Témata
Zdroj: Asseco Solutions

ERP pro strojaře budoucnosti

Technické vzdělání je důležitější než kdy dřív, přičemž k nejvýznamnějším oblastem patří strojírenství. Absolventi strojních oborů mají na trhu práce velkou výhodu. Úspěšnou Fakultou strojní se může pyšnit Západočeská univerzita v Plzni. Velký podíl na jejím úspěchu má i zdejší praktická výuka, ke které je využíván informační systém Helios iNuvio.

Kateřina Trčalová

Již 10 let pracuje v marketingovém oddělení společnosti Asseco Solutions. Nejprve zde působila na pozici marketingového analytika, v posledních dvou letech na pozici marketingového specialisty. Zabývá se online marketingem, sociálními sítěmi a od loňského června má ve firmě na starosti public relations.

Reklama

„Naše fakulta zahrnuje šest kateder, na nichž studuje kolem 1 000 studentů, a můžeme se pochlubit více než 10 000 absolventy,“ říká doc. Ing. Pavel Kopeček, CSc., docent Katedry průmyslového inženýrství a dodává: „Na Fakultě strojní jsou akreditovány výzkumné i doktorské studijní programy, můžeme zde provádět i habilitační řízení a řízení ke jmenování profesorem.“

Součástí fakulty strojní je i Katedra průmyslového inženýrství a managementu. Od roku 2010 do letošního roku zde byl pro účely výuky využíván ERP systém Helios Orange z produkce společnosti Asseco Solutions. Praktické využití našel hned ve dvou předmětech – Metodika řízení výroby a Praktika z podnikové logistiky.

V rámci předmětu Praktika z podnikové logistiky se studenti seznamují se zavedením a nastavením organizační struktury do systému Helios. (Zdroj: Asseco Solutions)

Jak to vypadá v praxi?

V předmětu Metodika řízení výroby je se studenty simulována výroba produktu, včetně zavedení jednotlivých dílů a jejich výrobních postupů, zahrnující i potřebné výrobní prostředky a personální pokrytí, obdržení objednávky na určitý počet finálních výrobků, objednání/naskladnění a následně vydání materiálu do výroby (včetně problematiky zpětného naskladnění nevyužitého materiálu), výroba a montáž jednotlivých podsestav a finální sestavy, v rámci toho zpracování kooperace, práce s kusovníkem a mnoho dalšího. Studenti si tak vyzkoušejí nejen samotnou výrobu nebo skladování, ale i zavedení potřebných dat do prázdné databáze.

Reklama
Reklama

„V rámci předmětu Praktika z podnikové logistiky se naši studenti seznamují se zavedením a nastavením organizační struktury do systému Helios,“ říká Pavel Kopeček. „Děje se tak vytvořením hlavního produktu společnosti (včetně nejdůležitějších odběratelů/dodavatelů – jsou-li známy) a jeho naskladněním (od daného dodavatele nebo jiného střediska) do odpovídajícího skladu v rámci organizační struktury společnosti, zpracováním nabídek, evidencí vozidel a vedením knih jízd, zpracováním objednávek na daný produkt a s tím souvisejících dokladů, tedy i dodejek, a samotným dodáním zboží.“

Podle jeho slov se v posledních dvou letech, kdy kvůli anticovidovým opatřením mohla univerzita vzdělávat studenty pouze distanční formou, podařilo udržet jak rozsah, tak kvalitu výuky díky možnosti zpřístupnit informační systém Helios studentům z jejich vlastních domovů.

Součástí fakulty strojní je i Katedra průmyslového inženýrství a managementu. Od roku 2010 je zde pro účely výuky využíván ERP systém Helios z produkce společnosti Asseco Solutions. (Zdroj: ZUP)

O krok vpřed, o krok výš

Nicméně systém, který slouží více než 10 let, bylo nutné posunout zase o kus vpřed. Vzhledem k tomu, že vedení katedry bylo se systémem Helios dlouhodobě spokojeno, rozhodlo se nikoli k výměně produktu, ale k migraci na jeho inovovanou verzi Helios iNuvio. Ta proběhla během června a července 2021, aby byl dodržen dostatečný časový předstih před zahájením nového školního roku.

„Během léta je potřeba počítat nejen s časem pro migraci informačního systému, ale je nutné věnovat poměrně velké množství času úpravě stávajících studijních materiálů,“ vysvětluje Pavel Kopeček.

Reklama

Samotná implementace systému Helios iNuvio se skládala z upgradu systému, testovacího období, kdy byl systém zpřístupněn akademickým pracovníkům, a poté třídenního školení, které proběhlo v sídle společnosti Asseco Solutions.

„HELIOS iNuvio vnímáme především jako obrovský benefit pro studenty, kteří si mohou v rámci studia vyzkoušet práci na nejnovějších softwarových nástrojích, a jakožto absolventi oboru Průmyslové inženýrství nebudou po skončení studia překvapeni reálnými systémy v jejich budoucích zaměstnáních,“ konstatuje Pavel Kopeček.

Podle slov Pavla Kopečka studenti oceňují využívání reálného informačního systému a prezentaci skutečných pracovních postupů, s nimiž se setkávají při svých brigádách nebo částečných pracovních úvazcích, které mnozí z nich zvládají současně se studiem.

Související články
ERP pomáhá moderní logistice

Podnikové informační systémy jsou dnes ve firmách naprostou samozřejmostí. K nejoblíbenějším, a proto i nejrozšířenějším, patří systémy Helios z produkce Asseco Solutions. Od 15. září letošního roku tuto produktovou řadu oficiálně doplnila nová generace ERP pro malé a střední firmy – Helios iNuvio.

Softwarový pomocník pro komfortní posezení

Elegance, nadčasovost, pohodlí a originalita. To jsou čtyři slova charakterizující produkty společnosti LD Seating se sídlem v Boskovicích. Již od roku 1993 tomuto přednímu českému výrobci sedacího nábytku pomáhá informační systém Helios z produkce Asseco Solutions.

Průkopníci využití umělé inteligence v počítačové bezpečnosti

S Miroslavem Trnkou se známe dlouhou dobu – od dob Invexu, kde jeho přednášky v rámci akcí o počítačových virech a ochraně proti nim patřily vždy k těm nejlepším na této akci. Jeho vždy velmi pečlivě připravené příspěvky vedly k zamyšlení o problematice ochrany uživatelů proti napadení počítačů.

Související články
Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Skutečná tvář zakázkového obrábění

Jak se společnost Pfeiffer stala beta testerem řídicího systému Sinumerik? A jak se vůbec Jak tento systém dostal do světa zakázkového obrábění a provozu obroben? Nebyl to vůbec lehký začátek a pro projektového manažera Karstena Schwarze ze společnosti Siemens, který stojí za tímto historickým milníkem, to nebylo vůbec snadné.

Marketing v 21. století

Budování značky pomocí moderních marketingových nástrojů je podle Tomáše Keprty, šéfa marketingového oddělení ve společnosti ČKD Blansko, v dnešní době zcela klíčové a nezbytné pro propagaci českého strojírenství a inženýringu ve světě. V následujícím rozhovoru vysvětluje, proč a co může přinést za výhody, obchodní příležitosti i konkrétní zakázky.

Třicet let na výsluní

Po Sametové revoluci, zavládl v České republice tak zvaný "divoký kapitalismus". V praxi to znamenalo, že po čtyřicetiletém nuceném podnikatelském abstinování zkoušel podnikat téměř každý. Výjimku netvořili ani lidé z oblasti IT. Zvláště proto, že tato branže se zpočátku, díky naprosto nenasycenému českému trhu, jevila jako opravdový zlatý důl. Firem, které věřily, že výpočetní technika je pro ně správnou cestou, vzniklo v raných 90. letech úctyhodné množství. Jen málo z nich však dnes najdeme v obchodním rejstříku. Mezi ty, které byly úspěšné a dnes jsou ledry oboru bezesporu patří Asseco Solutions, producent informačních systémů Helios. Na podrobnosti cesty k úspěchu i na to, jak to jde dnes, jsme se zeptali Ing. Jiřího Huba, generální ředitele společnosti.

Válka technologií a myšlení v krabici

Strategické myšlení předchází strategickému řízení, které je jen nástrojem. Bez skvělého strategického myšlení (proč a kam jdeme) nemůže být skvělé strategické řízení. Poučíme se z minulosti i ze slabých signálů budoucích trendů?

Přesolená polévka a podnikové plánování

Už pár let jsme všichni s velkou chutí ujídali z polévky, která se vařila v kotli globální ekonomiky a jejími nejkvalitnějšími ingrediencemi byly nízká nezaměstnanost a hospodářský růst. A každý přitom čekal, kdy do tohoto stále více se přehřívajícího kotle neviditelný šéfkuchař trh přisype něco, po čem nám ta delikatesa začne pomalu opět hořknout na jazyku. Delší dobu se mluvilo o nejistém směřování čínského hospodářského zázraku, který dosud významnou měrou ovlivňoval jakžtakž pozitivní statistiky WTO a vedle toho analytici průběžně strašili odhady, která bublina praskne jako první.

Sběr dat, analýza a predikce pro rychlé děje

Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.

Pomocník pro řízení strategické změny

Dobře zvládnuté řízení strategické změny je základem pro přežití firmy v podmínkách dnešního neustále se měnícího trhu. Plánování je dnes extrémně důležité, ale stejně tak je důležité umět plány i upravovat a měnit. V tom vám mohou velice efektivně pomoci moderní podnikové informační systémy, jako jsou Helios Orange a Helios Green.

Od vydavatelství po startupy

Jiří Hlavenka není pro mnoho lidí neznámou osobností. Jde o člověka, který stál u zrodu vyda-vatelství i nakladatelství Computer Press a později i u prvního interaktivního webu o počítačích a počítačových technologiích, kde se neznalci mnohdy dozvěděli i odpověď na svou otázku. Jiří Hlavenka se ale v současné době věnuje investování do projektů, které mají smysl, a tak jeho jméno figuruje především u webu Kiwi.com, který vám najde - třeba i na poslední chvíli - nejlepší a nejlevnější letecké spojení kamkoli. Někdy může let po více "mezidestinacích" sice trvat déle, ale vždy se můžete spolehnout na to, že doletíte tam, kam jste si vysnili nebo kam potřebujete dolétnout.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit