Témata
Reklama

Malý skleněný plátek, ale s obrovskou pamětí – tak vypadá nové paměťové médium, které vyvinuli vědci na univerzitě v Southamptonu v jižní Anglii. Na plochu velkou jako naše koruna se dá umístit 360 Terabytů. Sklo jako materiál je velmi stabilní a nové médium prý odolá teplotám až 1000°C. Pro archivní účely však nejsou zapotřebí žádné speciální klimatické podmínky. Při pokojové teplotě by takové „sklíčko“ mělo vydržet asi 13,8 miliard let, což odpovídá trojnásobnému stáří našeho slunečního systému.

„Je nesmírně vzrušující, že se nám podařilo vytvořit technologii, díky níž můžeme vlastně navěky uchovávat dokumenty a informace a předávat je příštím pokolením,“ řekl novinářům vedoucí výzkumného týmu prof. Peter Kazansky.

Vysoká paměťová hustota byla docílena díky „samoseorganizující nanostruktuře“ v křemíkovém skle. Data se na médium nanášejí pomocí femtolaseru, takže se vytvářejí body nepatrné velikosti v rozpětí 5 mikrometrů. Světlo, které touto strukturou prochází, se přitom polarizuje. Díky tomu lze data číst pomocí optického mikroskopu nebo polarizačního filtru.

Reklama
Reklama
Reklama
Základem unikátní paměti je pětidimenzionální technika, na jejímž vývoji pracovali zdejší vědci od roku 2013.

Unikátní novinka nabízí široké možnosti využití především organizacím zaměřeným na velké archivování dat jako jsou knihovny a musea, ale také patentové úřady.

Ad foto:
Bible jako ukázka možných uplatnění nového paměťového média

-ks-

Zdroj: tisková zpráva

Reklama
Firmy
Související články
Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Drony pro humanitární operace

Skupina MRS (Multi-Robot Systems) působící v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v uplynulých týdnech na poušti ve Spojených arabských emirátech testovala let roje dronů. Pro realizaci skupinového letu se vědci inspirovali hejnem ptáků či plovoucích ryb. Drony by pak mohly být zapojeny do humanitárních operací vyhledávání a záchrany osob.  

Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit