Témata
Reklama

Chladicí mazivo pro náročné materiály

Speciálně pro proměnlivé podmínky obrábění a náročné materiály bylo vyrobeno chladicí mazivo rhenus TU 446. Tento inovativní produkt společnosti Rhenus Lub neobsahuje žádné nebezpečí a uživatelům umožňuje snadnou údržbu.

Moderní výroba znamená, že i při časté změně obráběcích operací nebo u obtížně zpracovatelných materiálů lze dosahovat nejlepších výsledků. Aby to však bylo možné, musí tomuto účelu odpovídat i chladicí mazivo. Jako specialista na chladicí maziva se společnost Rhenus Lub při vývoji výrobků vždy umí vcítit do postavení uživatele, neboť jen tak může rozpoznat požadavky, pro něž lze následně nacházet řešení. Výsledkem nejnovějšího vývoje je právě zmíněný rhenus TU 446. Toto chladicí mazivo lze míchat s vodou a jeho výhodou je, že spojuje vše, co je pro uživatele v moderním provozu rozhodující: vysokou flexibilitu z hlediska rozsahu obráběných dílů a materiálů a také jednoduchou manipulaci během provozu. To neznamená jen mimořádnou uživatelskou přívětivost –jeho inovativní složení také aktivně napomáhá k úspoře nákladů.

Reklama
Reklama
Moderní výroba znamená, že i při časté změně obráběcích operací nebo u obtížně zpracovatelných materiálů lze dosahovat nejlepších výsledků.

Dnes frézování oceli, zítra vrtání hliníku

Mazivo rhenus TU 446 je předurčeno pro všechny výrobní podniky, k jejichž každodenním výrobním úkolům patří často se měnící oblasti použití a obrábění různých materiálů. Bez problémů je možné i efektivní obrábění barevných kovů a jiných materiálů citlivých na vznik skvrn. Kvalitní chladicí mazivo je optimální pro flexibilní výrobu, současně je také mimořádně výkonné – absolutně výhodná kombinace, která se u uživatelů těší nejvyšší oblibě.

Toho si je vědoma i Daniela Kleinmann, vedoucí produktového managementu chladicích maziv: „V podobě našeho produktu rhenus TU 446 dokazujeme, že rozmanité možnosti využití a vysoký výkon mohou jít ruku v ruce. Uživatelé nemusí z ničeho slevovat a díky našemu chladicímu mazivu těží z velmi nízkých nákladů na údržbu. rhenus TU 446 je zařazeb do třídy nízkého ohrožení vody 1, a tím se výrazně zjednodušuje skladování a vše, co je spojené s manipulací během provozu.“

Zvláštní složení kapaliny rhenus TU 446 vytváří nejen nejlepší předpoklady pro čisté stroje a obrobky bez reziduí, ale zvyšuje i objem výroby.

Díky všestranně spolehlivému výrobku také důsledně uplatňujeme požadavky na vysokou úroveň ochrany životního a pracovního prostředí, což jsou dva nejdůležitější požadavky naší doby. Bez piktogramů GHS, látek neobsahujících SVHC a látek uvolňujících formaldehyd je rhenus TU 446 optimální alternativou k výrobkům na bázi sekundárních 2/3 aminů. To znamená: žádné omezení zákonnými požadavky a jednoduše více bezpečnosti při použití,“ dodává Daniela Kleinmann.

Moderní chladicí mazivo s všestranným použitím se navíc ukazuje jako účinný optimalizátor nákladů.

Účinná optimalizace nákladů

Moderní chladicí mazivo s všestranným použitím rhenus TU 446 se navíc ukazuje jako účinný optimalizátor nákladů, jak vysvětluje Meinhard Kiehl, marketingový ředitel, produktový management: „Jako kontaktní partner v průmyslovém odvětví opakovaně zjišťujeme, že se často sledují jen čisté náklady na maziva. To je však zjednodušený pohled. Kvalitní chladicí mazivo, jako je rhenus TU 446, kladně ovlivňuje i jiné nákladové faktory. Použití našeho nového univerzálního výrobku s nenáročnou údržbou nejenže prodlužuje interval výměny nástrojů a strojů, ale jeho zařazení do třídy ohrožení vody 1 umožňuje také nekomplikované uskladnění chladicího maziva. To uživatelům aktivně napomáhá k úsporám nákladů.“

Vysoce kvalitní chladicí mazivo celkově přesvědčuje díky svému širokému spektru použití. Protože je vhodné pro ocel, nerezovou ocel, barevné kovy, litinu a titan, činí z něj jeho specifické složení ideální obráběcí kapalinu zejména pro materiály, které jsou citlivé na vznik skvrn, například měď či hliník – výrobek minimalizuje nebezpečí koroze a zbarvení. Také byla úspěšně testována jeho snášenlivost u polyuretanových a lakových nátěrů. Je možné ho používat rovněž při nízké tvrdosti vody, i za takových podmínek je chladicí mazivo dlouhodobě stabilní. rhenus TU 446 je dokonalý, snadno použitelný výrobek vyžadující jen nízké náklady na údržbu a maximalizující flexibilitu.

Rhenus Lub

Wuensch@earnesto.de

Reklama
Související články
MKU_Maziva pro obrábění ozubených kol

Ještě před několika lety se musela k dosažení optimálního obrobení ozubených kol použít velká paleta různých obráběcích kapalin, situaci navíc komplikovaly různorodé povrchy a tepelné zatížení. Dnes je situace přehlednější. Vhodným výběrem pokročilých obráběcích kapalin lze výrobu ozubených kol významně zefektivnit.

Analýza ozubení rychlostí světla

Nároky na ozubení v automobilovém, leteckém a kosmickém průmyslu, ale i v oblasti klasických průmyslových převodovek neustále rostou. Jednou z výzev je kromě snížení ztrát způsobených třením v převodovce také zvyšující se požadavek na nehlučnost. To se týká zvláště hybridních vozů a elektromobilů. Je pochopitelné, že u součástek těchto převodovek stále roste důležitost vlastností povrchu při kluzném a valivém tření. Jednou z hlavních součástí převodovky jsou ozubená kola.

Pořádná špona je dnes věda

S obráběním, vrtáním pomocí nástroje začali pravděpodobně jako první už staří Egypťané cca 4 000 let před naším letopočtem, přičemž využívali tětivu luku – základ smyčcového soustruhu. Potom přišel středověk, dále Leonardo da Vinci a návrh prvního soustruhu… Technologie třískového obrábění ale v porovnání s dnešní dynamikou vývoje postupovala jen pomalu.

Související články
Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Přidaná hodnota v technologii obrábění

V tomto příspěvku bych se rád vrátil ke své návštěvě japonské firmy Kyocera. V jednom z mých minulých textů (viz www.mmspektrum.com/170111) jsem představil unikátní systém řízení pomocí takzvaných améb, který vyvinul zakladatel firmy Kyocera Dr. Kazuo Inamori. Díky tomuto systému a japonské píli a umu se firma dostala na světovou špičku v řadě oborů. Na základě osobních zkušeností pak mohu prohlásit, že to platí také pro divizi řezných nástrojů. Například rychloposuvové frézy Kyocera vysoce překračují produktivitu, která je u nás i v Evropě standardní.

Novinky značky IMAO pro upínání obrobků

V dnešní době je velká poptávka po efektivní produkci různorodých výrobků v malém objemu a klíčem k vyšší produktivitě je použití přípravků, které lze flexibilně přizpůsobit mnoha různým obrobkům. Upínací prvky ONE-TOUCH se vyrábějí v mnoha různých provedeních, snadno z nich lze vybrat prvky vhodné pro upnutí požadované součásti. Upnutí a odepnutí součásti je jednoduché, bez použití dalšího nářadí a rychlé, zkracuje se čas potřebný pro manipulaci s obrobkem a tím i celkové náklady na výrobu.

Aeronautika má nového favorita

Svou přední pozici v leteckém průmyslu dál posiluje společnost Rhenus Lub. Další speciální mazivo tohoto německého odborníka - rhenus TU 560 - disponuje celosvětovým schválením pro použití v leteckém průmyslu od výrobce Airbus.

Porovnanie postupov pri čistení rezných emulzií

Každý strojársky či kovospracujúci priemyselný podnik produkuje v rámci svojej výroby odpadové vody - rezné emulzie, ktoré musí eliminovať. Existujú dve možnosti. Likvidácia odpadu externou firmou alebo spracovávanie (rozrážanie) emulzií vlastným zariadením a likvidácia reziduí externou firmou.

Bezúdržbová filtrace kapalin

Firma technology-support, s. r. o., figuruje na českém trhu v oblasti vysokotlakého a velkoobjemového chlazení pro CNC obrábění již osm let. Během této doby si získala velké množství stálých a spokojených uživatelů, díky jejichž přízni může nadále nabízet svá řešení a služby. Úplnou novinkou v portfoliu technology-support je filtrační čerpadlo CentraBlast od renomovaného výrobce vysokotlakých chladicích systémů, společnosti ChipBlaster.

Přínosy vysokotlakého chlazení při třískovém obrábění

Stále větší počet výrobních firem profituje z výhod, které do jejich provozů přineslo nasazení vysokotlakého chlazení pro obráběcí stroje. K těmto výhodám patří vyšší produktivita dosažená zvýšením řezných rychlostí i posuvů, snadnější lámání třísek a tím i jejich lepší odvod z místa řezu, jakož i podstatně delší životnost řezných nástrojů, které díky přesně umístěnému proudu chladicí kapaliny do místa řezu přirozeně stárnou a neničí se v důsledku přehřátí. V neposlední řadě k nim patří také kvalitnější povrch obrobku.

Efektivní údržba vodou mísitelných obráběcích kapalin

Legislativní změny v oblasti používání a označování chemických látek kladou stále vyšší nároky na výrobce obráběcích kapalin při výběru složek a přísad pro zlepšení jejich užitných vlastností. Bez provozní údržby však ani moderní řezné kapaliny bez obsahu nebezpečných látek nemusí přinášet očekávané vlastnosti - zejména dlouhou životnost a vysoký hygienický standard. Právě na tyto dva aspekty se v následujícím článku zaměříme.

Vývoj kapalin pro obrábění hliníku

Většina současných výzev ve vývoji vodou mísitelných obráběcích kapalin souvisí s obráběním hliníku. Slitiny hliníku, široce používané např. v automobilovém a leteckém průmyslu, mají na obráběcí kapaliny několik specifických požadavků.

Rotační přívod chladicího média pro obráběcí stroje

Nové typy rotačního přívodu B08 a B10 jsou konstruovány pro splnění těch nejnáročnějších požadavků výrobců CNC obráběcích strojů. Pomocí této spojky lze do rotační části přivádět chladicí kapalinu o tlaku až 100 bar při otáčkách až 20 000 min-1. Dnes se již nepoužívá pro chlazení nástrojů CNC strojů pouze chladicí medium kapalné, ale pro některé typy nástrojů a obráběných materiálů je vhodnější použít stlačený vzduch.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit