Témata
Reklama

Robotizace pracovníky o zaměstnání nepřipraví

Na krásném 21. místě v množství robotů na počet klasických zaměstnanců je Česká republika podle Mezinárodní fe­derace robotiky. Mezi premianty patří i v tempu zavádění nových robotů, což je dáno mimo jiné orientací tuzemského průmyslu. Přesto ale mezi zaměstnanci stále panuje obava, že je stroje připraví o práci. Obavy mírní firma Profika, která se specializuje na CNC stroje a automatizaci. Problém vidí jinde – v malé provázanosti potřeb průmyslu a školství.

Záměr firem zavést či zvýšit automatizaci a robotizaci vyvolává u stálých zaměstnanců nervozitu a obavy o ztrátu práce. Reálně však stroje zastávají pouze monotónní a jednoduché úkony, takže se lidští kolegové mohou věnovat zajímavějším a náročnějším, lépe ohodnoceným úkolům. Člověk, který původně celé hodiny ládoval zásobník součástkami na obrábění, tak může vyniknout jako seřizovač, který stroj ovládá.

„Praxe ukazuje, že je pro pracovníky robotizace výhra. Jestliže se zaměstnanci naskytne šance nechat se proškolit na ovládání robotických buněk či dalších prostředků pro automatizaci, rozhodně by neměl váhat. S podobnou znalostí se jeho cena na trhu práce prudce zvyšuje. Nejenže bude velmi dobře platově ohodnocen a zvýší si kvalifikaci, ale stává se v podstatě nepropustitelným, protože firma takové experty nutně potřebuje,“ konstatuje Jakub Kaufman, který se rozvoji robotizace a automatizace věnuje ve společnosti Profika.

Problémem je podle jeho názoru spíše nedostatečné provázání škol a potřeb průmyslu.

„O robotizaci se mluví již desítky let, v praxi se dávno používá, ale školství zde stále pokulhává. Až na zcela specializované obory nemáme absolventy, kteří by byli dobře připraveni na ovládání nástrojů pro automatizaci a robotizaci,“ je přesvědčen Kaufman.

„V některých oborech už se firma bez robotizace a automatizace neobejde, je to základní podmínka pro to, aby se mohla ucházet třeba o zakázky v oboru výroby automobilů. Zásadní je především tam, kde je potřeba výroby velkého množství přesně obráběných součástek a kde si zákazník nemůže dovolit obdržet díl, který nesplňuje předepsané rozměrové a jakostní parametry,“ říká Jakub Kaufman. (Zdroj: Profika)

Jen otázka času

Pro velké množství firem je dnes robotizace nutností a její pořízení jen otázkou času. Pro menší společnosti je však nákup nového stroje zásadní investice, kterou zodpovědní pracovníci velice dobře zvažují. Klíčovým hlediskem se stává návratnost, tedy čas, za který technologie zaplatí vynaložené prostředky a začne naopak vydělávat. To vede k postupu, kdy se nakupující snaží cenu maximálně stlačit, takže osekává veškeré přidružené služby, které může stroj nabídnout, což se někdy týká i odmítnutí robotizace.

„Může se ale jednat o krátkozraké rozhodnutí, protože robotické pracoviště umí efektivitu stroje navýšit do takové míry, že se v kombinaci s dalšími faktory investice vrátí dokonce i dříve než nákup samostatného stroje,” vysvětluje Kaufman, který sám robotické buňky vyvíjí.

Reklama
Reklama

Blesková návratnost

Společnost Profika vypracovala modelovou analýzu, která dokumentuje návratnost technologie, tedy stroj s robotizací i bez ní. Z výsledku vyplývá, že pokud zůstává zachována efektivita výroby i počet pracovních směn, návratnost samotného stroje je 25,5 měsíců a návratnost stroje s robotizací 27,2 měsíce. Samotná robotizace se vrátí za necelé dva měsíce. Dojde tedy k rapidnímu zrychlení návratnosti, a to dokonce i tak, že se vyšší vstupní investice do stroje s robotizací vrátí dříve nežli investice do pouhého stroje. Důvodem je navýšení efektivity výroby díky robotizaci. Daná výrobní dávka je vyrobena dříve a při pokračování výroby v ušetřeném čase dochází k navyšování zisku a tím ke zrychlování návratnosti. Dalším faktorem, který velmi zrychluje návratnost, je možnost navýšení délky směny díky bezobslužnému provozu.

__________________________________________________________________________________________________

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Profika. Zpracováno redakcí.

Související články
Robotické buňky i nové CNC stroje se představí v Nitře

Vybrané CNC technologie představí na mezinárodním veletrhu strojů, nástrojů, zařízení a technologií v Nitře česká firma Profika. Návštěvníky seznámí i s robotickými buňkami RoboStack i RoboStack linear, které sama vyvinula.  Již sedmadvacátý ročník veletrhu se letos koná ve dnech 24. - 27. května na výstavišti Agrokomplex. Profiku můžete navštívit v pavilonu M1 na stánku 012.

Související články
Obnova Ukrajiny a český průmysl?

Ačkoli ruská agrese na Ukrajině ještě zdaleka není u konce, vláda napadané země se již zaměřuje na poválečnou obnovu. Do té se chce zapojit i Česko, jehož podnikatelům Kyjev slíbil velmi vstřícné podmínky. Podporu budou potřebovat zejména v oblastech dopravy, energetiky, zdravotnictví i průmyslu. Podle společnosti Profika, která se zaměřuje na CNC stroje, jde pro tuzemský průmysl o velkou příležitost.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Bourání bariér automatizace pětiosého obrábění

Pětiosý stroj je z hlediska programování a vedení nástroje komplexnější než jednoduché tříosé obráběcí centrum. Proto také řešení automatizace u pětiosých strojů je nelehký oříšek. Společnost Mazak díky nové generaci strojů s inovativním automatizačním řešením a modernizaci softwaru dokázala pokořit i tuto metu.

Jak připravit CNC stroje na nedostatek plynu?

Do nezáviděníhodné situace staví výrobce a uživatele obráběcích CNC strojů případný nedostatek plynu. Nároky na přesnost strojů jsou vysoké a k jejímu dosažení je třeba teplotní komfort, který zajišťuje právě vytápění. Problémem jsou i snížené, nepravidelné a rušené zakázky z Asie. Jak se na možnou krizi připravit, radí společnost Profika.

Jak zvolit správný CNC stroj?

Dospěje-li firma k rozhodnutí koupit obráběcí stroj, má možnost si vybrat produkt od velkého množství domácích i ověřených zahraničních výrobců. Důležité však je, aby zvolila odpovídající technologii, která přesně splňuje požadavky konkrétní výroby.

Čtyři oblíbené omyly, vedoucí k poškození CNC strojů

V oblasti strojírenství, podobně jako v kterémkoli jiném oboru, koluje řada mýtů a nesrovnalostí, které se mohou na stavu techniky negativně podepsat. Společnost Profika za 30 let své existence sesbírala nejčastější omyly, s nimiž se setkává při prodeji a servisování CNC strojů.

Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit