Témata
Reklama

Svět počítačů zezelená

06. 03. 2008

Zelený pohled na výpočetní techniku bude v následujících letech stále důležitější. Kdo nebude mít na zřeteli ekologickou stránku věci, bude v byznysu odsunut stranou. Vyplývá to ze studie Klíčové předpovědi pro rok 2008 a dál od analytické společnosti Gartner, kterou má k dispozici redakce týdeníku Ekonom.

Kromě toho svět čeká revoluční změna v systému nakupování softwaru, masivní průnik open-source technologií i do komerční sféry, veliký nástup Applu v oblasti osobních počítačů a také levné tiskárny, které dokážou modelovat předměty ve třech rozměrech.

Apple tady, Apple tam

První klíčová predikce od Gartnerů se týká společnosti Apple. Zatímco dnes jsou za slávou firmy s nakousnutým jablkem v logu zejména hudební přehrávače iPod a mobilní telefony iPhone, v roce 2011 to mají být i osobní počítače.

Tržní podíl Applu v Evropě a ve Spojených státech se totiž má během následujících tří let zdvojnásobit na devět procent. Hlavní příčinou rostoucího zájmu o Apple bude podle analytiků Gartneru zajímavý design, kterým je firma známá, a pak také rostoucí frustrace uživatelů z klasických PC.

Zákazníci prý ocení jednoduché používání výrobků Apple s intuitivním softwarem. Další výhodou Applu jsou neustálé inovace nejen hardwaru, ale také programového vybavení. Oproti jiným počítačovým značkám vyniká Apple zejména v prodejním ekosystému, kdy dokáže dokonale využívat symbiózy mezi svými produkty a prodává jednomu zákazníkovi více produktů v kompaktním celku. Typickým příkladem může být prodej osobního počítače iMac spolu s hudebním přehrávačem iPod. Zákazníci také začnou více oceňovat technickou podporu, kterou jim Apple poskytuje po celou dobu životnosti produktu.

Výhledy firmy na ještě lepší výsledky hatí její strategie vysokých prodejních cen u nových výrobků, která Apple limituje zejména na rozvíjejících se trzích.

A co radí Gartner? Počítačovým výrobcům, aby se aktivněji zajímali o zákazníka daleko víc než jen z pohledu pouhé integrace hardwaru do jeho IT struktury. Měli by si také konečně začít budovat silnou značku, jako má Apple, a více se zaměřit na on-line služby, které zjednoduší uživatelům práci s výpočetní technikou. IT manažeři ve všech firmách pak mají být připraveni na to, že vzrostou požadavky na integraci produktů Apple do firemní sítě.

Kdo bude rozhodovat?

Zajímavé věci nás čekají v rozhodovacích pravomocích k výběru firemního počítačového vybavení. Ty totiž začínají postupně přecházet z IT oddělení na samotné zaměstnance. V roce 2011 má být plná polovina firemního hardwaru a softwaru nakoupena podle přání a přímého výběru zaměstnanců. Už dnes přitom není podle analytiků z agentury Gartner výjimkou, že si zaměstnanci sami nakupují přenosné počítače pro pracovní využití.

Taková volnost ovšem přinese firmám výrazná bezpečností rizika v podobě informačních úniků, nezabezpečeného softwaru a snadného napadení počítačovým virem. "Vlastní slovo při výběru pracovního prostředku může určitě zaměstnance motivovat, o to více je však nutno zvýšit důraz příslušné společnosti na bezpečnostní politiku," tvrdí šéf oddělení technologie AVG Technologies Jan Toul.

Pokud totiž kterákoli firma připustí umístění svých citlivých dat na mobilní zařízení, která nemá pod bezpečnostní kontrolou, vystavuje se vědomě či nevědomě riziku informačních úniků a sekundárně zvýšenému riziku ohrožení datových zdrojů uvnitř vlastní sítě. Současně se také zvednou náklady na IT, a to až o pětinu během následujících deseti let. Většina peněz poplyne právě na zvýšení bezpečnosti, výměnou za to získají firmy větší pracovní efektivitu od svých zaměstnanců. Pokud se ovšem budou držet následujících doporučení: vytvořte program inovace počítačového vybavení se silným důrazem na zapojení konečných uživatelů a neutrácejte rozpočet za zbytečné pokusy o znovuovládnutí firemního IT vybavení.

Nástup open-source

Plných osmdesát procent veškerého komerčního softwaru bude do roku 2012 obsahovat prvky open-source (počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem - technická i legální dostupnost kódu). Žádná z velkých firem si nebude moci dovolit ignorovat nástup open-source technologií, protože jinak ji to znevýhodní oproti konkurenci, tvrdí studie. Výhodou open-source programů je především rychlejší návratnost vložených investic a nižší náklady na pořízení a držení softwaru.

Spolu s open-source se začne také více prosazovat software jako služba. S postupujícími roky se budou měnit licenční poplatky, které budou firmy platit výrobcům softwaru za využívání jejich programů. Zatímco dnes je běžnou metodou nákup neomezené licence na daný program, za čtyři roky už bude třetina firem nakupovat jinak - na předplatné. Výhoda je jasná, platí se pouze za programy, které firma skutečně využívá, a jen za čas, po který je využívá. Prodej předplaceného softwaru (software as a service - SaaS) budou výhledově praktikovat všichni přední vývojáři - od Microsoftu přes Oracle až po SAP. Výhodou SaaS je zejména fakt, že není třeba platit jednorázové vysoké licenční poplatky, ale že náklady na software se rovnoměrně rozprostřou po celé účetní období.

Ekologické nákupy

V roce 2010 budou plné tři čtvrtiny všech světových organizací při nákupu počítačového vybavení klást důraz na spotřebu energie po dobu celého životního cyklu produktu a také na jeho uhlíkovou stopu (množství emisí CO2 vyprodukovaných výrobkem během jeho vzniku a používání). Příčinou změny postoje firem k ekologii má být kromě jiného soustředěný tlak médií na zvýšenou ochranu životního prostředí. "První ohlasy se objevují už teď," upozorňuje Gartner, "kdy největší světový dodavatel kancelářského zboží Office Depot zrušil kontrakt se společností Asia Pulp and Paper kvůli jejím nevhodným aktivitám v deštných pralesích."

Už příští rok budou přední výrobci IT technologií považovat šetrnost svých produktů k životnímu prostřední za jeden z hlavních nástrojů k odlišení od konkurence a silný marketinkový nástroj. Do té doby však nemá smysl pátrat u IT výrobců po odpovědích na ekologické otázky - kupříkladu na uhlíkovou stopu jejich produktů. "Výrobci prostě odpovědi na tyto otázky neznají," píší ve studii analytici ze společnosti Gartner s tím, že ještě v roce 2009 nebudou ekologické informace ke škodě výrobců běžné u všech produktů. Každopádně třetina odběratelů IT bude už v roce 2009 považovat energetickou spotřebu jednotlivých produktů minimálně za stejně důležitou jako jejich výkon.

Notebooky na cesty?

Osobních počítačů se už prodává méně než těch přenosných. Především proto, že nooteboky jsou lehčí, dostatečně výkonné a přitom mobilní. Ale ani to neznamená, že notebooky budou s námi jezdit na služební cesty, předpovídá agentura Gartner. Přenosné počítače totiž stále ještě nejsou dostatečně lehké a skladné, aby si je každý bral kdykoliv kamkoliv s sebou. Proto prý v roce 2012 polovina ze všech pracovníků na služební cestě nechá svůj notebook doma či ve firmě a odjede vybavena pouze menšími přístroji.

Tento trend nutí výrobce hardwaru, aby hledali rychlé a praktické řešení. Co tedy můžeme v nejbližší době čekat? Novou třídu ultramobilních počítačů, v cenách pod 400 dolarů, jejichž první generace pomalu přichází na trh. Pro většinu uživatelů však budou v následujících třech letech stále ještě příliš drahé, cena se zlepší teprve nasazením nových výrobních technologií u výrobce procesorů Intel v roce 2009.

Dalším očekávaným trendem jsou počítačové aplikace, které poběží na vzdálených serverech a které budou přístupné z nenáročných zařízení přes internet z libovolného místa na světě. A konečně nová skupina programů, jež budou pro každého člověka utvářet jednotné uživatelské prostředí nezávisle na tom, kde se nachází nebo na jakém hardwaru právě pracuje. Takový profil si uživatel může uložit na internet nebo nosit na přenosném disku (flash disku), a kdekoliv se připojí, jeho programy se mu spustí v nastavení, na které je zvyklý. Tyto programy zvýší popularitu nejrůznějších internetových kiosků v hotelích či na letištích.

Jakékoli anonymní prostředí ale zvyšuje riziko úniku informací, odcizení přihlašovacích údajů a podobně. Práci v těchto podmínkách si lze představit, opět je však nutno dbát na využívání moderních bezpečnostních technologií na aktuální úrovni. "Příkladem mohou být šifrované VPN tunely napříč internetem, které slouží pro relativně bezpečný přenos privátních dat," upřesňuje Jan Toul z AVG Technologies.

Trojrozměrné tiskárny

Masivní zlevnění trojdimenzionálních tiskáren pod cenu deset tisíc dolarů umožní v letošním roce tisk trojrozměrných objektů také menším firmám a dokonce i počítačovým nadšencům a domácnostem. Takové tiskárny mohou firmy používat pro zobrazování svých výrobků ještě před samotnou výrobou. Nástup těchto tiskáren bude podle Gartnerů znamenat nový impuls pro rozvoj oborů, jako je architektura, geografie nebo medicína.

V domácnostech budou 3D tiskárny populární zejména pro tisk fotografií nebo virtuálních postaviček (avatarů). Očekává se, že zatímco v roce 2006 se 3D tiskáren prodaly pouze tři tisíce kusů, do roku 2011 jich jen v domácnostech bude už přes 300 tisíc.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Firmy
Související články
Precizní zemědělství a nástup umělé inteligence

Digitalizace a technologické inovace stále více promlouvají do zemědělství. U precizního zemědělství můžeme v letošním roce očekávat výrazný nárůst popularity a implementace. Zemědělci budou také více využívat Internet věcí)a můžeme se těšit i na nástup umělé inteligence. Ta se bude prosazovat nejen u monitorování, postřiku či sklizně plodin či u systémů pro předpověď, optimalizaci a řízení zemědělských procesů. 

Vítkovické slévárny nadále fungují

Ostravská společnost Vítkovické slévárny, která je od listopadu v insolvenčním řízení, pokračuje ve výrobě a hledá investora. To jsou hlavní předpoklady proveditelnosti připraveného reorganizačního plánu. Firmě se podařilo zatím zachovat nejen stěžejní výrobu válců a jedinečné know-how, ale také obchodní vztahy a zaměstnanost.

Dalších 17,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy

Evropská komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění 28 dílčích milníků a cílů. Po schválení členskými státy Evropské unie tak Česká republika obdrží dalších více než 17,5 miliardy korun ve formě grantů z celkové částky 228,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy.

Související články
Dukovany se připravují na šedesátiletý provoz

V průběhu roku 2024 energetici postupně zvýší výkon všech čtyř výrobních bloků Jaderné elektrárny Dukovany o 2,3 %. Na konci procesu by výroba měla vzrůst o více než 300 000 MWh. Společnost ČEZ bude i letos do Dukovan masivně investovat, na další zvyšování bezpečnosti a modernizaci vynaloží cca 3,3 mld. Kč. Cílem je zajištění nejméně šedesátiletého provozu všech výrobních bloků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Modernizace pražského Masarykova nádraží

Stavebním ruchem ožije v následujících třech letech pražské Masarykovo nádraží. Železniční dopravě slouží už více než 175 let, nyní projde největší proměnou ve své historii. Jeho kolejiště překlene unikátní platforma, která zkrátí přístup na nástupiště z okolních čtvrtí a současně nabídne novou odpočinkovou zónu přímo v centru metropole. Moderní podobu stanice ocení jak cestující v příměstské dopravě, tak brzy i ti, kteří se vydají vlakem na letiště. Dnes se uskutečnilo slavnostní zahájení prací, hotovo bude v roce 2027. Náklady dosáhnou 3,4 miliardy korun, významnou část pokryjí finance z EU.

Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Premiéra skvostů na e-Salonu 2023

Přehlídka čisté mobility e-Salon 2023 bude opět prezentovat nejnovější modely a technologie. Pátý ročník, který proběhne ve dnech 9. až 12. listopadu v PVA Expo Praha bude co do množství vystavovaných exponátů a prezentovaných značek nejbohatší ze všech dosavadních ročníků. A také bude plný unikátů, které se v České republice představí vůbec poprvé.

The Best of Czech and Slovak Logistics

Návštěvníci MSV v Brně se mohou v úterý 10. října od 13 hod. v pavilonu P v sále P1 zdarma účastnit slavnostního vyhlášení výsledků soutěže The Best of Czech and Slovak Logistics 2022/23, které se uskuteční v rámci stejnojmenné konference zaměřená mimo jiné na trendy v automatizaci výroby a logistiky.

Ovce spoří náklady

Ovce místo sekaček na trávu ušetřily v posledních dvou letech americké společnosti Amazon statisíce korun za mechanizované sekání trávy v areálu distribučního centra v Panattoni Park Prague Airport I. Společnost B2 Assets, která zajišťuje správu budov a pozemků, proto nyní rozšířila stádo ovcí o další kusy. Celkem 23 ovcí čtyř různých plemen spásá jeden hektar zatravněné plochy v rozlehlém areálu. Tento tradiční způsob péče o krajinu přispívá k návratu ovcí do české krajiny a může pomoci také obnově vzácných rostlin. 

Skový nárůst dobíjecích stranic EV

Od roku 2026 musí být podle EU na každých 60 kilometrech páteřní evropské sítě dobíjecí stanice s minimálním výkonem 400 kW. O dva roky později má být pro nákladní automobily a autobusy dobíjení k dispozici každých 120 kilometrů. Česká infrastruktura je ale podle Ministerstva průmyslu prý již nyní nadprůměrná.

Zdvojnásobení FVE v ČR

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice výrazně zrychlil. Zatímco na začátku roku 2022 bylo v České republice do sítě zapojeno okolo 50 tisíc fotovoltaických elektráren, v polovině roku 2023 je to už přes 130 tisíc fotovoltaických elektráren. Vyplývá to z dat, které za největší distribuční společnosti ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D poskytlo MPO České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit