Témata
Reklama

Ze života (ne)úspěšných firem: ERP systém a návratnost investice

Při zvažování investic ve firemním prostředí obvykle hledáme odpověď na otázku návratnosti takových investic, kterou známe pod zkratkou ROI. Požadavek na určení návratnosti investic se objevuje také téměř v každém výběrovém řízení na ERP systém. Jestliže umíme určit dostatek vstupních parametrů, pak dokážeme návratnost poměrně dobře spočítat.

Tento článek je součástí seriálu:
Ze života (ne)úspěšných firem
Díly

Pokud víte, že díky lepší organizaci ve skladu, zavedení mobilních terminálů, lepšímu značení zboží a systematizací skladových procesů jste schopni zajistit, že místo tří set objednávek denně jich dokážete vyexpedovat při stejném personálním obsazení tisíc, pak můžete začít počítat.

Reklama
Reklama
Petr Schaffartzik je předsedou představenstva skupiny K2, která vyrábí, prodává a nasazuje ERP systém K2. Již více než dvacet let tak vidí úspěšným manažerům pod ruce. A vidí jejich úspěchy, i zbytečné cesty do slepých uliček. (Zdroj: K2 atmitec)

Úspory ve výrobních procesech a administrativě

Každá analýza návratnosti investic vychází z určitých předpokladů. Drobným úskalím příkladu uvedeného výše je to, že žádný vzorec vám těch tisíc objednávek nezajistí. To už ale není problém ROI analýzy.

Podobně snadno lze spočítat úspory ve výrobních procesech. Do prokazatelných přínosů zavedení ERP systému se řadí rovněž úspory získané snížením chybovosti. Tady se například může projevit právě nárůst loajality zákazníků, a tedy i potřebný nárůst objednávek z předchozího příkladu.

Další obvyklou možností, jak zkrátit dobu návratnosti investic do ERP systému, je úspora lidí v administrativě. Dokonce to velmi často bývá na začátku jeden z očekávaných přínosů spojených s pořízením nového systému.

Opravdu i v administrativě?

Zahrnout tato očekávání do výpočtu ROI je také poměrně snadné. I tento předpoklad však v praxi naráží na poněkud jinou skutečnost. Ti, kteří ve firmách ERP systém někdy nasadili, totiž často tvrdí, že zavedení ERP znamenalo nárůst administrativy. To jistě platí, pokud začínáme sledovat procesy, které nás předtím nezajímaly.
Zároveň však nasazením ERP získáváme prostor pro automatizací činností, které do té doby mohly zabírat zaměstnancům podstatný čas. S podporou ERP se role některých uživatelů zásadně mění a jejich práce se posouvá k opakujícím se sekvencím pohybů a stisků tlačítek myši bez toho, aby jakýmkoli způsobem ovlivňovali proces, kterého se účastní.

Každá analýza návratnosti investic vychází z určitých předpokladů. Jinou otázkou je, zda tyto předpoklady dokážeme v praxi naplnit. (Zdroj: K2 atmitec)

Přesně v těchto případech pak stačí relativně málo k tomu, aby uživatel nebyl potřeba vůbec. Stačí nepolevit a dotáhnout věci do konce. Investice do ERP systému se nám začne vracet a zároveň uvolníme člověka pro jiné, potřebnější činnosti. Nejsou přece lidi.

O práci se bát nemusíme

A ještě přidám poznámku na závěr. V oblasti firemní agendy se neumím zbavit myšlenky, že typickým místem ve firmě, které by mohlo být nebo dokonce mělo být z velké části nahrazeno automaticky fungujícím ERP systémem, je účtárna.

Kde jinde ve firmě máme tak přesně a jednoznačně definována pravidla a postupy? Naštěstí pro účetní se legislativa neustále mění a komplikuje. Naštěstí jsou naše datové schránky plné nejrůznějších výzev k doplnění dat pro statistiky nebo finanční úřad. Účetní se tak o svou práci ani v éře Průmyslu 4.0 (nebo toho, co přijde poté) bát nemusejí.

K2 atmitec

www.k2.cz

Reklama
Související články
Řízení výroby s novým informačním systémem

Společnost Aspera technology nahrazuje své stávající IT řešení novým ERP systémem K2. Firma, která se specializuje především na zakázkovou kovovýrobu, se blížila rostoucím objemem výroby a požadavky firemních uživatelů k limitním možnostem dosavadního ERP systému. Proto se rozhodla nasadit ve firmě systém nový. Volba padla na ERP od společnosti K2.

Ze života (ne)úspěšných firem: Měnit se, nebo neměnit? To je, oč tu běží.

Když jsem nedávno vystupoval na workshopu s tématikou Průmyslu 4.0, po jedné z přednášek padl i tento velmi zajímavý dotaz: "Budou za 10 let ještě existovat výrobní firmy, které dnes na trend automatizace nereagují?"

Ze života (ne)úspěšných firem: Účetní účtuje a ředitel řídí

Zkusili jste se někdy zeptat svých zaměstnanců, co budou dnes v práci dělat? Velmi pravděpodobně by vám většina z nich dokázala odpovědět. Lidé ve výrobě budou vyrábět, údržba bude udržovat, skladníci přijímat a expedovat, nákupčí nakupovat, obchodníci prodávat a účetní účtovat. Docela často se setkávám s tím, že taková odpověď nám stačí pro to, abychom věděli, že stávající zaměstnanci toho prostě více už zvládnout nemohou.

Související články
Ze života (ne)úspěšných firem: Země je placatá a ERP mi bude řídit firmu

Na první schůzce je úkolem našeho obchodníka mimo jiné zjistit, proč si vlastně firma chce nový ERP systém pořídit. Prakticky vždy se opakuje stejný motiv - žádost ředitelů a manažerů, aby jim „erpéčko“ pomohlo vyřešit problémy jejich firmy. To je naprosto logický a legitimní požadavek. Logika však začne pokulhávat ve chvíli, kdy se ukáže, že tím má management na mysli, aby jim nový systém řídil zaměstnance.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Ze života (ne)úspěšných firem: Předpoklady a předsudky

U našich aktivit v oblasti ERP systému K2 se často setkáváme s požadavky, abychom připravili výsledné prostředí pro uživatele tak, jako by neuměli do pěti napočítat. Důležitým kritériem je, aby lidé při práci nemuseli přemýšlet. Tato idea vychází z předpokladu, že to ani neumějí.

Ze života (ne)úspěšných firem: Užitek

Před téměř deseti roky jsem se po mnoha letech setkal se svým známým. Měl firmu s více než stovkou zaměstnanců, obchodně byl aktivní téměř po celém světě a přímo sršel energií.

Průmysl 4.0 jako výzva pro výrobní podniky

Pro výrobní firmy zůstává Průmysl 4.0 klíčovým tématem. Pokusme se tedy více objasnit, jaké změny s sebou tento trend nese, jaké přináší požadavky a co naopak výrobním firmám nabízí.

Ze života (ne)úspěšných firem (6) - Vizionáři, kreativci a čára smrti

Podnikový informační systém patří mezi nejsložitější softwarové aplikace a jeho primárním účelem je pomáhat s řízením, nebo dokonce přímo řídit části firmy. Vlastní použití se pak často dramaticky liší podle oborů činnosti či velikosti jednotlivých firem.

Ze života (ne)úspěšných firem (2) - Měříme, kontrolujeme a odměňujeme

ERP systém, internet a mobilní aplikace přímo svádějí k tomu, abychom sbírali data ze všemožných zdrojů a snažili se v nich pomocí různých analýz a reportů vyznat. Najít závislosti. Kontrolovat a měřit.

Ze života (ne)úspěšných firem (1) - Najatý ředitel

Na každou firmu se můžeme podívat jako na fungující stroj. O tom, jak dobře nebo nedobře funguje, rozhoduje nejenom kvalita jeho součástí, ale také jejich vzájemné propojení.

Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Přesolená polévka a podnikové plánování

Už pár let jsme všichni s velkou chutí ujídali z polévky, která se vařila v kotli globální ekonomiky a jejími nejkvalitnějšími ingrediencemi byly nízká nezaměstnanost a hospodářský růst. A každý přitom čekal, kdy do tohoto stále více se přehřívajícího kotle neviditelný šéfkuchař trh přisype něco, po čem nám ta delikatesa začne pomalu opět hořknout na jazyku. Delší dobu se mluvilo o nejistém směřování čínského hospodářského zázraku, který dosud významnou měrou ovlivňoval jakžtakž pozitivní statistiky WTO a vedle toho analytici průběžně strašili odhady, která bublina praskne jako první.

Udržitelnost v oblasti procesní výroby

Každý chce mít udržitelné produkty a prodejci stále více tlačí na výrobce, aby dodávali zboží vyhovující novým preferencím zákazníků, kteří žádají ekologičtější a čistší varianty.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit