Témata
Zdroj: K2

Dělejte to jinak: Už řídíte výrobu odkudkoliv?

Práce ve výrobě je mimořádně konzervativní. Zatímco vaši kolegové na manažerských pozicích mluví o home office, remote worku nebo work-life balance, vy jako výrobní ředitel sníte o tom, že vaši lidé dorazí včas do práce a udělají alespoň ten kus práce, na kterém jste se domluvili. To je vaše maximum možného. Vaše každodenní malá radost, že váš den proběhl víceméně tak, jak jste jej naplánovali. Ale i tady se zablýskalo na časy.

Tento článek je součástí seriálu:
Dělejte to jinak
Díly
Reklama

Dnes už i systém řízení skladu (WMS) nebo celý podnikový systém přecházejí do tabletů a mobilů. A využívají cloudových platforem, na které jste zvyklí u velkých softwarových hráčů, jako je např. Microsoft nebo Google. Dokázali byste si ještě před pár lety představit, že budete ve webovém prohlížeči využívat tabulkový procesor Excel a programy Powerpoint nebo Photoshop? Dnes je to realita. Webové aplikace zásadním způsobem mění to, jak k aplikacím přistupujete. Nepotřebujete mít nainstalován žádný software a řešit aktualizace. Vše, co začnete dělat v jednom zařízení, můžete hravě dokončit v dalším.

Zdroj: K2

Právě řízení odkudkoliv je zásadním vylepšením nové verze informačního systému K2, nazvaného K2 alba, se kterým jako vůbec první výrobce softwaru ERP na českém a slovenském trhu přišla společnost K2. K řízení navíc nepotřebujete firemní síť ani VPN, protože o bezpečnost se stará sama mobilní platforma. Nová verze systému zároveň dokáže ověřit uživatele pomocí vámi zadaného jména a hesla do domény. Vše přitom zůstává naprosto bezpečné. Přístup do webové platformy K2 se dá zabezpečit úplně stejně jako váš bankovní účet, pomocí dvoufaktorového ověřování a šifrovaného přenosu dat. Stačí se jednoduše přihlásit, ať už jste na druhém konci haly, nebo na druhém konci světa. Není v tom vlastně žádný rozdíl. Webová platforma K2 je jednodušší na správu a aktualizaci. Váš správce už nemusí aktualizovat systém na terminálových serverech.

Celý systém je zároveň navržen tak, abyste v něm vyhledávali tak, jak jste zvyklí kdekoli jinde na internetu: na Googlu nebo na Seznamu. Prostě jen v dokladech nebo číselnících napíšete, co hledáte – třeba i bez diakritiky nebo s malým překlepem –, na jediné kliknutí. Výrazných vylepšení se dočkaly i funkce pro odvádění výroby. Systém má nově funkci start-stop, návodky a víceobsluhu a také novou vazbu na data: přímo z docházkového systému.

Reklama

Dva příklady z praxe

Firma Made, která se zabývá zpracováním masa, masných výrobků a jejich následným rozvozem, využívá šedesáti řidičů, kteří jsou neustále v terénu. V této firmě nechtěli žádný další externí software a komunikační můstky, neboť ty bývají příčinou řady problémů. V rámci webové platformy K2 jsme připravili formulář, který jejich externí aplikaci plně nahrazuje. Vedoucí tak získá okamžitý přehled a ihned ví, kdy řidič zákazníkovi zboží předal. Ale také ví, jaké zboží zákazník řidičovi vrátil. Bez prodlení se tak může rozjet reklamační řízení, které může být vyřešeno dřív, než se řidič vrátí zpět do depa. Všechno funguje prostřednictvím mobilního telefonu.

Druhý příklad je z firmy BM Plus, která se zabývá výrobou toaletního papíru a papírových utěrek. Webovou platformu K2 zde využívají zejména pro mobilní terminály, kterými hlídají celý sklad. Řeší zde klasické věci, jako je např. fasování materiálu do výroby, přeprodej mezi firmami a jedno velmi oblíbené téma, jímž je obsluha paletového konta. Systém automaticky vytvoří všechny potřebné doklady, aniž by člověk mohl cokoli ovlivnit.


Vydání #3
Kód článku: 240314
Datum: 06. 03. 2024
Rubrika: Servis / Software
Autor:
Související články
Dělejte to jinak: Průnik ERP a IoT ve výrobní revoluci

Vstupte do revoluční éry průmyslové transformace, kde se reálný svět prolíná s digitální realitou ve prospěch efektivity a inovace. Uprostřed této evoluce stojí dva hlavní hráči: ERP (Enterprise Resource Planning) a technologie Internet of Things (IoT). Tato synergická aliance nejen přináší novou dimenzi do průmyslových procesů, ale také otevírá dveře k mnoha možnostem vyhodnocování a optimalizace výroby.

Dělejte to jinak: Zásobování výroby a klíčová role ERP systémů

Zásobování je nepochybně jeden z klíčových procesů, který zajišťuje chod a fungování každé firmy. Správné zásobování nejenže minimalizuje rizika nedostatku, který může vést až k zastavení provozu, ale také snižuje přebytečné zásoby, které ve výsledku představují plýtvání finančních prostředků.

Dělejte to jinak: Zpracování a interpretace provozních dat

Nové technologie a metody vizualizace dat získávají stále důležitější roli, a to nejen v oblasti výroby. Vizuální prezentace dat v reálném čase umožňuje efektivnější řízení procesů a identifikaci trendů, což zvyšuje produktivitu a snižuje náklady.

Související články
Dělejte to jinak: Firma 21. století

Jaké jsou hlavní požadavky firem na skutečně komplexní a robustní ERP systém? Takový, který dokáže splnit jejich přísná kritéria, být neocenitelným pomocníkem v naprosté většině firemních oblastí a procesů a také udržet technologický krok, či dokonce náskok před konkurencí? Pojďme se podívat, jak ERP systémy vznikaly a jaké na ně byly kladeny požadavky dříve a dnes.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dělejte to jinak: Prediktivní údržba

Chce-li být firma stále konkurenceschopná, musí plnit své termíny a udržovat náklady a ceny. Dodržování termínů může ovlivnit řada faktorů, jako například spolehliví dodavatelé a schopní pracovníci. Neméně důležitým faktorem jsou ale také stroje a jejich udržitelnost a schopnost pracovat s co nejvyšší efektivitou a spolehlivostí. Aby tomu tak bylo, je kritická jejich prediktivní údržba.

Dělejte to jinak: Ještě snazší doprava

Dnes budeme pokračovat v oblasti dopravy a ukážeme vám, jak může být díky ERP systému dovoz zboží k vašim zákazníkům ještě snadnější a co nejvíce automatizovaný, což vám ušetří čas, a tím i peníze.

Dělejte to jinak:
Monitoring vybraných parametrů ve výrobě

V minulém dílu seriálu jsme se podívali na to, jak vám moduly ERP K2 Dispečer a Plánovač usnadní vytvoření výrobního plánu a umožní maximalizaci využití kapacit lidí, strojů i materiálu. Také jsme trochu nahlédli pod pokličku a ukázali si, jak systém precizně sbírá data jednotlivých výrobních procesů a vstupů, a dokáže ty správné rychle a přehledně distribuovat konkrétním článkům výrobního řetězce.

Dělejte to jinak:
Digitalizace výroby pro všechny

Každá výrobní firma se snaží o co nejoptimálnější alokaci vstupů (materiálu, lidí a strojů). K tomu slouží celá složitá disciplína – plánování výroby, kterou jsme zběžně zmiňovali už v předchozím dílu série Dělejte to jinak: Jak efektivně zásobovat výrobu. V dnešním pokračování si ukážeme, že digitalizace výroby je pro konkurenceschopnost rostoucí firmy téměř nezbytností.

Informační systém je mozkem chytré firmy

Prémiové řešení pro zákazníky ze světa e-commerce, zjednodušená tvorba dashboardů nebo vlastní řešení pro sledování výroby v reálném čase. To jsou jen některé z novinek, které přináší nová verze ryze českého informačního systému K2, nazvaná Ori.

Řízení výroby s novým informačním systémem

Společnost Aspera technology nahrazuje své stávající IT řešení novým ERP systémem K2. Firma, která se specializuje především na zakázkovou kovovýrobu, se blížila rostoucím objemem výroby a požadavky firemních uživatelů k limitním možnostem dosavadního ERP systému. Proto se rozhodla nasadit ve firmě systém nový. Volba padla na ERP od společnosti K2.

Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Sběr dat, analýza a predikce pro rychlé děje

Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.

Od vydavatelství po startupy

Jiří Hlavenka není pro mnoho lidí neznámou osobností. Jde o člověka, který stál u zrodu vydavatelství i nakladatelství Computer Press a později i u prvního interaktivního webu o počítačích a počítačových technologiích, kde se neznalci mnohdy dozvěděli i odpověď na svou otázku. Jiří Hlavenka se ale v současné době věnuje investování do projektů, které mají smysl, a tak jeho jméno figuruje především u webu Kiwi.com, který vám najde - třeba i na poslední chvíli - nejlepší a nejlevnější letecké spojení kamkoli. Někdy může let po více "mezidestinacích" sice trvat déle, ale vždy se můžete spolehnout na to, že doletíte tam, kam jste si vysnili nebo kam potřebujete dolétnout.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit