Témata
Zdroj: K2 atmitec

Dělejte to jinak:
Digitalizace výroby pro všechny

Každá výrobní firma se snaží o co nejoptimálnější alokaci vstupů (materiálu, lidí a strojů). K tomu slouží celá složitá disciplína – plánování výroby, kterou jsme zběžně zmiňovali už v předchozím dílu série Dělejte to jinak: Jak efektivně zásobovat výrobu. V dnešním pokračování si ukážeme, že digitalizace výroby je pro konkurenceschopnost rostoucí firmy téměř nezbytností.

Tento článek je součástí seriálu:
Dělejte to jinak
Díly
Reklama

Kromě efektivního plánování vstupů výroby patří k hlavním cílům firmy včasné vyřízení zakázek ke spokojenosti zákazníka, a to s co nejmenšími výrobními ztrátami, a tedy s nejvyšší marží. A zde mohou nastávat problémy, na které je nutno pružně reagovat – pracovníci občas nepřijdou do práce, dodavatel materiál nedodá vůbec nebo jej dodá se zpožděním, stroj se porouchá v nejméně vhodnou dobu, vstupní materiál exspiruje apod. Když už se zdá, že všechno je OK, zakázka se zruší, například z politických důvodů. Nelze říct, že vám ERP systém vyřeší všechny trable, může však hodně pomoci.

Plánování výroby je komplexní disciplína. Sada nástrojů zahrnutých v ERP systému vám umožní tuto disciplínu ovládnout. (Zdroj: K2 atmitec)

K2 nabízí širokou škálu modulů, které jsou zaměřené na výrobu a podporu výroby. Ať už se jedná o plánování, distribuci informací, sběr dat, nebo vyhodnocení.

Plán výroby podle K2

Jeden z nástrojů pro plánování výroby – Obecný plánovač, umí na základě vložených vstupů vytvořit takový plán výroby, který je reálný a maximalizuje využití kapacit lidí, strojů i materiálu. Osoba zodpovědná za výrobní plán má k dispozici i nástroje pro jednoduché přeplánování, a to v grafické podobě. Dalším nástrojem pro změny je soubor nástrojů v Dílenském plánování, kde lze jednoduše v tabulkovém prostředí rozřazovat metodou drag and drop jednotlivé výrobní příkazy pro konkrétní lidi, stroje, směny nebo dny. Řídící pracovník či management má tak sadu nástrojů, pomocí kterých ví o využití a potřebách strojů, lidí či materiálu. Nejedná se o black box, ale komplexní nástroj pro řízení výroby.

Reklama

Distribuce informací „bez papíru“

Důležité je také umět plán předat lidem do výroby ve srozumitelné podobě, včetně všech potřebných informací. Obecně jsou ERP systémy skvělým místem pro sběr a uložení těchto informací. K2 má navíc nástroj, jak nasbíraná data strukturovaně prezentovat, a to například i prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. K2 ERP také disponuje vlastními Mobilními terminály, které nacházejí uplatnění hlavně ve výrobě a ve skladech. Pracovníci tak mají plán výroby i produktovou dokumentaci vždy po ruce a vědí, kde mají hledat požadovaný vstupní materiál, jakou činnost právě vykonávat i jak dlouho jim asi bude trvat. Pomocí mobilního terminálu dokážou svou práci jednoduše vykázat a zpětně zkontrolovat. Zaměstnanci už nebudou potřebovat nekonečnou zásobu papírů a neustále se někoho na něco doptávat. Pokud jsou data v systému správně uložena, může je vidět kdokoli, kdo to právě potřebuje.

Vydání #5
Kód článku: 220512
Datum: 04. 05. 2022
Rubrika: Servis / Software
Související články
Dělejte to jinak: Průnik ERP a IoT ve výrobní revoluci

Vstupte do revoluční éry průmyslové transformace, kde se reálný svět prolíná s digitální realitou ve prospěch efektivity a inovace. Uprostřed této evoluce stojí dva hlavní hráči: ERP (Enterprise Resource Planning) a technologie Internet of Things (IoT). Tato synergická aliance nejen přináší novou dimenzi do průmyslových procesů, ale také otevírá dveře k mnoha možnostem vyhodnocování a optimalizace výroby.

Dělejte to jinak: Zásobování výroby a klíčová role ERP systémů

Zásobování je nepochybně jeden z klíčových procesů, který zajišťuje chod a fungování každé firmy. Správné zásobování nejenže minimalizuje rizika nedostatku, který může vést až k zastavení provozu, ale také snižuje přebytečné zásoby, které ve výsledku představují plýtvání finančních prostředků.

Dělejte to jinak: Ještě snazší doprava

Dnes budeme pokračovat v oblasti dopravy a ukážeme vám, jak může být díky ERP systému dovoz zboží k vašim zákazníkům ještě snadnější a co nejvíce automatizovaný, což vám ušetří čas, a tím i peníze.

Související články
Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

Dělejte to jinak: Už řídíte výrobu odkudkoliv?

Práce ve výrobě je mimořádně konzervativní. Zatímco vaši kolegové na manažerských pozicích mluví o home office, remote worku nebo work-life balance, vy jako výrobní ředitel sníte o tom, že vaši lidé dorazí včas do práce a udělají alespoň ten kus práce, na kterém jste se domluvili. To je vaše maximum možného. Vaše každodenní malá radost, že váš den proběhl víceméně tak, jak jste jej naplánovali. Ale i tady se zablýskalo na časy.

Dělejte to jinak: Zpracování a interpretace provozních dat

Nové technologie a metody vizualizace dat získávají stále důležitější roli, a to nejen v oblasti výroby. Vizuální prezentace dat v reálném čase umožňuje efektivnější řízení procesů a identifikaci trendů, což zvyšuje produktivitu a snižuje náklady.

Dělejte to jinak: Firma 21. století

Jaké jsou hlavní požadavky firem na skutečně komplexní a robustní ERP systém? Takový, který dokáže splnit jejich přísná kritéria, být neocenitelným pomocníkem v naprosté většině firemních oblastí a procesů a také udržet technologický krok, či dokonce náskok před konkurencí? Pojďme se podívat, jak ERP systémy vznikaly a jaké na ně byly kladeny požadavky dříve a dnes.

Dělejte to jinak: Internet věcí pomáhá nejen v údržbě

Prediktivní údržba a její řešení v rámci informačního systému dokáže zefektivnit fungování vašich strojů. Vyskytují se však typy údržby, které nelze predikovat, a tedy ani naplánovat. Bývají to zpravidla menší či větší poruchy, které však mohou přerůst až v likvidační havárie a fatální poruchy, spojené s velmi drahou odstávkou a opravou stroje. Lze je eliminovat, či alespoň snížit jejich výskyt?

Dělejte to jinak: Prediktivní údržba

Chce-li být firma stále konkurenceschopná, musí plnit své termíny a udržovat náklady a ceny. Dodržování termínů může ovlivnit řada faktorů, jako například spolehliví dodavatelé a schopní pracovníci. Neméně důležitým faktorem jsou ale také stroje a jejich udržitelnost a schopnost pracovat s co nejvyšší efektivitou a spolehlivostí. Aby tomu tak bylo, je kritická jejich prediktivní údržba.

Dělejte to jinak:
Monitoring vybraných parametrů ve výrobě

V minulém dílu seriálu jsme se podívali na to, jak vám moduly ERP K2 Dispečer a Plánovač usnadní vytvoření výrobního plánu a umožní maximalizaci využití kapacit lidí, strojů i materiálu. Také jsme trochu nahlédli pod pokličku a ukázali si, jak systém precizně sbírá data jednotlivých výrobních procesů a vstupů, a dokáže ty správné rychle a přehledně distribuovat konkrétním článkům výrobního řetězce.

Informační systém je mozkem chytré firmy

Prémiové řešení pro zákazníky ze světa e-commerce, zjednodušená tvorba dashboardů nebo vlastní řešení pro sledování výroby v reálném čase. To jsou jen některé z novinek, které přináší nová verze ryze českého informačního systému K2, nazvaná Ori.

Řízení výroby s novým informačním systémem

Společnost Aspera technology nahrazuje své stávající IT řešení novým ERP systémem K2. Firma, která se specializuje především na zakázkovou kovovýrobu, se blížila rostoucím objemem výroby a požadavky firemních uživatelů k limitním možnostem dosavadního ERP systému. Proto se rozhodla nasadit ve firmě systém nový. Volba padla na ERP od společnosti K2.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit