Témata
Reklama

Globálním systému dopravy a skladování oxidu uhličitého

V projektu Northern Lights v Norsku na zachytávání oxidu uhličitého budou použita řešení společnosti ABB pro oblast automatizace, elektrotechniky a digitalizace. Brněnský závod ABB dodá rozváděče vysokého napětí UniGear. V rámci projektu, který je určen pro průmysl z celé Evropy, se plánuje uložení více než pěti milionů tun CO2 ročně – pro životní prostředí je to totéž, jako by po silnicích každý rok jezdilo o milion vozidel méně.

Reklama
Reklama
Reklama

Do projektu Northern Lights budou integrována elektrotechnická, automatizační a digitalizační řešení ABB, která umožní dálkový provoz nového terminálu pro zachycování oxidu uhličitého a zajistí optimální účinnost zařízení. Technologie ABB budou využity jak pro spojení mezi pobřežím a loděmi, tak rovněž pro napájení celého projektu. Pro hlavní elektrický systém bude využit ABB systém řízení energetických procesů, jehož součástí budou také vysokonapěťové a nízkonapěťové rozváděče a transformátory. Společnost ABB získala zakázku od společnosti Aker Solutions, která je lídrem v oblasti řešení pro udržitelnou energetiku a současně EPC dodavatelem projektu.

Schopnost zachycovat a ukládat průmyslové emise CO2, kterým v současné době nelze zabránit, má zásadní význam, pokud má svět do roku 2050 dosáhnout nulových emisí s tím, že do roku 2030 je zapotřebí globální kapacita pro zachycení 1,7 miliardy tun CO2. (Zdroj: ABB)

Northern Lights, společný podnik společností Equinor, Shell a TotalEnergies, je prvním průmyslovým projektem na zachycování a ukládání oxidu uhličitého, jehož cílem je vytvořit otevřenou a flexibilní infrastrukturu pro bezpečné ukládání CO2 z průmyslových odvětví v celé Evropě. První fáze projektu má být dokončena v polovině roku 2024 a nabídne kapacitu pro trvalé ukládání až 1,5 milionu tun CO2 ročně. Ve druhé fázi je ambicí projektu rozšířit tuto kapacitu na více než pět milionů tun oxidu uhličitého ročně.

Speciálně postavené lodě budou přepravovat zachycený a zkapalněný CO2 od producentů do terminálu Northern Lights Øygarden v západním Norsku. Ten bude dálkově ovládán ze zařízení společnosti Equinor v terminálu Sture vzdáleném přibližně 7 km. Na podporu dálkově řízeného provozu vybuduje společnost ABB v terminálu Northern Lights nejmodernější rozšířené operátorské pracoviště, které bude pracovat v tandemu s centrálním dispečinkem ve Sture, přičemž obě pracoviště spolu budou komunikačně zcela propojeny. Tím se nejen minimalizuje doba odezvy, ale také podpoří nepřetržitý dálkový provoz. (Zdroj: ABB)

Zpracováno redakcí dle podkladů společnosti ABB.

Související články
Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Výrobní a vývojové centrum robotiky

V areálu Ostrava Airport Multimodal Park (OAMP) v Mošnově zahájilo začátkem letošního dubna svou činnost robotické centrum ABB. Stavba centra trvala 10 měsíců a celková investice přesáhla 300 milionů korun. Na začátku činnosti centra zde vzniká přibližně 120 kvalifikovaných pracovních míst. V novém provozu bude probíhat vývoj a výroba modulárních robotických buněk převážně pro evropský trh a zároveň tu bude opravárenské centrum průmyslových robotů.

Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Zdvojnásobení FVE v ČR

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice výrazně zrychlil. Zatímco na začátku roku 2022 bylo v České republice do sítě zapojeno okolo 50 tisíc fotovoltaických elektráren, v polovině roku 2023 je to už přes 130 tisíc fotovoltaických elektráren. Vyplývá to z dat, které za největší distribuční společnosti ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D poskytlo MPO České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Pro parkování a dobíjení vozů v garážích chybí legislativa

Počty elektromobilů postupně rostou, avšak veřejná dobíjecí infrastruktura zaostává, a to včetně rezidenčních i kancelářských a průmyslových budov. Rizika rychlého řešení představují zejména podzemní garáže, které je nutné projektovat od základu s ohledem na bezpečnost. Platná a na současný stav aktualizovaná legislativa ale chybí. 

Umělá inteligence mění pracovní profese

Díky umělé inteligenci se zcela proměňuje pracovní trh. Do roku 2030 klesne po některých oborech poptávka, vzniknou ale zcela nové profese. Kdo by se měl bát o místo a kdo může naopak zůstat v klidu?

Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory

Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na realizaci průmyslové zóny pro umístění projektu Gigafactory pro výrobu baterií. Usnesení stanovuje nezbytné úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci samotného projektu, jakožto základní předpoklad pro další rozvoj lokality.

Chytré domácnosti pro úspory energií

Jedním z nejrychleji rostoucích trhů je trh s chytrými domácnostmi. Podle analýzy GlobalData se dokonce do roku 2025 hodnota chytrých domácností zdvojnásobí na 75 miliard dolarů oproti roku 2020. Kromě toho, že by se investice do chytrých technologií měla uživatelům vrátit v podobě 

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Evropská centra pro digitální inovace

K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. V evropské výzvě programu Digitální Evropa pro vybudování sítě těchto center uspělo pět českých kandidátů. 

Národní strategie pro inteligentní specializaci

Současná bezpečnostní a energetická situace jasně ukázala strategický význam technologií a inovací. Při řešení společenských výzev a využití technologických trendů je podpora výzkumu a inovací nezbytným krokem k udržení tempa v globální konkurenci. Pomoci by České republice mohla i národní strategie pro inteligentní specializaci, kterou schválila Evropská komise.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit