Témata
Reklama

Rychlé balení a paletování vody pomocí robotů

Rychle a přesně se daří paletizačním robotům značky Kuka balíky lahví s vodou skládat na palety na konci výrobní linky v továrně na vodu Ramah v Saúdské Arábii. Práci tří různých typů robotů koordinuje integrovaný řídicí software Kuka.ConveyorTech. Tato vysokorychlostní paletizační aplikace, která nahradila ruční práci, funguje hospodárně a s nízkými nároky na údržbu.

Plně automatizovanou plnicí a balicí linku obsluhuje zaměstnanec pomocí tlačítek na řídicí jednotce systému, kterou instalovala firma Memco (Middle East Factory for Machines Co. ltd), systémový partner společnosti Kuka. Tři různé paletizační roboty na konci výrobní linky třídí, balí a nakládají lahve s vodou na palety – zpravidla 20 lahví na balení a 18 balení na vrstvu. Tímto způsobem roboty dosáhnou průměrného výkonu 81 000 lahví za hodinu.

Reklama
Reklama
Reklama

Přípravné práce na dopravníku

Nejprve je třeba přesně umístit balíky lahví na dopravník v ideálních rozestupech (střídavě na levou a pravou část dopravníku) a do přesné polohy tak, aby se na konci dopravníku složily do bloku a vytvořily tak jednu vrstvu připravenou k naložení na paletu. Tuto operaci má na starosti dvojice robotů KR 40 PA, což jsou čtyřosé paletizátory pro střední užitečné zatížení (do 40 kilogramů) s vysokou pracovní rychlostí až 56 cyklů za minutu. Koordinaci obou robotů zajišťuje řídicí software Kuka.ConveyorTech. Integrován je i další softwarový balíček od společnosti Kuka, a to Kuka.PLC mxAutomation. Tento řídicí software zjednodušuje programování robotů a využívá rozhraní ke komunikaci s dalšími stroji, které podporují balící operace.

Dvojice robotů PA KR 40 otáčí a posouvá balíky lahví s vodou na dopravníku do přesné polohy. (Zdroj: Kuka)

Efektivní ukládání na palety

Jakmile je vrstva dokončena, převezme další operaci další robot, a to těžký paletizační robot KR 700 PA. Ten pomocí speciálního úchopného koše uchopí celou vrstvu lahví s vodou (jejich počet se liší podle balení) a zvedne ji na paletu. Díky dosahu až 3,15 m a vysoké pracovní rychlosti je robot KR 700 PA pro tento úkol ideální.

Tři různé paletizátory Kuka v provozu: Automaticky ukládají balené lahve s vodou na palety. (Zdroj: Kuka)

Vkládání kartonů mezi vrstvy

Třetím procesním krokem na lince je zdánlivě snadný úkol – na každou vrstvu na paletě položit karton (tzv. slipsheet), na který pak může robot KR 700 PA uložit nové lahve. Vkládání kartonu je svěřeno robotu KR Quantec PA. Přestože byl tento robot navržen pro manipulaci s hmotnostmi až 240 kilogramů, tady je jeho úkolem přesně umístit na lahve s vodou karton vážící jen několik set gramů. Robot s kartony manipuluje pomocí vakuového uchopení. Další vrstva lahví tak na paletu přibude každou minutu. Jakmile je paleta plná, odveze ji další dopravník a jiný na její místo dopraví paletu novou.

Princip automatizovaného ukládání balíků s vodou na palety ukazuje toto video, pořízené přímo na lince. (Zdroj: Kuka)

Vyšší produktivita a nižší náklady

Balicí linka ve vodárně Ramah momentálně vykazuje jednu z nejvyšších rychlostí v nápojářském průmyslu. Automatizace navíc umožňuje zpracovávat několik různých nápojových lahví současně – pro nepřetržitou výrobu a větší flexibilitu v době vysoké poptávky. Díky krátkým časům výměny, kterých se dosahuje pouhým dotykem uživatelského rozhraní, společnost také šetří čas.

Výsledkem jsou nižší celkové náklady a vyšší kvalita výrobků. Šetrná manipulace s lahvemi a obaly při třídění, balení a ukládání minimalizuje výskyt deformací nebo poškození zboží. „Náš zákazník je s řešením, které jsme vyvinuli s využitím technologií Kuka, velmi spokojen,“ potvrzuje Bashir Alqatanani, ředitel automatizace ve společnosti Memco. „Zaměstnance přesvědčila zejména jednoduchá změna konfigurace vrstev díky softwaru Kuka.PLC mxAutomation.“ Integrátor Memco hodlá na zdokonalení paletizační linky pracovat i nadále, a ještě více ji zrychlit. Na řešení od firmy Kuka bude spoléhat i v budoucnu.


Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy společnosti Kuka.

Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Digitalizace ropného průmyslu z Čech

Pojmy jako digitalizace a automatizace nejsou v průmyslu žádnou novinkou. Dávno víme, že zavádění nových moderních technologií do vnitřních procesů firem je mimo jiné klíčem k efektivnosti, úspoře nákladů, a tím i větší konkurenceschopnosti a uplatnění na trhu. A nezáleží na tom, v jakém oboru se firma pohybuje. 

Lineární polohovací systémy se zlepšenou flexibilitou

Sledovací systém iTRAK od společnosti Rockwell Automation aktuálně představuje v rámci smart řešení jedno z nejinovativnějších řešení pohybu na současném trhu. Jedná se o modulární odstupňovaný systém s lineárním motorem, který umožňuje nezávislé řízení několika iniciátorů na lineárních nebo nelineárních drahách. iTRAK nahrazuje mechanická zařízení jednoduchými a efektivními softwarovými profily, které nastavují nové parametry rychlosti a flexibility v oblasti automatizace.

Autonomní mobilní roboty jdou na dračku

Na začátku letošního roku zaznamenala společnost Mobile Industrial Robots (MiR), jež vyrábí autonomní mobilní roboty (AMR), rekordní poptávku po těchto strojích. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 firma v prvním čtvrtletí letošního roku navýšila prodej o 55 % a zažila tak nejlepší první kvartál ve své historii.

Technologické trendy 2021 #3 Transformace dodavatelských řetězců

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na třetí trend, který práve nyní v době pandemie koronaviru hraje jednu z klíčovích rolí a to transformace dodavatelských řetězců.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit