal pracuji jako procesní inženýrka v oddělení Technical Excellence.
MM: Jak dlouho již na této pozici působíte?
K. Roučková: Nyní to budou necelé dva roky.
MM: Co máte na starosti?
K. Roučková: Kromě jiného mám na starosti právě veškeré aktivity spojené se zlepšovacími návrhy.
MM: Kdy se ve společnosti ArcelorMittal začala zlepšovatelství věnovat pozornost, kdo byl u jeho zrodu? Co bylo motivací pro založení oddělení?
K. Roučková: Od starších kolegů vím, že zlepšovací návrhy fungovaly již před 40 lety. Odměny za zlepšovací návrhy vyplácí huť od roku 1993, ale nepochybuji o tom, že byly i za minulého režimu. Dnes tak ArcelorMittal Ostrava pokračuje v tom, co tu funguje již po desetiletí. S postupem let se samozřejmě zlepšovatelský proces utvářel a upravoval tak, aby co nejvíce vyhovoval potřebám společnosti v daném období, o což se snažím i dnes.
Kromě možnosti přijít s „klasickým“ zlepšovacím návrhem (např. ve výrobě) jsme v roce 2014 představili i novou formu zlepšovatelských nápadů – drobná zlepšení. Jejich hlavním smyslem je snížit administrativní zátěž, zrychlit schvalovací procesy a motivovat zaměstnance.
MM: Mohla byste uvést nějaký příklad zlepšováku z té doby – pro názornost, jak se doba mění?
K. Roučková: Historický zlepšovák bohužel neuvedu, ale mohu říci, že i zlepšovací návrhy drží krok s dobou – ruku v ruce s technickým rozvojem jdou i nápady zaměstnanců. Konkrétní nápad samozřejmě závisí i na pozici člověka, který s ním přijde. Lidé z provozu vidí a řeší jiné věci než lidé z kanceláří nebo třeba zaměstnanci managementu. Příkladem zlepšováku současnosti je aplikace pro chytré telefony s rozpisem směn každého zaměstnance.
MM: Jak systém zlepšováků u vás ve společnosti funguje?
K. Roučková: V každém závodě máme jednoho zástupce, takovou styčnou osobu pro zaměstnance, kteří za ním mohou přijít se svým návrhem na zlepšení. Zároveň máme zavedenou směrnici, kde jsou přesně definované parametry, čeho by se měl zlepšovací návrh týkat. Když zástupce uzná, že je návrh zlepšení v souladu s naší směrnicí, vyplní potřebné formuláře a zajistí další procesy – vše závisí na tom, jestli se jedná o zlepšovací návrh, nebo jestli jde spíš o drobné zlepšení, neboť podle toho se následné procesy liší. V případě zlepšovacího návrhu po vyplnění formuláře následuje schvalování a vyhodnocování od nadřízených, vyjádří se speciální komise složená z klíčových zástupců závodu, proberou se možnosti realizace a samozřejmě se připraví odměna.