Témata
Zdroj: PST CLC

ERP pomáhá moderní logistice

Podnikové informační systémy jsou dnes ve firmách naprostou samozřejmostí. K nejoblíbenějším, a proto i nejrozšířenějším, patří systémy Helios z produkce Asseco Solutions. Od 15. září letošního roku tuto produktovou řadu oficiálně doplnila nová generace ERP pro malé a střední firmy – Helios iNuvio.

Kateřina Trčalová

Již 10 let pracuje v marketingovém oddělení společnosti Asseco Solutions. Nejprve zde působila na pozici marketingového analytika, v posledních dvou letech na pozici marketingového specialisty. Zabývá se online marketingem, sociálními sítěmi a od loňského června má ve firmě na starosti public relations.

Reklama

Většina stávajících zákazníků přešla na Helios iNuvio v průběhu posledních let, kdy byla tato verze systému pouze vylepšenou edicí. Postupně však zmigrovala valná většina stávajících klientů, a nebyl tedy důvod si úspěšnou edici systému neponechat. Došlo tak k jejímu povýšení na produkt a nahradila předchozí verzi systému Helios Orange.

Systém Helios iNuvio poskytuje managementu veškeré potřebné možnosti pro generování požadovaných manažerských výstupů a pracovníkům požadovaný uživatelský komfort. (Zdroj: PST CLC)

Společnost PST CLC zaměstnává zhruba 370 kvalifikovaných pracovníků. I přes silné zázemí japonského, celosvětového holdingu Mitsui-Soko Group, jehož členem se stala v roce 2012, si zachovává svou jedinečnost a identitu české firmy s individuálním přístupem ke každému zákazníkovi.

Jedním z příkladů úspěšné implementace Helios iNuvio může být i společnost PST CLC. Na českém a evropském trhu působí již od roku 1991 jakožto dodavatel skladovacích, celních a přepravních služeb nejvyšší kvality.

Reklama
Reklama

„Našim klientům poskytujeme služby a řešení vycházející z komplexního provázaného logistického řetězce,“ vysvětluje Petr Böhm, generální manažer celních služeb společnosti PST CLC. „K těmto službám patří celní odbavení zboží prostřednictvím sítě veřejných i neveřejných celních pracovišť, uskladnění a variabilní zpracování v logistických centrech, strategicky rozmístěných po celé ČR. Důležitá je také rychlá přeprava či distribuce ke konečnému odběrateli.“

Zpočátku zde byla zpracovávána celní agenda v jiném softwaru. V roce 2008 přešla společnost na informační systém Helios. Postupně se, tak jak se v průběhu let rozvíjela celní divize, rozšiřoval také počet licencí a zakázkových úprav systému.

Společnost PST CLC působí na českém a evropském trhu jako dodavatel skladovacích, celních a přepravních služeb nejvyšší kvality. (Zdroj: PST CLC)

O třídu výš

Letos na jaře zde došlo k další změně, která pomohla firmě posunout využití podnikového softwaru na mnohem vyšší úroveň – PST CLC realizovala migraci z běžného systému Helios na Helios iNuvio.

„Rozhodnutí o přechodu na Helios iNuvio padlo na základě konzultací a prezentace samotné společnosti Asseco Solutions,“ konstatuje Petr Böhm. „Nabízené sofistikované řešení plně pokrylo všechny naše potřeby, a i do budoucna bude vyhovujícím prostředkem pro naši každodenní agendu.“

Přípravě na migraci věnovali lidé z PST CLC poměrně velký časový prostor, především s vědomím, že je současně nezbytné zajistit prakticky nepřetržitý průběh odbavení celních zásilek.

„Naší snahou bylo zorientovat se v novém prostředí ještě před samotnou migrací a vytvořit tým, který jednotlivé naše deklaranty provede všemi změnami,“ vysvětluje Petr Böhm a dodává: „Nakonec se ukázalo, že jsme přípravu na migraci zvládli dobře a naši zaměstnanci hned při prvním spuštění nového systému byli schopni zpracovávat celní případy v tempu a kvalitě, která je vyžadována.“

Reklama

Třešnička na dortu

Ve společnosti PST CLC je systém Helios iNuvio využíván výhradně pro účely zpracování celních případů. Využívají se zde veškeré celní moduly, sklad a fakturace. Podle slov Petra Böhma poskytuje managementu veškeré potřebné možnosti pro generování požadovaných manažerských výstupů a pracovníkům požadovaný uživatelský komfort.

„Plánujeme provázání tohoto systému s dalším podnikovým softwarem,“ říká Petr Böhm. „Od něj si slibujeme zefektivnění práce, zjednodušení a automatizaci procesů.“

Jako velmi zajímavá funkce systému se mu jeví Business Intelligence, kterou lze výborně využít pro vytváření nejen manažerských pohledů a reportů. Současná možnost individuálního nastavení menu je pak podle jeho slov pomyslnou třešničkou na dortu.

Podle vyjádření samotných zaměstnanců PST CLC je práce v novém systému intuitivní, což se ukázalo už v prvních momentech po samotné migraci, kdy nenastal žádný zásadní problém při ovládání programu. Informační systém Helios iNuvio byl přijat velice rychle a s pozitivními ohlasy, ať už z pohledu managementu, správců systémů, nebo jeho uživatelů.

Prostřednictvím nového systému Helios iNuvio přichází Asseco Solutions na trh s řešením, které pomůže jak začínající firmě, tak i rostoucí společnosti, která potřebuje dokonale zvládnout veškeré firemní procesy a dostat plně pod kontrolu rutinní administrativu a řízení běžného chodu společnosti.

Související články
Softwarový pomocník pro komfortní posezení

Elegance, nadčasovost, pohodlí a originalita. To jsou čtyři slova charakterizující produkty společnosti LD Seating se sídlem v Boskovicích. Již od roku 1993 tomuto přednímu českému výrobci sedacího nábytku pomáhá informační systém Helios z produkce Asseco Solutions.

Produktová data a hledání vlastní cesty

V společnosti Hestego se vytvářejí tři hlavní řady produktů - kapotáže strojů, teleskopické krytování pohyblivých os strojů a produkty zakázkové výroby. Produkty se navrhují na základě správně pochopené myšlenky zákazníků. Nutnou podmínkou pro výrobu prvních kusů produktu je zvládnutí technického řešení a technologie výroby.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Související články
Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Přesolená polévka a podnikové plánování

Už pár let jsme všichni s velkou chutí ujídali z polévky, která se vařila v kotli globální ekonomiky a jejími nejkvalitnějšími ingrediencemi byly nízká nezaměstnanost a hospodářský růst. A každý přitom čekal, kdy do tohoto stále více se přehřívajícího kotle neviditelný šéfkuchař trh přisype něco, po čem nám ta delikatesa začne pomalu opět hořknout na jazyku. Delší dobu se mluvilo o nejistém směřování čínského hospodářského zázraku, který dosud významnou měrou ovlivňoval jakžtakž pozitivní statistiky WTO a vedle toho analytici průběžně strašili odhady, která bublina praskne jako první.

Udržitelnost v oblasti procesní výroby

Každý chce mít udržitelné produkty a prodejci stále více tlačí na výrobce, aby dodávali zboží vyhovující novým preferencím zákazníků, kteří žádají ekologičtější a čistší varianty.

Sběr dat, analýza a predikce pro rychlé děje

Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.

Pomocník pro řízení strategické změny

Dobře zvládnuté řízení strategické změny je základem pro přežití firmy v podmínkách dnešního neustále se měnícího trhu. Plánování je dnes extrémně důležité, ale stejně tak je důležité umět plány i upravovat a měnit. V tom vám mohou velice efektivně pomoci moderní podnikové informační systémy, jako jsou Helios Orange a Helios Green.

Stroje v pohybu – Sledování zásilek na dálku

Takzvaný internet věcí (IoT) nabízí mnoho možností. Základem této technologie je bezdrátová komunikace velkého počtu autonomních zařízení prostřednictvím datových sítí, jež jsou navrženy tak, aby datový přenos spotřeboval co nejméně energie. Toho využívají i moderní sledovací jednotky (lokátory), které mohou díky energetické úspornosti pracovat i několik let bez dobíjení baterií.

Průkopníci využití umělé inteligence v počítačové bezpečnosti

S Miroslavem Trnkou se známe dlouhou dobu – od dob Invexu, kde jeho přednášky v rámci akcí o počítačových virech a ochraně proti nim patřily vždy k těm nejlepším na této akci. Jeho vždy velmi pečlivě připravené příspěvky vedly k zamyšlení o problematice ochrany uživatelů proti napadení počítačů.

Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

Skutečná tvář zakázkového obrábění

Jak se společnost Pfeiffer stala beta testerem řídicího systému Sinumerik? A jak se vůbec Jak tento systém dostal do světa zakázkového obrábění a provozu obroben? Nebyl to vůbec lehký začátek a pro projektového manažera Karstena Schwarze ze společnosti Siemens, který stojí za tímto historickým milníkem, to nebylo vůbec snadné.

Marketing v 21. století

Budování značky pomocí moderních marketingových nástrojů je podle Tomáše Keprty, šéfa marketingového oddělení ve společnosti ČKD Blansko, v dnešní době zcela klíčové a nezbytné pro propagaci českého strojírenství a inženýringu ve světě. V následujícím rozhovoru vysvětluje, proč a co může přinést za výhody, obchodní příležitosti i konkrétní zakázky.

Třicet let na výsluní

Po Sametové revoluci, zavládl v České republice tak zvaný "divoký kapitalismus". V praxi to znamenalo, že po čtyřicetiletém nuceném podnikatelském abstinování zkoušel podnikat téměř každý. Výjimku netvořili ani lidé z oblasti IT. Zvláště proto, že tato branže se zpočátku, díky naprosto nenasycenému českému trhu, jevila jako opravdový zlatý důl. Firem, které věřily, že výpočetní technika je pro ně správnou cestou, vzniklo v raných 90. letech úctyhodné množství. Jen málo z nich však dnes najdeme v obchodním rejstříku. Mezi ty, které byly úspěšné a dnes jsou ledry oboru bezesporu patří Asseco Solutions, producent informačních systémů Helios. Na podrobnosti cesty k úspěchu i na to, jak to jde dnes, jsme se zeptali Ing. Jiřího Huba, generální ředitele společnosti.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit