Témata
Reklama

Do vesmíru míří největší česká komerční družice

Brněnská firma TRL Space Systems vyšle v polovině roku 2024 na oběžnou dráhu Země vlastní družici. Družice nazvaná Troll bude největší českou komerční družicí od vzniku samostatné České republiky. Firma chce touto soukromou investicí demonstrovat schopnost postavit celý satelit a vyslat jej do vesmíru a zároveň otestovat několik vlastních produktů. Společnost TRL Space má již zarezervovaný let – družici Troll vynese do vesmíru raketa Falcon od SpaceX v polovině roku 2024.

Společnost TRL Space Systems na družici Troll otestuje vlastní produkty, které nabídne svým zákazníkům na všech kontinentech – od Afriky až po Spojené státy americké. Testovanými produkty budou například LiDAR, kamera na hyperspektrální snímkování a jednotka pro tzv. onboard data processing a šifrovanou komunikaci.

Reklama
Reklama
Reklama

Lepší zabezpečení kosmického provozu pomocí laserové detekce objektů

Na oběžné dráze Země se v současné době pohybuje více než 5 500 satelitů a odhady hovoří o tom, že do roku 2029 jich tam bude přes 100 000. S ohledem na to se očekává, že bude docházet k více než 40 kolizím družic ročně. Zabezpečení kosmického provozu je tak jednou z hlavních priorit veškerých kosmických aktivit. Úlomky satelitů a kosmická tříšť totiž představují obrovské riziko pro ostatní družice, které mohou poškodit. K výraznému zlepšení zabezpečení kosmického provozu chce přispět společnost TRL Space právě pomocí speciálně upraveného zařízení LiDAR. Unikátní laser, který TRL Space vyvíjí společně s centrem HiLase, bude ve spojení s detektorem schopen s vysokou přesností monitorovat objekty pohybující se na oběžné dráze. „Centrum HiLASE má jako jednu ze strategických priorit pro další dekádu vývoj laserů pro kosmické aplikace. TRL Space je v tomto ohledu pro nás klíčový partner, se kterým tyto ambice můžeme společně naplnit a produkty jako je LiDAR pro sledování objektů ve vesmíru či topografii Měsíce vyvinout,“ říká Tomáš Mocek, ředitel laserového centra HiLASE. Kromě detekce objektů ve vesmíru chce společnost TRL Space vyvinout LiDAR i pro svou plánovou misi LUGO, jejímž cílem je prozkoumat podzemí Měsíce a vytvořit jeho úplnou mapu s rozlišením několika centimetrů. Dalším plánovaným produktem je laserová komunikace.

Vesmírná kybernetická bezpečnost

Součástí družice Troll, která bude mít velikost 6U, bude také hyperspektrální kamera a software pro šifrovanou komunikaci mezi družicí a Zemí. Komunikace mezi satelity a Zemí dnes totiž mnohdy probíhá nezabezpečeným způsobem. Hrozí tak úniky dat, které mohou být zneužity. S tím, jak bude růst počet družic ve vesmíru, se tak otevírá nové důležité téma vesmírné kybernetické bezpečnosti. Součástí satelitu bude také software s umělou inteligencí od partnerského startupu Zaitra. Tento program se postará o tzv. onboard data processing, tedy vyhodnocení dat přímo na palubě satelitu. Informace o hrozící kolizi tak algoritmus jednoduše pošle na Zem, a navíc zajistí, že družice sama uhne z kolizní dráhy.

Testovaný LiDAR umístěný na palubě družice má být schopen rozpoznávat letící objekty. Družice o nich odešle zprávu na Zemi a dokáže se jim i vyhnout. (Zddroj: TRL Space Systems)

Letová příležitost pro Afriku i pro další země

Letovou příležitost, tedy možnost vynést a otestovat na družici i své vlastní produkty, společnost TRL Space nabídla i dalším zemím, například partnerským státům z Afriky nebo z regionu Trojmoří, které si tak budou moci do vesmíru nechat vynést vlastní produkty. Petr Kapoun, zakladatel a CEO společnosti TRL Space, k tomu říká: „Naším posláním je spojováním různých technologií posouvat obzory kosmického průmyslu, a hlavně vytvářet přidanou hodnotu. Díky tomu, že jsme dostatečně kapitálově silní, abychom mohli postavit vlastní družici a poslat ji do vesmíru, můžeme nejen nabídnout kapacitu na družici pro ty země a organizace, které by si to sami nemohly dovolit, ale také máme unikátní možnost otestovat nové produkty, které budou mít v budoucnosti vliv na celé lidstvo - například na větší zabezpečení vesmírného prostoru a zlepšení komunikace mezi družicemi a Zemí. V neposlední řadě díky misi LUGO prozkoumáme povrch Měsíce a přiblížíme lidstvo o krůček k jeho lepšímu pochopení pro využití v budoucnosti.


Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy společnosti TRL Space Systems.

Související články
Drony pro humanitární operace

Skupina MRS (Multi-Robot Systems) působící v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v uplynulých týdnech na poušti ve Spojených arabských emirátech testovala let roje dronů. Pro realizaci skupinového letu se vědci inspirovali hejnem ptáků či plovoucích ryb. Drony by pak mohly být zapojeny do humanitárních operací vyhledávání a záchrany osob.  

Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Online univerzita digitálního řemesla

Komplexní vzdělávací platforma v oblasti digitálního řemesla FabLab University učí pedagogy a studenty, jak využívat a ovládat moderní výrobní technologie. Prezenční kurzy a workshopy jsou určeny pro učitelé středních a základních škol. Pro studenty je k dispozici web plný lekcí, tutoriálů a doplňkových materiálů. Webová stránka fablabuniversity.cz nyní nahrazuje dočasně zavřené laboratoře.

Související články
Zelená energie pro výrobu v továrnách 3M

Všechny výrobní závody a kanceláře společnosti 3M v Polsku od letoška odebírají výhradně elektřinu ze stoprocentně obnovitelných zdrojů. Díky přechodu na obnovitelné zdroje energie firma výrazně snižuje emise oxidu uhličitého a uhlíkovou stopu svých výrobků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit