Témata
Reklama

Jak zvolit správný CNC stroj?

Dospěje-li firma k rozhodnutí koupit obráběcí stroj, má možnost si vybrat produkt od velkého množství domácích i ověřených zahraničních výrobců. Důležité však je, aby zvolila odpovídající technologii, která přesně splňuje požadavky konkrétní výroby.

Naprostá většina obráběcích dílen dříve nebo později musí investovat do nákupu CNC stroje. Důvody jsou různé – potřeba konkurenceschopnosti, nedostatek kvalitních obráběčů a seřizovačů, stále vyšší nároky na přesnost a rychlost.

„Nákup stroje by se však neměl nikdy uspěchat – obráběcí stroj je zpravidla milionová investice, je proto třeba dobře vybrat typ stroje, který se dokonale hodí pro daný účel. Nejprve si zájemce musí uvědomit, jakým způsobem chce kýžený díl vyrábět,“ upozorňuje Jakub Kaufman ze společnosti Profika, která se na prodej CNC strojů specializuje.

Univerzální CNC soustružnické centrum s protivřetenem (Zdroj: Profika)

Dva způsoby obrábění

Reklama
Reklama

Základní a nejčastější metody obrábění jsou dvě. První používá k vytvoření řezné síly otáčení obrobku proti břitu nástroje – to se nazývá soustružení. Obráběcí stroje, které se zde používají, jsou například CNC soustruh, CNC dlouhotočný automat, CNC soustružnické centrum, popřípadě CNC multifunkční soustružnický stroj.

Druhá využívá k vytvoření řezné síly otáčení břitu nástroje, tedy hlavní řezný pohyb je rotace nástroje oproti obrobku – jedná se o frézování. Do této kategorie spadají různé typy frézek, CNC horizontální centrum, či horizontální CNC vyvrtávačka.

Podle Kaufmana je pro výběr vhodného CNC stroje nutné zvážit čtyři vybraná kritéria:

Stanovit sériovost a délku trvání zakázky

Je třeba si připravit pečlivou analýzu a na základě ní se rozhodnout, jestli na konkrétní soubor dílů/obrobků, nebo dokonce jen jeden typ dílů pořídit speciální, výhradně na tuto práci upravený CNC stroj. Jinou a odlišnou technologii vyžadující je volba dělat různorodou práce – z toho plyne potřeba koupit co nejvíce univerzální stroj, který ale za určitých okolností může být stejně výkonný jako speciál. Například univerzální CNC soustruh HD2200Y můžete osadit speciálními nástroji na odvalování ozubení, obrážení drážek, vroubkování a další. Tímto způsobem pak jeden univerzální stroj nahradí více jednoúčelových strojů.

Určit nejdůležitější skupiny obrobků

Pokud dílna plánuje vyrábět velkou skupinu výrobků ve značné rozměrové řadě? „V takovém případě doporučuji setřídit si jednotlivé obrobky do skupin, a to podle velikosti a počtu operací. Vytvořte jednotlivé typoskupiny. Dříve se tímto tříděním zabýval „výzkumný ústav strojírenské technologie (VUSTE)“, dnes jsou na to firmy samy, nebo se obrací na experty,“ vysvětluje Kaufman. Ideální stroj na všechny typy výrobků neexistuje, vodítkem mohou být například rady odborníků.

Zjistit, jaké operace má stroj přesně vykonávat

Jsou případy, kdy si firma není zcela jistá, co přesně má stroj umět. Zbytečně tak investuje do strojů s funkcemi, které při výrobě nejsou potřebné. Jestliže je záměrem obrobek pouze soustružit, je zbytečné kupovat stroj s „C“ nebo „Y“ osou, tedy i s mimoosovým frézováním. Naopak, pokud obrobek potřebuje nějaké mimoosové operace, bude CNC stroj s poháněnými nástroji vhodná a plnohodnotná volba. Pozor ale na situaci, kdy frézování na obrobku výrazně převládá. V tomto případě stojí za zvážení, zda nepořídit i CNC frézku a v překrytém čase soustružení frézovat na druhém stroji.

Univerzální CNC soustružnické centrum s protivřetenem (Zdroj: Profika)

Vybrat vhodného dodavatele

U výběru dodavatele je důležité zaměřit se na jeho zkušenosti v oboru, nejlépe si zjistit reference od stávajících zákazníků. „Napovědět může i to, jak dlouho je dodavatel na trhu, popřípadě jak zásobený má sklad náhradních dílů. Pokud totiž nejsou jeho zásoby dostatečné, může se stát, že bude klient na potřebný díl čekat dlouhé týdny, protože bude třeba součástku objednat a dovézt ze zahraničí, často z Asie. To může v nejhorším případě skončit i zastavením výroby a ztrátou dojednaných zakázek,“ upozorňuje Kaufman. Důležité jsou ovšem i další faktory: dodavatel by měl být schopný zajistit jak profesionální servis, okamžitou podporu či školení obsluhy dodávaného stroje. Pouhým objednáním a dodáním by dodavatelova práce končit neměla.

_______________________________________________________________________

Zdroj: Profika. Zpracováno redakcí.

Související články
Obnova Ukrajiny a český průmysl?

Ačkoli ruská agrese na Ukrajině ještě zdaleka není u konce, vláda napadané země se již zaměřuje na poválečnou obnovu. Do té se chce zapojit i Česko, jehož podnikatelům Kyjev slíbil velmi vstřícné podmínky. Podporu budou potřebovat zejména v oblastech dopravy, energetiky, zdravotnictví i průmyslu. Podle společnosti Profika, která se zaměřuje na CNC stroje, jde pro tuzemský průmysl o velkou příležitost.

Robotizace pracovníky o zaměstnání nepřipraví

Na krásném 21. místě v množství robotů na počet klasických zaměstnanců je Česká republika podle Mezinárodní fe­derace robotiky. Mezi premianty patří i v tempu zavádění nových robotů, což je dáno mimo jiné orientací tuzemského průmyslu. Přesto ale mezi zaměstnanci stále panuje obava, že je stroje připraví o práci. Obavy mírní firma Profika, která se specializuje na CNC stroje a automatizaci. Problém vidí jinde – v malé provázanosti potřeb průmyslu a školství.

Jak připravit CNC stroje na nedostatek plynu?

Do nezáviděníhodné situace staví výrobce a uživatele obráběcích CNC strojů případný nedostatek plynu. Nároky na přesnost strojů jsou vysoké a k jejímu dosažení je třeba teplotní komfort, který zajišťuje právě vytápění. Problémem jsou i snížené, nepravidelné a rušené zakázky z Asie. Jak se na možnou krizi připravit, radí společnost Profika.

Související články
Robotické buňky i nové CNC stroje se představí v Nitře

Vybrané CNC technologie představí na mezinárodním veletrhu strojů, nástrojů, zařízení a technologií v Nitře česká firma Profika. Návštěvníky seznámí i s robotickými buňkami RoboStack i RoboStack linear, které sama vyvinula.  Již sedmadvacátý ročník veletrhu se letos koná ve dnech 24. - 27. května na výstavišti Agrokomplex. Profiku můžete navštívit v pavilonu M1 na stánku 012.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Ideální svěrák pro pětistranné obrábění

Společnost Schunk na trh uvádí nový přesný svěrák Kontec KSC mini, který je vybaven systémem rychlovýměnných čelistí. Díky tomu jej lze rychle a bez nástrojů přestavit. Označení mini napovídá, že jde o svěrák menších rozměrů, nicméně s velkou upínací silou.

Oceněný design nového ovládacího panelu

Divize obráběcích strojů Brother, jež na českém a slovenském trhu zastupuje společnost Misan, získala významné mezinárodní ocenění „iF Design Award“ za novou generaci řídicího systému - uživatelského rozhraní (tj. prostředí řídicího systému + ergonomie ovládacího panelu). Tato nová generace řídicího systému má označení D00.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit