Témata
Zdroj: K2

Dělejte to jinak: Šetrně k životnímu prostředí i rozpočtu

Vyrobit 90 tun ocelových výrobků ročně pro 300 různých zákazníků vyžaduje nejen řemeslné mistrovství, ale také dokonalý přehled o výrobních procesech. Jakékoli zamezení plýtvání totiž v ocelárenské výrobě značnou měrou uspoří materiál, energii i náklady. Své o tom vědí ve společnosti Shape Steel se sídlem v Dolních Vítkovicích, která dodává své výrobky například do firem Thyssenkrupp, Ostroj nebo Ferrit.

Tento článek je součástí seriálu:
Dělejte to jinak
Díly
Reklama

Zcela zásadní část produkce firmy Shape Steel tvoří zakázková výroba. Firma navíc v posledních letech prošla velkým růstem, což vyžaduje naprostou kontrolu nad výrobou a spolehlivý systém ERP. Firma Shape Steel si právě s ohledem na flexibilitu systému vybrala jako svého partnera ostravskou firmu K2. V roce 2017 – při implementaci – měli v Shape Steel dva pálicí stroje, o dva roky později to byl čtyřnásobek, v roce 2022 přibylo robotické pracoviště. Tento růst počtu pracovišť musí systém ERP reflektovat, stejně jako rozšíření sortimentu.

ERP systém K2 ve společnosti Shape Steel optimalizuje plán výroby a automaticky eviduje využitelné zbytky materiálu, které vznikají při řezání plechů. (Zdroj: K2)

Speciální konfigurátor pro plán výroby

Firma Shape Steel má v podnikovém systému nastaven speciální konfigurátor, který slučuje průvodky do výrobního příkazu podle druhu materiálu a jakosti. Přímo v systému ERP tak vzniká plán výroby. Podnikový software však řeší ještě jeden aspekt: plýtvání.

Reklama
Reklama
Reklama

Efektivnější výroba díky lepšímu nakládání se zbytky

Systém K2 automaticky eviduje využitelné zbytky z výroby. Při pálení/řezání plechu se zbytky třídí na ty využitelné a na šrot. U dále využitelného materiálu systém pro danou šarži automaticky vypočte hmotnost a zároveň kus ocení podle ceny šarže a vypočtené hmotnosti. Společnosti se tak daří využívat dostupný materiál mnohem lépe, čímž dosahuje významných finančních úspor. Nezapomeňme ale také na ekologický dopad, který je v případě ocelárenské výroby obrovský.

Firma Shape Steel tak ukazuje, že správně zvolený ERP systém nejen dokáže zachytit současné procesy firmy, ale také umožňuje reflektovat změny v sortimentu a způsobu výroby i tolik potřebnou automatizaci. Zároveň takový software napomáhá tomu, aby se zamezilo plýtvání lidských zdrojů, nákladů i materiálu.


Vydání #9
Související články
Dělejte to jinak: Přehled nad celým holdingem na jednom místě

Data jsou v dnešní době pravděpodobně nejcennější „majetek“ každé firmy. Občas je ale těžké dostat je do podoby, která bude uživatelsky přívětivá jak pro vedení společnosti, tak pro zákazníky. Data však přinášejí transparentnost pro management a ukazují, kde se dá ušetřit a lépe vyhodnocovat sklad i obchodní příležitosti. Příkladem firmy, která díky datům získává více zákazníků a dokáže minimalizovat ztráty z narušených dodavatelských řetězců, je společnost Elvac.

Dělejte to jinak: Průnik ERP a IoT ve výrobní revoluci

Vstupte do revoluční éry průmyslové transformace, kde se reálný svět prolíná s digitální realitou ve prospěch efektivity a inovace. Uprostřed této evoluce stojí dva hlavní hráči: ERP (Enterprise Resource Planning) a technologie Internet of Things (IoT). Tato synergická aliance nejen přináší novou dimenzi do průmyslových procesů, ale také otevírá dveře k mnoha možnostem vyhodnocování a optimalizace výroby.

Dělejte to jinak: Zásobování výroby a klíčová role ERP systémů

Zásobování je nepochybně jeden z klíčových procesů, který zajišťuje chod a fungování každé firmy. Správné zásobování nejenže minimalizuje rizika nedostatku, který může vést až k zastavení provozu, ale také snižuje přebytečné zásoby, které ve výsledku představují plýtvání finančních prostředků.

Související články
Dělejte to jinak: Ještě snazší doprava

Dnes budeme pokračovat v oblasti dopravy a ukážeme vám, jak může být díky ERP systému dovoz zboží k vašim zákazníkům ještě snadnější a co nejvíce automatizovaný, což vám ušetří čas, a tím i peníze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dělejte to jinak:
Digitalizace výroby pro všechny

Každá výrobní firma se snaží o co nejoptimálnější alokaci vstupů (materiálu, lidí a strojů). K tomu slouží celá složitá disciplína – plánování výroby, kterou jsme zběžně zmiňovali už v předchozím dílu série Dělejte to jinak: Jak efektivně zásobovat výrobu. V dnešním pokračování si ukážeme, že digitalizace výroby je pro konkurenceschopnost rostoucí firmy téměř nezbytností.

Ze života (ne)úspěšných firem (1) - Najatý ředitel

Na každou firmu se můžeme podívat jako na fungující stroj. O tom, jak dobře nebo nedobře funguje, rozhoduje nejenom kvalita jeho součástí, ale také jejich vzájemné propojení.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Laserová svařovací buňka, která promíjí nepřesnosti v plechu

Vstup do oblasti laserového svařování se stává snadnějším než dříve díky tolerantnímu laserovému svařování metodou FusionLine a balíčku pro náběh výroby. Nové konstrukční prvky a softwarové komponenty zjednodušují obsluhu.

Jak se zrodil systém pro monitoring výroby

Jiří Rozvařil spoluzakládal v roce 1996 v Kolíně tiskárnu Colognia press, ze které se po 20 letech stala firma se 100 zaměstnanci a obratem kolem 300 mil. ročně. Její vývoj byl téměř čítankový od garážového podnikání přes pokusy a omyly až ke stavbě nové haly a koupi špičkově fungujících tiskových strojů, díky kterým patří dnes tiskárna etiket k lídrům na českém trhu.

Obrábění laserem pro všechna odvětví

Od doby, kdy byl objeven a vyroben první laser roku 1960, se uplatnění laserů rozšířilo téměř do všech oborů lidské činnosti. Dnes se s lasery setkáváme téměř všude ? ve zdravotnictví, potravinářství, stavebnictví a logicky i ve strojírenství. Velice často se lasery uplatňují v procesech zpracování a obrábění materiálů jako výrobní nástroje. Oblibu si získaly díky svým schopnostem rychlého procesu obrábění, minimální hlučnosti, vysoké flexibilitě, minimálnímu tepelnému ovlivnění okolního materiálu a dalším.

Dělejte to jinak: Nejúčinnější látka z mořských řas? Češi našli recept

Pozoruhodný příběh píše na okraji Českého ráje rodinná firma Aveflor. Společnost, která se po léta zabývá výrobou aerosolových a kapalných produktů či gelů, má dnes na dosah "zázrak": látku astaxanthin, jejíž výrobu si nechala ve spolupráci s Akademií věd České republiky patentovat.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit