Témata
Reklama

Inovace nástrojů pro frézování

Německá společnost Paul Horn GmbH se prosazuje s produkty, které se vyznačují především svými technologickými vlastnostmi, vysokou výkonností a spolehlivostí. Nabídku tvoří nástroje pro zapichování, upichování, soustružení, frézování, vrtání a vystružování, které dnes zaujímají přední pozice na trhu. Firmu Paul Horn GmbH na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik.

K aktuálním novinkám patří břitové destičky DTS pro obrábění povrchů do zrcadlového lesku, určené pro frézovací systém DTM. Další novinkou je substrát IG3I umožňující produktivní a hospodárné obrábění titanu a jeho slitin prostřednictvím frézovacího systému DS.

Reklama
Reklama

Frézování povrchů do zrcadlového lesku

Firma Horn nyní rozšiřuje nástrojový systém DTM, který je určen pro rovinné frézování, o nové břitové destičky pro obrábění neželezných kovů a umělých hmot do vysokého lesku. Destičky označené jako DTS jsou osazeny monokrystalickým diamantem (MKD) a umožňují frézování téměř dokonalých povrchů s rovinností menší než 1 µm. Tento frézovací systém se používá především tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na kvalitu povrchů, jako je například zrcadlový lesk. Řezné destičky DTS jsou navrženy pro frézovací systém DTM a v kombinaci s břitovými destičkami pro hrubování dosahují vysoké účinnosti a hospodárnosti. V závislosti na obráběném materiálu se pro hrubování používají destičky z PKD nebo CVD-D. V podstatě jsou všechny nástroje pro obrábění do vysokého lesku v provedení s jedním břitem. U ostatních pozic na nástroji jsou pak použity hrubovací nebo vyrovnávací destičky. Destička s MKD je vyrobena s axiálním přesahem 0,02 mm. Díky konstruktivnímu vyložení řežou hrubovací destičky osazené PKD vždy radiálně. Přetížení nebo dokonce poškození řezné hrany MKD je pak téměř vyloučeno.

Břitové destičky typ DTS jsou určeny pro frézovací systém nástrojů DTM. (Zdroj: Horn)


Uložení sedel destiček základního frézovacího tělesa systému DTM lze nastavit v axiálním směru seřizovacím šroubem. Každé otočení o 10 stupňů posune sedlo vložky o 0,01 mm. To znamená, že axiální házení jednotlivých řezných hran může být nastaveno v přesnosti mikrometrů. Vnitřní přívod chladicí kapaliny zajišťuje cílené chlazení kontaktní zóny a umožňuje efektivní odstraňování třísek. Hliníkové základní tělo nástroje je díky své nízké hmotnosti šetrné k vřetenu a snižuje spotřebu energie ve srovnání s ocelovými tělesy. Pro vysoké řezné rychlosti až 5 000 m.min-1 a plynulý chod nástroje nabízí firma Horn možnost přesného vyvážení tohoto základního tělesa.

Břitové destičky typu DTS osazené monokrystalickým diamantem umožňují frézování téměř dokonalých povrchů a rovinností menších než 1 µm. (Zdroj: Horn)Možnosti využití frézování povrchů do zrcadlového lesku jsou velké. Zejména v nástrojárnách a při výrobě forem ušetří tento způsob následné leštění povrchů a současně i zvýší jeho kvalitu a rovinnost. Používá se proto v aplikacích, kde se povrch formy zrcadlí do vyráběné součásti. Kulové frézy osazené MKD se používají např. k výrobě forem pro PET láhve nebo forem pro výrobu čokolády. Kromě nástrojů pro frézování do zrcadlového lesku zahrnuje program firmy Horn také nástroje pro aplikace soustružení.
Pro obrábění titanu nabízí firma Horn stopkové frézy v průměrech od 2 mm do 20 mm, se čtyřmi nebo pěti břity. (Zdroj: Horn)

Efektivní obrábění titanu

Pro dosažení produktivního a hospodárného obrábění titanu a jeho slitin optimalizuje firma Horn stávající frézovací systém DS. Sází zde především na nově vyvinutý substrát IG3I. Jeho kombinace s nově vyvinutým povlakem umožnila výrazně prodloužit životnost nástroje. Kromě toho vykazuje nový substrát i homogenní chování z hlediska opotřebení. Ostrá mikrogeometrie na řezných hranách, pozitivní úhel čela, velký úhel hřbetu a leštěné drážky pro odvod třísek zabraňují při obrábění titanu deformacím povrchu obrobku namáháním a nárůstkům na čelních plochách břitu nástroje. Variabilní úhly šroubovice a nestejnoměrné dělení zubů zajišťují klidný proces frézování s nízkými vibracemi. Navzdory ostrým řezným hranám vykazuje nový povlak velmi vysokou adhezi vrstvy, čímž zajišťuje dobrou stabilitu břitů. Díky vysoké tepelné odolnosti slouží povlak také jako tepelný štít a snižuje tak množství přenášeného tepla.

V budoucnu by měl nový substrát IG3I nahradit stávající TSTK, který je na trhu již známý pro svůj vysoký výkon. Stopkové frézy jsou standardně dodávány v průměrech od 2 mm do 20 mm, se čtyřmi nebo pěti břity a s efektivní délkou 2x nebo 3x D. Frézy DS pro titan byly vyvinuty na základě již osvědčených celokarbidových fréz DS, které se již řadu let používají k obrábění měkkých a kalených ocelí, chromniklových ocelí a superslitin, jakož i mědi, hliníku, plastů a plastů vyztužených vlákny.

SK Technik

www.sktechnik.cz

Reklama
Související články
Od jednoho milimetru nahoru je to již velká součástka

"Toto je pro nás již velký šroub," říká Marco Schneider, vedoucí oddělení CNC u firmy Laubscher, když měří šroub pod mikroskopem. Šroub má velikost závitu S 0,6 (švýcarský hodinkový závit), délku závitu 0,55 mm a hlavičku o průměru 1,2 mm. Firma Laubscher Präzision AG ze švýcarského Täuffelenu spoléhá při mikroobrábění na nástroje od společnosti Paul Horn. Pro obrábění těch nejmenších součásti vyvinula společnost Horn systém nástrojů "?-Finish". Ten se vyznačuje velmi vysokou kvalitou břitu, vysokou přesností výměny v řádu ?m a držákem nástrojů odolným proti vibracím.

Přesné obrábění pod kontrolou

Německá společnost Paul Horn je známá produkty, které se vyznačují především svými technologickými vlastnostmi, vysokou výkonností a spolehlivostí. V nabídce má nástroje pro zapichování, upichování, soustružení, frézování, vrtání a vystružování, které dnes zaujímají přední pozice na trhu.

Stroje a technologie: letět ještě výš

Okolo nás pole, před námi malá obecní silnice a nápis „Business Park Holzhausen“. Nic nenaznačuje, že v tomto malém městě poblíž letiště v Linci za okamžik objevíme obrovský technologický potenciál. Společnost Peak Technology byla založena v roce 2007 Dieterem Grebnerem. Zaměřuje se na dodávky komplexních ultralehkých kompozitů na bázi karbonových vláken pro Formuli 1 či letecký průmysl.

Související články
Zaměřeno na povrch

Vývoj výrobních technologií a metod ověřování jejich kvality si vynucuje plynulé zdokonalování způsobů kontroly jakosti výrobků. Společnost Taylor Hobson, přední výrobce metrologických prostředků, rozšířila řadu svých měřících přístrojů pro měření a hodnocení textury, tvaru a kontury povrchu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
MSV ve znamení měření a seřizování

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i výrobci špičkových měřicích a seřizovacích přístrojů. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Karla Suchny, jednatele společnosti Zoller Czech.

RCMT - 20 let ve výzkumu obráběcích strojů

Před 20 lety se začaly psát dějiny novodobé tuzemské výzkumné základny strojírenské výrobní techniky. Tento příspěvek nahlíží na klíčové milníky na jeho cestě očima aktérů, kteří stáli a stojí po jeho boku. Vydejme se společně na cestu, která formovala dnešní podobu Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii RCMT (Research Center of Manufacturing Technology) při FS ČVUT v Praze.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Novinky pro přesné obrábění otvorů

Firma Urma, švýcarský výrobce nástrojů známý svou vysokou technickou úrovní, představuje inovativní a flexibilní nástrojová řešení pro přesné obrábění otvorů. Na českém a slovenském trhu tohoto výrobce zastupuje společnost SK Technik.

Supersporty ukazují zuby

Stojí miliony - super sportovní auta. Představují technickou dokonalost, vysoké rychlosti a dechberoucí jízdní dynamiku. Mnoho jednotlivých high-tech komponentů proměňuje takové špičkové sportovní automobily v jakési umělecké dílo.

Inovativní nástroje pro obrábění zápichů

Firma Paul Horn, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik, přichází na trh s novinkami a inovacemi svých produktů v oblasti zapichování, upichování, soustružení závitů a podélného soustružení.

Novinky pro obrábění těžkoobrobitelných materiálů

Německá společnost Paul Horn se prosazuje s produkty, které se vyznačují především svými technologickými vlastnostmi, vysokou výkonností a spolehlivostí.

50 let firmy Horn

Bylo pondělí 27. října 1969, když se na živnostenském úřadě v Gomaringenu v Německu objevil Paul Horn se žádostí o založení podniku na výrobu tvrdokovových nástrojů. Malá výrobní hala v Gomaringenu byla prvním výrobním závodem společnosti, která od 1. listopadu 1969 oficiálně působila pod obchodním jménem Paul Horn Einstechtechnik. Dům rodiny Hornů ve Waiblingenu pak byl sídlem vedení podniku.

Inovativní nástroje pro frézování

Německá společnost Paul Horn se prosazuje s produkty, které se vyznačují především svými technologickými vlastnostmi, vysokou výkonností a spolehlivostí.
Nabídku tvoří nástroje pro zapichování, upichování, soustružení, frézování, vrtání a vystružování, které dnes zaujímají přední pozice na trhu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit