Témata
Reklama

Čtyři oblíbené omyly, vedoucí k poškození CNC strojů

V oblasti strojírenství, podobně jako v kterémkoli jiném oboru, koluje řada mýtů a nesrovnalostí, které se mohou na stavu techniky negativně podepsat. Společnost Profika za 30 let své existence sesbírala nejčastější omyly, s nimiž se setkává při prodeji a servisování CNC strojů.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama
Reklama
Reklama

Omyl první: Tlumení materiálů je stejné, je tedy jedno, z čeho je stroj vyroben.

Podle tvrzení některých výrobců levných CNC stroů materiál, z něhož je základ stroje vyroben, jeho funkci nijak zásadně neovlivní. V mnoha provozech je to však naopak zásadní otázka. Už při běžném soustružení šestihranů, či jiného přerušovaného řezu, dochází vlivem špatného tlumení vznikajících vibrací k zásadnímu omezení životnosti celých podsestav obráběcího stroje. Vede také k nemožnosti dosažení požadovaného povrchu a v neposlední řadě i ke znatelnému nárůstu spotřeby řezných nástrojů. „V prostředí, kde je zásadní schopnost vstřebávat vibrace, které vznikají při produkčním obrábění (tedy u produkčních CNC strojů), doporučujeme používat stroje se základem z temperované litiny. Z našich zkušeností eliminuje vibrace nejlépe právě litina, a to litina dostatečně dimenzovaná. Díky mechanické struktuře má i vysokou tuhost,“ říká Jakub Kaufman ze společnosti Profika, která se na CNC stroje specializuje. Podle jeho slov je potřeba si uvědomit, že nástroje používané na produkčních CNC strojích jsou velice drahé. Malé, nebo nulové vibrace znamenají úspory ve spotřebě řezných plátků a obecně všech nástrojů. Dokonce se může stát, že některé citlivé operace nelze na svařovaných strojích nasadit a musí se dokončovat jinde na jiném stroji. Navíc dnešní velice úzké tolerance rozměru a vysoké požadavky na jakost povrchu, prakticky vždy dovedou uživatele k nákupu stroje s kvalitním základem.

Omyl druhý: Váha stroje nehraje roli.

CNC stroje jsou zpravidla masivní, takže zatěžují podlahu celé výrobní haly. Je k tomu ovšem dobrý důvod – stroje, které jsou avizovány jako moderní, odlehčené, si mohou vyžádat další úpravy. Zásadní jsou opět vibrace. K odpovídající schopnosti tlumení vibrací tuhosti se musí použít hmotnost betonového základu, nebo aspoň podlahy. Je tedy nutné lehký stroj kotvit. „Nenechte se zmást ani bohatým žebrováním, to oproti proklamacím některých výrobců vede spíše ke zvýšení tuhosti než k tlumení vibrací. Myslete na to už před koupí,“ radí Kaufman. Investice do CNC stroje se vlivem dodatečných, zpravidla až později požadovaných opatření spojených s instalací, může fakticky výrazně prodražit.

U strojů, vyráběných v moderních továrnách, se v současnosti nejčastěji používá rotační způsob odměřování polohy. (Zdroj: Profika)

Omyl třetí: Jedině stroj, který je vybavený lineárním odměřováním polohy, je přesný.

I v současnosti je některými zákazníky požadováno lineární odměřování polohy na CNC strojích. Různá lineární odměřovací pravítka se původně začala používat na konvenčních strojích k jejich zpřesnění. Toto řešení se postupně přeneslo i do výroby CNC strojů. Výrobci nebyli schopní ve svých továrnách vyrobit mechanicky přesný a opotřebení odolný stroj. Potřebných přesností dosahovali použitím lineárního odměřování polohy, kde tato pravítka dokázala, s různou úspěšností, pomoci stroji přesněji zapolohovat. Odborníci ze společnosti Profika jsou však přesvědčeni, že k dosažení trvalé (po několik desítek let) přesnosti CNC stroje, je potřeba především už vyrobit stroj mechanicky velice přesný, odolný a s dlouhou životností komponentů. Takovýto CNC stroj lze vybavit jak rotačním způsobem odměřování, tak i lineárním.

U strojů, vyráběných v moderních továrnách, se v současnosti nejčastěji používá rotační způsob odměřování polohy. Jde o vysoce přesný rotační encoder umístěný přímo na daném osovém pohonu, který je bezvůlově spojen s kuličkovým  předepjatým šroubem. Encoder měří a kontroluje plynulé otáčení pohonu jednotlivé osy. Toto samotné by ale  pro přesný dlouhodobý provoz stroje nestačilo. Každý stroj je kalibrován po malých inkrementech pomocí laserového interferometru. Dlouhodobé opotřebení kuličkového šroubu nehraje v přesnostech polohování výraznou roli, neboť je kompenzováno po dobu jeho životnosti předepnutím kuličkové matice.

Omyl čtvrtý: Stroj má instalovanou tepelnou kompenzaci, takže teplotu při obrábění a na hale není třeba řešit.

V ideálním případě by se stroj neměl nikdy samozahřívat. Pokud k tomu dojde, mělo by se tak stát trendově a nikdy skokově. I z tohoto důvodu výrobci do CNC strojů dodávají softwarové nástroje na tepelnou kompenzaci. „To ale zdaleka neznamená, že je CNC stroj proti vlastní tepelné roztažnosti dokonale chráněn. Tepelná kompenzace není 100% a nikdy nebude fungovat skvěle, pokud stroj neumístíte na správné místo a podle druhu práce mu neodeberete vyvinuté a získané teplo tak, aby nárůst teploty byl alespoň pozvolný a co nejvíce lineární, předvídatelný,“ varuje Kaufman. Stroj na přesnou práci tedy neumísťujeme u používaných vrat, kde se mrazivý vzduch střídá s výkonným ohřívačem. Pokud jde o proces samostatného obrábění, vždy je potřeba teplo vznikající při obrábění co nejrychleji odsunout mimo stroj. Produkční stroje musí mít i velkoobjemové vany na chladící řeznou kapalinu, a když ani velké množství kapaliny nestačí obrobky uchladit, nastupuje zařízení na tepelnou stabilitu řezné kapaliny. Všude, kde se produkčně obrábí, tam, kde se obrábí pevnější ocel a v případech, kde jsou tolerance rozměru velmi malé, tam Profika doporučuje nasazení jednotky, která udržuje kapalinu v určení teplotě. Tedy ráno řeznou kapalinu ohřívá a později chladí. Tím i báze stroje má stabilní teplotu a obsluze padají ze stroje výborné výrobky.

_____________________________________________________________________________________________________

Zdroj: ShrtCut Studio. Zpracováno redakcí.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Související články
Aby baterie přežily Vánoce

Na vánoční svátky přerušuje řada firem svůj provoz a výrobu znovu rozjíždí až v lednu. Řada těchto firem však u strojů zapomínají na důležitý krok, což se jim může zásadně prodražit. Jde se o ztrátu dat zásadních pro provoz stroje, a to z důvodu vybité baterie. Společnost Profika varuje, že se jedná o natolik rozšířený problém, že na začátku roku výrazně vytěžuje kapacity servisů a firmě to může zkomplikovat rozjezd výroby po novém roce. Prevence je přitom jednoduchá.

Obnova Ukrajiny a český průmysl?

Ačkoli ruská agrese na Ukrajině ještě zdaleka není u konce, vláda napadané země se již zaměřuje na poválečnou obnovu. Do té se chce zapojit i Česko, jehož podnikatelům Kyjev slíbil velmi vstřícné podmínky. Podporu budou potřebovat zejména v oblastech dopravy, energetiky, zdravotnictví i průmyslu. Podle společnosti Profika, která se zaměřuje na CNC stroje, jde pro tuzemský průmysl o velkou příležitost.

Související články
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Robotizace pomáhá uchovat know-how

V tuzemském zpracovatelském průmyslu v roce 2021 instalováno 168 robotů na 10 tisíc zaměstnanců. Tato čísla uvádí průzkum International Federation of Robotics. Podle společnosti Profika, která se zabývá vývojem vlastních robotických buněk, je robotizace důležitá i pro menší firmy, které přitom v jejím zavádění zaostávají. Pomáhá nahradit nedostatek pracovníků a umožňuje uchovat zkušenost zaměstnanců s dlouhou praxí.

2023: Digitalizace i pro menší a střední firmy

V loňském roce čelilo české strojírenství hned několika výzvám: v posledních týdnech roku se objevily nové problémy s logistikou, vliv měly i vysoké ceny energií. Na trhu práce stále panoval nedostatek kvalifikovaných pracovníků, což pro výrobní firmy znamená značnou komplikaci. Podle společnosti Profika i to jsou důvody, proč setrvale rostla poptávka po řešeních pro automatizaci a po zavádění digitalizace, a to i do menších podniků.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit