Témata
Reklama

Na každou firmu se můžeme podívat jako na fungující stroj. O tom, jak dobře nebo nedobře funguje, rozhoduje nejenom kvalita jeho součástí, ale také jejich vzájemné propojení.

Tento článek je součástí seriálu:
Ze života (ne)úspěšných firem
Díly

Nechme stranou účel firmy, zaměřme se jen na jednotlivé součásti, ze kterých se stroj/firma skládá. Občas některá součástka vykazuje poruchu a musí být opravena nebo vyměněna. V našem stroji/firmě můžeme také prvky podle našeho uvážení doplňovat, různě je přeskupovat, měnit jejich účel nebo je naopak zcela odstranit.
Zdaleka nejdůležitějším prvkem ve struktuře firmy je její management. Úkolem manažerů je řídit a kontrolovat. To samo o sobě nestačí, manažeři by také měli vysvětlovat vizi firmy, vytvářet strategii a motivovat zaměstnance. To vše jednoduše proto, aby firma fungovala jako dobře namazaný stroj.

Reklama
Reklama
Reklama
Petr Schaffartzik je spolumajitelem a ředitelem systémové integrace ve firmě K2 atmitec, která vyrábí, prodává a nasazuje ERP systém K2. Již dvacet let se tak dívá úspěšným manažerům „pod ruce“. A vidí jejich úspěchy i zbytečné cesty do slepých uliček.

Ředitele přece koupíme...

Za svoji kariéru jsem měl příležitost navštívit stovky firem. V mnoha z nich majitelé hledali a hledají cesty, jak sehnat kvalitní manažery. A nezřídka se odhodlají k nákupu vhodné osoby z venku. Výsledek takového konání pak nejlépe charakterizuje situace, kterou mi popsal jeden můj známý: „Tak budeme mít zase nového výkonného ředitele. Generální nám to v pátek oznámil. U nás to teď vypadalo, že všechno konečně funguje správně a lidi dělají, co mají. Taky nám skoro rok trvalo, než jsme se vzpamatovali z dědictví toho předchozího výkonného ředitele, kterého generální po pár měsících vyrazil. A teď další pokus.“

Na první pohled se může zdát, že není nic jednoduššího než nakoupit hotovou hvězdu. Hvězdy ale mívají své návyky a potřebují určitý styl hry, který jim vyhovuje a ve kterém mohou vyniknout. A na to se často zapomíná. Nově příchozí manažeři mají často jiné hodnotové žebříčky než firma, do níž přicházejí. A mají také jiné návyky a představy o firemní kultuře.

… anebo si vychováme vlastního manažera?

Na rozdíl od sportu už však ve firmách chybí odpovědi na mnoho otázek. Kdo bude muset odejít, protože jeho styl hry už do nové koncepce nezapadá? Jak novou koncepci uvedeme do života? Jsme připraveni obětovat sezonu, abychom příští rok hráli o titul? Většinou se tyto věci neřeší, případné názorové rozdíly se zametou pod koberec a ti nejvíce frustrovaní jedinci nakonec odejdou sami. A ve finále odchází i draze nakoupený manažer. Někdy proto, že už se na to majitelé nevydrží déle dívat, jindy proto, že dostal nabídku, která se neodmítá. Vždyť ho vlastně kromě peněz s firmou nic nespojuje.

Proto tvrdím, že každá firma by si měla být schopna vychovat své vlastní manažery. Kde jinde nám mohou vyrůst odborníci, kteří nejenže jsou ztotožněni s tím, co a jak firma dělá (firemní kultura, hodnoty), ale zároveň také prošli přirozeným výběrem a mají osobnostní předpoklady pro to stát se manažery? Spolu se získanými zkušenostmi pak jsou těmi, kteří mohou firmě dodávat potřebnou energii a posouvat ji dále. Pak je totiž firma i jejich dítě a to často znamená podstatně víc než samotná mzda a benefity.

K2 atmitec

Hana.Pradkova@k2.cz

www.k2.cz

Reklama
Související články
Opřít se o silného partnera

V dnešní době hospodářského růstu mnoho firem přemýšlí o rozšíření výroby. To se však neobejde bez úvah o tom, kde získat prostředky na nové stroje a zařízení. Řešení má jméno SGEF.

Integrovaný obvod o tloušťce jedné molekuly

Lidstvo již zvládlo přeměňovat světlo na elektřinu a vytvořit akumulátory, v nichž nedochází k chemickým reakcím. Problémem však je, že tyto přístroje mají velmi nízkou účinnost. Nejlepších parametrů by se dosáhlo při použití polovodičů o tloušťce jediné molekuly. A ty se nyní naučili vyrábět vědci z ruského institutu MISiS, který je partnerem ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Novinky ze světa 3D tisku

V uplynulém měsíci se v české kotlině seběhlo několik akcí, jejichž společným jmenovatelem byl průmyslový 3D tisk. Představeny byly nové produkční 3D tiskárny, profesionální tiskové materiály a zapomenout nesmíme ani na největší z těchto akcí, výstavu a konferenci 3dexpo.

Související články
Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Chytré stroje přivádějí továrny k životu

Bezpečné balicí stroje připojené k Ethernetu zvyšují produktivitu, zlepšují flexibilitu, snižují komplexnost konstrukce a řeší problémy pracovníků v provozu.

Nanovlákenná membrána v oknech ochrání stroje i pracovníky

Zatímco o smogu v ulicích se vedou časté debaty, znečištěný vzduch v interiéru patří k opomíjeným tématům. A to i přesto, že podle Světové zdravotnické organizace stojí život 4,3 milionu lidí ročně a v průmyslových objektech ohrožuje jak zdraví pracovníků, tak samotný provoz. Díky rozvoji moderních technologií nyní interiér účinně ochrání nanovlákenná okenní membrána.

Pomocník pro plánování výroby

Většina lidí dnes ví, že žádná firma, která chce být konkurenceschopná, neobejde bez kvalitního ERP. Díky němu lze především řídit procesy, a to doslova všechny. Ne každý si však uvědomuje, jak velké mohou být rozdíly mezi systémy pro jednotlivé oblasti podnikání. Asi nejsofistikovanější ERP najdeme bezesporu ve výrobních firmách.

Novinky značky IMAO pro upínání obrobků

V dnešní době je velká poptávka po efektivní produkci různorodých výrobků v malém objemu a klíčem k vyšší produktivitě je použití přípravků, které lze flexibilně přizpůsobit mnoha různým obrobkům. Upínací prvky ONE-TOUCH se vyrábějí v mnoha různých provedeních, snadno z nich lze vybrat prvky vhodné pro upnutí požadované součásti. Upnutí a odepnutí součásti je jednoduché, bez použití dalšího nářadí a rychlé, zkracuje se čas potřebný pro manipulaci s obrobkem a tím i celkové náklady na výrobu.

Ohřevné skříně Amarc - skladujte své sudy v teple a bezpečí

Připravili jsme pro Vás přehledný web s ohřevnými prvky společnosti Amarc. www.ohrevneprvky.cz. Naleznete zde kompletní nabídku topných plášťů pro sudy a průmyslové (IBC) kontejnery i podlahové topné desky v klasickém a EX provedení pro výbušné prostředí.

Jak přispívají opakovaně použitelné čisticí utěrky k ochraně životního prostředí

Dne 5. června 1972, v den zahájení první světové konference o ochraně životního prostředí ve Stockholmu, inicioval program ochrany životního prostředí Spojených národů (United Nations Environment Programme, UNEP) oficiální světový den životního prostředí. Od té doby se každo-ročně 5. červen slaví jako mezinárodní den životního prostředí. Opakovaně použitelný systém čisticích utěrek MEWA k tomu každý den v dílnách a výrobních halách přispívá: Čistí stroje a zařízení a podporuje ochranu zdrojů.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Evropa inovuje: Spojené království

Londýnská vláda může inspirovat tu naši v oblasti vědy a výzkumu, v oblasti spolupráce univerzit a podniků, jakož i v transferu akademických výsledků do průmyslových aplikací. V těchto oblastech za Spojeným královstvím v poměrovém hledisku zaostáváme. Pojďme společně nahlédnout pod pokličku inovací made in UK.

Inovace. Co to vlastně je?

Vděčné sexy téma, o kterém rádi všichni mluví, ale nikdo pořádně neví, jak je skutečně realizovat. Celá řada hvězdiček, jimž se podařilo inovovat sebevětší pitominu a s ní nějak uspět na našem malém hladovém lokálním trhu se cítí být vyvoleni rozdávat moudra. Zasvěcený člověk se pak nestačí divit.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit