Témata
Reklama

Robotické buňky i nové CNC stroje se představí v Nitře

Vybrané CNC technologie představí na mezinárodním veletrhu strojů, nástrojů, zařízení a technologií v Nitře česká firma Profika. Návštěvníky seznámí i s robotickými buňkami RoboStack i RoboStack linear, které sama vyvinula.  Již sedmadvacátý ročník veletrhu se letos koná ve dnech 24. - 27. května na výstavišti Agrokomplex. Profiku můžete navštívit v pavilonu M1 na stánku 012.

Reklama
Reklama
„V Profice jsme založili sekci robotiky a vyvinuli jsme dvě vlastní robotické buňky, které umíme klientům a jejich provozům přizpůsobit na míru,“ říká Jakub Kaufman, vedoucí robotiky v Profice. (Zdroj: Profika)

Po letech covidem vynucené pauzy mohou návštěvníci veletrhu vidět CNC stroje společností Hyunday  WIA a Hanwha  Machine Tool, jejichž výhradním distributorem pro český a slovenský trh je právě společnost Profika. Na veletrhu vystaví CNC soustružnické centrum Hyunday – WIA L230LMA a CNC dlouhotočný automat švýcarského typu Hanwha XP32S. Tento automat je určený pro střední a velkosériovou výrobu z tyčového materiálu až do průměru 32 mm. Díky extrémně rychlému přechycení výrobků do protivřetena a rychlé výměně nástrojů dosahuje stroj zkrácených výrobních časů. Revolverové CNC soustružnicko-frézovací centrum L230LMA je universální stroj, ve kterém lze obrábět jak z tyčového materiálu do Ø65 mm, tak i velké výrobky, nebo odlitky do Ø355 mm. Těžké stabilní lože, robustní revolver, vysoký výkon a kroutící moment na vřetenu dělá ze stroje L230LMA špičku mezi CNC soustruhy ve své třídě.  

„V posledních letech se rovněž výrazně soustředíme na oblast digitalizace a automatizace. Proto jsme v Profice založili sekci robotiky a vyvinuli jsme dvě vlastní robotické buňky, které umíme klientům a jejich provozům přizpůsobit na míru. V Nitře je poprvé představíme na Slovensku,“ vysvětluje Jakub Kaufman, vedoucí robotiky v Profice.

Zmíněné robotické buňky, RoboStack i RoboStack linear, jsou si v základu velmi podobné. Liší se především v systému zásobníku. Klasický RS má automatický otočný věžový zásobník s vodotěsně oddělenými segmenty určený primárně pro menší a střední díly. RS linear disponuje větším, oboustranně výsuvným zásuvkovým zásobníkem s vysokou nosností, a i díky většímu robotu je určen i pro rozměrnější obrobky, odlitky nebo dlouhé hřídele.

„Těší nás, že se potkáme se slovenskými odborníky a budeme mít příležitost prezentovat výhody automatizace. Některá čísla jsou totiž poměrně překvapivá – pokud si klient připlatí za robotizaci, návratnost investice do celé technologie se výrazně zrychluje,“ konstatuje Kaufman.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Profika. Zpracováno redakcí.

Související články
Robotizace pracovníky o zaměstnání nepřipraví

Na krásném 21. místě v množství robotů na počet klasických zaměstnanců je Česká republika podle Mezinárodní fe­derace robotiky. Mezi premianty patří i v tempu zavádění nových robotů, což je dáno mimo jiné orientací tuzemského průmyslu. Přesto ale mezi zaměstnanci stále panuje obava, že je stroje připraví o práci. Obavy mírní firma Profika, která se specializuje na CNC stroje a automatizaci. Problém vidí jinde – v malé provázanosti potřeb průmyslu a školství.

Související články
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Osm nejčastějších mýtů o robotizaci

Automatizace a robotizace jsou čím dál žádanějším řešením. Nejenže reagují na nedostatek kvalifikovaných lidských pracovníků, zajišťují rovněž přesnost a jasně daný výkon. To je základní požadavek třeba pro oblast automotive či farmaceutický průmysl. Přesto existuje řada firem, které by automatizaci provozu potřebovaly, ale mají z ní obavy založené na různých předsudcích. Jindy je přístup naopak ovlivněn nereálným očekáváním.  Nejčastější mýty, s nimiž se v praxi setkává, vyvrací společnost Profika.

Obnova Ukrajiny a český průmysl?

Ačkoli ruská agrese na Ukrajině ještě zdaleka není u konce, vláda napadané země se již zaměřuje na poválečnou obnovu. Do té se chce zapojit i Česko, jehož podnikatelům Kyjev slíbil velmi vstřícné podmínky. Podporu budou potřebovat zejména v oblastech dopravy, energetiky, zdravotnictví i průmyslu. Podle společnosti Profika, která se zaměřuje na CNC stroje, jde pro tuzemský průmysl o velkou příležitost.

Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Bourání bariér automatizace pětiosého obrábění

Pětiosý stroj je z hlediska programování a vedení nástroje komplexnější než jednoduché tříosé obráběcí centrum. Proto také řešení automatizace u pětiosých strojů je nelehký oříšek. Společnost Mazak díky nové generaci strojů s inovativním automatizačním řešením a modernizaci softwaru dokázala pokořit i tuto metu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit