Témata
Reklama

Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Eva Klocová

Od roku 2018 pracuje na pozici obchodního zástupce společnosti Heidenhain, v oboru Motion Control Machine Tools od roku 1997. V rámci své profese se kromě podpory výrobců a dovozců obráběcích strojů věnuje aktivně především podpoře technického vzdělávání na českých technicky orientovaných školách. Je autorem projektu Sinumerik Cup.
Od roku 2019 je ředitelkou neziskové organizace Skills Czech Republic, z.ú., která připravuje studenty strojírenských oborů pro mezinárodní soutěže WorldSkills. Věří, že díky poctivému tréninku a kvalitnímu národnímu finále o mistra ČR ve frézování a soustružení budou naši mladí lidé do 25 let připraveni zvládnout vysoké nároky strojírenských „Skills“ této prestižní mezinárodní soutěže, ne nadarmo přezdívané olympiáda řemesel.

A tak si pro medaile z olympiády řemesel na WorldSkills jezdí již více než 70 let floristé, kuchaři, zedníci, obkladači, instalatéři, kosmetičky a celá řada dalších z více než šedesáti odborných dovedností.  Co mě tehdy samozřejmě nenechalo v klidu spát, bylo to, že jsem na seznamu soutěžních dovedností našla strojírenské obory. Proč tady u nás tuhle soutěž nemáme a proč o tomhle nikdo neví? Proč stále Česká republika hledá marně superstar, miss nebo modelky anebo pro farmáře ženu? Ty pravé talenty a zajímavé lidi najdeme ale přece úplně jinde, a navíc řemesla a dovednosti to je ta síla, která hýbe každou národní ekonomikou.

Svět velké soutěže řemesel pro mladé

“Nikdy nic nevzdávej, i když si myslíš, že jsi prohrál, protože opravdu prohraješ až tehdy, když to vzdáš”. Životní moudro, staletími prověřené, si za své motto vzala vzdělávací platforma řemesel Skills Czech Republic.

Jak připravit pro studenty techniku přitažlivou a zajímavou?

Přinášíme vám rozhovor s Ing. Evou Klocovou, která téměř rok podniká nelehké kroky k získání licence České republiky k mezinárodní soutěži v učňovských dovednostech WorldSkills. Kdo jí zná, dá nám za pravdu, že jde do toho celým svým srdcem, podobně jako do všech svých profesních aktivit. V jaké fázi cesty se nyní nachází?


A tohle všechno se mi honilo znovu hlavou poslední červnové pondělí roku 2021, když jsem se chystala na první kvalifikační setkání Skills Czech Republic do Brna. Perfektní zázemí nám poskytla společnost DMG Mori a moc za to děkujeme panu řediteli Petru Vladíkovi. Od okamžiku, kdy jsem soutěž WorldSkills poprvé uviděla, uběhlo možná 12 let. Jde to skutečně pomalu, zdá se, ale z mého pohledu se teď povedlo to hlavní. Podařilo se zorganizovat pilotní projekt pro frézování o mistra ČR, podle parametrů soutěží WorldSkills. Jedním slovem – krásná práce, kde se potkala celá řada skvělých lidí a nezištně se podílela na přípravě zadání, které nyní vybere šest nejlepších kluků do prvního českého finále. 

První kvalifikační setkání Skills Czech Republic v prostorech DMG Mori v Brně. (Zdroj: archiv redakce)

Setkali jsme se v Brně společně poprvé, abychom se především poznali a také proto, aby kluci zjistili, do čeho jdou. Chtěla jsem účastníkům soutěž hlavně představit, trochu je vtáhnout do tohoto velkého světa, ukázat v čem je tak jiná než všechny ty, které dosud známe u nás. Celé setkání prolínala diskuse. A právě o to šlo, zeptat se na všechno, co je třeba a snad i něco navíc. Jsem moc ráda, že si na naši schůzku našel v diáři čas pan Roman Pommer, víceprezident Hospodářské komory ČR a Oficiální delegát ČR v soutěžích WorldSkills Europe. Pan Pommer nás informoval o členství ČR v EuroSkills a o naší české účasti na letošním EuroSkills v rakouském Grazu. Zadání soutěže pro frézování jsme připravovali ve spolupráci se švýcarským SwissSkills a za krásné zadání pro ČR je třeba poděkovat Janu Lokočovi a Jakubovi Vackovi, mým kolegům ze společnosti HEIDENHAIN, která je partnerem projektu. Všechno, co se v soutěžním zadání týká měření je pak z dílny společnosti Renishaw, která je naším partnerem a na setkání nás přišel pozdravit její ředitel Josef Sláma a také Pavel Příhoda, který účastníkům vysvětlil, jak se přesnost bude hodnotit. Velice příjemnou záležitostí byl oběd, který ovšem diskusi nezastavil, ba naopak. V programu docházelo i k různým překvapením tu a tam vystoupil někdo, kdo vůbec netušil, že je na řadě, například náš milý host Dr. Aleš Polzer z FSI VUT v Brně. Odpolední vystoupení patřilo dalšímu z našich partnerů – společnosti SolidVision a to konkrétně řediteli, panu Ivanu Cimrovi a panu Vojtěchu Havlíčkovi, který bude mít na starosti přípravu finalistů soutěže v programování. Společnost SolidVision zapůjčí každému účastníku soutěže zdarma licenci SolidWorks a připraví pro ně školení na programování. 

V žertu jsem slibovala překvapení, ale nakonec na něj došlo, protože za námi přijel Martin Šula, majitel společnosti MSR Engines výrobce JetSurfu. Jeho příjemné vyprávění se týkalo zejména jeho osobní účasti na soutěži WorldSkills v Kazani v roce 2019, kam byl pozván. Jeho osobní pocity z návštěvy se vůbec neliší od těch mých, které jsem popsala na začátku. Co z toho plyne? No přece to jediné – na WorldSkills se musíme jet podívat a v tom ideálním případě se zúčastnit jako soutěžící. Ptáte se v čem? Jasná zpráva. SKILL 07 – CNC MILLING, pro strojaře, jasná volba.

Eva Klocová

Od roku 2018 pracuje na pozici obchodního zástupce společnosti Heidenhain, v oboru Motion Control Machine Tools od roku 1997. V rámci své profese se kromě podpory výrobců a dovozců obráběcích strojů věnuje aktivně především podpoře technického vzdělávání na českých technicky orientovaných školách. Je autorem projektu Sinumerik Cup.
Od roku 2019 je ředitelkou neziskové organizace Skills Czech Republic, z.ú., která připravuje studenty strojírenských oborů pro mezinárodní soutěže WorldSkills. Věří, že díky poctivému tréninku a kvalitnímu národnímu finále o mistra ČR ve frézování a soustružení budou naši mladí lidé do 25 let připraveni zvládnout vysoké nároky strojírenských „Skills“ této prestižní mezinárodní soutěže, ne nadarmo přezdívané olympiáda řemesel.

Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Bourání bariér automatizace pětiosého obrábění

Pětiosý stroj je z hlediska programování a vedení nástroje komplexnější než jednoduché tříosé obráběcí centrum. Proto také řešení automatizace u pětiosých strojů je nelehký oříšek. Společnost Mazak díky nové generaci strojů s inovativním automatizačním řešením a modernizaci softwaru dokázala pokořit i tuto metu.

Stolní hra pro nevidomé a moderní technologie

Originální desková stolní hra Labyront je určena pro nevidomé hráče, ale hrát ji může každý. Hra má poměrně jednoduchá pravidla, při její výrobě jsou však použity moderní technologie. Formu pro výrobu haptické hrací desky tvůrci navrhovali pomocí CAD/CAM softwaru, figurky a hrací kostky se tisknou na 3D tiskárnách.

Ideální svěrák pro pětistranné obrábění

Společnost Schunk na trh uvádí nový přesný svěrák Kontec KSC mini, který je vybaven systémem rychlovýměnných čelistí. Díky tomu jej lze rychle a bez nástrojů přestavit. Označení mini napovídá, že jde o svěrák menších rozměrů, nicméně s velkou upínací silou.

Oceněný design nového ovládacího panelu

Divize obráběcích strojů Brother, jež na českém a slovenském trhu zastupuje společnost Misan, získala významné mezinárodní ocenění „iF Design Award“ za novou generaci řídicího systému - uživatelského rozhraní (tj. prostředí řídicího systému + ergonomie ovládacího panelu). Tato nová generace řídicího systému má označení D00.

Online univerzita digitálního řemesla

Komplexní vzdělávací platforma v oblasti digitálního řemesla FabLab University učí pedagogy a studenty, jak využívat a ovládat moderní výrobní technologie. Prezenční kurzy a workshopy jsou určeny pro učitelé středních a základních škol. Pro studenty je k dispozici web plný lekcí, tutoriálů a doplňkových materiálů. Webová stránka fablabuniversity.cz nyní nahrazuje dočasně zavřené laboratoře.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit