Témata
Zdroj: LD Seating

Softwarový pomocník pro komfortní posezení

Elegance, nadčasovost, pohodlí a originalita. To jsou čtyři slova charakterizující produkty společnosti LD Seating se sídlem v Boskovicích. Již od roku 1993 tomuto přednímu českému výrobci sedacího nábytku pomáhá informační systém Helios z produkce Asseco Solutions.

Kateřina Trčalová

Již 10 let pracuje v marketingovém oddělení společnosti Asseco Solutions. Nejprve zde působila na pozici marketingového analytika, v posledních dvou letech na pozici marketingového specialisty. Zabývá se online marketingem, sociálními sítěmi a od loňského června má ve firmě na starosti public relations.

Reklama

Psal se rok 1999. Uplynulo šest let kooperace firmy a původního systému Helios, který fungoval ještě na DOSu a ve firmě pokrýval hlavně účetní agendu. V té době firma přešla na Helios Orange, který se od té doby v LD Seating postupně rozrůstal a pokrýval další a další procesy. Dnes pomáhá firmě řídit nejen vlastní výrobu, ale i mezinárodní obchod.

Z moderního výrobního a logistického areálu o ploše 10 000 m2 dnes putuje kancelářský nábytek do všech koutů České republiky, na Slovensko, do Německa, Polska, Velké Británie, Norska, Belgie, Francie či Spojených arabských emirátů. Za 28 let na trhu se LD Seating postupně stal českou špičkou v oblasti kancelářského sezení a zahraniční obchod aktuálně tvoří už více než 45 % obratu. Firma proslula i vlastní řadou ergonomických kancelářských židlí s velmi širokými možnostmi personalizace.

Spolu s firmou rostl i systém. Postupně se rozrůstal i do dalších oblastí jejího působení, jako byly obchod a sklad. V roce 2003 firma rozšířila systém o řízení výroby a technickou přípravu výroby. Tím došlo ke sjednocení datové základny a propojení všech podnikových procesů. S rostoucím objemem produkce byly kladeny vyšší nároky na zautomatizování některých procesů, což vyžadovalo rozšíření systému o další funkcionality, jednalo se hlavně o zakázkové do vývoje a zavedení mobilních a ETH terminálů.

Typů a druhů výrobků, které opouštějí boskovickou továrnu, je dnes obrovské množství. (Zdroj: LD Seating)

Chytře na výrobu s modulem Gatema WMS

Typů a druhů výrobků, které opouštějí boskovickou továrnu, je dnes obrovské množství. V současné době LD Seating disponuje cca 18 000 variant vzorových sestav, které jsou uloženy v Heliosu. Z připravených podkladů se generují výrobní příkazy, na kterých se v modulu Řízení výroby eviduje rozpracovaná výroba. Všechna data jsou tak soustředěna na jednom místě, což přináší snadnější údržbu a přehlednost.

Reklama
Reklama

Pokud do LD Seating dorazí objednávka, expedient vybere z databáze sestav tu, která odpovídá specifikaci zákazníka. Následně potvrdí zákazníkovi termín a zaeviduje vybranou sestavu spolu s dalšími podrobnostmi o objednávce. Poté už přichází na řadu automatizace, v jejímž rámci systém vygeneruje výrobní příkazy. První pokyny obdrží zásobování, aby se zajistily jednotlivé komponenty potřebné pro sestavení výrobku. Pokyny dále putují k výrobě, kde dochází k jejímu rozplánování a evidenci.

V LD Seating dlouhou dobu řešili jeden velký problém – vytížení pracovníků, kteří s přijetím každé objednávky museli složitě plánovat výrobu a chystat podklady. S tím jim pomohl specializovaný zakázkový modul Gatema WMS, který samostatně vytvoří jednotlivé výrobní příkazy a zajistí, aby ve skladu, výrobě i expedici vždy věděli, co a kdy mají dělat.

Reklama

Výstupem jsou výrobní průvodky s vytištěnými čárovými kódy jednotlivých operací. Za tímto účelem jsou využívány stacionární terminály ETH, které umožňují načtení čárového kódu ve chvíli, kdy je zahájena nebo dokončena konkrétní operace (např. montáž). Po načtení čárového kódu se automaticky vytisknou štítky na krabice. Štítky jsou opět opatřeny čárovými kódy balení (krabice) i výrobku. Tyto kódy slouží pro následné kontroly i pro účely skladu a expedice.

Jakmile je dokončená montáž, pracovník kontroly zase jednoduše načte kód balení. Tím se automaticky odepíšou komponenty určené na montáž a produkty se zaevidují do skladu hotových výrobků. Skladník přemístí produkt na konkrétní skladovou pozici a v dalším kroku už za pomoci mobilního skladníka Gatema WMS nachystá zboží k expedici.Pro management i pro skladníky

A co pomáhá LD Seating s expedicí tak velkého množství výrobků do celého světa? Největší dopady na rychlost a přesnost skladníků při expedici výrobků mělo právě využití terminálů. Funkcionalita Mapa skladu totiž přesně vede skladníka na skladové pozice a načtením čárových kódu hlídá, zda je vše správně vyexpedováno. V Helios Orange jsou také zaneseny přesné informace o tom, kdo a kdy dané zboží vydal ze skladu.

Využití stacionárních a mobilních terminálů také urychlilo a snížilo administrativní práci. Takto pořizovaná data navíc umožňují získávat zpřesňující informace i možnost sledovat průchod zakázky firmou. V systému se navíc shromažďují ke každé zakázce i další důležité údaje, které lze následně vyhodnocovat přímo ve vestavěném business intelligence.

Prostě jestliže firma chce zajišťovat komfort pro své zákazníky, musí začít u sebe: pořídit si softwarového pomocníka, který zajistí komfort pro ni, pro její vlastní lidi, od managementu po skladníky.

Související články
Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

Související články
Skutečná tvář zakázkového obrábění

Jak se společnost Pfeiffer stala beta testerem řídicího systému Sinumerik? A jak se vůbec Jak tento systém dostal do světa zakázkového obrábění a provozu obroben? Nebyl to vůbec lehký začátek a pro projektového manažera Karstena Schwarze ze společnosti Siemens, který stojí za tímto historickým milníkem, to nebylo vůbec snadné.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
E-commerce posouvá logistiku do vyšší dimenze

S rozvojem elektronického obchodování zaznamenala logistika velké změny. Dalším zlomovým okamžikem byl příchod pandemie na začátku tohoto roku, kdy e-shopy a logistické společnosti poskytující služby pro e-commerce musely prakticky den ze dne změnit své obchodní jednání, včetně logistiky. Proč se to jako jednomu z mála segmentů ekonomiky úspěšně podařilo a dále daří, jaké jsou nové trendy a jaký potenciál má umělá inteligence a další moderní technologie v logistickém byznysu? MM Průmyslové spektrum nad těmito tématy diskutovalo se zakladatelkou Zásilkovny a výraznou osobností české e- commerce Simonou Kijonkovou.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Praktický výzkum nám dělá svět lepším

Prof. Ing. Milan Gregor, PhD. se narodil v Prievidzi a dětství prožil v Necpaloch. Zde u příležitosti oslav 600. výročí první písemné zmínky byl v roce 2015 oceněn Cenou primátorky Prievidzy za mimořádné zásluhy v rozvoji hospodářství, vědy a techniky a šíření dobrého jména Slovenské republiky v zahraničí.

Chytré stroje přivádějí továrny k životu

Bezpečné balicí stroje připojené k Ethernetu zvyšují produktivitu, zlepšují flexibilitu, snižují komplexnost konstrukce a řeší problémy pracovníků v provozu.

ERP pomáhá moderní logistice

Podnikové informační systémy jsou dnes ve firmách naprostou samozřejmostí. K nejoblíbenějším, a proto i nejrozšířenějším, patří systémy Helios z produkce Asseco Solutions. Od 15. září letošního roku tuto produktovou řadu oficiálně doplnila nová generace ERP pro malé a střední firmy – Helios iNuvio.

Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Sběr dat, analýza a predikce pro rychlé děje

Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.

Automatizace v malých a velkých firmách

Automatizace přináší velké výzvy a příležitosti, ale má i svá úskalí. Jedním z nich je otázka návratnosti investic. Velké a globální společnosti mají v tomto ohledu vždy velkou výhodu oproti malým, lokálním firmám. I menší firmy však mají šanci uspět.

Automatizace výroby a kontrola kvality

Stejně jako rostou požadavky na přesnější a efektivnější výrobní procesy, rostou velmi výrazně i požadavky na kvalitu produktu. Kvalita produktu je sledována již od prvopočátku, kdy je za každý vstupní komponent zodpovědný výrobce a dodavatel.

Soumrak strojírenských bohů

Až do nedávné doby, dalo by se říci před covidem, bylo jednání některých tradičních firem vyrábějících obráběcí stroje bez pokory, a někdy hraničilo až s arogancí. Jednání bez úcty nejen vůči zákazníkům (což zní přímo drze), ale také vůči partnerům dodávajícím subdodávky, vysokým školám a také spolupracujícím partnerům. Mají za sebou přeci tradici desítek let, kdo jim bude co radit, jak mají jednat a dělat. Nikdo přeci. A nyní? Padla kosa na kámen a otupila se, možná se i pokřivilo ostří.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit