Témata
Zdroj: K2 atmitec

Dělejte to jinak:
Digitalizace výroby pro všechny

Každá výrobní firma se snaží o co nejoptimálnější alokaci vstupů (materiálu, lidí a strojů). K tomu slouží celá složitá disciplína – plánování výroby, kterou jsme zběžně zmiňovali už v předchozím dílu série Dělejte to jinak: Jak efektivně zásobovat výrobu. V dnešním pokračování si ukážeme, že digitalizace výroby je pro konkurenceschopnost rostoucí firmy téměř nezbytností.

Tento článek je součástí seriálu:
Dělejte to jinak
Díly
Reklama

Kromě efektivního plánování vstupů výroby patří k hlavním cílům firmy včasné vyřízení zakázek ke spokojenosti zákazníka, a to s co nejmenšími výrobními ztrátami, a tedy s nejvyšší marží. A zde mohou nastávat problémy, na které je nutno pružně reagovat – pracovníci občas nepřijdou do práce, dodavatel materiál nedodá vůbec nebo jej dodá se zpožděním, stroj se porouchá v nejméně vhodnou dobu, vstupní materiál exspiruje apod. Když už se zdá, že všechno je OK, zakázka se zruší, například z politických důvodů. Nelze říct, že vám ERP systém vyřeší všechny trable, může však hodně pomoci.

Plánování výroby je komplexní disciplína. Sada nástrojů zahrnutých v ERP systému vám umožní tuto disciplínu ovládnout. (Zdroj: K2 atmitec)

K2 nabízí širokou škálu modulů, které jsou zaměřené na výrobu a podporu výroby. Ať už se jedná o plánování, distribuci informací, sběr dat, nebo vyhodnocení.

Plán výroby podle K2

Jeden z nástrojů pro plánování výroby – Obecný plánovač, umí na základě vložených vstupů vytvořit takový plán výroby, který je reálný a maximalizuje využití kapacit lidí, strojů i materiálu. Osoba zodpovědná za výrobní plán má k dispozici i nástroje pro jednoduché přeplánování, a to v grafické podobě. Dalším nástrojem pro změny je soubor nástrojů v Dílenském plánování, kde lze jednoduše v tabulkovém prostředí rozřazovat metodou drag and drop jednotlivé výrobní příkazy pro konkrétní lidi, stroje, směny nebo dny. Řídící pracovník či management má tak sadu nástrojů, pomocí kterých ví o využití a potřebách strojů, lidí či materiálu. Nejedná se o black box, ale komplexní nástroj pro řízení výroby.

Reklama

Distribuce informací „bez papíru“

Důležité je také umět plán předat lidem do výroby ve srozumitelné podobě, včetně všech potřebných informací. Obecně jsou ERP systémy skvělým místem pro sběr a uložení těchto informací. K2 má navíc nástroj, jak nasbíraná data strukturovaně prezentovat, a to například i prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. K2 ERP také disponuje vlastními Mobilními terminály, které nacházejí uplatnění hlavně ve výrobě a ve skladech. Pracovníci tak mají plán výroby i produktovou dokumentaci vždy po ruce a vědí, kde mají hledat požadovaný vstupní materiál, jakou činnost právě vykonávat i jak dlouho jim asi bude trvat. Pomocí mobilního terminálu dokážou svou práci jednoduše vykázat a zpětně zkontrolovat. Zaměstnanci už nebudou potřebovat nekonečnou zásobu papírů a neustále se někoho na něco doptávat. Pokud jsou data v systému správně uložena, může je vidět kdokoli, kdo to právě potřebuje.

Související články
Dělejte to jinak: Ještě snazší doprava

Dnes budeme pokračovat v oblasti dopravy a ukážeme vám, jak může být díky ERP systému dovoz zboží k vašim zákazníkům ještě snadnější a co nejvíce automatizovaný, což vám ušetří čas, a tím i peníze.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Související články
Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dělejte to jinak:
Monitoring vybraných parametrů ve výrobě

V minulém dílu seriálu jsme se podívali na to, jak vám moduly ERP K2 Dispečer a Plánovač usnadní vytvoření výrobního plánu a umožní maximalizaci využití kapacit lidí, strojů i materiálu. Také jsme trochu nahlédli pod pokličku a ukázali si, jak systém precizně sbírá data jednotlivých výrobních procesů a vstupů, a dokáže ty správné rychle a přehledně distribuovat konkrétním článkům výrobního řetězce.

Informační systém je mozkem chytré firmy

Prémiové řešení pro zákazníky ze světa e-commerce, zjednodušená tvorba dashboardů nebo vlastní řešení pro sledování výroby v reálném čase. To jsou jen některé z novinek, které přináší nová verze ryze českého informačního systému K2, nazvaná Ori.

Řízení výroby s novým informačním systémem

Společnost Aspera technology nahrazuje své stávající IT řešení novým ERP systémem K2. Firma, která se specializuje především na zakázkovou kovovýrobu, se blížila rostoucím objemem výroby a požadavky firemních uživatelů k limitním možnostem dosavadního ERP systému. Proto se rozhodla nasadit ve firmě systém nový. Volba padla na ERP od společnosti K2.

Ze života (ne)úspěšných firem (1) - Najatý ředitel

Na každou firmu se můžeme podívat jako na fungující stroj. O tom, jak dobře nebo nedobře funguje, rozhoduje nejenom kvalita jeho součástí, ale také jejich vzájemné propojení.

Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Sběr dat, analýza a predikce pro rychlé děje

Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.

Na cestě ke zrození stroje, část 5: Zakázka

Série deseti článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje proces výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, na jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu, technické parametry a návratnost investic.

Automatizace výroby a kontrola kvality

Stejně jako rostou požadavky na přesnější a efektivnější výrobní procesy, rostou velmi výrazně i požadavky na kvalitu produktu. Kvalita produktu je sledována již od prvopočátku, kdy je za každý vstupní komponent zodpovědný výrobce a dodavatel.

Velké výzvy pro malé společnosti

Automatizace je fenomén, který je výsledkem přirozené lidské touhy posouvat technologický pokrok kupředu ve snaze ulehčit si vlastní život. Byť je automatizace skloňována v mnoha odvětvích, je stále v počátcích svého vývoje. To, co určuje stupeň technologické evoluce, je náročnost člověka jako uživatele a zákazníka. Automatizovat se dá prakticky jakýkoli proces. Například i koupě chytrého telefonu je ve své podstatě automatizace určitého procesu. Chytrý telefon dokáže nahradit běžný telefon, diář, hudební přehrávač a mnoho dalších aplikací. To vše lze nosit v jedné malé krabičce, která se vejde do kapsy.

Jste připraveni na budoucnost? Zjistěte to...

Každý den se probouzíme do situace, kdy nekonečný boj o nové zákazníky o kousek přitvrdí, je stále náročnější a vyhraje ten, kdo se nejlépe a nejrychleji přizpůsobí. Jak řekl rakouský psychiatr Viktor Frankl, základní lidskou vlastností je svoboda rozhodnout se, i když její uplatnění nemusí být lehké. Člověk není svobodný ve vztahu k podmínkám, v nichž žije, ale má svobodu v tom, jaké k nim zaujme stanovisko. Jak se rozhodnete vy?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit