Témata
Reklama

Ze života (ne)úspěšných firem: Účetní účtuje a ředitel řídí

Zkusili jste se někdy zeptat svých zaměstnanců, co budou dnes v práci dělat? Velmi pravděpodobně by vám většina z nich dokázala odpovědět. Lidé ve výrobě budou vyrábět, údržba bude udržovat, skladníci přijímat a expedovat, nákupčí nakupovat, obchodníci prodávat a účetní účtovat. Docela často se setkávám s tím, že taková odpověď nám stačí pro to, abychom věděli, že stávající zaměstnanci toho prostě více už zvládnout nemohou.

Tento článek je součástí seriálu:
Ze života (ne)úspěšných firem
Díly

Někdy chceme vědět více a máme odvahu ptát se na detaily. Co to znamená nakupovat, prodávat nebo účtovat? Po vysvětlení nejsme o mnoho moudřejší. Nic na tom nemění ani to, že pro popis své činnosti lidé používají věty rozvité nebo celá souvětí, jejichž větný rozbor by zamotal hlavu nejednomu maturantovi. Podstata je v tom, že se opravdu ptáme jen na to, co budou dělat.

Reklama
Reklama
Petr Schaffartzik je předsedou představenstva skupiny K2, která vyrábí, prodává a nasazuje ERP systém K2. Již více než dvacet let tak vidí úspěšným manažerům pod ruce. A vidí jejich úspěchy, i zbytečné cesty do slepých uliček. (Zdroj: K2 atmitec)

Co? Tedy jak? Nebo proč?

U některých profesí jsme si zvykli na to, že odpověď na otázku CO nám nestačí. Dělník ve výrobě musí přece také vědět, jak má pracovat. Proto má k dispozici návodky, výkresy a další dokumentaci, aby mohl správně vykonat to, za co ho platíme. Lidé potřebují znát odpověď na otázku JAK.
Jako dodavatel ERP systému musíme při konzultacích znát konkrétní fungování procesů ve firmě. Doptáváme se, abychom pochopili a mohli navrhovat. Odpovědi, které dostáváme, mnohdy vypadají třeba takto: „No najdu si tu objednávku, dám Enter, pak stisknu tohle tlačítko a pak ještě tohle a nakonec dám Tisk a dám to tady na hromádku.“

Naprosto vyčerpávající popis toho, co daný den člověk dělá a jak to dělá. Nám to nedá, jdeme na detail a ptáme se, co každé z těch tlačítek dělá. Nejčastější odpovědí bývá obranná reakce typu: „To já nevím, to mi takhle ukázala paní, která to dělala přede mnou.“ Je zřejmé, že v takové situaci už vůbec nemá smysl zjišťovat, PROČ uživatel dělá to, co dělá.

Dejme si závazek, že alespoň čas od času budeme chtít pochopit, proč naši zaměstnanci v práci dělají to, co dělají. (Zdroj: K2 atmitec)

Cesty ke zlepšení

V takové situaci si vybavím všechna ta hesla, jako jsou produktivita, efektivita, Průmysl 4.0 a podobně. Říkám si, jak je možné, že to té firmě nevadí. Že plýtvá penězi za čas lidí, kteří velmi málo rozumějí tomu, co dělají. Proč se tak urputně zaměřujeme na automatizaci ve výrobě a logistice, abychom ve výsledku ušetřené peníze vyplýtvali na mzdách lidí, kteří často žádnou zásadní přidanou hodnotu ve firmě nevytvářejí.

Řešení je vlastně docela jednoduché. Jít do toho stejně, jako když chcete zprovoznit automatickou výrobní linku nebo automatický zakladač do skladu. Znamená to získat reálný pohled na situaci a snažit se hledat cesty pro zlepšení.

Nástroje pro realizaci těchto zlepšení byste pak měli mít ve svém ERP systému. Ten by měl, podobně jako ty před chvíli zmíněné linky a zakladače, zajistit automatizaci těch činností, kde nepotřebujeme lidské ruce na stisky kláves a tlačítek myši.
Myslím, že už to stačilo. Tak konec čtení a pospíchejme řídit naše oddělení a firmy. A dejme si závazek, že aspoň čas od času budeme chtít pochopit, proč naši zaměstnanci v práci dělají to, co dělají.

K2 atmitec

www.k2.cz

Reklama
Související články
Dělejte to jinak: Plánování výroby s využitím zkušeností lidí

Systém pro plánování výroby je vhodné navrhnout tak, aby umožňoval využití zkušeností pracovníků a zároveň minimalizoval riziko chyb a zpoždění v procesu plánování.

Dělejte to jinak: Firma 21. století

Jaké jsou hlavní požadavky firem na skutečně komplexní a robustní ERP systém? Takový, který dokáže splnit jejich přísná kritéria, být neocenitelným pomocníkem v naprosté většině firemních oblastí a procesů a také udržet technologický krok, či dokonce náskok před konkurencí? Pojďme se podívat, jak ERP systémy vznikaly a jaké na ně byly kladeny požadavky dříve a dnes.

Dělejte to jinak: Reálné kapacity na základě skutečných dat

Vyhodnocení dat v ERP systému slouží obvykle jako podklad pro strategická rozhodnutí, jež mají vliv na chod celé firmy. Asi si to všichni umíme představit – vyhodnocení tržeb, EBITDA, cash flow atd. ERP systém však nabízí i mnohem podrobnější data, a ten správný systém i detailnější pohled a možnosti vyhodnocení dat.

Související články
Dělejte to jinak: Prediktivní údržba

Chce-li být firma stále konkurenceschopná, musí plnit své termíny a udržovat náklady a ceny. Dodržování termínů může ovlivnit řada faktorů, jako například spolehliví dodavatelé a schopní pracovníci. Neméně důležitým faktorem jsou ale také stroje a jejich udržitelnost a schopnost pracovat s co nejvyšší efektivitou a spolehlivostí. Aby tomu tak bylo, je kritická jejich prediktivní údržba.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dělejte to jinak: Ještě snazší doprava

Dnes budeme pokračovat v oblasti dopravy a ukážeme vám, jak může být díky ERP systému dovoz zboží k vašim zákazníkům ještě snadnější a co nejvíce automatizovaný, což vám ušetří čas, a tím i peníze.

Dělejte to jinak: Doprava pod kontrolou

Logistika je základ, páteř celé ekonomiky. Bez dopravní infrastruktury bychom nemohli fungovat tak, jak fungujeme. Dnes však pomiňme vnitropodnikovou logistiku, kde bychom rádi měli optimální a just-in-time nastavenou logistiku mezi dílnami a sklady. Pro brand vaší firmy je duležité i to, jakým způsobem se prezentujete u zákazníka, kterému dodáváte zboží, jak vaše produkty vypadají, ale hlavně to, že jste mu schopni dodávat zboží v požadovaném termínu.

Dělejte to jinak:
Monitoring vybraných parametrů ve výrobě

V minulém dílu seriálu jsme se podívali na to, jak vám moduly ERP K2 Dispečer a Plánovač usnadní vytvoření výrobního plánu a umožní maximalizaci využití kapacit lidí, strojů i materiálu. Také jsme trochu nahlédli pod pokličku a ukázali si, jak systém precizně sbírá data jednotlivých výrobních procesů a vstupů, a dokáže ty správné rychle a přehledně distribuovat konkrétním článkům výrobního řetězce.

Dělejte to jinak:
Digitalizace výroby pro všechny

Každá výrobní firma se snaží o co nejoptimálnější alokaci vstupů (materiálu, lidí a strojů). K tomu slouží celá složitá disciplína – plánování výroby, kterou jsme zběžně zmiňovali už v předchozím dílu série Dělejte to jinak: Jak efektivně zásobovat výrobu. V dnešním pokračování si ukážeme, že digitalizace výroby je pro konkurenceschopnost rostoucí firmy téměř nezbytností.

Dělejte to jinak:
Jak efektivně zásobovat výrobu

Plánování výroby je často složitá disciplína, ve které jde o to, co nejefektivněji zkombinovat čas stroje, lidi a materiál, ze kterého se bude vyrábět. Zaměstnanci by rádi věděli o směnách s co největším předstihem. A tak se výroba plánuje i měsíc dopředu. A člověk se modlí, aby materiálu bylo dostatek. Dalo by se to ale dělat i jinak?

Informační systém je mozkem chytré firmy

Prémiové řešení pro zákazníky ze světa e-commerce, zjednodušená tvorba dashboardů nebo vlastní řešení pro sledování výroby v reálném čase. To jsou jen některé z novinek, které přináší nová verze ryze českého informačního systému K2, nazvaná Ori.

Řízení výroby s novým informačním systémem

Společnost Aspera technology nahrazuje své stávající IT řešení novým ERP systémem K2. Firma, která se specializuje především na zakázkovou kovovýrobu, se blížila rostoucím objemem výroby a požadavky firemních uživatelů k limitním možnostem dosavadního ERP systému. Proto se rozhodla nasadit ve firmě systém nový. Volba padla na ERP od společnosti K2.

Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Ze života (ne)úspěšných firem: Předpoklady a předsudky

U našich aktivit v oblasti ERP systému K2 se často setkáváme s požadavky, abychom připravili výsledné prostředí pro uživatele tak, jako by neuměli do pěti napočítat. Důležitým kritériem je, aby lidé při práci nemuseli přemýšlet. Tato idea vychází z předpokladu, že to ani neumějí.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit