Témata
Reklama

Obnova Ukrajiny a český průmysl?

Ačkoli ruská agrese na Ukrajině ještě zdaleka není u konce, vláda napadané země se již zaměřuje na poválečnou obnovu. Do té se chce zapojit i Česko, jehož podnikatelům Kyjev slíbil velmi vstřícné podmínky. Podporu budou potřebovat zejména v oblastech dopravy, energetiky, zdravotnictví i průmyslu. Podle společnosti Profika, která se zaměřuje na CNC stroje, jde pro tuzemský průmysl o velkou příležitost.

V důsledku války byla poničena celá řada zařízení, která budou potřebovat částečnou či úplnou podporu. Strojírenský průmysl totiž v zemi platí mezi zásadní obory, které jsou navíc zajímavé i pro zahraniční investory. Například v roce 2013 plynulo podle portálu Ukrinvest.eu až 31 % všech investičních prostředků právě do strojírenského průmyslu. Mezi hlavní obory v segmentu pak patřila i výroba těžkých strojů.

„My jako prodejci velmi přesných obráběcích strojů Hyundai-Wia a Hanwha jsem nuceni i dokládat, pro jakou výrobu budou stroje používány,“ říká Jakub Kaufman. (Zdroj: Profika)

Hlavní obor: Strojírenství

„I z toho důvodu byla na Ukrajině dlouholetá poptávka po technologiích, které tuto produkci umožňují. To se týká především velkých obráběcích strojů či portálů, kde je možné zpracovávat obrobky značných rozměrů, které jsou u těžkých strojů jako základní části, například ramena rypadel. Nedílnou součástí jsou ale i rychlé a velmi přesné CNC soustruhy pro veškeré strojní díly obsažené v tak komplexním výrobku jako je těžká technika,“ uvádí Jakub Kaufman ze společnosti Profika, která se specializuje na obráběcí stroje a automatizaci.

O tom, že země vidí ve strojírenství budoucnost, vypovídá dle Techukraine.org i skutečnost, že každým rokem obor dokončí 10 tisíc absolventů vysokých škol.

Reklama
Reklama
Reklama

Zbrojní průmysl

Vyšší poptávka bude pravděpodobně i ze strany zbrojního průmyslu. Podle Profiky se bude jednat o příležitost jak pro velké firmy, dodávající hotové výrobky, tak pro menší dodavatele, kteří se zbrojovkami kooperují a dodávají jim nepostradatelné strojní součásti. Stále probíhající agrese ze strany Ruska na Ukrajině nemusí nutně a okamžitě zvednout poptávku v tomto sektoru, nicméně se dá očekávat, že ostatní státy budou v dalších letech investovat do vlastního armádního vybavení. Tento nárůst se dá očekávat i v Česku, vzhledem k našemu závazku vůči NATO, vynaložení dvou procent výdajů HDP na obranu. Reálné plnění dlouhá léta zaostávalo za sliby, aktuální situace, ale i přístup spojenců naznačují, že v tomto ohledu přijde významná změna. Příslib více se soustředit na to, jak Česko plní své závazky, vyslovil i nový americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet.

Export pro průmysl však čelí řadě omezení. „My jako prodejci velmi přesných obráběcích strojů Hyundai-Wia a Hanwha jsem nuceni i dokládat, pro jakou výrobu budou stroje používány. Je to tím, že stroje s možností výroby vysoce přesných dílů, což jsou u nás v podstatě všechny stroje, jsou považovány za potenciální výrobní prostředky pro nedovolené zbrojení. Tím pádem máme přísnou povinnost mít pro naše stroje schválení od úřadu pro jadernou bezpečnost,“ vysvětluje Kaufman.

__________________________________________________________________________________________________

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Profika. Zpracováno redakcí.

Související články
Robotizace pomáhá uchovat know-how

V tuzemském zpracovatelském průmyslu v roce 2021 instalováno 168 robotů na 10 tisíc zaměstnanců. Tato čísla uvádí průzkum International Federation of Robotics. Podle společnosti Profika, která se zabývá vývojem vlastních robotických buněk, je robotizace důležitá i pro menší firmy, které přitom v jejím zavádění zaostávají. Pomáhá nahradit nedostatek pracovníků a umožňuje uchovat zkušenost zaměstnanců s dlouhou praxí.

Související články
2023: Digitalizace i pro menší a střední firmy

V loňském roce čelilo české strojírenství hned několika výzvám: v posledních týdnech roku se objevily nové problémy s logistikou, vliv měly i vysoké ceny energií. Na trhu práce stále panoval nedostatek kvalifikovaných pracovníků, což pro výrobní firmy znamená značnou komplikaci. Podle společnosti Profika i to jsou důvody, proč setrvale rostla poptávka po řešeních pro automatizaci a po zavádění digitalizace, a to i do menších podniků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Aby baterie přežily Vánoce

Na vánoční svátky přerušuje řada firem svůj provoz a výrobu znovu rozjíždí až v lednu. Řada těchto firem však u strojů zapomínají na důležitý krok, což se jim může zásadně prodražit. Jde se o ztrátu dat zásadních pro provoz stroje, a to z důvodu vybité baterie. Společnost Profika varuje, že se jedná o natolik rozšířený problém, že na začátku roku výrazně vytěžuje kapacity servisů a firmě to může zkomplikovat rozjezd výroby po novém roce. Prevence je přitom jednoduchá.

Osm nejčastějších mýtů o robotizaci

Automatizace a robotizace jsou čím dál žádanějším řešením. Nejenže reagují na nedostatek kvalifikovaných lidských pracovníků, zajišťují rovněž přesnost a jasně daný výkon. To je základní požadavek třeba pro oblast automotive či farmaceutický průmysl. Přesto existuje řada firem, které by automatizaci provozu potřebovaly, ale mají z ní obavy založené na různých předsudcích. Jindy je přístup naopak ovlivněn nereálným očekáváním.  Nejčastější mýty, s nimiž se v praxi setkává, vyvrací společnost Profika.

Jak si neprodražit nákup CNC stroje

Pořízení nového obráběcího stroje znamená vždy investici v řádech minimálně stovek tisíc, avšak spíše milionů korun. Lákavě tak mohou působit nabídky, kdy je mimoevropský stroj prodáván mimo původní obchodní zastoupení, bez patřičné certifikace a za výrazně nižší cenu. Společnost Profika varuje, že se podobný krok často nevyplatí: stroje mají nižší životnost, kvalitu, v případě problémů nastávají výrazné komplikace se servisem i reklamací a limitovaná je i možnost prodeje použitého stroje. Následná snaha o doplnění předepsaných bezpečnostních opatření a o certifikace může samotnou nákupní cenu stroje dovezeného bez příslušných certifikací dokonce převýšit.

Robotizace pracovníky o zaměstnání nepřipraví

Na krásném 21. místě v množství robotů na počet klasických zaměstnanců je Česká republika podle Mezinárodní fe­derace robotiky. Mezi premianty patří i v tempu zavádění nových robotů, což je dáno mimo jiné orientací tuzemského průmyslu. Přesto ale mezi zaměstnanci stále panuje obava, že je stroje připraví o práci. Obavy mírní firma Profika, která se specializuje na CNC stroje a automatizaci. Problém vidí jinde – v malé provázanosti potřeb průmyslu a školství.

Jak připravit CNC stroje na nedostatek plynu?

Do nezáviděníhodné situace staví výrobce a uživatele obráběcích CNC strojů případný nedostatek plynu. Nároky na přesnost strojů jsou vysoké a k jejímu dosažení je třeba teplotní komfort, který zajišťuje právě vytápění. Problémem jsou i snížené, nepravidelné a rušené zakázky z Asie. Jak se na možnou krizi připravit, radí společnost Profika.

Robotické buňky i nové CNC stroje se představí v Nitře

Vybrané CNC technologie představí na mezinárodním veletrhu strojů, nástrojů, zařízení a technologií v Nitře česká firma Profika. Návštěvníky seznámí i s robotickými buňkami RoboStack i RoboStack linear, které sama vyvinula.  Již sedmadvacátý ročník veletrhu se letos koná ve dnech 24. - 27. května na výstavišti Agrokomplex. Profiku můžete navštívit v pavilonu M1 na stánku 012.

Čtyři oblíbené omyly, vedoucí k poškození CNC strojů

V oblasti strojírenství, podobně jako v kterémkoli jiném oboru, koluje řada mýtů a nesrovnalostí, které se mohou na stavu techniky negativně podepsat. Společnost Profika za 30 let své existence sesbírala nejčastější omyly, s nimiž se setkává při prodeji a servisování CNC strojů.

Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Oceněný design nového ovládacího panelu

Divize obráběcích strojů Brother, jež na českém a slovenském trhu zastupuje společnost Misan, získala významné mezinárodní ocenění „iF Design Award“ za novou generaci řídicího systému - uživatelského rozhraní (tj. prostředí řídicího systému + ergonomie ovládacího panelu). Tato nová generace řídicího systému má označení D00.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit