Témata
Zdroj: K2

Chce-li být firma stále konkurenceschopná, musí plnit své termíny a udržovat náklady a ceny. Dodržování termínů může ovlivnit řada faktorů, jako například spolehliví dodavatelé a schopní pracovníci. Neméně důležitým faktorem jsou ale také stroje a jejich udržitelnost a schopnost pracovat s co nejvyšší efektivitou a spolehlivostí. Aby tomu tak bylo, je kritická jejich prediktivní údržba.

Tento článek je součástí seriálu:
Dělejte to jinak
Díly
Reklama

Mělo by být naší snahou predikovat možné poruchy, a snažit se tak předcházet neplánovaným odstávkám. S našimi automobily také jezdíme pravidelně na výměnu oleje či kontrolu technického stavu vozu. To všechno podstupujeme v první řadě proto, abychom neublížili sobě nebo někomu jinému, a také proto, aby nám naše vozidlo dlouhý čas dobře sloužilo. V provozu to není jiné. Ať už se bavíme o údržbě vlastních provozních strojů, nebo strojů, které dodáváme našim klientům, je důležité stanovit si technické prohlídky jejich stavu.

Dnes existuje celá řada specializovaných softwarů, které dokážou efektivně řešit údržbu a servis. Jde však o další z řady softwarových nástrojů, se kterým se musí zaměstnanci naučit pracovat, jeho implementace do ostatních softwarů je náročná a funguje obecně jinak než váš informační systém, ve kterém pracujete dnes a denně.

Prediktivní údržba strojů zajišťuje jejich spolehlivost a produktivitu, a minimalizuje riziko poruch a neplánovaných odstávek. (Zdroj: K2)

Servisní knihy strojů v ERP

V posledních dvou verzích našeho K2 ERP jsme proto přišli s vlastními moduly a metodikou, jak údržbu systematicky a komplexně řešit. Když už máme v informačním systému data o strojích a jejich kapacitách, máme možnost si u nich jednoduše vést také elektronicky a transparentně tzv. servisní knihu, tedy záznamy všech provedených oprav a servisních zásahů. Provázanost systému je opravdu široká, proto můžeme poměrně jednoduše vyhodnocovat jednotlivé servisní úkony například z pohledu času nebo peněžních nákladů.

Plán údržby

Další příležitostí, kterou bychom si neměli nechat ujít, je možnost údržbu strojů plánovat. Existuje více možných důvodů a přístupů, proč a jak údržbu provádět. Může to být celá filozofie, jako je například TPM (Total Productive Maintenance) neboli legislativně jasně daná pravidla, kterým podléhají třeba měřidla nebo výše zmíněné automobily.

Každý takový přístup k prevenci má však jedno společné. A to je datum, kdy by měla proběhnout údržba. ERP, coby databáze informací, vás na tohle může zavčas upozorňovat. Informační systém vám může jednoduše zasílat notifikace o plánované údržbě stroje nebo provozního zařízení s takovým předstihem, jaký si nadefinujete.

Reklama
Reklama

Evidence záznamů o údržbě

Zároveň může systém při potvrzení záznamu o údržbě rovnou naplánovat další a vy se tím už nemusíte zatěžovat. Jediné, co bude systém požadovat, je definice, jak takové záznamy vytvářet, a informace o provedení, tedy záznam nebo výkaz pracovníka údržby nebo servisního technika. To může být opravdu velmi jednoduché – stačí mít po ruce telefon nebo tablet s připojením k internetu nebo do vnitřní sítě. Ve webové aplikaci ERP systému jednoduše, třeba i jedním kliknutím, provedete potvrzení a toto potvrzení se ihned uloží v databázi.

Často se však jedná o složitější typ údržby, při kterém je potřeba vyplňovat vícero parametrů – rovněž žádný problém, jde o drobnou modifikaci plně responzivního formuláře. Díky tomu, že už nemusíte data složitě vyplňovat, a následně přenášet, ušetříte čas, a tím i peníze.

Související články
Dělejte to jinak: Internet věcí pomáhá nejen v údržbě

Prediktivní údržba a její řešení v rámci informačního systému dokáže zefektivnit fungování vašich strojů. Vyskytují se však typy údržby, které nelze predikovat, a tedy ani naplánovat. Bývají to zpravidla menší či větší poruchy, které však mohou přerůst až v likvidační havárie a fatální poruchy, spojené s velmi drahou odstávkou a opravou stroje. Lze je eliminovat, či alespoň snížit jejich výskyt?

EMO zrcadlem pokroku a inovací

Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.

Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Související články
Dělejte to jinak: Ještě snazší doprava

Dnes budeme pokračovat v oblasti dopravy a ukážeme vám, jak může být díky ERP systému dovoz zboží k vašim zákazníkům ještě snadnější a co nejvíce automatizovaný, což vám ušetří čas, a tím i peníze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dělejte to jinak:
Monitoring vybraných parametrů ve výrobě

V minulém dílu seriálu jsme se podívali na to, jak vám moduly ERP K2 Dispečer a Plánovač usnadní vytvoření výrobního plánu a umožní maximalizaci využití kapacit lidí, strojů i materiálu. Také jsme trochu nahlédli pod pokličku a ukázali si, jak systém precizně sbírá data jednotlivých výrobních procesů a vstupů, a dokáže ty správné rychle a přehledně distribuovat konkrétním článkům výrobního řetězce.

Dělejte to jinak:
Digitalizace výroby pro všechny

Každá výrobní firma se snaží o co nejoptimálnější alokaci vstupů (materiálu, lidí a strojů). K tomu slouží celá složitá disciplína – plánování výroby, kterou jsme zběžně zmiňovali už v předchozím dílu série Dělejte to jinak: Jak efektivně zásobovat výrobu. V dnešním pokračování si ukážeme, že digitalizace výroby je pro konkurenceschopnost rostoucí firmy téměř nezbytností.

Informační systém je mozkem chytré firmy

Prémiové řešení pro zákazníky ze světa e-commerce, zjednodušená tvorba dashboardů nebo vlastní řešení pro sledování výroby v reálném čase. To jsou jen některé z novinek, které přináší nová verze ryze českého informačního systému K2, nazvaná Ori.

Řízení výroby s novým informačním systémem

Společnost Aspera technology nahrazuje své stávající IT řešení novým ERP systémem K2. Firma, která se specializuje především na zakázkovou kovovýrobu, se blížila rostoucím objemem výroby a požadavky firemních uživatelů k limitním možnostem dosavadního ERP systému. Proto se rozhodla nasadit ve firmě systém nový. Volba padla na ERP od společnosti K2.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Sběr dat, analýza a predikce pro rychlé děje

Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.

Od vydavatelství po startupy

Jiří Hlavenka není pro mnoho lidí neznámou osobností. Jde o člověka, který stál u zrodu vydavatelství i nakladatelství Computer Press a později i u prvního interaktivního webu o počítačích a počítačových technologiích, kde se neznalci mnohdy dozvěděli i odpověď na svou otázku. Jiří Hlavenka se ale v současné době věnuje investování do projektů, které mají smysl, a tak jeho jméno figuruje především u webu Kiwi.com, který vám najde - třeba i na poslední chvíli - nejlepší a nejlevnější letecké spojení kamkoli. Někdy může let po více "mezidestinacích" sice trvat déle, ale vždy se můžete spolehnout na to, že doletíte tam, kam jste si vysnili nebo kam potřebujete dolétnout.

Strojírenské fórum 2019: Zaostřeno na inteligentní výrobu

Letošní podzimní, v pořadí již 10. Strojírenské fórum, bylo opět příležitostí pro setkání špičkových odborníků (nejen) z oblasti výroby. Odehrálo se 19. listopadu v prostorách FEKT VUT v Brně.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit