Témata
Zdroj: K2 atmitec

Dělejte to jinak:
Monitoring vybraných parametrů ve výrobě

V minulém dílu seriálu jsme se podívali na to, jak vám moduly ERP K2 Dispečer a Plánovač usnadní vytvoření výrobního plánu a umožní maximalizaci využití kapacit lidí, strojů i materiálu. Také jsme trochu nahlédli pod pokličku a ukázali si, jak systém precizně sbírá data jednotlivých výrobních procesů a vstupů, a dokáže ty správné rychle a přehledně distribuovat konkrétním článkům výrobního řetězce.

Tento článek je součástí seriálu:
Dělejte to jinak
Díly
Reklama

V dnešním pokračování si ještě přiblížíme, jak monitoring vybraných parametrů z výroby a jejího prostředí a nástroje pro zpracování a vyhodnocení výrobních dat mohou pomoci zlepšit efektivitu a odbourat plýtvání i ve vašem provozu.

Monitoring vybraných parametrů výroby

Jelikož je ve výrobě obrovské množství proměnných, plán výroby nemůže být ze své podstaty nikdy dokonalý. Vstupují sem nepředvídatelné jevy, jako je nemocnost, poruchy, výpadky dodávek materiálu, ale i drobnější vlivy, například vibrace u stroje nebo vlhkost, které pak mohou způsobovat nežádané zmetky. Plán výroby se pokoušíme vždy dělat o něco lepším, než byl ten minulý. Jedná se o neustálý proces optimalizace, zlepšování a reakcí na méně či více očekávatelné situace. V Japonsku tomu říkají Kaizen. Systém K2 vám může interpretací reálných dat z výroby velmi pomoci. Vaše stroje a prostory osadíte IoT senzory, se kterými umí K2 komunikovat a data z nich do systému v reálném čase zapisovat do strukturovaných tabulek.

Podnikový informační systém K2 dokáže data z výroby zpracovat tak, aby vám předložil přehledné tabulky a grafy jako podklad pro manažerská rozhodnutí, která povedou k lepšímu plánování výroby. (Zdroj: K2 atmitec)

Zpracování a vyhodnocení výrobních dat

Poté je už na vás, abyste v systému K2 nastavili metodiky a klíčové ukazatele, které budete chtít vyhodnotit. K2 dokáže efektivně sbírat data z výkazů práce zaměstnanců i surová data ze strojů, a může je tak účinně vyhodnocovat, například prostřednictvím ukazatele OEE. To je jednoduchý součin dostupnosti, výkonu a kvality, jehož výsledkem je procentuálně vyjádřená efektivita vašeho stroje, případně celého pracoviště. Klíčový identifikátor výkonu vaší výroby vám pomůže dělat manažerská rozhodnutí o změně výrobního procesu.

Reklama

Na základě vyhodnocení můžete zjistit i jiné údaje, než jen výkonnost strojů; například i to, zda nejsou někteří zaměstnanci přetěžováni, nebo zda naopak nemají zbytečné prostoje. Na základě jednoduchého porovnání jejich výkazů práce s časy z docházky pak můžete dělat personální rozhodnutí.

Pak je zde otázka: Ulevit jim? Přidat práci? To musí určit člověk. K2 však umí k těmto rozhodnutím nabídnout racionální a podložené argumenty v podobě dashboardů nebo kontingenčních tabulek a grafů.

Digitalizace výroby je už dnes „pro každého“ a díky K2 získáte konkurenční výhodu i perfektní přehled o procesech, lidech a materiálních tocích.

Vydání #6
Kód článku: 220650
Datum: 01. 06. 2022
Rubrika: Servis / Software
Související články
Dělejte to jinak: Už řídíte výrobu odkudkoliv?

Práce ve výrobě je mimořádně konzervativní. Zatímco vaši kolegové na manažerských pozicích mluví o home office, remote worku nebo work-life balance, vy jako výrobní ředitel sníte o tom, že vaši lidé dorazí včas do práce a udělají alespoň ten kus práce, na kterém jste se domluvili. To je vaše maximum možného. Vaše každodenní malá radost, že váš den proběhl víceméně tak, jak jste jej naplánovali. Ale i tady se zablýskalo na časy.

Dělejte to jinak: Průnik ERP a IoT ve výrobní revoluci

Vstupte do revoluční éry průmyslové transformace, kde se reálný svět prolíná s digitální realitou ve prospěch efektivity a inovace. Uprostřed této evoluce stojí dva hlavní hráči: ERP (Enterprise Resource Planning) a technologie Internet of Things (IoT). Tato synergická aliance nejen přináší novou dimenzi do průmyslových procesů, ale také otevírá dveře k mnoha možnostem vyhodnocování a optimalizace výroby.

Dělejte to jinak: Zásobování výroby a klíčová role ERP systémů

Zásobování je nepochybně jeden z klíčových procesů, který zajišťuje chod a fungování každé firmy. Správné zásobování nejenže minimalizuje rizika nedostatku, který může vést až k zastavení provozu, ale také snižuje přebytečné zásoby, které ve výsledku představují plýtvání finančních prostředků.

Související články
Dělejte to jinak: Zpracování a interpretace provozních dat

Nové technologie a metody vizualizace dat získávají stále důležitější roli, a to nejen v oblasti výroby. Vizuální prezentace dat v reálném čase umožňuje efektivnější řízení procesů a identifikaci trendů, což zvyšuje produktivitu a snižuje náklady.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dělejte to jinak: Firma 21. století

Jaké jsou hlavní požadavky firem na skutečně komplexní a robustní ERP systém? Takový, který dokáže splnit jejich přísná kritéria, být neocenitelným pomocníkem v naprosté většině firemních oblastí a procesů a také udržet technologický krok, či dokonce náskok před konkurencí? Pojďme se podívat, jak ERP systémy vznikaly a jaké na ně byly kladeny požadavky dříve a dnes.

Dělejte to jinak: Prediktivní údržba

Chce-li být firma stále konkurenceschopná, musí plnit své termíny a udržovat náklady a ceny. Dodržování termínů může ovlivnit řada faktorů, jako například spolehliví dodavatelé a schopní pracovníci. Neméně důležitým faktorem jsou ale také stroje a jejich udržitelnost a schopnost pracovat s co nejvyšší efektivitou a spolehlivostí. Aby tomu tak bylo, je kritická jejich prediktivní údržba.

Dělejte to jinak: Ještě snazší doprava

Dnes budeme pokračovat v oblasti dopravy a ukážeme vám, jak může být díky ERP systému dovoz zboží k vašim zákazníkům ještě snadnější a co nejvíce automatizovaný, což vám ušetří čas, a tím i peníze.

Dělejte to jinak:
Digitalizace výroby pro všechny

Každá výrobní firma se snaží o co nejoptimálnější alokaci vstupů (materiálu, lidí a strojů). K tomu slouží celá složitá disciplína – plánování výroby, kterou jsme zběžně zmiňovali už v předchozím dílu série Dělejte to jinak: Jak efektivně zásobovat výrobu. V dnešním pokračování si ukážeme, že digitalizace výroby je pro konkurenceschopnost rostoucí firmy téměř nezbytností.

Informační systém je mozkem chytré firmy

Prémiové řešení pro zákazníky ze světa e-commerce, zjednodušená tvorba dashboardů nebo vlastní řešení pro sledování výroby v reálném čase. To jsou jen některé z novinek, které přináší nová verze ryze českého informačního systému K2, nazvaná Ori.

Řízení výroby s novým informačním systémem

Společnost Aspera technology nahrazuje své stávající IT řešení novým ERP systémem K2. Firma, která se specializuje především na zakázkovou kovovýrobu, se blížila rostoucím objemem výroby a požadavky firemních uživatelů k limitním možnostem dosavadního ERP systému. Proto se rozhodla nasadit ve firmě systém nový. Volba padla na ERP od společnosti K2.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Sběr dat, analýza a predikce pro rychlé děje

Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.

Od vydavatelství po startupy

Jiří Hlavenka není pro mnoho lidí neznámou osobností. Jde o člověka, který stál u zrodu vydavatelství i nakladatelství Computer Press a později i u prvního interaktivního webu o počítačích a počítačových technologiích, kde se neznalci mnohdy dozvěděli i odpověď na svou otázku. Jiří Hlavenka se ale v současné době věnuje investování do projektů, které mají smysl, a tak jeho jméno figuruje především u webu Kiwi.com, který vám najde - třeba i na poslední chvíli - nejlepší a nejlevnější letecké spojení kamkoli. Někdy může let po více "mezidestinacích" sice trvat déle, ale vždy se můžete spolehnout na to, že doletíte tam, kam jste si vysnili nebo kam potřebujete dolétnout.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit