Témata

Svět velké soutěže řemesel pro mladé

“Nikdy nic nevzdávej, i když si myslíš, že jsi prohrál, protože opravdu prohraješ až tehdy, když to vzdáš”. Životní moudro, staletími prověřené, si za své motto vzala vzdělávací platforma řemesel Skills Czech Republic.

Roman Dvořák

Je absolventem oboru Strojírenská technologie Fakulty strojní ČVUT v Praze, kde nakonec nedostudoval kombinovanou formu doktorského studia (...). V roce 1997 nastoupil do vydavatelství Vogel Publishing na post odborného redaktora vznikajícího strojírenského titulu MM Průmyslové spektrum. V roce 1999 přijal nabídku od německého vlastníka outsourcingovat titul do vlastního vydavatelství. 

Reklama
Reklama
Reklama

Možná si vzpomínáte na rozhovor, který jsme před dvěma lety přinesli s Evou Klocovou, která se po profesních i osobních problémech vydala na dobrodružnou cestu, která jí měla na vše špatné zapomenout. A šla do toho s plnou vervou a celým svým srdcem. Žádné překvapení, pro ty, kteří jí znají.

Její ambicí bylo dovést Českou republiku ke členství v mezinárodním hnutí Skills, a to strategií prvního kroku – nejdříve EuroSkills a posléze WorldSkills. Cesta byla náročná, trnitá, ale světlo na konci tunelu na paní Evu stále svítilo a ona si za ním šla. Dokonce se vydala i za ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem: „Tak jak Vám mohu pomoci?“ slyší Eva ministra Havlíčka, jak ji říká před sedmou ranní ve své pracovně. “Chtěla bych Vám, pane ministře představit jednu světovou soutěž v odborných dovednostech a požádat Vás, abyste ji podpořil.”  říká mu Eva odhodlaně s úsměvem na rtech. A odpověď? „Jéžišmarjá, soutěž… víte, kolik lidí já tu mám týdně kvůli soutěžím?“

To, co si Eva tehdy ze srdce přála, bylo, aby přesvědčila ostatní, jak skvělý poklad chce najít a jak velmi dobrodružná výprava to s ní bude. O svých pocitech, strastech a nadějích na této cestě se podělila ve svém blogu O modrém hrnku, levanduli a umění komunikace.

Ale pak to KONEČNĚ přišlo. V polovině září 2020 byla Valnou hromadou WSE schválena oficiální žádost České republiky o obnovené členství v této organizaci. Národní autoritu získala Hospodářská komora České republiky, která je reprezentantem ČR v tomto hnutí. Mladým lidem do 25 let se tak otevírají dveře velké evropské soutěže v odborných dovednostech a Eva si může první splněný klíčový úkol odškrtnout.

Díky předchozím zkušenostem ve strojírenském oboru se Evě podařilo navázat kontakt se Skills v Německu, Rakousku či Švýcarsku. Spolupracuje s nimi při přípravě zadání a nastavení parametrů soutěže a jejich přístup k soutěži je pro ni a všechny lidi kolem ní velkou inspirací. Dále také spolupracuje s univerzitními pracovišti jako je RCMT při ČVUT v Praze, ZČU v Plzni či VUT v Brně.  Partnery je řada významných firem jako skupina Wikov, skupina CSG, Fermat Group, Kovosvit MAS, ELA, Renishaw, Geresheimer, AOBP, SolidVision, JetSurf, British Council, ČNOPK, AMEvent, GSPLegal. Hlavním mediálním partnerem je MM Průmyslové spektrum a mediálním partnerem TechMagazín. 

Zázemí pro finálové kolo, které se uskuteční v říjnu 2020, poskytne společnost DMG Mori Czech ve svém technologickém centru. Nedávno Eva odstartovala crowdfundingovou kampaň na serveru HitHIt, kde jí mohou přispívat všichni, kteří Evě důvěřují a stejně jako jí jim není lhostejná podpora skutečně profesního vzdělávání našich dětí a vnoučat. Důvěřujte a připojte se též, prosím. (Zdroj: archiv DMG Mori)

Pomozte, prosím, podpořit konání finálového kola Skills Czech Republic.


A nejbližší událost? 

Kvalifikační setkání Skills Czech Republic ve frézování. 14 studentů, jejich doprovod, zástupci partnerů a další hosté se sejdou 28. června 2021 v technologickém centru DMG Mori Czech v Brně. A komentář Evy k zaslané pozvánce mluví za své: „Význam akce je asi takový, jako když Armstrong vkročil na Měsíc, takže to musí vyjít.“


„Dokud se najde jediný blázen, který je ochoten za věc bojovat, tak to má smysl,“ tak nějak to říká Will Turner obklopený bílým pískem a nekonečným oceánem na ostrově kousek od Portorika. A o tohle jde nejvíc, dělat věci, které dávají smysl a kterým člověk věří. Je to vlastně úžasné štěstí, pokud se to podaří. Nikomu přece nemusíte nutit názor, s kterým nesouhlasíte. A v tom je svoboda volby. To, v co já věřím, vede k jasnému cíli. Připadám si, jako když právě stojím na jednom z úžasných karibských ostrovů, kolem je oceán a já si hrdě kráčím pro ten svůj poklad, protože vím, že tam je, a já jdu pro tu truhlu s naprostou jistotou. (Zdroj: Archiv Evy Klocové)
Související články
Chlapi klid, my tady obrábíme…

Tato úžasná hláška snad nejlépe vystihuje nezapomenutelnou atmosféru našeho prvního českého finále o mistra republiky v CNC frézování. A jaké to tedy bylo? No prostě skvělé, fantastické a pro všechny zúčastněné opravdový zážitek. My všichni, kteří jsme tam byli, ať už v roli partnerů, technických expertů, organizátorů nebo soutěžících a diváků už navždycky budeme první, kteří si tuhle soutěž v ČR vyzkoušeli. Takže bez pochyby mimořádný okamžik, který si možná úplně všichni v daný moment neuvědomili, ale s odstupem času nám to všem dochází. Stali jsme se součástí historie. Krása.

Mistrovství republiky v CNC frézování

V dalším podcastu strojírenského měsíčníku MM Průmyslového spektra jsme si v adventním čase povídali s mistrem CNC frézování 2021 Jiřím Hruškou, s vicemistrem Patrikem Šimkem a samozřejmě s Evou Klocovou, ředitelkou neziskové organizace Skills Czech Republic, která renomovanou soutěž WorldSkills k nám do republiky přivedla a společně s přáteli a partnery ji zde drží při životě.

Sektor obráběcích a tvářecích strojů doma i ve světě

Výroba obráběcích a tvářecích strojů představuje tradiční obor, který se po dlouhá desetiletí u nás těší velké oblibě a zastává zde jednu ze zásadních rolí inovačních procesů. Zároveň je to ale i obor (zejména sériově vyráběné stroje), který s minimálním zpožděním kopíruje celosvětový vývoj ekonomiky. 

Související články
CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Průmysl 4.0 v praxi

Reflexe současného poznání s aplikací prvků Průmyslu 4.0 do praxe byla předmětem odborné konference, kterou společnost Ceratizit společně se svými partnery připravila pro téměř stovku účastníků z řad výrobních společností ve svém Technickém centru. Od původního teoretizování o aspektech Průmyslu 4.0 jsme se nyní dostali již k praktických zkušenostem.

Zlatá medaile pro prof. Kassaye

Po dvouleté pauze, zapříčiněné hygienickými opatřeními ke snížení šíření pandemie koronaviru, se opět otevřely brány MSV v Brně, v rámci kterého se udílejí i ocenění Zlatých medailí. A to jak vystaveným exponátům, tak tradičně, již od roku 2006, díky iniciativě redakce našeho časopisu, také ocenění osobnosti za její celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Soumrak strojírenských bohů

Až do nedávné doby, dalo by se říci před covidem, bylo jednání některých tradičních firem vyrábějících obráběcí stroje bez pokory, a někdy hraničilo až s arogancí. Jednání bez úcty nejen vůči zákazníkům (což zní přímo drze), ale také vůči partnerům dodávajícím subdodávky, vysokým školám a také spolupracujícím partnerům. Mají za sebou přeci tradici desítek let, kdo jim bude co radit, jak mají jednat a dělat. Nikdo přeci. A nyní? Padla kosa na kámen a otupila se, možná se i pokřivilo ostří.

Budoucnost české výroby

Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

V on-line byznysu chybí lidská chemie

Online platforma se i díky pandemii koronaviru stala hitem posledních tří měsíců. Někteří podnikatelé dokonce tvrdí, že se velká část byznysu a obchodování přesune do online prostředí. Bude tento fenomén přetrvávat, změní se konečně české montovny na podniky s přidanou hodnotou, a proč by Čechům mohla i krize prospět? Na to jsme se zeptali ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády Lukáše Kovandy.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Strojírenské fórum 2018: Inteligentní výroba

Další z již tradičních setkání odborníků (nejen) z oblasti výroby – podzimní Strojírenské fórum – se odehrálo 8. listopadu, tentokrát v prostorách Ústavu výrobních strojů a zařízení a RCMT FS ČVUT v Praze.

Nebojte se výzev!

Tuto větu mi na konec rozhovoru řekl Ing. Radomír Zbožínek, člen představenstva Tajmac-ZPS, který se stále podílí na dění v mateřské firmě. Slovo "mateřská" pro pana Zbožínka platí dvojnásob, do firmy totiž nastoupil 1. listopadu 1972, takže zde "kroutí" již svou 46. sezonu. Tak akorát na to, aby jeho slova mohla posloužit i dalším lidem.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit