Témata
Reklama

Výrobní a vývojové centrum robotiky

V areálu Ostrava Airport Multimodal Park (OAMP) v Mošnově zahájilo začátkem letošního dubna svou činnost robotické centrum ABB. Stavba centra trvala 10 měsíců a celková investice přesáhla 300 milionů korun. Na začátku činnosti centra zde vzniká přibližně 120 kvalifikovaných pracovních míst. V novém provozu bude probíhat vývoj a výroba modulárních robotických buněk převážně pro evropský trh a zároveň tu bude opravárenské centrum průmyslových robotů.

Nové ostravské centrum je společně s centry v Auburn Hills (Michigan, USA) a v Šanghaji (Čína) součástí sítě globálních center firmy ABB pro opravy a repase robotů.

Nové robotické centrum ABB se nachází v areálu Ostrava Airport Multimodal Park (OAMP) v Mošnově. (Zdroj: ABB)

V době, kdy globální logistika čelí nečekaným výzvám a dodávky řady komponent nabírají velká zpoždění, jsem hrdý na to, že jsme náročný proces přípravy výroby zvládli, a to dokonce s významným předstihem,” řekl Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB v České republice, a dodal: „Dobrou zprávou nejen pro nás, ale i pro celý region je spuštění sofistikované výroby a vývoje s vysokou přidanou hodnotou pro zákazníky z nejnáročnějších světových trhů. Není náhodou, že takové centrum vzniklo právě v ČR a právě na Ostravsku. Máme zde vybudovanou silnou základnu technicky a projektově orientovaných špičkových profesionálů a k tomu přispívá i dlouholetá úzká spolupráce se školami v čele s VŠB-TUO.

Reklama
Reklama
Reklama

Vývoj a výroba periferií pro roboty

Nové výrobní a vývojové centrum, jehož otevřením společnost ABB v Ostravě významně rozšiřuje svůj záběr v oblasti robotiky, bude využívat nejmodernější výrobní procesy, včetně strojového učení a digitálních a kolaborativních řešení. Bude se zaměřovat na high-tech výrobu a vývoj robotických periferií, což jsou klíčové části robotu, které jsou umístěny na konci jeho ramene. Například jde o pneumatická chapadla, vakuové přísavky nebo kamerové systémy. Firma ABB do nového centra zároveň umístí své stávající Globální centrum pro opravy a repase robotů a Globální centrum pro vývoj a výrobu robotických buněk a dodávku linek pro oblast robotického spojování a dělení materiálu.

Halu se podařilo dokončit a předat s dvouměsíčním předstihem, výstavba trvala přibližně 10 měsíců. (Zdroj: ABB)

Těší mě, že se nám v dnešní turbulentní době ve spolupráci s generálním dodavatelem stavby, společnosti Marpro Stav, podařilo dokončit a předat halu s dvouměsíčním předstihem, a to k plné spokojenosti firmy ABB. V rámci areálu OAMP je to v pořadí již čtvrtá hala o výměře 13 500 m2, Otevřením této haly se celková pronajímatelná plocha rozroste na 138 000 m2. Areál se rozkládá na 52 hektarech a po dokončení výstavby bude k dispozici 234 000 m2 skladových, výrobních a kancelářských ploch. V polovině letošního roku bude uveden do provozu terminál kombinované dopravy, který umožní přesunout významnou část nákladní dopravy ze silnice na železnici. OAMP se tak svými dispozicemi stane zcela unikátní nejenom v Česku, ale i v rámci celého středoevropského regionu,“ uvedl Petr Kalina, předseda představenstva společnosti Concens Investments, která je investorem a developerem areálu.

Výhodná poloha areálu

Právě poloha parku OAMP na křižovatce leteckých, železničních a silničních tahů byla jedním z klíčových faktorů při výběru lokality pro výstavbu centra. Zejména připravované železniční spojení areálu napříč celou euroasijskou pevninou je nejen konkurenčně zajímavé, ale i přínosné z hlediska udržitelnosti. ABB jako jedna z TOP 100 udržitelných světových společností předpokládá, že bude do budoucna moci plně využít místní potenciál ekologické železniční dopravy.

Na začátku činnosti centra zde vzniká přibližně 120 kvalifikovaných pracovních míst. (Zdroj: ABB)

Na transakci se jako zprostředkovatel podílela společnost Cushman and Wakefield. „Nová hala pro ABB potvrzuje zájem technologických společností o rozšiřování kapacit v ostravském kraji. Těší nás, že transakce podpoří jak tento region, tak obecně výrobní sektor,“ uvedl Vít Zdráhal, partner a vedoucí zastupování pronajímatelů a nájemců v industriálním týmu společnosti Cushman & Wakefield.


Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy společnosti ABB.

Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Globálním systému dopravy a skladování oxidu uhličitého

V projektu Northern Lights v Norsku na zachytávání oxidu uhličitého budou použita řešení společnosti ABB pro oblast automatizace, elektrotechniky a digitalizace. Brněnský závod ABB dodá rozváděče vysokého napětí UniGear. V rámci projektu, který je určen pro průmysl z celé Evropy, se plánuje uložení více než pěti milionů tun CO2 ročně – pro životní prostředí je to totéž, jako by po silnicích každý rok jezdilo o milion vozidel méně.

Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Evropská centra pro digitální inovace

K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. V evropské výzvě programu Digitální Evropa pro vybudování sítě těchto center uspělo pět českých kandidátů. 

Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Vytvoření vlastní výzkumné infrastruktury

Agentura pro podnikání a inovace, zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zahájila příjem žádostí o dotace v poslední výzvě programu podpory Potenciál. Firmy mohou žádat o podporu na založení nebo rozvoj vlastních center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací.

Umělá inteligence zefektivňuje výrobu

Dlouhodobá spolupráce společnosti Lego, která má v Kladně jeden ze svých velkých výrobních závodů, a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT přináší konkrétní výsledky využitelné v praxi. Jedním z příkladů této spolupráce je aktuální projekt, jenž využívá umělou inteligenci k automatickému nastavování balicích linek.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit