Témata
Reklama

Výrobní a vývojové centrum robotiky

V areálu Ostrava Airport Multimodal Park (OAMP) v Mošnově zahájilo začátkem letošního dubna svou činnost robotické centrum ABB. Stavba centra trvala 10 měsíců a celková investice přesáhla 300 milionů korun. Na začátku činnosti centra zde vzniká přibližně 120 kvalifikovaných pracovních míst. V novém provozu bude probíhat vývoj a výroba modulárních robotických buněk převážně pro evropský trh a zároveň tu bude opravárenské centrum průmyslových robotů.

Nové ostravské centrum je společně s centry v Auburn Hills (Michigan, USA) a v Šanghaji (Čína) součástí sítě globálních center firmy ABB pro opravy a repase robotů.

Nové robotické centrum ABB se nachází v areálu Ostrava Airport Multimodal Park (OAMP) v Mošnově. (Zdroj: ABB)

V době, kdy globální logistika čelí nečekaným výzvám a dodávky řady komponent nabírají velká zpoždění, jsem hrdý na to, že jsme náročný proces přípravy výroby zvládli, a to dokonce s významným předstihem,” řekl Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB v České republice, a dodal: „Dobrou zprávou nejen pro nás, ale i pro celý region je spuštění sofistikované výroby a vývoje s vysokou přidanou hodnotou pro zákazníky z nejnáročnějších světových trhů. Není náhodou, že takové centrum vzniklo právě v ČR a právě na Ostravsku. Máme zde vybudovanou silnou základnu technicky a projektově orientovaných špičkových profesionálů a k tomu přispívá i dlouholetá úzká spolupráce se školami v čele s VŠB-TUO.

Reklama
Reklama

Vývoj a výroba periferií pro roboty

Nové výrobní a vývojové centrum, jehož otevřením společnost ABB v Ostravě významně rozšiřuje svůj záběr v oblasti robotiky, bude využívat nejmodernější výrobní procesy, včetně strojového učení a digitálních a kolaborativních řešení. Bude se zaměřovat na high-tech výrobu a vývoj robotických periferií, což jsou klíčové části robotu, které jsou umístěny na konci jeho ramene. Například jde o pneumatická chapadla, vakuové přísavky nebo kamerové systémy. Firma ABB do nového centra zároveň umístí své stávající Globální centrum pro opravy a repase robotů a Globální centrum pro vývoj a výrobu robotických buněk a dodávku linek pro oblast robotického spojování a dělení materiálu.

Halu se podařilo dokončit a předat s dvouměsíčním předstihem, výstavba trvala přibližně 10 měsíců. (Zdroj: ABB)

Těší mě, že se nám v dnešní turbulentní době ve spolupráci s generálním dodavatelem stavby, společnosti Marpro Stav, podařilo dokončit a předat halu s dvouměsíčním předstihem, a to k plné spokojenosti firmy ABB. V rámci areálu OAMP je to v pořadí již čtvrtá hala o výměře 13 500 m2, Otevřením této haly se celková pronajímatelná plocha rozroste na 138 000 m2. Areál se rozkládá na 52 hektarech a po dokončení výstavby bude k dispozici 234 000 m2 skladových, výrobních a kancelářských ploch. V polovině letošního roku bude uveden do provozu terminál kombinované dopravy, který umožní přesunout významnou část nákladní dopravy ze silnice na železnici. OAMP se tak svými dispozicemi stane zcela unikátní nejenom v Česku, ale i v rámci celého středoevropského regionu,“ uvedl Petr Kalina, předseda představenstva společnosti Concens Investments, která je investorem a developerem areálu.

Výhodná poloha areálu

Právě poloha parku OAMP na křižovatce leteckých, železničních a silničních tahů byla jedním z klíčových faktorů při výběru lokality pro výstavbu centra. Zejména připravované železniční spojení areálu napříč celou euroasijskou pevninou je nejen konkurenčně zajímavé, ale i přínosné z hlediska udržitelnosti. ABB jako jedna z TOP 100 udržitelných světových společností předpokládá, že bude do budoucna moci plně využít místní potenciál ekologické železniční dopravy.

Na začátku činnosti centra zde vzniká přibližně 120 kvalifikovaných pracovních míst. (Zdroj: ABB)

Na transakci se jako zprostředkovatel podílela společnost Cushman and Wakefield. „Nová hala pro ABB potvrzuje zájem technologických společností o rozšiřování kapacit v ostravském kraji. Těší nás, že transakce podpoří jak tento region, tak obecně výrobní sektor,“ uvedl Vít Zdráhal, partner a vedoucí zastupování pronajímatelů a nájemců v industriálním týmu společnosti Cushman & Wakefield.


Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy společnosti ABB.

Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Vytvoření vlastní výzkumné infrastruktury

Agentura pro podnikání a inovace, zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zahájila příjem žádostí o dotace v poslední výzvě programu podpory Potenciál. Firmy mohou žádat o podporu na založení nebo rozvoj vlastních center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací.

Umělá inteligence zefektivňuje výrobu

Dlouhodobá spolupráce společnosti Lego, která má v Kladně jeden ze svých velkých výrobních závodů, a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT přináší konkrétní výsledky využitelné v praxi. Jedním z příkladů této spolupráce je aktuální projekt, jenž využívá umělou inteligenci k automatickému nastavování balicích linek.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit