Témata
Reklama

Lepení může nahradit klasické techniky spojování

Lepidla ke spojování materiálů nahrazují v mnoha případech šrouby, nýty, ale také sváření. Nový způsob spojování materiálů vývojově dokončily obě firmy. Šroub s ochrannou známkou „Onsert“ se používá ke spojování zvláště kompozitních materiálů, ale dají se spojovat také tenké plechy a plasty. Nový spojovací šroub jako spojovací prvek, kombinuje proces zašroubování a i lepení.

Reklama
Reklama
Firma Delo a Böllhoff se svým „Onsert“ šroubem, který je ve spoji lepený, realizovala zcela nová spojení kompozitních materiálů. Takové spojení se využilo při montáži vozu BMW i3. Foto: Delo.

Kovový šroub je ukončen na konci dříku plastovou částí. Spojování tímto způsobem je velmi rychlé. K vytvrzení lepidla se používají LED lampy a trvá jen 5 sekund. Spoj je možné ihned zatížit. Takzvaný „lepicí šroub“ o průměru 25 mm vykazuje pevnost v tahu max. 200 N.

-jz-

Zdroj: MM MaschinenMarkt, Das Industrie Portal


Redakčně upraveno

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit