Témata
Reklama

Geologové odhadují, že v provincii Alberta (rozlohou je podobná Čechám) je ukryto asi 300 miliard barelů (barel = 159 litrů) ropy zamíchané v písku v podobě vysoce viskózního čili těstovitého bitumenu. To znamená, že jsou tu největší známé ropné zásoby na světě. Odtud se část produkce odvádí ropovodem do USA.

Těžba je ve zdejších podmínkách velmi náročná. Jsou zde nasazena rypadla vysoká 20 metrů, která váží 1.300 tun a za hodinu vydolují 9.000 tun zeminy. Tu převážejí obrovská nákladní auta, jež jsou - jak jinak - také největší na světě. Každé má hmotnost 250 tun, délku 6 m a dosáhne rychlosti 67 km/h. Na korbu se vejde 360 tun písku a samozřejmě se pracuje nepřetržitě.

Reklama
Reklama
Reklama
Náročnou práci řidičů mají nyní nahradit roboty. Právě byla zahájena testovací fáze.

Nákladní vozy dodává japonská automobilka Komatsu, která je zkoušela už v náročných podmínkách v Austrálii. Do testu je zapojeno 175 vozů a řidiči nyní pouze dohlížejí na bezporuchový provoz, kontrolují všechny funkce a zaznamenávají průběh. Pokud zkušební období dopadne podle očekávání, budou od příštího roku jezdit nákladní vozy zcela samy.

Základem je využití GPS navigace, jež stroje řídí ve dne i v noci. Díky robotickému systému se auto nemusí zastavovat kvůli hygienickým přestávkám a předpisům bezpečnosti práce. Vyprodukovat jeden barel ropy z ropných písků vyžaduje zpracovat asi dvě tuny písku, a pak zeminu vrátit na místo, kde byla vytěžena. To klade vysoké nároky na transport a roboty by měly zvládnout tyto úkoly bez problémů.

-ks-

Zdroj: tisková zpráva

Redakčně upraveno

Reklama
Firmy
Související články
Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Související články
Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Zelená energie pro výrobu v továrnách 3M

Všechny výrobní závody a kanceláře společnosti 3M v Polsku od letoška odebírají výhradně elektřinu ze stoprocentně obnovitelných zdrojů. Díky přechodu na obnovitelné zdroje energie firma výrazně snižuje emise oxidu uhličitého a uhlíkovou stopu svých výrobků.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit