Témata
Zdroj: Svitap

Dělejte to jinak: Jak na zásadní změnu výroby?

Neexistuje moc nevděčnějších výrobních oborů, než je textilní výroba. A tak jedna z dřívějších perel československého byznysu v posledních desetiletích strádá a jen těžko dokáže odolávat konkurenci levných asijských dodavatelů. S chmurami však za Markem Heřmanským ze společnosti Svitap nechoďte.

Tento článek je součástí seriálu:
Dělejte to jinak
Díly
Reklama

Od chvíle, kdy společně s bratrem Lukášem převzal společnost, kterou dlouhá léta řídil jejich otec, „dělají všechno jinak“. Část původního byznysu museli proměnit, celou výrobu maximálně zefektivnit a vrhnout se na produkci inovativních materiálů. Dnes ve Svitavách vyrábějí tkané fólie, zpracovávají regranulát z recyklovaných plastových lahví nebo textilní membránové lamináty. V Chropyni vyrábějí nánosové tkaniny. A v Lomnici nad Popelkou se v šicích a svařovacích dílnách zabývají výrobou technické koncepce. Ale nejen to. Před dvěma lety se rozhodli obnovit místní cukrářskou tradici a pustili se do výroby lomnických sucharů pod značkou Eleska.

Když jsme před třemi lety s bratrem převzali firmu, stál před námi velký úkol – firmu restrukturalizovat –, protože se nenacházela zrovna v nejlepší kondici. Bylo potřeba udělat obchodní i organizační změny. To se nějakým způsobem povedlo,“ vzpomíná Marek Heřmanský na začátky příběhu.

Přežili jsme covid a začalo svítat na lepší časy. Ale ve chvíli, kdy ‚báťuška‘ Putin vtrhnul na Ukrajinu a vyvolal velké zdražení cen energií, museli jsme jednat rychle. Bohužel jsme bezprostředně po zahájení války na Ukrajině museli uzavřít jeden z našich nejstarších provozů. Propustili jsme osmdesát lidí, což nebylo vůbec jednoduché. Měli jsme ještě nevýhodu, že rapidní zdražení energií nás zastihlo hned od prvního dne. Bohužel jsme zavřeli tkalcovnu. Další provoz, výroba stanů, se přesunul do Lomnice nad Popelkou, abychom co nejvíce racionalizovali výrobu a měli co nejmenší fixní náklady,“ dodává.

Majitelům společnosti Svitap se podařilo firmu podnikající v obtížném oboru textilní výroby restrukturalizovat a změnit její obchodní model. (Zdroj: Svitap)

Hledáme způsoby

Existuje pro českého výrobce vůbec naděje konkurovat v oblasti textilního průmyslu mimořádně levné pracovní síle z východních zemí? Muž, který pochází ze sportovní rodiny, bere situaci „sportovně“. „Naše firemní heslo zní Hledáme způsoby a toho se snažíme držet, i pokud jde o textil. Výroba metráže je dnes hodně náročná, tam nás konkurence z Asie válcuje. Pokud se budeme bavit o výrobě pro koncové zákazníky – o konfekci –, tam už se cesta najít dá. Je tam vyšší přidaná hodnota, dá se cílit přímo na zákazníka, nemusí se dělat tak velké série. Naše cesta je specializovat se a jít za něčím úplně novým, co se nedá jen tak lehce zkopírovat a za čímž je hodně lidského know-how,“ říká Marek Heřmanský, který se o řízení firmy trochu netradičně dělí na půl s bratrem.

Podnikat se sourozenci možná není vždy lehké. Ale podnikat s mým bráchou je skvělé. Jsme každý jiný, ale máme mezi sebou absolutní důvěru. Tím dokážeme být na dvou místech najednou. Pro nás je to výhoda, pro zaměstnance nevýhoda, protože nevědí, který z nás kam a kdy přijede,“ směje se Marek Heřmanský.

Chceme dávat lidem práci

Jeho podnikatelská vize je vlastně jednoduchá. „Chtěli bychom dávat práci lidem. Jsem bytostně alergický na moderní slovo sustainability, ale firmu bych rád dostal do stavu, kdy je trvale udržitelná. Je nám víceméně jedno, co budeme vyrábět. S bratrem máme energii a tu chceme přetavit v to, abychom dávali lidem práci. A aby lidi byli rádi, že tady pracují. Jestli se tu budou tkát látky, nebo šít stany, anebo péct suchary, pro mě není tak důležité,“ povídá muž hodně zaměřený na čísla a analytická data.

V tomto ohledu také hodně využívá podnikový systém K2. „Ká dvojka nám pomohla především v tom, že jsme začali mít jistotu, co máme ve firmě a ve skladech. Předtím to byla trochu partyzánština. Používal se jen systém pro účetnictví, ale výrobu si řešil každý vedoucí po vlastní ose. Získali jsme reálnou představu o tom, v jakém stavu je výroba a všechno, co je s ní spojené. Dnes můžu říct, že to, že jsme se s K2 naučili hodně pracovat, nám hodně pomohlo i s el esky (lomnickými suchary). Pustili jsme se do úplně nového odvětví, ale díky tomu, že známe procesní postupy, funguje to úplně perfektně,“ říká Marek Heřmanský.

Oživení má přinést také mladá generace, na kterou jeden z majitelů Svitapu – na rozdíl od mnoha jiných majitelů firem – hodně spoléhá. „Strašně rád pracuju s mladými lidmi a chci, aby byli i na zodpovědných místech. Najednou jsem si uvědomil, že jsem jeden z nejstarších členů týmu, ve kterém pracuji. Ale nabíjí mi to baterky. Líbí se mi, že se tu mladí lidé nechtějí otáčet zpátky a soustředí se na nové věci. Baví mě i to, jak se diví snahám naší generace být bohatí a neustále si něco kupovat. Dnes jim to je jedno. Vyrostli v jiném standardu a vyžadují od firmy i od života jiné věci. My se musíme snažit, aby se ve firmě cítili dobře a věděli, že ji po našem boku mohou posouvat,“ uzavírá Marek Heřmanský, jenž tradiční výrobní podnik změnil za pár let k nepoznání.

Celý příběh firmy Svitap najdete na tv.k2.cz jako videopodcast.


Vydání #4
Kód článku: 240401
Datum: 03. 04. 2024
Rubrika: Servis / Software
Autor:
Související články
Dělejte to jinak: Už řídíte výrobu odkudkoliv?

Práce ve výrobě je mimořádně konzervativní. Zatímco vaši kolegové na manažerských pozicích mluví o home office, remote worku nebo work-life balance, vy jako výrobní ředitel sníte o tom, že vaši lidé dorazí včas do práce a udělají alespoň ten kus práce, na kterém jste se domluvili. To je vaše maximum možného. Vaše každodenní malá radost, že váš den proběhl víceméně tak, jak jste jej naplánovali. Ale i tady se zablýskalo na časy.

Dělejte to jinak: Průnik ERP a IoT ve výrobní revoluci

Vstupte do revoluční éry průmyslové transformace, kde se reálný svět prolíná s digitální realitou ve prospěch efektivity a inovace. Uprostřed této evoluce stojí dva hlavní hráči: ERP (Enterprise Resource Planning) a technologie Internet of Things (IoT). Tato synergická aliance nejen přináší novou dimenzi do průmyslových procesů, ale také otevírá dveře k mnoha možnostem vyhodnocování a optimalizace výroby.

Dělejte to jinak: Kalkulace – klíč k lepšímu řízení nákladů

V podnikovém prostředí je pečlivé řízení nákladů klíčovým faktorem pro úspěch. Je zkrátka důležité přesně vědět, kolik který výrobek stojí, a to ideálně v průběhu času, protože se v současné dynamické době náklady na všechno takřka denně mění. ERP systém je pro zjišťování nákladů ideální.

Související články
Dělejte to jinak: Trasovatelnost – klíčový prvek moderní výroby

Ve světě neustále se vyvíjejícího průmyslu se stává stále důležitějším sledovat pohyb materiálů od vstupu do výrobního procesu až po jejich konečné využití. Tato sledovatelnost, často označovaná jako "trasovatelnost", hraje zásadní roli v zajištění kvality, bezpečnosti a udržitelnosti výroby. A právě informační systémy se staly klíčovým nástrojem pro dosažení této trasovatelnosti.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dělejte to jinak: Zásobování výroby a klíčová role ERP systémů

Zásobování je nepochybně jeden z klíčových procesů, který zajišťuje chod a fungování každé firmy. Správné zásobování nejenže minimalizuje rizika nedostatku, který může vést až k zastavení provozu, ale také snižuje přebytečné zásoby, které ve výsledku představují plýtvání finančních prostředků.

Dělejte to jinak: Řízení změn a inovací v ERP

Udržet se v konkurenčním prostředí a být stále úspěšný je velmi náročný, a hlavně nikdy nekončící proces. Jednou z cest může být neustálý vývoj, inovace a vylepšování prodávaných produktů nebo služeb. Ideální je, pokud každou takovou inovaci umíme zadat do ERP systému, který dokáže změny přehledně distribuovat správným lidem. Obecně lze zlepšovat opravdu cokoli, od nákupních a výrobních procesů přes skladování a expedici až po úsměv obchodníka, který váš produkt prodává.

Dělejte to jinak: Vyhodnocení výroby pro manažery v ERP

Měření a vyhodnocení efektivity výroby je klíčovým faktorem pro úspěšné podnikání. Pokud firma neví, s jakou efektivitou vyrábí své produkty, snadno se dostane do finančních potíží a ztrácí konkurenceschopnost. Sledování klíčových výkonnostních ukazatelů (KPI) v ERP systému umožňuje manažerům a majitelům výrobních firem hlídat výkonnost výroby a identifikovat oblasti, kde lze snížit náklady a zvýšit efektivitu. Pojďme si ukázat několik nejdůležitějších ukazatelů, které je ve výrobní firmě dobré sledovat.

Dělejte to jinak: Zpracování a interpretace provozních dat

Nové technologie a metody vizualizace dat získávají stále důležitější roli, a to nejen v oblasti výroby. Vizuální prezentace dat v reálném čase umožňuje efektivnější řízení procesů a identifikaci trendů, což zvyšuje produktivitu a snižuje náklady.

Dělejte to jinak: Problémově orientované plánování výroby

Jak rozumně plánovat a řídit výrobu a jak najít rovnováhu mezi zkušeností člověka-plánovače a nástroji ve specializovaném softwaru? Problémy se vyskytují vždy a všude, a výjimkou není ani plánování výroby. Dobrý ERP systém by měl mít řešení pro všechny typy výroby a umět na problémy rychle a pružně reagovat. Zastáváme tedy přístup či myšlenku tzv. problémově orientovaného plánování výroby.

Dělejte to jinak: Plánování výroby s využitím zkušeností lidí

Systém pro plánování výroby je vhodné navrhnout tak, aby umožňoval využití zkušeností pracovníků a zároveň minimalizoval riziko chyb a zpoždění v procesu plánování.

Dělejte to jinak: Firma 21. století

Jaké jsou hlavní požadavky firem na skutečně komplexní a robustní ERP systém? Takový, který dokáže splnit jejich přísná kritéria, být neocenitelným pomocníkem v naprosté většině firemních oblastí a procesů a také udržet technologický krok, či dokonce náskok před konkurencí? Pojďme se podívat, jak ERP systémy vznikaly a jaké na ně byly kladeny požadavky dříve a dnes.

Dělejte to jinak: Reálné kapacity na základě skutečných dat

Vyhodnocení dat v ERP systému slouží obvykle jako podklad pro strategická rozhodnutí, jež mají vliv na chod celé firmy. Asi si to všichni umíme představit – vyhodnocení tržeb, EBITDA, cash flow atd. ERP systém však nabízí i mnohem podrobnější data, a ten správný systém i detailnější pohled a možnosti vyhodnocení dat.

Dělejte to jinak: Prediktivní údržba

Chce-li být firma stále konkurenceschopná, musí plnit své termíny a udržovat náklady a ceny. Dodržování termínů může ovlivnit řada faktorů, jako například spolehliví dodavatelé a schopní pracovníci. Neméně důležitým faktorem jsou ale také stroje a jejich udržitelnost a schopnost pracovat s co nejvyšší efektivitou a spolehlivostí. Aby tomu tak bylo, je kritická jejich prediktivní údržba.

Dělejte to jinak: Ještě snazší doprava

Dnes budeme pokračovat v oblasti dopravy a ukážeme vám, jak může být díky ERP systému dovoz zboží k vašim zákazníkům ještě snadnější a co nejvíce automatizovaný, což vám ušetří čas, a tím i peníze.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit