Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Robotizovaná svářecí linka za 13 milionů

Robotizovaná svářecí linka za 13 milionů


26.06.2015

Provoz nového robotizovaného laserového svařovacího pracoviště zahájila ve svém závodě v Přibyslavi společnost ACO Industries k.s., přední světový výrobce nerezových odvodňovacích systémů. Nejmodernější technologická linka je k životnímu prostředí mnohem šetrnější než manuální svářecí proces, zároveň je bezpečnější a zvyšuje produktivitu závodu, který je předním zaměstnavatelem na Vysočině. Jde přitom o výsledek nápadu a konstrukčního úsilí domácích inženýrů a techniků.

Rostoucí celosvětová poptávka po nerezových výrobcích (přes 90 procent výroby z Přibyslavi směřuje na export) a zvyšující se nároky na přesnost přivedly techniky z ACO Industries k nápadu vybudovat robotizovanou svářecí linku.


„Celková výše investice do nové linky dosáhla 13 371 000 Kč, z toho bude vráceno 40 % z dotačního programu strukturálních fondů EU. Předpokládáme, že se nám tato investice vrátí v průběhu 2,5 let,“ říká vedoucí projektu Ing. Ivan Chudík. „Výhodou také je, že se na vývoji linky podíleli lidé přímo z výroby, takže jsme nemuseli přijímat žádné technologické kompromisy.“  Foto: ACO Industrie

Vývojový technolog a programátor svařovacích robotů Pavel Štourač nejprve zkonstruoval první verzi lineárního svařovacího zařízení, které později zdokonalil na tříosou verzi. Jako další krok pro optimalizaci navrhl svařování laserovou technologií umožňující svařovat materiály, které se konvenčními metodami svařují jen velice obtížně a také navrhl koncepci svařovacího přípravku vhodného pro výrobky ACO Industries. Na základě výběrového řízení se dodavatelem laserové technologie stala firma Matex PM a přípravek podle specifikace vývojového centra ACO Přibyslav vyrobil TechnoCon Havlíčkův Brod.

Nová linka umožňuje svařování nového portfolia výrobků, které jsou určeny pro potravinářské provozy, kde jsou vysoké nároky na hygienu a čištění. Jedná se o hygienické žlaby, rotačně svařované vpusti, příčkové rošty a tvarové díly trubek v širokém portfoliu šířek, délek a průměrů. Kromě zvýšené kvality svárů a stabilního automatizovaného procesu s opakovatelnou optimální kvalitou zvyšuje značně produktivitu výroby. Zvýšením svařovací rychlosti a automatizovanou manipulací s polotovary lze dosáhnout zkrácení výrobního času jednoho žlabu z 50 na 10 minut, navíc v automatizovaném procesu odpadá stehovací operace před svařováním.

Jaroslav Major

Zdroj: tisková zpráva Hill+Knowlton Strategies

Redakčně upravenoNomenklatura

Ekologie
Automatizace, regulace
Technologie spojování/ dělení materiálů
Financování stroj. výroby/Podniková ekonomika
Exportní příležitosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: