Témata
Reklama

Česká sušička zvyšuje efektivitu produkce uranu v ruské palivové společnosti TVE

Nové příležitosti pro českou firmu Sušárny Praha na ruském trhu otevírají zkušenosti z půlročního provozu sušičky žlutého koláče, který je výchozí surovinou k výrobě obohaceného uranu pro jaderné elektrárny. Sušicí linka dodaná touto společností byla vyrobena speciálně na míru tomuto závodu a zvyšuje kvalitu produktu z hlediska vlhkosti prášku, což snižuje náklady na jeho pozdější zpracování.

Přední část palivového cyklu

Podnik Dalur patří do uranového holdingu Atomredmetzoloto (ARMZ), který spadá pod ruskou státní korporaci pro atomovou energii Rosatom a zabývá se těžbou uranu a jeho zpracováním. Tento podnik těží uran pomocí loužení rudy v jejím ložisku a chemickým zpracováním získané látky produkuje takzvaný žlutý koláč. Jde o velmi čistou sloučeninu uranu, například diuranát amonný, v práškové podobě žluté barvy.

Reklama
Reklama
Reklama
Pískové odkaliště, ložisko Ust-Uksanskaja, Dalmatovský rudný rajonPískové odkaliště, ložisko Ust-Uksanskaja, Dalmatovský rudný rajonPromíchávací elektromotory odkaliště, ložisko Ust-Uksanskaja, Dalmatovský rudný rajon



Žlutý koláč je přepravován ze zpracovacího podniku do obohacovacího závodu, kde je uran dalším chemickým postupem zbaven příměsí a převeden do plynného skupenství. Následuje obohacení plynného fluoridu uranu a přeměna zpět do podoby prášku, tentokrát šedého, protože jde o molekuly kovového oxidu uraničitého s velmi vysokou čistotou. Práškový uran je poté převezen do fabrikačního podniku, kde je slisován do tvaru palivových tablet, spečen při teplotě kolem 1 700 °C za vzniku velmi mechanicky odolného keramického materiálu. Posledním krokem je sestavení palivových kazet a jejich transport do jaderné elektrárny.

Průběh projektu nové sušičky

Vlhkost práškového žlutého koláče z produkce těžebního podniku Dalur se původně pohybovala do 30 %, což mělo negativní důsledky na efektivitu jeho dalšího zpracování. Znamenalo to také problémy při jeho přepravě – vykládání vlhkého prášku je obtížnější ve srovnání se suchým práškem, a navíc téměř třetinu hmotnosti převážené suroviny představuje voda, která bude před dalším zpracováním odpařena. Samotné dosušování žlutého koláče v TVELu, společnosti Rosatomu na výrobu jaderného paliva, také zvyšuje náklady celého výrobního řetězce.

Z těchto důvodů se holding ARMZ rozhodl spustit projekt snížení vlhkosti žlutého koláče v prvním ze svých těžebních podniků. Komplexní práce na projektu byly svěřeny společnosti VNIPIpromtechnologii, což je inženýringové centrum holdingu ARMZ. Tato firma provedla všechny práce počínaje projektováním a konče zakoupením vybavení, celními procedurami a montážními pracemi.

Ivan Michajlovič Krupjanko, zástupce uranového holdingu ARMZ, přibližuje výběr dodavatele: „V rámci předběžných jednání navštívili zástupci společnosti VNIPIpromtechnologii a Dalur výrobce sušicích linek z Česka a Kazachstánu. Česká firma Sušárny Praha splnila požadavky jak v oblasti kvality výroby, tak z hlediska ceny zařízení. Navíc byla schopna vyrobit požadované zařízení s ohledem na umístění do stávající výrobní haly společnosti Dalur a použitá technologie umožnila minimalizovat vliv provozu sušicí linky na životní prostředí, což byl jeden z našich požadavků.“

Nová sušicí linka byla uvedena do provozu koncem roku 2014, je schopna vysušit 120 kilogramů žlutého koláče za hodinu a dosahuje vlhkosti jen 1,5 až 2 procenta. Zkušební provoz byl zakončen v září 2015. Díky tomu výsledný produkt společnosti Dalur splňuje požadavky na kvalitu mezinárodní organizace ASTM (American Society for Testing and Materials), což zlepšuje jeho pozici na světovém trhu s uranem.

Hlavní výrobní hala

Příprava pro další průmyslový rozvoj Dalmatovského rudného rajonu

Sušicí linka byla vyprojektována na míru podniku Dalur a během jejího montování a uvádění do provozu bylo ve spolupráci českých a ruských odborníků provedeno několik konstrukčních změn. „Jednou z nich byla modernizace přístrojů pro čištění plynů, která umožnila dosáhnout stokrát nižšího množství emisí, než požadoval původní projekt. Z hlediska optimalizace výroby byly laděny všechny systémy a jejich provozní režimy,“ uvádí Krupjanko.

Na základě zkušeností s provozem sušicí linky plánuje holding ARMZ pořídit podobné zařízení i pro svůj podnik Chiagda, který se zabývá těžbou a zpracováním uranu v Burjatské republice metodou kyselého loužení.

Atominfo.cz

Vladimír Větrovec

sommerova@esscom.cz

www.atominfo.cz

Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 160719
Datum: 29. 06. 2016
Rubrika: Servis / Zajímavosti
Autor:
Firmy
Související články
Made in Česko: Kde rostou srdce laserů

Že se dá pěstovat kdeco, je jasné – žampiony ve sklepě počínaje a vzácnou orchidejí konče. A není vůbec vyloučeno, že se snadno stanete světově proslulými pěstiteli. Stačí, aby vaše orchidej chytila nějak výjimečnou, netypickou barvu nebo byla větší než jiné, a je to, budete v novinách a stanete se světově známým pěstitelem. Existuje však jedno pěstování, které na hobby úrovni realizovat a dosáhnout v něm světového věhlasu nelze. Jde o pěstování monokrystalů pro vědu, výzkum, inovace a průmysl.

Made in Česko: Bezpečné bezdrátové spojení pro všechny

Prognózy, které se týkají internetu věcí (IoT) a průmyslového internetu věcí (IIoT), se mění stejně rychle jako možnosti této technologie samy. Už v roce 2008 bylo na světě víc připojených zařízení než lidí a odborníci ze Světového ekonomického fóra (WEF) tvrdí, že do roku 2025 bude 41,6 miliardy zařízení zachycovat data o tom, jak žijeme, pracujeme, pohybujeme se, jak fungují naše zařízení, stroje.

Stroje v pohybu:
Divoká jízda sondy Pathfinder

Sonda Mars Pathfinder, která 4. července 1997 přistála na rudé planetě, se může pyšnit několika prvenstvími. Třeba tím, že šlo o první mimozemský výsadek masově sledovaný uživateli internetu. Nebo tím, že jako první dopravila na Mars kolové průzkumné vozidlo, rover Sojourner.

Související články
Stroje v pohybu: Protipožární letadlo

Uprostřed letošního léta byl národní park České Švýcarsko zasažen rozsáhlým lesním požárem, proti němuž zasahovali hasiči z celé republiky. Velké pozornosti se v této souvislosti dostalo mimo jiné protipožárním letadlům Canadair CL-415, zapůjčeným z Itálie. Pojďme si tento letoun blíže představit.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Stroje v pohybu: Raketa, která změní svět

Americký podnikatel Elon Musk se od založení své firmy SpaceX v březnu 2002 netají tím, že jeho dlouhodobým cílem je kolonizace Marsu člověkem. Již letos přitom plánuje uskutečnit premiérový start orbitální rakety Starship, která mu má tento cíl pomoci splnit.

Stroje v pohybu:
Fotoprůzkumné družice

Za druhé světové války přinášely informace z fronty filmové týdeníky, při první válce v Perském zálivu vysílala živě CNN z bombardovaného Bagdádu – a nyní na Ukrajině má veřejnost poprvé v historii k dispozici prakticky v reálném čase družicové snímky. Navíc neskutečné kvality. Každopádně jde o materiál, který umožňuje potvrdit, nebo naopak vyvrátit mnohá tvrzení válčících stran.

Stroje v pohybu:
Webbův teleskop ve vesmíru

Pětadvacátého prosince loňského roku odstartovala z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně raketa Ariane 5, v jejímž nákladovém prostoru byl na svou misi připraven vesmírný dalekohled Jamese Webba. Právě začala nová etapa poznávání vesmíru. Vědci si od ní slibují nové informace o vzniku vesmíru, černých dírách a temné hmotě.

Stroje v pohybu – Pražská mobilní zvonohra

Tentokrát vám představíme stroj veskrze zvláštní a jedinečný. Vlastně jde o hudební nástroj. Je to však takový nástroj, jehož schopnost hýbat se je jen velmi obtížně představitelná, i když má v názvu slovo „mobilní“. Je to totiž zvonohra, jejíž hlavní součástí je soubor 57 zvonů. Jen samy zvony váží dohromady bezmála pět tun, hmotnost celého nástroje je 12 000 kg. Takový kolos byste čekali spíš v mohutných zdech chrámové věže než na korbě nákladního automobilu.

Stroje v pohybu – Vrtulník na Marsu

Vědci a technici z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) právě řídí jednu z nejnáročnějších operací v dějinách kosmonautiky. Expedice Mars 2020 hledá známky bývalého života na sousední planetě. Kromě pojízdné laboratoře je na Marsu také první stroj, který létá vlastní silou na jiné planetě, než je Země.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 7. díl: Bezpečnost trakčních baterií

V tomto díle se zaměříme na další problematickou stránku elektromobilů, na jejich bezpečnost. Oč nám půjde především, jsou rizika spojená s možným vzplanutím trakční baterie. Jak totiž v rozhovoru pro KdeNabíjet.cz uvedl plk. Mgr. Rudolf Kramář, mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR, pokud požár elektromobilu nezasáhne trakční baterii, pak neexistuje významnější rozdíl mezi požárem bateriového elektrického vozidla a toho s klasickým spalovacím motorem. Jakmile však baterie vzplane, ať už jsou toho příčiny vnější anebo vnitřní, vyžaduje si uhašení elektromobilu rozdílné, a nutno říct, že komplikovanější a nákladnější hasičské techniky a další navazující postupy.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 3. díl: Energetický mix České republiky

V minulém díle jsme upozornili na tu skutečnost, že elektromobily lze za vozidla s nízkými anebo nulovými emisemi skleníkových plynů považovat pouze podmíněně a že jednou z takových podmínek je energetický mix dané země. To jsme ilustrovali na rozdílných emisích bateriových elektrických automobilů mezi Řeckem (155,3 g CO2/km) a Švédskem (4,1 g CO2/km). V tomto díle se zaměříme právě na energetický mix, jak všeobecně, tak v souvislosti s očekávaným postupným přechodem na elektromobilitu.

Úspory naruby - Pravda a lži o vytápění, 2. část

S neustálým zdražováním energií se mnoho obyvatel ptá, čím ekologicky a současně i ekonomicky, tedy levně a s účinností pokud možno přes 100 %, vytápět svůj rodinný dům?

Made in Česko - Vodu nejen pro poušť

S.A.W.E.R. To je název vskutku geniálního zařízení na hranici skutečnosti a sci-fi, které bude ve velmi suchých oblastech generovat ze vzduchu vodu a posléze kultivovat místní půdu v úrodnou zemi. Zařízení již existuje a veřejnosti bude představeno na výstavě Expo 2020 v Dubaji. A stejně jako další neuvěřitelné patenty, které vám představujeme v tomto seriálu, i S.A.W.E.R. je výhradně dílem českých hlav a českých rukou.

Vyvíjí se nový solný reaktor

Ruští vědci zahajují přípravu koncepce reaktoru chlazeného tekutými solemi, který je považován za nezbytnou součást budoucnosti jaderné energetiky. Tento reaktor je totiž schopen spalovat nejrizikovější radioaktivní odpady pocházející nejen z jaderné energetiky. Dále se připravuje tendr na výstavbu reaktoru BREST-300, který také přispěje k řešení problému použitého jaderného paliva.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit