Témata
Reklama

Krátká videa s jednoduchými pokusy popularizují techniku

Na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze vznikla série 15 krátkých videí určených především pro žáky základních a středních škol. Prostřednictvím jednoduchých, ale vizuálně působivých pokusů tato videa divákům vysvětlují některé fyzikální jevy a přibližují jim zákonitosti a zajímavosti fyziky a techniky.

Videa jsou postupně zveřejňována jak na instagramovém účtu FEL ČVUT, tak na TikToku YouTube. Posloužit mohou také učitelům pro zpestření výuky na středních a základních školách. Diváci „ze staré školy“ musí překousnout netradiční formát videa „na výšku“, který je vhodnější pro přehrávání na displeji mobilního telefonu. Forma prezentace je totiž přizpůsobena cílové skupině – dětem, jimž tento formát vyhovuje. 

Reklama
Reklama

Studentka FEL Tereza Petrčková v těchto krátkých videích vysvětluje některé neviditelné procesy kolem nás. Ukazuje například to, jak zkontrolovat funkčnost dálkového ovladače či uspořádat závody podomácku vyrobených „elektromobilů“.

Sérii před Vánocemi odstartoval „barevný“ pokus pro zjištění vnitřního pnutí v průhledném materiálu pomocí dvojité polarizace světla. K tomuto pokusu stačí jen LCD displej, polarizační fólie nebo polarizační brýle a pak třeba pravítko z plastu. Ještě méně rekvizit vyžaduje experiment s kontrolou funkčnosti dálkového ovladače. Infračervené záření totiž dokáže zobrazit digitální fotoaparát nebo kamera v mobilu. A pro výrobu homopolárního motoru, tedy jednoduchého elektromotoru, pak pokusníci potřebují pouze odizolovaný měděný drát, baterii typu AA a neodymový magnet.

Krátká videa z dílny Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ukazují jednoduché fyzikální pokusy. (Zdroj: FEL ČVUT)

V dalších videích, která budou postupně zveřejněna během následujících dnů a týdnů, studentka FEL mimo jiné názorně sestaví nejjednodušší konstrukci elektromobilu nebo hologramovou promítačku. Pomocí podomácku vyrobeného modelu plic také popíše funkci tohoto životně důležitého orgánu a vysvětlí, co se stane, když se v plicích něco pokazí. „Věda se díky sdílení na sociálních sítích může dostat k širšímu spektru diváků. Jsem ráda, že jsem toho mohla být součástí,“ podotkla Tereza Petrčková, která na FEL studuje bakalářský program Elektrotechnika, energetika a management a ve volném čase se podílí na aktivitách spolku wITches. Jeho členky, studentky FEL ČVUT, popularizují elektrotechniku a informatiku na nižších stupních škol.

Přiblížit lidem techniku – lehce, zábavně a levně

Všechny pokusy v edukativní sérii vedle jednoduchosti spojuje i dostupnost pomůcek. Děti a dospívající je zvládnou s věcmi, které buď už mají doma, nebo je levně koupí například v železářství.

Chtěli jsme vzbudit zájem o techniku a pokusit se vyvrátit představu, že technika je náročná, těžce dostupná a určená jen jisté sortě lidí. Spousta věcí v těchto výukových videích je z denního života,“ zdůraznil hlavní tvůrce projektu Aleš Górecki z oddělení vnějších vztahů FEL ČVUT. „Byla by výhra, pokud by učitelé v hodinách studentům a studentkám řekli: ‚Mrkněte se na tento pokus a váš úkol je ho replikovat,“ dodal Górecki.

Výuková videa nás ve fyzice velmi zajímají pro jakoukoliv věkovou kategorii žáků. Podobných materiálů využíváme,“ uvedl pak Stanislav Šimandl z pražského Gymnázia Budějovická, které patří mezi fakultní školy FEL ČVUT. Další spoluautor výukové série videí, Jakub Holovský z katedry elektrotechnologie FEL ČVUT, studenty a studentky vyzval, aby se zajímavé experimenty nebáli vyzkoušet, přemýšleli o nich a ukázali je i svým blízkým a kamarádům.

Sérii videí natočil tým z FEL ČVUT loni na přelomu léta a podzimu. „V plánu je příprava dalších videí, která se tentokrát soustředí na popularizaci matematiky, algoritmizace a programování,“ uzavřel Górecki. Videa budou dostupná na většině sociálních sítí fakulty.

Den otevřených dveří i online

Pro středoškoláky a středoškolačky FEL pořádá specializované dny otevřených dveří, které jsou zaměřeny na užší výzkumná témata. Loni v listopadu se tak na pět desítek studentů a studentek během jednoho dne seznámilo s pracovišti na FEL zapojenými do výzkumu elektromobility. Další DOD, na téma umělé inteligence, se uskuteční v březnu. V následujících týdnech však FEL uspořádá i standardní dny otevřených dveří. Zatímco 19. ledna bude DOD v on-line podobě, 17. února mohou studenti a studenti, po předchozí registraci, osobně dorazit na fakultu v dejvickém kampusu i na Karlovo náměstí v Praze.


Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Související články
Laboratoř na výuku programování robotických agentů

Na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze byla otevřena laboratoř, v níž se studenti budou učit programování robotických agentů. Robotičtí agenti jsou roboti, kteří musí spolupracovat s mnoha dalšími zpravidla identickými roboty, aby společně splnili úkol, na který by jeden samostatný robot nestačil.

Kyberbezpečnost a vzdělávání zaměstnanců

Z průzkumu, který v České republice pro společnost Kaspersky provedla agentura Ipsos, vyplývá, že jen velmi malé procento českých firem vzdělává své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti. Průzkum se zaměřil na zaměstnance středně velkých firem (se 100 až 499 pracovníky) a v dubnu 2021 se ho zúčastnilo 515 respondentů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Software (nejen) pro výzkum umělé inteligence

Extrémně výkonný softwarový systém vyžadují výzkumy v oblasti strojového učení a hlubokých neuronových sítí. Systém Nvidia DGX A100 v hodnotě přes čtyři miliony korun mají za tímto účelem instalován na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT).

Dveře do budoucnosti se otevřou v Dejvicích

Den otevřených dveří, který Fakulta strojní ČVUT uspořádá ve čtvrtek 10. listopadu, nabídne zájemcům pohlédnout do budoucnosti. Jak je to možné? Budou zde mít totiž možnost prohlédnout si vybavení deseti laboratoří, kde vývoj drží krok se světem.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit