Témata
Zdroj: Profika

Automatizace se vyplatí i malým firmám

Malé a střední podniky se zdráhají robotizovat. Často si mylně myslí, že jde o obrovské náklady, které se vyplatí jen pro velké série. Profika in-house vyvinula už tři robotické buňky. Každou z nich lze přizpůsobit konkrétnímu provozu i typu produkce, a tím ji zefektivnit.

Reklama

Jaký je jeden ze zásadních mýtů, který se dotýká robotizace? Že se vyplatí jen obřím firmám, nebo alespoň společnostem, které produkují velké série.

Opak je pravdou, z robotizace profitují i menší společnosti na úrovni dílen. Například robotické buňky umožňují jednoduchou změnu typu výrobku i programu – lze je tedy využít pro různou produkci. Tím se efektivita výrazně zvyšuje. Vše je navíc uživatelsky přívětivé, takže je snadné buňku implementovat i do výrob s minimální sériovostí nebo s typově obdobnou prací,“ uvádí Jakub Kaufman, který se robotizací zabývá ve společnosti Profika.

Jde tak o řešení, které výrazně pomůže i menším a středním firmám.

Právě tento segment přitom nutnost investice do automatizace velmi podceňuje. A to přesto, že se často potýká s nedostatkem jak odborných pracovníků, tak méně kvalifikované obsluhy. Robotizace zde dokáže skvěle pomoci. Další dobrý důvod, proč integrovat automatizaci, je, že se do procesu automatizace dá přenést technologické know-how, jež s sebou nesou dlouholetí, extrémně zkušení pracovníci, kteří nemají své řemeslo komu dále předat. Stroj se i díky tomu stane opravdu výkonnou součástí firmy, která získává konkurenční výhodu,“ zdůrazňuje Kaufman.

Poradit se s odborníky

Profika doporučuje, aby firmy nejednaly naslepo, ale obrátily se na odborníky. Právě ti jim pomocí kalkulace návratnosti dokážou poradit, zda je robotizace pro jejich provoz vhodná. Pomohou i s výběrem konkrétního řešení pro daný prostor i výrobu. Robotické buňky přizpůsobí individuálním potřebám, doporučí, jaké mají mít parametry i nezbytné prvky.

Obrovskou výhodou robotických buněk je jejich adaptibilita. Společnost Profika již in-house vyvinula tři odlišné robotické buňky. Každou z nich dokáže uzpůsobit potřebám svého klienta tak, aby z nich měl zákazník co největší užitek. Robotické buňky se liší typem zásobníku kusů. Některé buňky jsou primárně určené pro větší polotovary nebo složitější odlitky či rozpracované dlouhé hřídele, jiné jsou naopak skvělé na drobnější díly a přířezy. Zásobníky se také liší svou velikostí, a tedy i časovým fondem, kdy může robotizace zakládat bez nutnosti přítomnosti obsluhy.

Konkrétní možnosti

Pojďme si řešení pro robotizaci od Profiky představit blíže. Existuje několik možností.

Robotická buňka RoboStack je mobilní zařízení, které lze snadno přemístit a jednoduše připojit ke strojům ve výrobě. Buňku tvoří pyramidový zásobník dílů a vlastní robot s uchopovačem, který je možné modifikovat podle konkrétních požadavků a specifikací. Zásobník dílů se automaticky, karuselovým způsobem otáčí kolem vertikální osy a nabízí čtyři vodotěsně oddělené segmenty s nosností 4 x 100 kg. Otočná věž je osazena na míru vytvořenými rastry dílů a pomáhá maximalizovat efektivitu výroby. Největší konkurenční výhodou jsou vodotěsně oddělené segmenty, ve kterých je možno hotové obrobky mýt, sušit nebo například konzervovat.

RoboStack (Zdroj: Profika)

RoboStack Linear je robotický zakladač se zásuvkami pro uložení dílů. Zásuvky jsou výsuvné do obou směrů. Automaticky do prostoru robota a manuálně k obsluze, kde je možné během nepřetržitého provozu vyměnit hotové obrobky za nové polotovary. Robot je vybaven na míru navrženým uchopovačem, zahrnuje i zásuvkový rastr dílů optimalizovaný pro maximální efektivitu a stabilitu výroby. Samozřejmostí je možnost doplnění dalších technologií (mytí, sušení, kontrola, měření, značení atd.), a to podle potřeb klienta. RoboStack Linear vyniká hlavně velkým zásobníkovým prostorem v podobě zásuvek s vysokou nosností, přičemž se jedná o kompaktní mobilní buňku.

RoboStack Linear (Zdroj: Profika)

Nejnovějším přírůstkem do skupin robotických buněk od Profiky je RoboStack Easy. Ta je určena klientům, kteří s robotizací začínají a chtějí si její možnosti vyzkoušet. Vyznačuje se uživatelskou jednoduchostí obsluhy a instalací, variabilní velikostí dle požadavků výroby s možností volby z různých řad robotů FANUC. Jedná se o profesionální řešení do nepřetržitého provozu, výhodou je navíc i velká rychlost implementace. Díky velikostní variabilitě je možné customizovat buňky přesně pro daný proces výroby se zachováním jednoduchosti ovládání a maximální efektivity.

Reklama

Jakkoliv je tato buňka vůči dalším dvěma typům zjednodušená, stále samozřejmě splňuje nejpřísnější požadavky na efektivitu a zrychlení návratnosti výrobní technologie, a to za dodržení jednoduchosti instalace a ovládání,“ ujišťuje Kaufman a dodává: „Celou řadu parametrů lze přizpůsobit danému prostoru a požadavkům zákazníka.

RoboStack Easy (Zdroj: Profika)
Související články
Robotizace a automatizace:
řešení na míru

Česká společnost Profika se na tuzemském trhu pohybuje dlouhodobě, letos slaví 30. výročí. Za tu dobu se stala jedním z největších odborníků na CNC stroje a rovněž výhradním dealerem pro spolehlivé jihokorejské značky Hyundai WIA a Hanwha Precision Machinery. Profika má svou vlastní divizi robotiky, která vyvíjí automatické robotické buňky. Nově rovněž dokáže poskytnout robotizaci přímo na míru. Podle Jakuba Kaufmana, experta na CNC stroje a robotizaci této společnosti, je pro celou řadu firem automatizace nutností, která jim přinese řadu benefitů.

CIMT a Čína v roce 2023

Počínaje Velikonočním pondělím se v Pekingu, téměř tradičně v tomto čase, po pět dnů konal další ročník veletrhu výrobních strojů CIMT 2023. Pro cizince byla poslední výstava jednoduše dostupná na jaře roku 2019. Od ledna 2020 se přestalo do Číny létat a události nabraly nečekaný spád. V tomto krátkém textu se podíváme na výstavu i před brány výstaviště.

Na cestě ke zrození stroje, část 5: Zakázka

Série deseti článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje proces výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, na jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu, technické parametry a návratnost investic.

Související články
Zlatá medaile pro prof. Kassaye

Po dvouleté pauze, zapříčiněné hygienickými opatřeními ke snížení šíření pandemie koronaviru, se opět otevřely brány MSV v Brně, v rámci kterého se udílejí i ocenění Zlatých medailí. A to jak vystaveným exponátům, tak tradičně, již od roku 2006, díky iniciativě redakce našeho časopisu, také ocenění osobnosti za její celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Open House Pfronten

Koncem ledna 2018 se konalo pravidelné setkání uživatelů technologií DMG Mori ve výrobním středisku ve Pfrontenu. Akci již tradičně podpořila pobočka DMG Mori Czech, která svým parnerům zorganizovala možnost prohlídky sídla mateřské firmy v tomto bavorském městečku na úpatí Alp.

Transparentní továrna usnadňuje přístup k datům z výroby

Před pěti lety prošel vrchlabský závod Škoda Auto kompletní proměnou z výroby automobilů na výrobu high-tech automatické dvouspojkové převodovky DSG. Samozřejmě musel být vymyšlen zcela nový layout všech jednotlivých výrobních úseků, důkladně byl navržen tok materiálu až do posledního centimetru a myšleno bylo již od počátku také na přicházející digitalizaci a éru Průmyslu 4.0. Postupné zavádění prvků moderní výroby později pomohlo k vyšší efektivitě. Dnes se namísto původního 1 000 převodovek denně vyrábí více než dvojnásobek.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit