Témata
Reklama

2023: Digitalizace i pro menší a střední firmy

V loňském roce čelilo české strojírenství hned několika výzvám: v posledních týdnech roku se objevily nové problémy s logistikou, vliv měly i vysoké ceny energií. Na trhu práce stále panoval nedostatek kvalifikovaných pracovníků, což pro výrobní firmy znamená značnou komplikaci. Podle společnosti Profika i to jsou důvody, proč setrvale rostla poptávka po řešeních pro automatizaci a po zavádění digitalizace, a to i do menších podniků.

České firmy se i vloni stále vypořádávaly s následky ruské invaze na Ukrajinu, což se projevilo hlavně ve stále vysokých cenách materiálů a delších dodacích termínech. Situace na trhu práce, kdy chybí manuální pracovníci pro oblast strojírenství, dále nahrává vysokému zájmu po automatizaci a konkrétně robotizaci. Jaké další faktory ale loni ovlivňovaly české strojírenství?

„Čím dál více firem stojí o sběr a analýzu dat, které využívají k navýšení efektivity výroby. Nejde přitom jen o velké společnosti, potenciál digitalizace a následného zlepšení produktivity si už uvědomují i střední a menší podniky,“ říká Jakub Kaufman. (Zdroj: Profika)

Logistika, ceny energií i válka

Zatímco stav s nedostatkem přepravních kontejnerů se začal pomalu vracet do normálu, na konci roku se objevil nový zádrhel. Kvůli nestabilní situaci a probíhajícím konfliktu na Blízkém východě celá řada přepravních společností odmítla používat Suezský průplav. Lodě tak místo proslulé zkratky musí obeplouvat celou Afriku, což dopravu nejen zdržuje, ale také zvedá cenu.

Nezanedbatelnou úlohu hrála i dosud probíhající ruská invaze.

„Ze zkušenosti víme, že musela část českých výrobních společností měnit svého dodavatele oceli za dražšího nebo s horším dodacím termínem. Důvodem je zničení železáren na Ukrajině,“ vysvětluje Jakub Kaufman ze společnosti Profika, která se specializuje na obráběcí stroje a robotizaci.

Strojírenské firmy zasáhly též vysoké ceny energií – ovlivnily celý řetězec od dodavatelů až po koncové zákazníky. Přechodně na tom mohly být lépe spíše konzervativní firmy, které se v minulosti připravovaly i na nepředvídatelné situace. Stát bohužel průmyslu situaci výrazně neulehčil.

Reklama
Reklama
Reklama

Horké trendy: Posilující digitalizace i veletrhy

Loňský rok se proto pochopitelně nesl ve znamení stále vyššího zájmu o digitalizaci.

„Čím dál více firem stojí o sběr a analýzu dat, které využívají k navýšení efektivity výroby. Nejde přitom jen o velké společnosti, potenciál digitalizace a následného zlepšení produktivity si už uvědomují i střední a menší podniky. A protože se na trhu práce neobjevilo žádné zlepšení a stále tak chybí kvalifikovaní pracovníci, narůstá poptávka po řešeních pro automatizaci,“ uvádí Kaufman.

Po přerušení v důsledku covidových restrikcí stále trvá hlad po osobních setkáních na veletrzích. Zájem o stroje i kontakt s odborníky je obrovský.

„Ekonomický přínos je však poměrně sporný. Nepomáhá tomu ani spojení veletrhu například s dřevařským průmyslem, kde se typ zákazníků s kovoobráběcími stroji téměř vůbec neprotíná. Návštěvník si tak zdánlivě koupí lístek i prezentaci strojírenství, přitom ho dané stánky ani trochu nezajímají,“ uvažuje Kaufman.

2023 v Profice: Představení nových strojů a prodej složitějších CNC

Profika se vloni zúčastnila hned několika veletrhů. Představila na nich i prémiově nabízené technologie. Jednalo se o dlouhotočný CNC soustruh XD26III, který má ve standartu výměnné vodící pouzdro a osu Y2. Jedná se o další osu, tedy směr, ve kterém se můžou pohybovat nástroje vůči obrobku na protivřetenu, což posouvá stroj v technologických možnostech zase o kus dále. Stroje Hanwha klasicky patří k nejtěžším strojům ve svých kategoriích. I přesto je XD26II oproti předchozímu modelu o cca 0,5 tuny těžší. To se odrazilo hlavně na zvýšené tuhosti a stabilitě výroby, ve smyslu vysoké úrovně opakovatelnosti geometrické a rozměrové přesnosti.

Ve srovnání z předchozími lety se navíc rozjely prodeje složitějších strojů.

„Zaznamenali jsme vyšší poptávky a prodeje 5osých strojů nebo i CNC soustruhů s více vřeteny či revolvery. Přisuzujeme to zájmu po trvalejším řešení výroby, univerzálnosti a jisté touze po technologicky nejvyspělejších strojích,“ konstatuje Kaufman.

____________________________________________________________________________________________________

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Profika. Zpracováno redakcí.

Související články
Aby baterie přežily Vánoce

Na vánoční svátky přerušuje řada firem svůj provoz a výrobu znovu rozjíždí až v lednu. Řada těchto firem však u strojů zapomínají na důležitý krok, což se jim může zásadně prodražit. Jde se o ztrátu dat zásadních pro provoz stroje, a to z důvodu vybité baterie. Společnost Profika varuje, že se jedná o natolik rozšířený problém, že na začátku roku výrazně vytěžuje kapacity servisů a firmě to může zkomplikovat rozjezd výroby po novém roce. Prevence je přitom jednoduchá.

Jak si neprodražit nákup CNC stroje

Pořízení nového obráběcího stroje znamená vždy investici v řádech minimálně stovek tisíc, avšak spíše milionů korun. Lákavě tak mohou působit nabídky, kdy je mimoevropský stroj prodáván mimo původní obchodní zastoupení, bez patřičné certifikace a za výrazně nižší cenu. Společnost Profika varuje, že se podobný krok často nevyplatí: stroje mají nižší životnost, kvalitu, v případě problémů nastávají výrazné komplikace se servisem i reklamací a limitovaná je i možnost prodeje použitého stroje. Následná snaha o doplnění předepsaných bezpečnostních opatření a o certifikace může samotnou nákupní cenu stroje dovezeného bez příslušných certifikací dokonce převýšit.

Související články
Obnova Ukrajiny a český průmysl?

Ačkoli ruská agrese na Ukrajině ještě zdaleka není u konce, vláda napadané země se již zaměřuje na poválečnou obnovu. Do té se chce zapojit i Česko, jehož podnikatelům Kyjev slíbil velmi vstřícné podmínky. Podporu budou potřebovat zejména v oblastech dopravy, energetiky, zdravotnictví i průmyslu. Podle společnosti Profika, která se zaměřuje na CNC stroje, jde pro tuzemský průmysl o velkou příležitost.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Jak připravit CNC stroje na nedostatek plynu?

Do nezáviděníhodné situace staví výrobce a uživatele obráběcích CNC strojů případný nedostatek plynu. Nároky na přesnost strojů jsou vysoké a k jejímu dosažení je třeba teplotní komfort, který zajišťuje právě vytápění. Problémem jsou i snížené, nepravidelné a rušené zakázky z Asie. Jak se na možnou krizi připravit, radí společnost Profika.

Oceněný design nového ovládacího panelu

Divize obráběcích strojů Brother, jež na českém a slovenském trhu zastupuje společnost Misan, získala významné mezinárodní ocenění „iF Design Award“ za novou generaci řídicího systému - uživatelského rozhraní (tj. prostředí řídicího systému + ergonomie ovládacího panelu). Tato nová generace řídicího systému má označení D00.

Osm nejčastějších mýtů o robotizaci

Automatizace a robotizace jsou čím dál žádanějším řešením. Nejenže reagují na nedostatek kvalifikovaných lidských pracovníků, zajišťují rovněž přesnost a jasně daný výkon. To je základní požadavek třeba pro oblast automotive či farmaceutický průmysl. Přesto existuje řada firem, které by automatizaci provozu potřebovaly, ale mají z ní obavy založené na různých předsudcích. Jindy je přístup naopak ovlivněn nereálným očekáváním.  Nejčastější mýty, s nimiž se v praxi setkává, vyvrací společnost Profika.

Robotizace pracovníky o zaměstnání nepřipraví

Na krásném 21. místě v množství robotů na počet klasických zaměstnanců je Česká republika podle Mezinárodní fe­derace robotiky. Mezi premianty patří i v tempu zavádění nových robotů, což je dáno mimo jiné orientací tuzemského průmyslu. Přesto ale mezi zaměstnanci stále panuje obava, že je stroje připraví o práci. Obavy mírní firma Profika, která se specializuje na CNC stroje a automatizaci. Problém vidí jinde – v malé provázanosti potřeb průmyslu a školství.

Robotické buňky i nové CNC stroje se představí v Nitře

Vybrané CNC technologie představí na mezinárodním veletrhu strojů, nástrojů, zařízení a technologií v Nitře česká firma Profika. Návštěvníky seznámí i s robotickými buňkami RoboStack i RoboStack linear, které sama vyvinula.  Již sedmadvacátý ročník veletrhu se letos koná ve dnech 24. - 27. května na výstavišti Agrokomplex. Profiku můžete navštívit v pavilonu M1 na stánku 012.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit