Témata
Reklama

Jak připravit CNC stroje na nedostatek plynu?

Do nezáviděníhodné situace staví výrobce a uživatele obráběcích CNC strojů případný nedostatek plynu. Nároky na přesnost strojů jsou vysoké a k jejímu dosažení je třeba teplotní komfort, který zajišťuje právě vytápění. Problémem jsou i snížené, nepravidelné a rušené zakázky z Asie. Jak se na možnou krizi připravit, radí společnost Profika.

Reklama
Reklama

Strojírenství čelí v současné době celé řadě výzev. Epidemie covidu 19 zkomplikovala situaci na trzích, ke které se přidala i nefungující mezinárodní námořní doprava či umělé navyšování platů státní správy, které vytváří tlak i na zvyšování platů v soukromé sféře. K aktuálnímu i dlouhodobému nedostatku materiálu a zvyšujícím se cenám všech vstupů, se před výrobními podniky využívající CNC obráběcí stroje objevila další zkouška.  Musí své provozy připravit tak, aby v ekonomickém i technickém zdraví přečkaly nadcházející přechodné období bez plynu či s jeho výrazným nedostatkem.

„Základem je dobrá příprava a pravidelný servis,“ říká Jakub Kaufman. (Zdroj: Profika)

Pozor na teplotní výkyvy

„U CNC strojů je vždy požadována maximální přesnost. Při tlaku konstruktérů na preciznost v řádu tisícin milimetru musí mít technika vhodné výrobní prostředí. To zahrnuje i adekvátní teplotní komfort, který hlavně v zimních měsících zajišťuje vytápění, často plynem. Žádný obráběcí stroj nelze provozovat při velkých teplotních výkyvech. Stejně na tom jsou i obslužná zařízení u CNC stroje, jako je například chladící okruh řezné kapaliny, rozvody vzduchu a kompresorové stanice. CNC stroj by proto měl být provozován ve vhodném prostředí, což je cca 20-25 °C,“ říká Jakub Kaufman ze společnosti Profika, která se na obráběcí stroje specializuje třicet let.

V Evropě dosud nikdo nemusel řešit problém, který nastane, jestliže ve výrobních halách nebude možnost topit, popřípadě alespoň temperovat.

„Pak ukáže, jak si s případným dočasným nedostatkem poradí například záložní baterie ve stroji, jak se bude chovat vzdušná vlhkost v lineárních vedeních, ložiscích motorů a podobně,“ upozorňuje Kaufman.

Profika má pro majitele a provozovatele strojů pro případnou krizi několik doporučení, které vychází z její 30leté praxe. (Zdroj: Profika)

Suchý tlakový vzduch

Profika má pro majitele a provozovatele strojů pro případnou krizi několik doporučení, které vychází z její 30leté praxe. Včasnou implementací těchto postupů je možné zabránit poškození stroje, a i přes případné omezení zajistit jeho funkčnost.

„Základem je dobrá příprava a pravidelný servis. Před zimou si rozhodně nechte odborníky vyměnit všechny záložní baterie CNC řídícího systému a nahraďte svou starou řeznou kapalinu novou, a to o nejvyšší kvalitě. Pokud je to možné, doplňte i zařízení na udržování stálé teploty. Nepodceňte výměnu hydraulických olejů i filtrů,“ radí Kaufman.

Je tedy nutné zajistit CNC stroji suchý tlakový vzduch. Vyměňte staré vzduchové fitry za nové bezvadné. Zkontrolujte jednotku odvádění kondenzátu na přívodu vzduchu ve stroji, a i na vašem rozvodu v továrně, zaměřte se rovněž na ztrátové mazání lineárních posuvů a kvalitu teplonosných kapalin v chladiči vřeten. Tyto kroky by měly zajistit, že bude stroj na teplotní výkyvy připraven, protože veškeré ochranné mechanismy budou na maximu své účinnosti. Přesto je třeba počítat s tím, že teplotní skoky jsou vždy riskantní.

Jak Jakub Kaufman říká, je vhodné upravit i pracovní a výrobní dobu stroje. Jestliže může za dohledu personálu pracovat nepřetržitě, sám si vytvoří alespoň základní tepelnou pohodu svou činností.

__________________________________________________________________________________________________

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Profika. Zpracováno redakcí.

Související články
Obnova Ukrajiny a český průmysl?

Ačkoli ruská agrese na Ukrajině ještě zdaleka není u konce, vláda napadané země se již zaměřuje na poválečnou obnovu. Do té se chce zapojit i Česko, jehož podnikatelům Kyjev slíbil velmi vstřícné podmínky. Podporu budou potřebovat zejména v oblastech dopravy, energetiky, zdravotnictví i průmyslu. Podle společnosti Profika, která se zaměřuje na CNC stroje, jde pro tuzemský průmysl o velkou příležitost.

Oceněný design nového ovládacího panelu

Divize obráběcích strojů Brother, jež na českém a slovenském trhu zastupuje společnost Misan, získala významné mezinárodní ocenění „iF Design Award“ za novou generaci řídicího systému - uživatelského rozhraní (tj. prostředí řídicího systému + ergonomie ovládacího panelu). Tato nová generace řídicího systému má označení D00.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Robotizace pracovníky o zaměstnání nepřipraví

Na krásném 21. místě v množství robotů na počet klasických zaměstnanců je Česká republika podle Mezinárodní fe­derace robotiky. Mezi premianty patří i v tempu zavádění nových robotů, což je dáno mimo jiné orientací tuzemského průmyslu. Přesto ale mezi zaměstnanci stále panuje obava, že je stroje připraví o práci. Obavy mírní firma Profika, která se specializuje na CNC stroje a automatizaci. Problém vidí jinde – v malé provázanosti potřeb průmyslu a školství.

Robotické buňky i nové CNC stroje se představí v Nitře

Vybrané CNC technologie představí na mezinárodním veletrhu strojů, nástrojů, zařízení a technologií v Nitře česká firma Profika. Návštěvníky seznámí i s robotickými buňkami RoboStack i RoboStack linear, které sama vyvinula.  Již sedmadvacátý ročník veletrhu se letos koná ve dnech 24. - 27. května na výstavišti Agrokomplex. Profiku můžete navštívit v pavilonu M1 na stánku 012.

Jak zvolit správný CNC stroj?

Dospěje-li firma k rozhodnutí koupit obráběcí stroj, má možnost si vybrat produkt od velkého množství domácích i ověřených zahraničních výrobců. Důležité však je, aby zvolila odpovídající technologii, která přesně splňuje požadavky konkrétní výroby.

Čtyři oblíbené omyly, vedoucí k poškození CNC strojů

V oblasti strojírenství, podobně jako v kterémkoli jiném oboru, koluje řada mýtů a nesrovnalostí, které se mohou na stavu techniky negativně podepsat. Společnost Profika za 30 let své existence sesbírala nejčastější omyly, s nimiž se setkává při prodeji a servisování CNC strojů.

Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Ideální svěrák pro pětistranné obrábění

Společnost Schunk na trh uvádí nový přesný svěrák Kontec KSC mini, který je vybaven systémem rychlovýměnných čelistí. Díky tomu jej lze rychle a bez nástrojů přestavit. Označení mini napovídá, že jde o svěrák menších rozměrů, nicméně s velkou upínací silou.

McLaren Racing se připravuje na novou sezónu

Pro letošní rok stáj McLaren Formule 1 investovala do nových technologií. Jak se tento krok projeví ve výrobě komponent závodních monopostů se s ohledem na typ pořízeného stroje a jeho výrobce Mazak, dá celkem dobře predikovat. Jaký to však bude mít vliv na úspěšnost stáje jako takové v nadcházejícím ročníku soutěže, to je již pohledem do křišťálové koule i s ohledem na hygienická opatření v souvislosti s koronavirem.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit