Témata
Reklama

Robotizace pomáhá uchovat know-how

V tuzemském zpracovatelském průmyslu v roce 2021 instalováno 168 robotů na 10 tisíc zaměstnanců. Tato čísla uvádí průzkum International Federation of Robotics. Podle společnosti Profika, která se zabývá vývojem vlastních robotických buněk, je robotizace důležitá i pro menší firmy, které přitom v jejím zavádění zaostávají. Pomáhá nahradit nedostatek pracovníků a umožňuje uchovat zkušenost zaměstnanců s dlouhou praxí.

Ačkoli v letech 2016 až 2019 zaznamenalo podle IFR Česko roční nárůst v instalaci průmyslových robotů okolo 20 procent, mezi lety 2019 a 2023 se jednalo jen o 10 procent.

„V posledních letech se jedná o menší sériovost, zdaleka ne pouze velká řešení pro automotive či farmacii. Zájem mají i společnosti ze sektoru SMEs,“ popisuje Jakub Kaufman, který se vývoji robotických buněk věnuje ve společnosti Profika. „Právě tyto malé a střední podniky mají pro všechny integrátorské firmy velký potenciál, a to nehledě na odvětví, kterému se věnují.“ (Zdroj: Profika)

Mýtu o velkých sériích mladí nevěří

Zejména menším firmám brání v zavádění robotizace hned několik překážek. Panují obavy z náročnosti instalace i nedostatečně vyškolené obsluhy, strašákem je i vysoká cena a příliš pomalá návratnost, což je vcelku snadno vyvratitelný mýtus.

„Základní řešení pro robotizaci je možné pořídit už od necelého milionu korun. Firmy se navíc domnívají, že je automatizace prospěšná a výhodná až od obrovských sérií. Buňky ale lze nastavit na konkrétní typ výrobku, jednoduše integrovat změny. Ideální je probrat požadavky a potřeby hned na začátku, zkušený expert vám poradí typ robotizace, která je vhodná právě pro váš provoz,“ radí Kaufman.

Větší nadšení pro automatizaci a intenzivnější chuť automatizovat i v minulosti zdánlivě nevhodné výroby je podle Profiky znát s příchodem mladších generací do firem. Čerství pracovníci mají k robotizaci mentálně blíže, jsou otevření novinkám. Když se ve firmě podobný mladý tahoun objeví, dokáže firmu v tomto směru rozhýbat a posunout. Naopak ale i jeden člověk ve firmě, který se bude k novinkám stavět negativně, dokáže narušit celou progresivní strategii firmy a „donutí“ firmu investovat spíše do nevhodných integrací nebo ostrovních systémů, tedy nekoncepčně vytvořených automatizací, které nepropojují i ostatní pracoviště nebo výrobní celky, a nevyužívají tím tak veškerý potenciál automatizace.

Sektor robotizace se navíc dynamicky rozvíjí a nabízí čím dál více možností. Zajímavý je pokrok a veliké zjednodušení v odvětví 3D skenování objektů a následné porovnávání s 3D modelem, což je zásadní hlavně u složitých tvarových dílů s nutností kontroly.

„Vypovídá to i o tom, že takovéto moderní technologie, které bylo v minulosti obtížné, nebo drahé nasadit do provozu, jsou stále dostupnější a běžnější,“ shrnuje Kaufman.

Reklama
Reklama
Reklama

Pohyby zkušených kopíruje robot

Robotizace i automatizace jsou často spojovány především s jednoduchou, nepříliš odbornou a neustále opakovanou prací – například podáváním či ukládáním materiálu. Robot zde nahradí nedostatkovou lidskou sílu a zaměstnanci se mohou věnovat náročnějším aktivitám.

„Některé výhody sice nejsou patrné na první pohled, ale firmu celkově posunou – jde o to, že do strojů lze uložit know-how zkušených pracovníků, kteří by jinak neměli, komu své znalosti předat. Typicky jde například o lakování dílů. Pohyby zkušeného lakýrníka dokážete převést do drah robota a tím dosáhnout skvělých výsledků. Nehledě na to, že takový program robota můžete využít i v dalších desetiletích, například v době, když takové know-how nebude mít ve firmě kdo předávat, nebo, z důvodu nedostatku pracovníku, komu předávat,“ říká Jakub Kaufman.

_____________________________________________________________________________________________________

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Profika. Zpracováno redakcí.

Související články
2023: Digitalizace i pro menší a střední firmy

V loňském roce čelilo české strojírenství hned několika výzvám: v posledních týdnech roku se objevily nové problémy s logistikou, vliv měly i vysoké ceny energií. Na trhu práce stále panoval nedostatek kvalifikovaných pracovníků, což pro výrobní firmy znamená značnou komplikaci. Podle společnosti Profika i to jsou důvody, proč setrvale rostla poptávka po řešeních pro automatizaci a po zavádění digitalizace, a to i do menších podniků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Aby baterie přežily Vánoce

Na vánoční svátky přerušuje řada firem svůj provoz a výrobu znovu rozjíždí až v lednu. Řada těchto firem však u strojů zapomínají na důležitý krok, což se jim může zásadně prodražit. Jde se o ztrátu dat zásadních pro provoz stroje, a to z důvodu vybité baterie. Společnost Profika varuje, že se jedná o natolik rozšířený problém, že na začátku roku výrazně vytěžuje kapacity servisů a firmě to může zkomplikovat rozjezd výroby po novém roce. Prevence je přitom jednoduchá.

Osm nejčastějších mýtů o robotizaci

Automatizace a robotizace jsou čím dál žádanějším řešením. Nejenže reagují na nedostatek kvalifikovaných lidských pracovníků, zajišťují rovněž přesnost a jasně daný výkon. To je základní požadavek třeba pro oblast automotive či farmaceutický průmysl. Přesto existuje řada firem, které by automatizaci provozu potřebovaly, ale mají z ní obavy založené na různých předsudcích. Jindy je přístup naopak ovlivněn nereálným očekáváním.  Nejčastější mýty, s nimiž se v praxi setkává, vyvrací společnost Profika.

Jak si neprodražit nákup CNC stroje

Pořízení nového obráběcího stroje znamená vždy investici v řádech minimálně stovek tisíc, avšak spíše milionů korun. Lákavě tak mohou působit nabídky, kdy je mimoevropský stroj prodáván mimo původní obchodní zastoupení, bez patřičné certifikace a za výrazně nižší cenu. Společnost Profika varuje, že se podobný krok často nevyplatí: stroje mají nižší životnost, kvalitu, v případě problémů nastávají výrazné komplikace se servisem i reklamací a limitovaná je i možnost prodeje použitého stroje. Následná snaha o doplnění předepsaných bezpečnostních opatření a o certifikace může samotnou nákupní cenu stroje dovezeného bez příslušných certifikací dokonce převýšit.

Obnova Ukrajiny a český průmysl?

Ačkoli ruská agrese na Ukrajině ještě zdaleka není u konce, vláda napadané země se již zaměřuje na poválečnou obnovu. Do té se chce zapojit i Česko, jehož podnikatelům Kyjev slíbil velmi vstřícné podmínky. Podporu budou potřebovat zejména v oblastech dopravy, energetiky, zdravotnictví i průmyslu. Podle společnosti Profika, která se zaměřuje na CNC stroje, jde pro tuzemský průmysl o velkou příležitost.

Robotizace pracovníky o zaměstnání nepřipraví

Na krásném 21. místě v množství robotů na počet klasických zaměstnanců je Česká republika podle Mezinárodní fe­derace robotiky. Mezi premianty patří i v tempu zavádění nových robotů, což je dáno mimo jiné orientací tuzemského průmyslu. Přesto ale mezi zaměstnanci stále panuje obava, že je stroje připraví o práci. Obavy mírní firma Profika, která se specializuje na CNC stroje a automatizaci. Problém vidí jinde – v malé provázanosti potřeb průmyslu a školství.

Jak připravit CNC stroje na nedostatek plynu?

Do nezáviděníhodné situace staví výrobce a uživatele obráběcích CNC strojů případný nedostatek plynu. Nároky na přesnost strojů jsou vysoké a k jejímu dosažení je třeba teplotní komfort, který zajišťuje právě vytápění. Problémem jsou i snížené, nepravidelné a rušené zakázky z Asie. Jak se na možnou krizi připravit, radí společnost Profika.

Robotické buňky i nové CNC stroje se představí v Nitře

Vybrané CNC technologie představí na mezinárodním veletrhu strojů, nástrojů, zařízení a technologií v Nitře česká firma Profika. Návštěvníky seznámí i s robotickými buňkami RoboStack i RoboStack linear, které sama vyvinula.  Již sedmadvacátý ročník veletrhu se letos koná ve dnech 24. - 27. května na výstavišti Agrokomplex. Profiku můžete navštívit v pavilonu M1 na stánku 012.

Oceněný design nového ovládacího panelu

Divize obráběcích strojů Brother, jež na českém a slovenském trhu zastupuje společnost Misan, získala významné mezinárodní ocenění „iF Design Award“ za novou generaci řídicího systému - uživatelského rozhraní (tj. prostředí řídicího systému + ergonomie ovládacího panelu). Tato nová generace řídicího systému má označení D00.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit