Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> OEZ ve finále EMAS

OEZ ve finále EMAS


18.12.2007
Letohradská společnost OEZ byla jedinou českou firmou, která se zúčastnila evropského finále udělování cen EMAS Evropskou komisí. Slavností předání se uskutečnilo v rámci zasedání Řídícího výboru EMAS během 47. týdne v portugalském Lisabonu. Téma roku 2007 představovalo odpadové hospodářství se zaměřením na snižování produkce odpadu, nové metody znovu-využití odpadu a energetické využívání odpadu.

OEZ, který je komplexním dodavatelem produktů a služeb v oblasti jištění elektrických obvodů a zařízení nízkého napětí, byl do finále nominován za přístup k „ekodesignu" vyráběných přístrojů. Firmě se daří snižovat materiálovou náročnost výroby a tím  redukovat množství odpadu u spotřebitele. Druhotným jevem je úspora energií při výrobě.

Příkladem úspěšného uplatnění ekodesignu je řešení kompaktního jističe BC160 z řady Modeion, který je určen pro průmyslové jištění.  Vývojovým pracovníkům se podařilo snížit hmotnost o více než 40% v porovnání s předchůdcem BA511-33. „Díky novému konstrukčnímu přístupu jsme ušetřili polovinu hmotnosti barevných kovů, třetinu hmotnosti železných kovů a na celkové hmotnosti přístroje se výrazně podepsala i změna výlisků, kde jsme přešli z thermosetů na plasty," vysvětluje Jaroslava Havlová, vedoucí odpadového hospodářství OEZ. Celková hmotnost produktu klesla z 1,85 kg na 1,10 kg.  Úspora energií při výrobě nového produktu dosahuje úctyhodných 72%. OEZ v tomto roce vyrobí 20 tisíc kusů jističů BC160. Roku 2010 to bude již 300 tisíc kusů.

Hodnotící komise navíc ocenila využití galvanických kalů, ze kterých se recyklují těžké kovy, a využití kuchyňských kalů jako alternativního paliva.

Evropskou cenu v kategorii firem nad 250 zaměstnanců, kde společnost OEZ soutěžila s dalšími deseti finalisty, získal nadnárodní dánský výrobce čerpadel společnost Grundfos.

-ds-Nomenklatura

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: