Témata
Reklama

Informace jsou cenným zbožím

Nejen o tváření plechů, studiu technologie a spolupráci vysokých škol s průmyslem jsme si povídali s vedoucím Ústavu strojírenské technologie na ČVUT v Praze a současně jednatelem České společnosti pro výzkum a zpracování plechu doc. Ing. Janem Suchánkem, CSc.

MM:

Jaké jsou nejnovější trendy v oboru lisování plechů?

Doc. Suchánek: V současnosti se velká pozornost věnuje tváření vysokopevnostních materiálů. Tomuto tématu se na svých seminářích věnuje také Česká společnost pro výzkum a zpracování plechu. Poslední byl zaměřen právě na nové materiály. Přednášku na téma zušlechtěné oceli legované borem měl doc. Janovec z Ústavu materiálového inženýrství, zajímavá byla také přednáška ing. Hanáka ze společnosti Siwe, která se zabývá výlisky pro automobilový průmysl, zejména z vysoce pevných materiálů i za tepla, dále měl velice zajímavý příspěvek ing. Paar z firmy Volkswagen Werk Kassel, který mluvil o tváření vysoce pevných ocelí pro nový Passat. Vyrobili již 400 000 výlisků z vysoce pevných ocelí za tepla. Linka musí mít ohřev výlisku, zároveň je třeba udělat povrchovou úpravu před vlastním lisováním. Životnost forem je relativně dobrá. Díly z těchto materiálů znamenají výraznou úsporu na hmotnosti automobilu a zvýšení bezpečnosti.Loni jsme pořádali tradiční seminář se Škodou Mladá Boleslav, kde přednášel ing. Šimon o karoserii nové Octavie, kde již je ve sloupcích aplikace vysokopevnostních ocelí, aby se deformace při nárazu přenesly mimo prostor, kde sedí osádka vozu. Jde samozřejmě o současný trend, navíc je to velmi zajímavá záležitost. Jeden z velkých problémů, který v této souvislosti vidím, je v tom, že je potřeba určité symbiózy zkušených praktiků a mladých inženýrů, kteří jsou velmi dobře vybaveni znalostmi výpočetní techniky a simulačního softwaru. Simulace totiž musí být korigována na základě praktických zkušeností a právě mladým pracovníkům, kteří ovládají programy, praktické znalosti obvykle chybí. Pak se stává, že při simulaci dělají zbytečně mnoho variant, které je praktik schopen eliminovat, protože ví, že nemohou vyjít. Symbióza by znamenala zkrácení výpočtů a doby přípravy.Když se vrátím k tomu, co děláme ve Společnosti pro výzkum a zpracování plechu, mám bohužel pocit, že průmysl na nabídku informací moc nereaguje. Dokonce jsme seminář pořádali zdarma, takže šlo jen o to uvolnit na něj pracovníky. Ale firmy nemají o odborné informace zájem.

MM:

Proč myslíte, že není o konference zájem?

Doc. Suchánek:
Reklama
Reklama
Reklama

MM:

Jaký je zájem o studium technologie?

Doc. Suchánek: V současné době už pozorujeme větší zájem o studium techniky. Ukazuje se, že naše společnost je nasycena ekonomy a právníky. Inženýři technici začínají být nedostatkovým zbožím, stejně jako nedostatkovým zbožím začínají být kvalitní dělníci. To je, domnívám se, bohužel vina politické garnitury, která toto podcenila. Vzdělání se nedá počítat na rok ani na jedno volební období. Vlastní příprava inženýra je dnes otázkou pěti a půl či šesti let, potom absolvent musí získat nějakou praxi, a než získá potřebné zkušenosti z provozu, jedná se o 10 let. Pokud stát chce dosáhnout určité úrovně ekonomiky, pak potřebuje tyto lidi a musí investovat do jejich vzdělání, a tedy do organizací, které to zajišťují, jako jsou vysoké školy a střední průmyslové školy. Dále je potřeba i spolupráce průmyslu, který se nesmí stavět jen do role spotřebitele tím, že o někoho požádá. Svým podílnictvím totiž může formovat profil absolventa.

MM:

Jaký je zájem ze strany podniků?

Doc. Suchánek:

MM:

Co na to ostatní firmy?

Doc. Suchánek:

MM:

Myslíte, že u nás to takhle funguje?

Doc. Suchánek:

MM:

Jak jsou na tom s uplatněním ostatní studenti?

Doc. Suchánek:

MM:

V čem vy osobně vidíte svůj hlavní úkol?

Doc. Suchánek:

MM:

Jaké vidíte řešení?

Doc. Suchánek:

MM:

A v oblasti výzkumu?

Doc. Suchánek: Pokud se týká České společnosti pro výzkum a zpracování plechu, vidím jako úkol rozšířit členskou základnu a pokusit se lépe oslovit firmy v oboru. I když tuto činnost děláme, nemá to tak velkou odezvu, jak bych si představoval.Zahraniční firmy svá výzkumná centra mají většinou v zahraničí. Pokud u nás firmy pracují podle podkladů ze zahraničí, vede to k tomu, že o vývoj a výzkum v této oblasti není zájem. Přitom si myslím, že je to chyba, protože při naší průmyslové tradici bychom problémy, které zde jsou, měli umět řešit. Ona totiž železná opona neexistovala jen u nás, ale i u nich. Oni vždy s despektem hleděli na východ a my jsme bohužel byli východ, a to u nich ještě pořád přežívá, i po těch více než 15 letech. Překonávání těchto bariér vidím jako generační problém. Podíl, který se investuje do výzkumu a vývoje, je u nás stále nízký v porovnání s vyspělými zeměmi. Strategické rozhodnutí ovšem musí udělat vrcholoví politici. Zároveň je potřeba hlídat efektivnost. Je třeba, aby výzkum měl vazbu na reálné využití. Osobně se domnívám, že současná skladba nákladů na výzkum a vývoj, kdy se preferuje základní výzkum a nepodporuje se výzkum aplikovaný, je velkou chybou, protože základní výzkum je potřeba rozpracovat a dovést ho k nějakému výrobku, který prodáte.

MM:

Děkuji za rozhovor.

Pavel Marek

pavel.marek@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 61050
Datum: 11. 10. 2006
Rubrika: Trendy / Tváření
Autor:
Firmy
Související články
Optimalizace tvaru nástroje pro válcování

V současné době je velmi vyhledávaným strojem válcovačka typu ULS. A s rozvojem elektromobility se jeví velmi pravděpodobný požadavek na zvyšování produkce hřídelových součástí. Společnost Šmeral Brno se proto rozhodla inovovat a zlepšit nejen stroj ULS, ale i samotný proces tvorby nástrojů příčného klínového válcování (PKV).

Kapalina jako tvářecí medium

V dnešní době je stále více kladen důraz na sofistikovanost i ekonomickou efektivnost výrobních procesů. Současně je žádána výroba stále složitějších tvarů, vyplývajících především z designových návrhů lisovaných součástí, které dříve nebyly řešitelné jako např. výroba negativních tvarů, složitě prostorově i tvarově orientovaných trubkových dílců apod. V tomto případě lze s výhodou, namísto pevných konvenčních nástrojů, využít výrobní metody zaměřené na nepevné nástroje, jako je např. kapalina.

Moderní způsoby ochrany vysokopevných ocelí

V posledních letech je v automobilovém průmyslu kladen stále větší důraz na snižování hmotnosti vozu, potažmo spotřeby a z ní plynoucích emisí, za současného zvýšení bezpečnosti posádky. Jednou z možností, jak splnit tyto požadavky, je nahrazení starých materiálů používaných pro výrobu určitých komponentů za nové, pevnější. Díl z pevnějšího materiálu může být tenčí a potažmo i lehčí oproti dílu původnímu, ale současně je schopen vydržet stejné, nebo i větší namáhání.

Související články
Jsou smíšené konstrukce dočasně za svým zenitem?

Nikdo nenamítá proti oprávněné potřebě lehkých konstrukcí v dopravě, aeronautice, obalové technice a u pohyblivých částí strojů, systémů a zařízení. Avšak jsou smíšené konstrukce s plasty vyztuženými vlákny v současnosti opravdu za svým zenitem?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Metodika kompenzace odpružení u velkoplošných karosářských výlisků

Dnešní doba je charakterizována rychlou reakcí na akceschopnost a poptávku a klade vysoké požadavky na konečné nízké provozní náklady a vysokou kvalitu všech výrobků. V ideálním případě by měly být výlisky vyráběny bez defektů. Takto dokonalého stavu ovšem není možné zatím dosáhnout. Již v minulosti bylo řadou autorů popsáno početné množství defektů, u kterých se dnes ví, jaký přístup pro jejich predikci a eliminaci zvolit. Jedná se například o zvlnění materiálu, vyčerpání plasticity, iniciace trhliny, ztenčení materiálu aj.

Nová řada vysekávacích lisů kombinovaných s laserem

V souladu s tradicí soustavného rozvoje produktových řad uvedla společnost Prima Power na trh kompletní novou generaci servoelektrických vysekávacích lisů kombinovaných s laserem.

Vliv materiálu na kvalitu výlisku

Kvalita vstupního materiálu významně ovlivňuje výslednou kvalitu výlisku. Ověřování jeho vlastností je možné provádět různými zkouškami, mezi něž patří ověřování jeho mechanických vlastností či technologické zkoušky.

Nekonvenční zpracování nové generace vysokopevných výkovků

Vysokopevnostní zušlechtěné výkovky se strukturou popuštěného martenzitu v současné době představují high-end skupinu kovárenských produktů. Díky nejnovějším poznatkům z oblasti fyzikálně-metalurgických dějů probíhajících v materiálu výkovků by skupina vysokopevnostních výkovků mohla být doplněna novou generací výkovků, jejichž struktura je tvořena nekonvenčním CFB (Carbide-Free bainitem) a QP martenzitem.

Co je nového v tvářecí technice

Oblast plošného tváření je dynamicky se rozvíjející segment výroby dílců z plechu. Mezi technologií a stroji byl v minulosti veden neustálý boj. Vždy se podařilo vyvinout technologii, která o kus dál posunula hranice zpracování těžko tvářitelných materiálů nebo tvarově složitých dílců. Velkou roli v tomto rozvoji technologií plošného tváření vždy hrál automobilový průmysl, který neustále zvyšoval požadavky na komplikovanější tvary v souvislosti s fantazií designérů.

Trendy v tváření: Strategická orientace v lisovnách BMW

Firma BMW používá již několik let novou strategii. Cílem je zvýšení efektivity, produktivity a udržitelnosti při dodržení vývojových trendů. Těmi jsou globalizace, ochrana životního prostředí a zachování konkurence schopnosti. Ke splnění těchto požadavků pro sériovou výrobu v lisovnách, byla v poslední době vyvinuta nová strategie na vysoké úrovni. S její pomocí se dají splnit nároky na flexibilní výrobu při současně vysoké produktivitě a kvalitě.

Sestavte si svůj lis

Díky inovativnímu online konfigurátoru lisů z TOX Pressotechnik mohou konstruktéři a koncoví uživatelé navrhovat lisovací systémy pro výrobu a montáž individuálně. Veškeré navržené sestavy jsou připraveny k plnému provozu v krátkém dodacím čase a za ekonomicky přijatelnou cenu.

Stroj roste se svými úkoly

Díky vývoji stroje TruPunch 1000 přišla firma Trumpf na trh s vysekávacím lisem určeným pro segment výrobních zařízení základní úrovně, který může být postupně rozšiřován až na kombinovaný stroj. Výsledkem této evoluce je TruMatic 1000 fiber, laserový stroj vybavený spoustou pokrokových novinek, který děruje díry, ohýbá jazýčky a tváří závity.

Produktivní zpracování plechu ze svitků

Jednou z často pokládaných otázek dnešních výrobních společnosti je, jak učinit zpracování plechů ještě jednodušší, flexibilnější a ekonomičtější. Jedním z možných řešení je nahrazení klasického tabulového formátu svitky plechu.

Dopravníky k lisům a vysekávacím strojům

Akciová společnost ASTOS Machinery patří k nejvýznamnějším evropským výrobcům dopravníků k lisům a vysekávacím strojům, jakož i k CNC strojům. Dopravníky k lisům a vysekávačkám jsou principiálně realizovány ve dvou provedeních: jako článkové nebo magnetické.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit