Témata
Reklama

Ze života (ne)úspěšných firem: Země je placatá a ERP mi bude řídit firmu

Na první schůzce je úkolem našeho obchodníka mimo jiné zjistit, proč si vlastně firma chce nový ERP systém pořídit. Prakticky vždy se opakuje stejný motiv - žádost ředitelů a manažerů, aby jim „erpéčko“ pomohlo vyřešit problémy jejich firmy. To je naprosto logický a legitimní požadavek. Logika však začne pokulhávat ve chvíli, kdy se ukáže, že tím má management na mysli, aby jim nový systém řídil zaměstnance.

Tento článek je součástí seriálu:
Ze života (ne)úspěšných firem
Díly

Samozřejmě se diskutují i ta naprosto obvyklá očekávání, jakými jsou zvýšení efektivity, snížení pracnosti a automatizace nebo zpřehlednění činností. Kromě toho ovšem není výjimkou ani to, že manažer výroby požaduje, aby systém nahnal v určitou dobu lidi k určité komplikované zakázce. Protože oni na ní jinak nechtějí dělat a raději předstírají práci jinde. Nepopírá tím však vlastně smysl své vlastní existence?

Reklama
Reklama
Reklama


Roli manažera bychom měli vnímat především jako pozici, na které musí být člověk schopen vést jiné lidi. (Zdroj: K2 atmitec)

Konečně inteligentní ERP systém...

Pravda je, že nasazením inteligentního ERP systému se schopností řídit zaměstnance by manažeři získali tolik volného času! Času, který by už nemuseli ztrácet tím, že své podřízené neustále přesvědčují o tom, co je důležité. Že jim pořád dokola vysvětlují svůj pohled na věc a souvislosti, které jejich podřízení ze svého pohledu nemohou a někdy ani nechtějí vidět.
Obklopeni automatizačními trendy navíc vidíme, že rutinní práce je postupně nahrazována roboty, automatickými výrobními linkami nebo dokonce umělou inteligencí. Nedozrál tedy čas na to, aby manažeři byli plně nahrazeni ERP systémem, který bude lidem přidělovat práci a kontrolovat jejich výsledky?

Petr Schaffartzik je předsedou představenstva skupiny K2, která vyrábí, prodává a nasazuje ERP systém K2. Již více než dvacet let tak vidí úspěšným manažerům pod ruce. A vidí jejich úspěchy, i zbytečné cesty do slepých uliček. (Zdroj: K2 atmitec)

Odbourat rutinu

Jedním z důsledků automatizace a digitalizace, kterým stále ještě říkáme Průmysl 4.0, je paradoxně nárůst nároků na lidi. Nahrazujeme zaměstnance, kteří vykonávají rutinní činnost, lidmi, kteří umějí vyřešit situace, jež automatizovat nelze. Po těchto lidech také chceme, aby byli schopni reagovat na výjimky a zasáhnout v případě selhání systému.

Úplně stejně bychom se měli zaměřit také na obsah práce manažerů a odbourat z ní rutinu. Stejně jako se to snažíme dělat u dělnických profesí. Dovednosti v práci s Excelem by tak konečně nebyly tím nejdůležitějším kvalifikačním předpokladem úspěšného manažera. Naopak bychom konečně vnímali roli manažera především jako pozici, na níž musí být člověk schopen vést jiné lidi. Komunikovat, vysvětlovat, přesvědčovat, naslouchat a mimo jiné tím i motivovat.

Nám manažerům zatím nezbývá než snít o budoucnosti, ve které se umělá inteligence stane nedílnou součástí ERP systémů, jež pak opravdu začnou řídit naše firmy. A my se budeme konečně moci naplno věnovat svým zálibám, například zkoumání toho, zda Země náhodou opravdu není placatá.
K2 atmitec

miroslav.bohm@k2.cz

www.k2.cz

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 200134
Datum: 05. 02. 2020
Rubrika: Informační technologie / Software
Autor:
Související články
Ze života (ne)úspěšných firem: Měnit se, nebo neměnit? To je, oč tu běží.

Když jsem nedávno vystupoval na workshopu s tématikou Průmyslu 4.0, po jedné z přednášek padl i tento velmi zajímavý dotaz: "Budou za 10 let ještě existovat výrobní firmy, které dnes na trend automatizace nereagují?"

Ze života (ne)úspěšných firem: Účetní účtuje a ředitel řídí

Zkusili jste se někdy zeptat svých zaměstnanců, co budou dnes v práci dělat? Velmi pravděpodobně by vám většina z nich dokázala odpovědět. Lidé ve výrobě budou vyrábět, údržba bude udržovat, skladníci přijímat a expedovat, nákupčí nakupovat, obchodníci prodávat a účetní účtovat. Docela často se setkávám s tím, že taková odpověď nám stačí pro to, abychom věděli, že stávající zaměstnanci toho prostě více už zvládnout nemohou.

Dělejte to jinak: Jak na zásadní změnu výroby?

Neexistuje moc nevděčnějších výrobních oborů, než je textilní výroba. A tak jedna z dřívějších perel československého byznysu v posledních desetiletích strádá a jen těžko dokáže odolávat konkurenci levných asijských dodavatelů. S chmurami však za Markem Heřmanským ze společnosti Svitap nechoďte.

Související články
Dělejte to jinak: Už řídíte výrobu odkudkoliv?

Práce ve výrobě je mimořádně konzervativní. Zatímco vaši kolegové na manažerských pozicích mluví o home office, remote worku nebo work-life balance, vy jako výrobní ředitel sníte o tom, že vaši lidé dorazí včas do práce a udělají alespoň ten kus práce, na kterém jste se domluvili. To je vaše maximum možného. Vaše každodenní malá radost, že váš den proběhl víceméně tak, jak jste jej naplánovali. Ale i tady se zablýskalo na časy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
ERP nově dosažitelné odkudkoliv

Skupina K2 uspořádala na začátku listopadu v brněnské Redutě výroční konferenci Status, která je určena majitelům a manažerům firem. Plnému hledišti brněnského divadla byla již tradičně představena nová verze informačního systému K2, která opět dostala krásné ženské jméno - Alba.

Dělejte to jinak: Průnik ERP a IoT ve výrobní revoluci

Vstupte do revoluční éry průmyslové transformace, kde se reálný svět prolíná s digitální realitou ve prospěch efektivity a inovace. Uprostřed této evoluce stojí dva hlavní hráči: ERP (Enterprise Resource Planning) a technologie Internet of Things (IoT). Tato synergická aliance nejen přináší novou dimenzi do průmyslových procesů, ale také otevírá dveře k mnoha možnostem vyhodnocování a optimalizace výroby.

Dělejte to jinak: Kalkulace – klíč k lepšímu řízení nákladů

V podnikovém prostředí je pečlivé řízení nákladů klíčovým faktorem pro úspěch. Je zkrátka důležité přesně vědět, kolik který výrobek stojí, a to ideálně v průběhu času, protože se v současné dynamické době náklady na všechno takřka denně mění. ERP systém je pro zjišťování nákladů ideální.

Dělejte to jinak: Trasovatelnost – klíčový prvek moderní výroby

Ve světě neustále se vyvíjejícího průmyslu se stává stále důležitějším sledovat pohyb materiálů od vstupu do výrobního procesu až po jejich konečné využití. Tato sledovatelnost, často označovaná jako "trasovatelnost", hraje zásadní roli v zajištění kvality, bezpečnosti a udržitelnosti výroby. A právě informační systémy se staly klíčovým nástrojem pro dosažení této trasovatelnosti.

Dělejte to jinak: Zásobování výroby a klíčová role ERP systémů

Zásobování je nepochybně jeden z klíčových procesů, který zajišťuje chod a fungování každé firmy. Správné zásobování nejenže minimalizuje rizika nedostatku, který může vést až k zastavení provozu, ale také snižuje přebytečné zásoby, které ve výsledku představují plýtvání finančních prostředků.

Dělejte to jinak: Řízení změn a inovací v ERP

Udržet se v konkurenčním prostředí a být stále úspěšný je velmi náročný, a hlavně nikdy nekončící proces. Jednou z cest může být neustálý vývoj, inovace a vylepšování prodávaných produktů nebo služeb. Ideální je, pokud každou takovou inovaci umíme zadat do ERP systému, který dokáže změny přehledně distribuovat správným lidem. Obecně lze zlepšovat opravdu cokoli, od nákupních a výrobních procesů přes skladování a expedici až po úsměv obchodníka, který váš produkt prodává.

Dělejte to jinak: Vyhodnocení výroby pro manažery v ERP

Měření a vyhodnocení efektivity výroby je klíčovým faktorem pro úspěšné podnikání. Pokud firma neví, s jakou efektivitou vyrábí své produkty, snadno se dostane do finančních potíží a ztrácí konkurenceschopnost. Sledování klíčových výkonnostních ukazatelů (KPI) v ERP systému umožňuje manažerům a majitelům výrobních firem hlídat výkonnost výroby a identifikovat oblasti, kde lze snížit náklady a zvýšit efektivitu. Pojďme si ukázat několik nejdůležitějších ukazatelů, které je ve výrobní firmě dobré sledovat.

Dělejte to jinak: Zpracování a interpretace provozních dat

Nové technologie a metody vizualizace dat získávají stále důležitější roli, a to nejen v oblasti výroby. Vizuální prezentace dat v reálném čase umožňuje efektivnější řízení procesů a identifikaci trendů, což zvyšuje produktivitu a snižuje náklady.

Dělejte to jinak: Problémově orientované plánování výroby

Jak rozumně plánovat a řídit výrobu a jak najít rovnováhu mezi zkušeností člověka-plánovače a nástroji ve specializovaném softwaru? Problémy se vyskytují vždy a všude, a výjimkou není ani plánování výroby. Dobrý ERP systém by měl mít řešení pro všechny typy výroby a umět na problémy rychle a pružně reagovat. Zastáváme tedy přístup či myšlenku tzv. problémově orientovaného plánování výroby.

Dělejte to jinak: Plánování výroby s využitím zkušeností lidí

Systém pro plánování výroby je vhodné navrhnout tak, aby umožňoval využití zkušeností pracovníků a zároveň minimalizoval riziko chyb a zpoždění v procesu plánování.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit