Témata
Reklama

Ze života (ne)úspěšných firem: Předpoklady a předsudky

U našich aktivit v oblasti ERP systému K2 se často setkáváme s požadavky, abychom připravili výsledné prostředí pro uživatele tak, jako by neuměli do pěti napočítat. Důležitým kritériem je, aby lidé při práci nemuseli přemýšlet. Tato idea vychází z předpokladu, že to ani neumějí.

Tento článek je součástí seriálu:
Ze života (ne)úspěšných firem
Díly

Vraťte se v čase zpátky do chvíle, kdy jste se rozhodovali o změně ERP systému. Domnívám se, že většina z vás se alespoň okrajově zabývala tím, jak vaši lidé tu změnu zvládnou. Zda budou vůbec schopni v novém systému pracovat, zda nebudou dělat chyby, zda budou umět najít informace, které potřebují. Nebo také dát dohromady data, která chcete mít ráno na stole.

Petr Schaffartzik je předsedou představenstva skupiny K2, která vyrábí, prodává a nasazuje ERP systém K2. Již více než dvacet let tak vidí úspěšným manažerům pod ruce. A vidí jejich úspěchy, i zbytečné cesty do slepých uliček.

Na základním školení uživatelů

Vzpomínám si na jedno základní školení uživatelů ERP K2. Sedělo na něm deset, možná i dvanáct lidí, kteří se měli naučit do K2 přihlašovat, odhlašovat a dozvědět se, jak se vyhledává záznam a tiskne doklad. Záměrně zjednodušené příklady, záměrně pomalé tempo, ospalá atmosféra, prostě maximální snaha o to, aby všichni školení zvládli.

Deset minut probíhalo vše normálně. Uživatelé se zvládli přihlásit, seznamovali se s pracovní plochou K2 a stromovým menu. Asi po těch deseti minutách přestali ale lektora sledovat. Bylo to podobné, jako když se na základní škole za oknem objeví veverka. Nejdříve ji vidí jeden a pak už všichni ostatní. Přestanou vnímat učitele a diskuze o veverce je tím jediným, co je v tu chvíli zajímá.

Reklama
Reklama

Nebyla to veverka

V našem případě to nebyla veverka. V učebně to vypadalo tak, že intenzita pohybů prstů po klávesnici u všech účastníků se dramaticky zvýšila a zaujetí systémem K2 dosáhlo vrcholu. Našemu lektorovi ze začátku nebylo vůbec jasné, co se děje. Došlo mu to až ve chvíli, kdy se šel podívat na nejbližší monitor uživatele.
V tomto jednom konkrétním případě bylo dohodnuto, že školení bude probíhat na testovacích datech klienta. Prý proto, aby se uživatelé vůbec dokázali v systému orientovat. Všichni v učebně měli všechna přístupová práva, aby mohli snadno přecházet mezi moduly a funkcemi. Problém byl v tom, že součástí zkušebních dat byly i personální a mzdové údaje.

Ti „bezelstní“ uživatelé dokázali bez vysvětlení najít ve stromovém menu tu správnou položku, v seznamu lidí najít ty, kteří je eminentně zajímali, a na těch osmi stranách mzdových údajů se dobrat k platovému výměru, osobnímu ohodnocení i mimořádným prémiím.

Skutečná vnitřní motivace

Tento příklad jsem vybral proto, abych ukázal, jak funguje motivace. Ta skutečná vnitřní motivace, kdy lidé opravdu chtějí. Kdy nedělají věci jen proto, že musejí. A kdy nedělají jen to, co musejí.

V práci se s tím setkáváme denně. Všichni pracujeme jakoby na maximum do okamžiku, než objevíme vnitřní motivaci a jdeme dělat věci skutečně naplno. Zahoďme proto zbytečné předsudky a výmluvy na schopnosti našich zaměstnanců a zaměřme se na to, jak je správně k výkonům motivovat.

Miroslav Böhm

K2 atmitec

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 201019
Datum: 09. 10. 2020
Rubrika: Trendy / Restart průmyslu
Autor:
Související články
Skutečná tvář zakázkového obrábění

Jak se společnost Pfeiffer stala beta testerem řídicího systému Sinumerik? A jak se vůbec Jak tento systém dostal do světa zakázkového obrábění a provozu obroben? Nebyl to vůbec lehký začátek a pro projektového manažera Karstena Schwarze ze společnosti Siemens, který stojí za tímto historickým milníkem, to nebylo vůbec snadné.

Marketing v 21. století

Budování značky pomocí moderních marketingových nástrojů je podle Tomáše Keprty, šéfa marketingového oddělení ve společnosti ČKD Blansko, v dnešní době zcela klíčové a nezbytné pro propagaci českého strojírenství a inženýringu ve světě. V následujícím rozhovoru vysvětluje, proč a co může přinést za výhody, obchodní příležitosti i konkrétní zakázky.

Ze života (ne)úspěšných firem: Užitek

Před téměř deseti roky jsem se po mnoha letech setkal se svým známým. Měl firmu s více než stovkou zaměstnanců, obchodně byl aktivní téměř po celém světě a přímo sršel energií.

Související články
Řízení výroby s novým informačním systémem

Společnost Aspera technology nahrazuje své stávající IT řešení novým ERP systémem K2. Firma, která se specializuje především na zakázkovou kovovýrobu, se blížila rostoucím objemem výroby a požadavky firemních uživatelů k limitním možnostem dosavadního ERP systému. Proto se rozhodla nasadit ve firmě systém nový. Volba padla na ERP od společnosti K2.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Edge computing pomáhá definovat podnikovou přeměnu

Edge computing už není jen vzdálený koncept. Jak podniky implementují flexibilní řešení pro hybridní cloud a jak se pokrok v open source systémech, jako je Kubernetes, a technologiích pro 5G stává realitou, tak se rozvíjí i edge computing. Kombinací těchto technologických sil vzniká rámec pro podnikové řešení edge computingu, které vezme moc z rukou několika a předá ji do rukou mnoha .

Snížení energetické náročnosti výroby díky digitalizaci

Digitální transformace výroby je současným největším trendem nejenom v oblasti průmyslu. Přechod na nové, modernější technologie napříč jednotlivými odvětvími, od automobilového průmyslu přes stavebnictví až po farmacii, se závratným tempem zrychluje.

Budoucnost české výroby

Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

Třicet let na výsluní

Po Sametové revoluci, zavládl v České republice tak zvaný "divoký kapitalismus". V praxi to znamenalo, že po čtyřicetiletém nuceném podnikatelském abstinování zkoušel podnikat téměř každý. Výjimku netvořili ani lidé z oblasti IT. Zvláště proto, že tato branže se zpočátku, díky naprosto nenasycenému českému trhu, jevila jako opravdový zlatý důl. Firem, které věřily, že výpočetní technika je pro ně správnou cestou, vzniklo v raných 90. letech úctyhodné množství. Jen málo z nich však dnes najdeme v obchodním rejstříku. Mezi ty, které byly úspěšné a dnes jsou ledry oboru bezesporu patří Asseco Solutions, producent informačních systémů Helios. Na podrobnosti cesty k úspěchu i na to, jak to jde dnes, jsme se zeptali Ing. Jiřího Huba, generální ředitele společnosti.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Digitalizujete výrobu? Nezapomeňte na pevné základy

ERP je tradičním podnikovým nástrojem, jehož cílem je podpořit a optimalizovat firemní procesy v rámci jednoho integrovaného řešení. Poskytuje jednotnou datovou základnu, jednotný pohled na dění ve společnosti a svým způsobem je nositelem jednotné verze podnikové pravdy, která je podkladem pro rozhodování managementu.

Ze života (ne)úspěšných firem: Účetní účtuje a ředitel řídí

Zkusili jste se někdy zeptat svých zaměstnanců, co budou dnes v práci dělat? Velmi pravděpodobně by vám většina z nich dokázala odpovědět. Lidé ve výrobě budou vyrábět, údržba bude udržovat, skladníci přijímat a expedovat, nákupčí nakupovat, obchodníci prodávat a účetní účtovat. Docela často se setkávám s tím, že taková odpověď nám stačí pro to, abychom věděli, že stávající zaměstnanci toho prostě více už zvládnout nemohou.

Ze života (ne)úspěšných firem (6) - Vizionáři, kreativci a čára smrti

Podnikový informační systém patří mezi nejsložitější softwarové aplikace a jeho primárním účelem je pomáhat s řízením, nebo dokonce přímo řídit části firmy. Vlastní použití se pak často dramaticky liší podle oborů činnosti či velikosti jednotlivých firem.

Ze života (ne)úspěšných firem (2) - Měříme, kontrolujeme a odměňujeme

ERP systém, internet a mobilní aplikace přímo svádějí k tomu, abychom sbírali data ze všemožných zdrojů a snažili se v nich pomocí různých analýz a reportů vyznat. Najít závislosti. Kontrolovat a měřit.

Ze života (ne)úspěšných firem (1) - Najatý ředitel

Na každou firmu se můžeme podívat jako na fungující stroj. O tom, jak dobře nebo nedobře funguje, rozhoduje nejenom kvalita jeho součástí, ale také jejich vzájemné propojení.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit